Takto poznáte, že máte potíže s ledvinami

5.12.2019 v Léčba 15

Ledviny jsou životně důležité orgány a nacházejí se přímo pod hrudním košem. Jsou zodpovědné za očistu a detoxikaci, v klidu přefiltrují asi 1,2 litru krve za minutu. Jsou důležité pro udržování všech tělesných funkcí a udržují vaši krev zdravou. Podílejí se na vylučování nadměrného množství tekutin a odpadů z vašeho organismu.
Regulují hladinu elektrolytů a udržují kosti silné a zdravé, podílejí se na tvorbě červených krvinek a stabilizují krevní tlak.V případě, že vaše ledviny nemohou správně vykonávat svou funkci, vaše zdraví může být ohroženo. Pečlivě si přečtěte následující problémy, které jsou spojeny s poškozením či selháním ledvin:

Otoky
Když vaše ledviny začnou selhávat, mají problémy s odváděním přebytečných tekutin, což může způsobovat otoky obličeje, kloubů a končetin.

Změny močení
Nejviditelnější příznaky změn jsou následující:

Potíže s močením
Tlak v průběhu močení
Tmavá moč, méně časté močení a v malém množství
Bledá barva moči, časté močení a ve velkém množství
Pěnivá moč
Zvýšené nutkání na močení v noci

Akné na obličeji
Nahromadění odpadu ve vašem těle může být spojeno se selháním ledvin. Výsledkem mohou být vyrážky a svědění pokožky obličeje. Veškerý odpad se nahromadí v krvi, díky čemu vaše pleť vypadá nezdravě, vysušeně a podrážděně.
Pleťová mléka a krémy, či jiné kosmetické přípravky vám mohou trochu pomoci, ale hlavní problém nevyřeší, protože pochází zevnitř. Samozřejmě, pokud jsou vyrážky způsobeny právě nesprávnou funkcí ledvin.

Únava
V případě, že jsou vaše ledviny zdravé, produkují EPO (erythropoietin), což je hormon, který produkuje více červených krvinek, odpovědných za přenos kyslíku tam, kde je třeba.
Pokud je množství červených krvinek snížené, projeví se u vás únava a to ovlivní i mozek a svaly. Je to také příznak vážné anémie.

Dušnost
Jde o běžný problém, který však může být spojen s poškozením ledvin. Pokud nemá vaše tělo dostatek kyslíku, důvodem je snížená tvorba červených krvinek, okysličujících organismus. Snížené množství těchto krvinek je spojeno s nahromaděním škodlivých toxinů v plicích.

Kovová chuť v ústech
Odpad nahromaděný v krvi dokáže ovlivnit vaši chuť a způsobit špatný dech. Dalším příznakem poškození ledvin je změna chutě některých potravin, nebo nechutenství.

Bolest
Bolest v horní části zad je dalším příznakem poškození ledvin. Může být vyvolána infekcemi, nebo přítomností ledvinových kamenů.

Problémy s koncentrací a závratě
Nesprávné proudění kyslíku do mozku je jasným příznakem vážné chudokrevnosti, ale i selhání ledvin. Způsobuje to problémy s koncentrací, závratě a problémy s pamětí.

Časné příznaky nemocných ledvin
To, že je nějaký problém s ledvinami, se bohužel často projeví až v poměrně pokročilém stádiu. Obvykle tehdy, když se již vyskytuje bolest ledvin, pomalu selhává jejich funkce, nebo když se v moči vyskytnou bílkoviny.

Časné příznaky bývají všeobecné, to je důvod, proč jim mnozí pacienti nevěnují náležitou pozornost, případně je zaměňují s jinými onemocněními. Následkem toho jen asi 10% pacientů s chronickým onemocněním ledvin vědí, že ho mají.

Je důležité umět rozpoznat tyto časné příznaky. Pokud se nechají bez povšimnutí, časem dojde k mnohem závažnějším škodám. Kromě výše popsaných jsou to také:

problémy se spánkem
nevolnosti a zvracení
špatné trávení
ztráta chuti k jídlu
lapání po dechu
vyrážky na kůži a častý pocit mravenčení
bolest ledviny
bolesti zad nad pasem
škytavka
otok nohou a kotníků
špatné prokrvení končetin
otoky víček a vaky pod očima
tmavé kruhy pod očima- nadměrná tvorba a špatné vylučování kyseliny močové
pleš nad čelem – přetížení ledvin
problémy se sluchem – uši jsou kontrolkou ledvin (jejich tvar ne náhodou připomíná ledviny)
bolest kolene zezadu
padání vlasů
revmatismus, DnaJak předcházet nemocem a posílit své ledviny
Nemocné ledviny jsou vážný zdravotní problém, který může vést k postupnému rozvoji dalších zdravotních komplikací. Vzniklé škody se často nedají napravit, proto je nejlepší řešení prevence. Ke snížení rizika jsou důležité hlavně změny ve stravě a změny v životním stylu.

Změny ve stravě
Mezi nejdůležitější změny ve stravování při ochraně ledvin řadíme:

1. vyvážená strava (cholesterol a saturované tuky s mírou)

2. absolutně NE hladovkám při pokusech o hubnutí

3. rovnoměrný příjem kalorií

4. snížení množství konzumované soli (sodíku), rovnováha mezi sodíkem a draslíkem

5. na talíři by neměl chybět červený meloun, jablka a lesní plody

6. vyvarovat se nadměrnému příjmu bílkovin (norma je 1 gram na 1 kg váhy)

7. dostatečný příjem tekutin, nejlépe čisté neperlivé vody (6 až 8 sklenic denně)

Změny v životním stylu
Kromě změny ve stravování je důležité následovat i několik zásad životního stylu, zejména:

1. udržování stabilního krevního tlaku (kolem 130/80)

2. v případě zjištěného nedostatku vápníku a některých vitamínů, užívání doplňků

3. vyhýbání se lékům proti bolestem a steroidním lékům

4. pravidelný pohyb (sníží se i riziko cukrovky, obezity a hypertenze)

5. omezení alkoholu a kouření

Dodržováním uvedených zásad nejen výrazně minimalizujete riziko oslabení a poškození ledvin, ale dokonce posílíte a zlepšíte jejich funkce.

připravila Aluška.org podle zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-12-05 01:19:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a pak jsou tady lidi jako moje máma, kteří mají zcela očividné, dlouhodobé příznaky(závratě, velké změny močení, dokonce už i bolesti) + jim doktorka najde krev v moči a oni stejně nikam nejdou, jsou líný řešit, člověk to do nich může sypat horem dolem… ale je to jak do dubu 🙂💁 já nevim na co jako čeká, na smrt?? fakt bych někdy šla mlátit hlavou zeď z týhle rodiny… 👼 přísahám, že mam svojí mámu ráda, ale její neschopnost a lenost dělat cokoliv s čímkoliv mě bude navždy iritovat(tak aby ne, zničilo mi to dětství). nenávidím to. k čemu to je dobré! k čemu je dobré furt jen koukat na TV a tupě ignorovat svoje povinnosti a prostě nezájem! i když už je oheň na střeše, furt nezájem, všechno věčně na poslední chvíli, ignoruje, že je něco fakt potřeba udělat. a nebo teda něco i dělá, ale to si člověk vyslechne keců a jaká je to chudinka… pche. i běžný denní povinnosti jsou pro ní problém, což je přesně důvod, proč jsem celé dětství poslouchala kecy typu „život je hroznej, chci umřít“. a co si třeba nestěžovat a neříkat takový absolutně nevhodný shity před malým dítětem a něco se sebou teda dělat, do prčic! ona je přesně ten typ člověka, co celej život čekal, že „přijede princ na bílym koni a vysvobodí ji“. jak snadný a pohodlný, že.

no nic, nebo se tu zas akorát naštvu a bude z toho emocionální výlev mimo téma. že moje matka nikdy nedospěje je už prostě fakt, měla bych se s tím konečně smířit.

Ikona diskutujiciho hajc 2019-12-05 15:59:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako přes kopírák i moje maminka, nedávno jsem to s ní řešil tu roli oběti a ona se urazila a naštvala, ale něco mi pak zpětně došlo. Že si vlastně taky stěžuji, místo abych to přijal jak to je. Je to její život a já mám svůj a pokud mne nepožádá o pomoc tak je zbytečné cokoli řešit.

Ikona diskutujiciho Hana 2019-12-05 18:20:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Jeden člověk z mé rodiny je taky takový, je mu 60 let a “dopracoval se” svým životním stylem k cukrovce, hypertenzi a nově se léčí s trombózou v nohách, naštěstí teda úspěšně, ale celkově se jako člověk šíleně zanedbává a taky mě to jaksi vnitřně užírá. Je to člověk, díky kterému tady na světě můžu být a ať už se v životě dopustil spousty ne zrovna hezkých věcí, mám ho ráda, je to můj rodič. Bohužel nic víc než té jeho sebedestrukci přihlížet stejně dělat nemůžu. Poradit si nenechá a když už je náhodou přístupný nějaké diskuzi, tak se to stejně nakonec mine účinkem a já si uvědomuju, že nemám právo kohokoliv o něčem přesvědčovat, každý si musíme určité záležitosti ve svém životě uvědomit sami.

Ikona diskutujiciho Lucka 2019-12-05 13:04:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ledviny se čistí čajem se smetanky lékařské listu a kořenu…

Ikona diskutujiciho Štěpánka 2019-12-05 15:29:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, technická poznámka: ledviny filtrují mnohem víc krve – víc než jeden litr za minutu, jinak prima článek 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-12-05 19:52:21
Ikona diskutujiciho
sipka

fake news:) kde jste na to přišla? 🙂
tedy ano, máte vlastně pravdz, více krve než jeden litr: 1,2 – 1,3 litru, máme-li být přesní.

Opatrně s těmi poznámkami prosím, snižuje to důvěryhodnost článků pro lidi, kterým se to nechce googlit:)

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-12-05 23:02:46
Ikona diskutujiciho
sipka

ne moment! teď mě to trklo. to snad neni možný, pardon. to je trapný 😀
už chápu, jak jste to myslela – já to pochopila jinak! Že ledviny přefiltrují více než 1l krve za minutu jste psala jako konečný fakt, ne tvrzení, že „přefiltrují mnohem více než litr za minutu“. pochopila jsem to blbě 😀 moje chyba.

no, vlastně je fakt, že ledviny denně dokáží přefiltrovat až 200l, většinou ale spíš kolem těch 150 – 170l, ale fakt je to individuální. kolik ale filtrují minimálně nemam šajna, 10l by asi přefiltrovaly v případě nemocného člověka, hádám.

jinak jak to tak, i na netu obecně, pročítám, MUSÍM mámu překecat aby s těmi ledvinami konečně něco dělala. hrozně moc to na ni sedí. chudokrevnost, závratě, i problémy s pamětí a další věci… to hrozně moc sedí. a její doktor řešil chudokrevnost jen skrze doplnění železa!! ani ho nenapadlo ji poslat na další testy ani nic prostě! začíná mi připadat, že čtvrtina doktorů v ČR by měla vrátit diplom. i její předchozí doktorka byla hrozná – když k ní máma přišla s hroznými bolestmi kloubů s boreliózou, tak jí ta bl.á krá.a jen řekla, že „nemá revma“. no neke!! takže jí poslala dom s neléčenou boreliozou a máma to skoro tehdy nedala… parádička. ta ženská vůbec nemá co dělat na pozici doktorky: naťukat něco do kompu, prohmatat a objednat na testy + pak něco naučeného kváknout bych totiž uměla taky 🙂 se vsadim, že bych ještě pomohla víc lidem než ona a to jsem středoškolačka, co se jen alternativně zajímá. heh. normálně by si podle mě zasloužila nějakou žalobu, nebyla schopná jí napsat ani hloupý antibiotika. a nechápu ani mámu, že jí na to něco neřekla nebo nešla jinam. vždyť do háje, mohlo jí to poničit srdce nebo nervový systém.

lidi… hlavně nevěřte, že doktor má vždy 1000% pravdu a nenechte si rozhodně vše líbit, argumentujte, zajímejte se, nenechte se. doktoři jsou totiž taky lidi a taky chybují, ozvěte se když máte pocit, že byste měli, je to sakra vaše zdraví a vaše tělo.
a hrozně moc záleží, k jakému jdete doktorovi. obvoďáci se, dle mých zkušeností, mílí i docela často a spíš diagnozu někdy typují nebo tak nějak odbudou, zatimco něco uplně jinýho řekne váženej doktor na soukromý klinice v Praze, kterého vážně zajímáte. tam kdyby člověk přišel s boreliozou, tak ho rozhodně nepošlou nemocného domů s tim, že „nemá revma“, lol.

ale ono těch děsivých zážitků od doktorů máme v rodině víc, třeba ten, že si musela příbuzná jako malá(13 let) stoupnout před doktora na prohlídce celá nahá a roztáhnout nohy, těžko říct proč(?!). normální úchyl a pedofil to byl, ne doktor, jen se schovával za diplom. chudák příbuzná z toho má dodnes trauma, tehdy jí to bylo hrozně nepříjemné a strašně se styděla, ale myslela si, že tak to prostě chodí a musí to udělat, že to dělají všichni(když jste dítě, prostě poslechnete, tuplem „pana doktora“)… hrůza

Ikona diskutujiciho Pavel J. 2019-12-06 19:04:13
Ikona diskutujiciho
sipka

Dámy můžete se shodnout na tom přefiltrovaném množství? V článku čtu 10 až 150 l za den. Vy píšete o 1 l/min., nebo „mnohem více“ 1.2 až 1.3 l/min. Pak je tu údaj 150 až 170 l za den. Připomínám, že den má 1440 minut ( metrologicky průkazných). Myslím, že o té důvěryhodnosti sníte marně.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-12-06 19:33:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Ledviny jsou metabolicky velmi aktivní orgány, proto jsou hojně zásobeny krví. (V klidu protéká ledvinou asi 1,2 litru krve za minutu, což představuje 25% minutového objemu srdečního).

Když už se tedy musíme rýpat v podružných blbostech…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-12-06 19:35:37
Ikona diskutujiciho
sipka

změnila jsem časový údaj i v článku, pro duševní klid čtenářů 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-12-06 22:02:27
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 díky Alue.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-12-07 15:10:57
Ikona diskutujiciho
sipka

Mohli by ste uviesť kolko teda prefiltrujú ladviny toho za deň? Lebo vychásza to tak 1700 l. Predstav si akvárko 1700 l a filter o velkosti ladvín ktorý to má prefiltrovať za 24 hodín to je pomerne vela.

Ikona diskutujiciho Danny 2019-12-07 17:16:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Nirváno, jak jsem si přečetla to o mamince s boreliózou, tak jsem si vzpomněla na jeden případ, který nám vyprávěli na jedné mikrobiologické konferenci, kde jsem byla v rámci studia.
Už si nepamatuju podrobnosti, ale bylo to o děcku, co mělo nějaké zdravotní problémy (už nevim přesně jaké), tak s ním šli rodiče k doktorce. Ta mu dala nějaké léky, protože si myslela, že je to „něco“. Stav děcka se asi nijak nezlepšoval, tak tatínek začal pátrat na internetu, co by to mohlo být a zjistil, že příznaky sedí na boreliózu.
Šel pak k doktorce, ať dítěti udělají testy na borelku. Doktorka, že borelióza to určitě není a kdesi cosi. Teď si nepamatuju, jestli rodiče šli i za jinými doktory, ale nakonec si tatínek vyloženě vydupal test na tu borelku.
A děcko bylo pozitivní. Naštěstí se na to přišlo v čas a děcko se uzdravilo.
Pak tam byly další problémy, kdy rodiče museli udělat další humbuk, aby děcko začali pořádně léčit, ale to už si nepamatuju přesně.

Jako o hororových zkušenostech s doktory jsem taky slyšela mockrát ze svého okolí. Radši se zajímat sám a snažit se žít tak, aby zásahy lékařů člověk moc nepotřeboval.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-12-05 21:05:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jo a Aluško: oceňuji to, že čerpáš z dobrých zahraničních zdrojů a dobrých serverů/webů. bývají často kvalitnější 🙂

třeba Healthy Food House jsem doteď neznala! tak díky.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-12-06 20:49:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestliže proteče
ledvinami 1-1,2litru
krve za minutu,tak
za hodinu je to
60-72litrů a za den
1440-1728 l.
Ale průměrně prý
asi 1500.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek