Tampóny – šokujúca pravda (HPV, rakovina krčku maternice)

12.9.2015 v Žena 19

Keď bielosť a žiarivosť neznamená zdravie, a čistota nie je pol života. Článok nie je určený len ženám.

Ešte predtým, než sa začítate do riadkov o tajomstvách tampónov, ktoré sú pred vami starostlivo ukrývané, vyzývame všetky dievčatá a ženy, ktoré prídu do styku s týmto článkom, aby o ňom informovali všetky svoje známe, vrátane matiek, dcér, spolužiačok a pod.
Samozrejme, výzva smeruje aj k manželom či partnerom, ktorých ženy alebo partnerky často, avšak v tichosti a potajme, trpia zdravotnými problémami, ku ktorým do značnej miery prispeli aj konvenčné hygienické produkty. Chlapi, ak len nie ste chĺpami ale skutočnými chlapmi, a ak Vám na svojich drahých polovičkách záleží, dokážete im to aj týmto spôsobom a bez meškania ich o danom probléme upovedomíte. Však?

Myšlienka, že ženy nevedome vsúvajú potenciálne rakovinový materiál priamo do svojho tela, je smutná, obzvlášť, keď takéto počínanie dokázateľne zvyšuje riziko HPV, rakoviny krčku maternice, rakoviny samotnej maternice, vaječníkov a iných s tým súvisiacich ochorení.


Okrem mnohých iných dôvodov, prečo je používanie tampónov a vložiek (ale aj jednorázových plienok u detí!) zdraviu nebezpečné, hlavnými sú:

1) syntetický materiál je natoľko vstrebávajúcim telesné tekutiny, že vytvára výborné podmienky pre takzvaný Syndróm toxického šoku (TSS – Toxic Shock Syndrome), čo je nebezpečné hlavne pre mladé dievčatá, u ktorých sa nestihli vytvoriť potrebné obranné protilátky voči tomuto syndrómu,

2) z chlóru, ktorý sa používa na bielenie tampónov, vložiek (plienok atď.), sa uvoľňuje dioxín, známa karcinogénna látka, priamo do prostredia pošvy a maternice. Nehovoriac o tom že pozostatky chlóru pôsobia rovnako dráždivo a vysušujú.
Oba problémy sú známe už prinajmenej od roku 1980, kedy kvôli tampónom Procter & Gamble zomrelo najmenej 38 žien (nevie sa, koľko je nezaznamenaných prípadov). Po tomto škandále boli tampóny s názvom Rely stiahnuté z trhu a ženám bolo doporučené používať tampóny s čo najmenšou možnou vstrebateľnosťou.

Momentálny ročný výskyt úmrtí na TSS sa znížil, avšak je to s najväčšou pravdepodobnosťou preto, lebo úrady pre kontrolu chorôb prestali prípady TSS sledovať.

Právnik Tom Riley, ktorý sa najviac zaoberá prípadmi TSS a zastupuje obete poškodené TSS a pozostalých pacientov zomrelých priamo na TSS tvrdí, že prestala existovať oznamovacia povinnosť lekárov, ktorých pacientky boli syndrómom postihnuté a oznamovanie sa stalo dobrovoľným.
Túto benevolentnosť si vynútili korporácie, ktorým hrozil znížený dopyt po ich hygienických produktoch v dôsledku preukázateľného negatívneho vplyvu na zdravie. Aj keď úrady prípady TSS aktívne viac nemonitorujú, oni sami odhadujú, že len v USA trpí na vážne následky TSS ročne asi 1300 žien, z čoho asi 5% následkom nakoniec podľahne. V krátkosti, Syndróm toxického šoku stále jestvuje a darí sa mu.

S rovnakou istotou, ako tou, že slnko znovu svitne zajtra ráno na východe, sa u každej ženy do väčšej či menšej miery objavujú toxické symptómy používania tampónov.
To, že na ne žena priamo neumrie, alebo momentálne nemá žiadne vážne príznaky, neznamená, že syndrómom do istej miery netrpí. Vonkajšie prejavy toxicity sú totiž bádať až v pokročilých štádiách.
Samozrejme, (pseudo)testy v reklamách presviedčajú dievčatá a ženy o bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti tampónov a vložiek. Máloktoré dievča a žena však vie, že tieto testy sú vykonávané alebo platené samotnými výrobcami produktov a pravé a nezávislé testy sa nepublikuju z dôvodu komerčnej cenzúry.

Jediná a asi aj posledná štúdia doktorov Philipa Tierna a Brucea Hanna z roku 1999 jasne poukázala na to, že tampóny vyrobené zo syntetických látok (kombinácia plastov a iných materiálov, ako napríklad tzv. rayon, slov. umelý hodváb)) podporujú produkciu TSS vďaka vytváraniu podmienok pre istý typ baktérií, zatiaľ čo 100% bavlnené tampóny TSS nepodporujú.
Dokázali tiež, že syntetické tampóny nasávajú omnoho väčšie množstvo vody zo sliznice, zanechávajúc na sliznici zvyšky koncentrovaných bielkovín, ktoré sú využívané stafylokokovými baktériami na výrobu toxínov (dôvod častých výtokov).

Je logické a nie ťažké pochopiť, že tampóny majú vysokú vstrebateľnosť. Nasávajú nielen krv, ale aj dôležitú sliznicovú sekréciu, čím sliznica ostáva vysušená a dochádza k tvoreniu malých vredov. Bezpochyby najviac trpí krček maternice.

Spomínaný syndróm však nie je jediným problémom. Málokto má poňatia, čo všetko tampóny a hygienické vložky obsahujú, keďže výrobcovia nie sú povinní tieto informácie uvádzať a z logických dôvodov ani neuvádzajú.
Najznámejšou nebezpečnou látkou v tampónoch je dioxín, ktorý je vedľajším produktom, vznikajúcim pri bielení tampónov a vložiek chlórom, ktorým bielia takmer všetky masoví výrobcovia.
Opakované vystavovanie sa dioxínu podstatne zvyšuje riziko rakoviny a vedie aj k mnohým nerakovinovým ochoreniam, vrátane hormonálnej nerovnováhy, supresie imunitných buniek, vývojových porúch, poškodenia reprodukčných orgánov vo všeobecnosti (neplodnosť), spontánnych potratov, poškodenia plodu a pod.
Dioxin má schopnosť zhromažďovať sa v tele ženy, a to najmä v tukoch a materskom mlieku.

Neexistuje žiadna logická potreba bielenia hygienických produktov. Existujú len dôvody komerčné, estetické a reklamné, za čo ženy (vrátane vyvíjajúcich sa plodov a kojencov) platia svojím zdravím.

Kniha Rakovina – prečo stále umierame bez spoznania pravdy píše o dioxíne nasledovné:
„Dioxín je potenciálne karcinogénny vedľajší produkt, ktorý je výsledkom procesu na zvýšenie úrovne penivosti v čistiacich prostriedkoch, ako sú napr. šampóny, zubné pasty atď., a na vybielenie papiera v papierňach. Kontajnery ošetrené dioxínom (a niektoré plastové fľaše) niekedy prenesú dioxín do samotných výrobkov.
Bolo preukázané, že karcinogénnosť dioxínu je až 500 000-krát vyššia ako karcinogennosť DDT (syntetický pesticíd)“;
„…neskutočne škodlivá zložka 1,4-dioxan bol jednou z hlavných zložiek chemického defoliantu Agent Orange, ktorý sa vo veľkej miere používal počas vojny vo Vietname na odstránenie plátenných striešok v džungli, aby bolo možné odhaliť nepriateľov. 1,4-dioxan je hormonálny narušiteľ, o ktorom sa verí, že je hlavným prvkom, ktorý bol preukázaný, že sa nachádza v oblasti výskytu rakoviny, ktorú mal vietnamský vojenský personál po vojne.
Je to takisto aj napodobenina estrogénu, o ktorom sa vie, že pri prevahe nad progesterónom zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny pŕs a endometriálnej rakoviny, ochorení súvisiacich so stresom a znižuje počet spermií.“;
„…Dr. Samuel Epstein upozorňuje: „Najlepší spôsob ako sa ochrániť je spoznať komponenty, ktoré sú najpravdepodobnejšie kontaminované 1,4-dioxanom. Tieto zahŕňajú komponenty so slovíčkom s predponou alebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), ďalej polyetylén, polyetylénglykol, polyoxyetylén, atď. (ako napr. v sodium laureth sulfáte), alebo oxynol. Aj polysorbát 60 a aj polysorbát 80 môžu byť takisto kontaminované 1,4-dioxanom.
Epstein, Samuel, Safe Shopper’s Bible, p. 342
Epstein, Samuel, Safe Shopper’s Bible /Biblia bezpečného nakupujúceho/, str. 190-191

Iné problémy tampónov a vložiek
– vstrebávanie vody a dôležitej sekrécie zo sliznice pošvy spôsobujúce suchosť sliznice
– narušená pH rovnováha
– mikrobakteriálna nerovnováha
– pozostatky pesticídov v ne-bio bavlne
Okrem týchto dôležitých vplyvov na sliznicu pošvy ďalším významným faktom je dráždivý vplyv ostrých syntetických vlákien uvoľňujúcich sa z tampónov a vložiek, ktoré sa zachytávajú na stenách sliznice, vyvolávajú neustále dráždenie, zápaly, odlupovanie pošvovej sliznice a ešte viac podporujú vznik syndrómu toxického šoku.

O uvoľňovaní sa týchto vlákien sa môžete presvedčiť jednoducho – do pohára s vodou namočte tampón alebo hygienickú vložku a za nejakú chvíľu to (tampón namočený vo vode) pozorujte proti svetlu. Uvidíte odstávajúce lesklé vlákna, pričom niektoré budú z produktu uvoľnené.

Aké sú možnosti?
Ide o vaše zdravie. Neostaňte k problému ľahostajnými a začnite sa ním aktívne zaoberať a veci ohľadom tampónov a vložiek skúmať a diskutovať o nich.

Existuje mnoho prostrediu a hlavne telu viac prijateľnejších produktov na trhu ako len masovo propagované produkty ktoré roky používate. Vyhľadávajte vložky a tampóny (tie len ak ich nevyhnutne potrebujete) zo 100% vlny a, ak možno, z bio-vlny. Mali by ste ich nájsť v bio-obchodoch.

Vynikajúcou možnosťou, ktorú najviac odporúčame, sú viacnásobne a dlhodobo (aj 10 rokov!) použiteľné produkty, ako menštruačné kalíšky vyrobené zo 100% chirurgického silikónu, alebo špongie z morských rias.

– Na Aluška.org vyšel o menstruačních kalíšcích celý seriál! – Čtěte zde:

1. / Můj menstruační kalíšek, aneb Otevřeně o menstruaci
Po krátkom prieskume SK stránok s tematikou menštruačných kalíškov je zrejmé, že sa poukazuje najmä na ich ekologickosť. Čo je však omnoho podstatnejšie, je ich neporovnateľne pozitívny vplyv na zdravie ženy v porovnaní s tampónmi a hygienickými vložkami.
Nielenže sa rozhodnutím pre podobné hygienické potreby dievčatá a ženy postarajú o zdravší menštruačný cyklus bez vplyvu chemikálii, ale zároveň zaručene ušetria ohromné množstvo peňazí. Dôležité je len urobiť ten múdry prvý krok k zmene a prekonať prvý či druhý mesiac počas učenia sa manipulácie s menštruačným pohárikom.
Z osobných svedectiev, ktorých je Kampaň svedkom, ide u vynikajúcu vec a želáme každej žene a dievčaťu, aby sa o tom mali možnosť sami presvedčiť.

Záver
Syntetické tampóny a hygienické vložky negatívne vplývajú na zdravie ženských orgánov, ako aj na celkové zdravie ženy, ba dokonca aj na zdravie a vývoj plodu a neskôr na kojené bábätko.
Okrem zvýšeného rizika rakovín krčku maternice, samotnej maternice a vaječníkov, k ďalším častým problémom patria HPV, pomočovanie a únik stolice (hlavne z dôvodu toxického zaťaženia močového a zvieracého svalstva), bolestivý pohlavný styk (hlavne z dôvodu dehydrovania a častých zápalov sliznice pošvy), hormonálna nerovnováha, neplodnosť, poruchy imunity, PMS, infekcie močových ciest a iné zdravotné problémy. Problémom výrazne priťažuje aj používanie hormonálnej antikoncepcie.
Kampaň vrelo odporúča dievčatám a ženám rozumne zvážiť alternatívy používania tampónov a hygienických vložiek a zameniť ich za zdraviu neškodlivé (čo je omnoho podstatnejšie ako ekologický dôvod) a ekologicky nezávadné produkty.
To platí dvojnásobne ak už žena/dievča trpí zápalmi pošvy, výtokmi, kandidiázou, HPV, prekanceróznymi a rakovinovými ochoreniami a inými problémami týkajúcimi sa ženského ústrojenstva.

Zdroje:
1. AB2820, Dennis Cardoza, 2000
2.HR2900, Carolyn Maloney, 1997
3.United States Food & Drug Administration
4.United States Environmental Protection Agency
5.Enviroweb 23 January 2000 report: www.enviroweb.org/issues/dioxin/index.html
6.Mari Edlin, CNN.com February 9, 2000
7.Amy Yannello, The Press Tribune (USPS No. 470-960)
8.Rev Med Brux 1998 Sep;19(4):A367-71
9.Semin Reprod Endocrinol 1997;15(3):301-8
10.Hum Reprod 1997 Feb;12(2):373-5
11.Fundam Appl Toxicol 1993 Nov;21(4):433-41
12.Am J Obstet Gynecol. 2000 Apr;182(4):767-775.
13.Toxicol Sci. 1999 Nov;52(1):45-9
14.Gynecol Obstet Invest 1999 Oct;48 Suppl S1:45-56
15.Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 1999 Feb;82(2):129-33
16.Archer, JC and others, Dioxin and Furan Levels Found in Tampons, 2005, Journal of Women’s Health, Volume 14, pages 311-315. (Táto štúdia priznáva, že dioxín sa z tampónov „insignifikantne“ uvoľňuje. Neberie ohľad na to, že polčas rozpadu dioxínu je 11 rokov, čo znamená, že po vystavení sa dioxínu z jedného tampónu, sa po 11 rokoch v tele ženy stále nachádza polovica dávky. Dioxín má vysoko kumulatívnu schopnosť.)
17.De Vito, MJ and Schecter A. Exposure Assessment to Dioxins from the Use of Tampons and Diapers, Environmental Health Perspectives, Vol 110, January 2002. (Táto štúdia priznáva, že dioxín sa z tampónov „insignifikantne“ uvoľňuje. Neberie ohľad na to, že polčas rozpadu dioxínu je 11 rokov, čo znamená, že po vystavení sa dioxínu z jedného tampónu, sa po 11 rokoch v tele ženy stále nachádza polovica dávky. Dioxín má vysoko kumulatívnu schopnosť.)
18.National Research Center For Women and Families
19. http://dievcata.blog.cz/0606/pribeh-dievcata-ktore-tampony-takmer-zabili
Veľa štastia!
Kampaň za pravdu v medicíne
www.badatel.sk

Poznámky:
Prevencia HPV, rakoviny krčka maternice, rakoviny maternice, vaječníkov, neplodnosti a iných ochorení ženského ústrojenstva:
– dostatok čerstvého ovocia, zeleniny, plodov, orechovín, semien, všetko v surovom stave pokiaľ je možné,
– obmedzenie živočíšnych jedál, hlavne tých s vysokým obsahom estrogénu (najmä červené mäso, mlieko a tavené syry),
– vylúčenie sóje z dôvodu obsahu fytoestrogénu a nepriaznivého vplyvu na hormonálnu rovnováhu
– vylúčenie HAK (syntetické hormóny),
– používanie menštruačných produktov, najmä menštruačného kalíška, alebo aspoň výlučne bio bavlnených hygienických vložiek a tampónov (tampónov len v nutnosti),
– dodržiavanie hygieny,
– dodržiavanie pitného režimu (rozumej čistá voda), psychohygiena, dostatok pohybu, oddychu a spánku
– optimálny prísun vitamínu C podľa dôkazov Linusa Paulinga, nositeľa Nobelovej ceny za výskumné práce o vitamíne C, (pozri knihu Vitamín C a megaskorbická liečba)
– optimálny prísun kyseliny listovej

Zdroj: http://www.badatel.net/tampony-sokujuca-pravda-hpv-rakovina-krcku/

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://alueshop.webnode.cz/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Kirja 2015-09-12 10:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hmmm… No tak to budu muset donutit mámu, aby si to přečetla. Pak se diví, že si odmitam brat tampony-_-…

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-12 11:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Spíš bavlněnou než vlněnou… mamce doporuč menstruační kalíšek, je to mnohem lepší, eko a levnější.

Ikona diskutujiciho Kirja 2015-09-12 12:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Bavlna nebo vlna… TO je skoro to samý…:DD

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-09-12 14:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já tohle řešit nemusím, mám kalíšek :). (viz http://indianwhitetea.blogspot.cz/2015/03/me-zkusenosti-s-kaliskem.html ). Je to fakt hodně pohodlná záležitost, tampony pro mě dřív byly utrpení, tak jsem si je brala jen v případech nouze nejvyšší (do plavání…). Už nikdy více :(.

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-09-13 09:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Nehygienické? To asi moc neví o čem mluví. Když máš kalíšek, do styku s krví vůbec nepřijdeš. Za to když máš tampony a vložky, tak v tom ta krev zahnívá, ty bakterie a toxiny se ti uvolňují přímo do těla a právě z toho může vznikat syndrom toxického šoku (i z vložek). Navíc vložky a tampony se špatně rozkládají, takže to pak hnije zahrabané někde na skládce. No a balvna a vlna rozhodně není to samé… A zvyky se dají změnit.

Ikona diskutujiciho vika 2015-09-13 10:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chtěla bych také zkusit menstruační kalíšek, ale selský rozum mi říká, kde všichni berete jistotu, že tento silikon je naprosto nezávadný a za pár let se neobjeví články, jak z toho mají dívky rakoviny? Pár afér už silikon měl v kuchyňských potřebách a stahovali se výrobky z prodeje. Předem díky za reakci a uklidnění 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-13 10:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Silikonový kalíšek máš jenom asi pět dnů v těle za celý měsíc…. Zato miliony žen nosí klidně silikonová prsa nonstop celé roky, ale tam problém není  a mají to přímo všité do těla? 🙂

Ikona diskutujiciho Týna 2015-09-13 15:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S menstruačním kalíškem se asi koupat nedá,že? Ale přec by z toho rakovina být neměla,když se proti ní očkuje,ne? :O (očkování proti rakovině děložního čípku)

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-13 17:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Já si ho beru do bazénu i mimo cyklus, protože nepropustí ani kapku z bazénu dovnitř. Je to skvělá prevence proti gynekologickým problémům, ve vodě chytneš breberky velmi snadno od jiných lidí.

Ikona diskutujiciho esterka 2015-09-13 22:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kalíšok je naj top vec, čo bola pustená do predaja. Pohodlné, hygienické, super. Keby som mala dcéru, tak jej tampón ani nedám, hneď kúpim kalíšok. Ale mám chlapca, tak o jednu starosť menej:)

Ikona diskutujiciho Hugeglasses 2015-09-14 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tyto informace jsem věděla už delší dobu, ale je fajn, že jsem je znovu objevila.

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-09-14 17:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Je vyrobený z jiného druhu silikonu – lékařského, zdravotně nezávadného, který dokonce zabíjí bakterie, takže je hodně dobrý i pro osoby trpící různými infekcemi.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-14 20:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Že by bylo holení špatné, o tom nic nevím.

Ikona diskutujiciho .. 2015-09-14 20:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, pouzivam tampony kvoli sportu, pretoze vlozky su pre mna neskutocne nepohodlne a dost mi vadia, nouz vazne dlho premyslam nad kaliskom. Jedine, co ma brzdi od kupi je ale to, ze ked ho menis musis ho oplachnut atd a kedze vacsinu dna (od 8 do 3, pol 4) travim v skole, nemala by som moznost ho umyvat..

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-09-14 21:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Jenže v pochvě máš bakterie, které tam udržují zdravé, přirozené prostředí a mycí prostředky je zabíjejí, a tak se umožňuje vnik mikrobům s ektopickým výskytem (např E.coli, která je normálně jen ve střevech, ale i v konečníku, kvasinky apod.). Mycí gely mají jiné pH než je tam dole, tím že se často používají mycí gely, pH se narušuje a tak ty bakterie vevnitř umývají, je jedno jestli se tím myješ venku nebo uvnitř (i když uvnitř by to bylo ještě mnohem horší), ale pokud to používáš každý den, tak si pomalu a systematicky ničíš přirozenou mikroflóru. Voda spláchne nečistoty ve vodě rozpustné, takže i ty co jsou přirozeně v poševním okolí, voda ty nečistoty nespláchne jen tehdy, je-li tam něco, co tam nemá co dělat. A samozřejmě taky to, že rukama člověk ochytává tyčky v šalinách které ochytává každý apod. A ani třeba ale každodenní sprchování dvakrát denně není vůbec zdravé, protože v kůži jsou taky bakterie, které brání vniknutí bakterií patogenních. Nadměrným mytím i pokožky těla se narušuje i pH kůže a dochází vlastně k tomu samému. Ono to není náhodou, že se v poslední době rozmáchly všelijaké pohlavní nemoci. To je tím, že si ničíme přirozené prostředí v pochvě, které je pak náchylnější a nedokáže se samo bránit. Používat mycí přípravky obden je v pohodě, nebo když se člověk hodně spotí, nebo po tom koupání ve veřejných prostorách, jinak je to ale zcela zbytečné a škodlivé.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-09-14 22:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Záleží jak to máš silné. Ale pokud si vystačíš jenom s tamponem a na začátku ti neproteče, tak z kalíšku budeš nadšená. Pojme víc tekutiny než tampon a nemění se tak často. Čili dýl vydrží. Pro jistotu si můžeš vzít intimku – pásek a kšandy.

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-09-14 23:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: No to jo, jenže i intimní mycí gely mají některé špatné pH, bohužel je jich většina, ale je spousta věcí podle kterých se dá poznat, že to nebude úplně ono, jenže právě většina lidí to moc nerozlišuje a objednají si takový super intim gel z Avonu, který má stejné, ne-li horší složení než mýdlo. Tak to je pak těžké a pak vznikají ty potíže :/. Já používám ty dva intim gely co jsem už zmiňovala výše a ty jsou fakt bomba, ale používám je tak obden, ne vždycky, protože mi to přijde u mě i zbytečné, když se ani nijak nezapotím nebo tak :). A zadek si samozřejmě myju velmi často :D.

Ikona diskutujiciho Farah 2015-09-15 17:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už taky postupně přesedlám na kalíšek. Poslední měsíc jsem myslela, že mě to zabije. Vložky do těch veder- FUJ, už nikdy víc. Teploty byly nad 30 stupňů všecko zapařený a opruzený… tak aspoň po tomto zážitku mám o motivaci víc 😉

Ikona diskutujiciho Ayra 2015-09-26 15:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tampón treba meniť najmenej každé 3-4 hodiny s čistými rukami. Vírus HPV spôsobujúci rakovinu krčka maternice sa nachádza na ľudskej pokožke a do pošvy sa dostane, ako inak z rúk. Ak ho máte na rukách a chytíte tampón, tak si ho dnu zanesiete, to však neznamená, že hneď musíte dostať rakovinu, ani to, že je na vine tampón. Je to strašiak, lebo HPV sa do vás môže dostať aj pri použití erotických hračiek, petingu, pohlavnom styku… Rozvoj rakoviny krčka maternice je dlhotrvajúca záležitosť, aj po potvrdení, že ho máte v pošve, sa rakovina nemusí rozvinúť celé roky… Každá žena by mala chodiť každoročne na gynekologickú preventívnu prehliadku, ale o tom ako tak pozerám autorka nikde nepíše. Stery z krčka maternice hovoria za všetko a tento typ rakoviny stačí po potvrdení nálezu v počiatočných štádiách z krčka maternice oškrabať kyretou. Ak nezanedbáte návštevy u gynekológa, tak sa v tomto smere nemáte čoho báť.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek