TEDxPrague – Jana Nováčková – Jak se z touhy učit se stane sběratelství známek

13.7.2012 v Zajímavosti 15

Jak se z touhy učit se stane sběratelství známek

Poslechněte si krátkou (15min.) přednášku paní Jany Nováčkové na téma vzdělávacího systému. Myšlenka, kterou nám představila, je celkem závratná a hodně pokroková. Bohužel je natolik pokroková, že ji nelze zakomponovat do již zaběhnutého systému. Leda by se celý postavil zcela nový, tedy neučit děti tomu, co je nezajímá. Až potom by mohly najít uplatnění závěry, které zde uslyšíte.

Pravda, pokud je člověk takto nervozní, moc dlouho povídat nevydrží, přesto bych ocenila delší rozvedení tohoto tématu… dokonce se už na začátku zmínila o něčem, co sama nevěděla: Ve chvíli, kdy mluví o reptiliánském mozku, který zpracovává reakci na stresový podmět nejrychleji a to strachem. David Icke by z ní měl jistě radost.


TEDxPrague – Jana Nováčková – Jak se z touhy učit se stane sběratelství známek

http://www.youtube.com/watch?v=7cnxm-OatVs&feature=youtu.be

Jana Nováčková je psycholožka, členka a lektorka Společnosti pro mozkově kompatibilní vzdělávání (www.zkola.cz/respektovat). Je přesvědčená, že ani nejlepší výchovné cíle nemohou ospravedlnit fakt, že se s dětmi často zachází méně slušně než s dospělými. Jak jinak je možno provázet děti na jejich cestě, aby se mohly stát zodpovědnými dospělými s vysokou sebeúctou, popsala spolu s dalšími třemi spoluautory v knize Respektovat a být respektován (30 000 prodaných výtisků); lektoruje také stejnojmenný kurz. Tvrdí, že tradiční školství se prohřešuje proti přirozenému fungování našeho mozku a promarňuje potenciály dětí. Své názory vyjádřila v seriálu článků Mýty ve vzdělávání publikovaných v Lidových novinách a vydaných pak knižně.


Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Oblíbená videa“ – Zde

Máte dotaz? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Pavel Topič 2012-07-13 06:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak toto je fakt dost dobré video. Ten závěr mě opravdu rozesmál.

Ikona diskutujiciho Eileen 2012-07-13 08:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Paní má samozřejmě pravdu. Taky jsem jedna z těch, co byla vychovávána stylem, že škola je to nejdůležitější v životě a když budu mít skvělé známky (nejlépe samé jedničky), tak dostanu cokoliv si řeknu, budu hodná chytrá holčička a můj život bude bezproblémový. Když jsem ale náhodou dostala špatnou známku byla jsem neposlušná, nezasloužila jsem si vůbec nic a navíc v životě skončím hodně špatně :D Naštěstí jsem si už v prvkáku na střední uvědomila, že tohle je všechno špatně.

Ikona diskutujiciho Eileen 2012-07-13 08:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také ale vidím, že generace dnešních dětí je jiná. Oni už sami dobře ví, že je to špatně, nebaví je se něco biflovat nazpamět a ty informace odmítají přijímat a nevěří každému blábolu, který učitelka vypustí z pusy. Kolikrát učitele zavalí otázkama, na které ani neví, co odpovědět a diví se, kde se to v těch dětech vzalo.

Ikona diskutujiciho Adriana 2012-07-13 08:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

. . . Velmi poucne, kratke a nanajvys vystizne video. . . trefa Alue. . Vdaka

Ikona diskutujiciho Václav 2012-07-13 09:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

výchova nezačíná na škole, ale v rodině. nechat výchovu na školu je již většinou pozdě.

Ikona diskutujiciho meditaceprodeti 2012-07-13 09:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ta přednáška je koncipovaná jako takhle krátká, moje teta tam mluvila o Baťovi 20min a to to je co říct, že to bylo jen 20min. Ona jak se rozjede není síla která by ji zastavila. Takže jestli tahle paní dala 15. je to zcela v pořádku, dodržela požadavek pořadatelů.

Ikona diskutujiciho Alue 2012-07-13 10:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Škoda, mě by její přednáška zajímala delší, opravdu umí zaujmout 🙂

Ikona diskutujiciho Lori 2012-07-13 11:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

" Takže posolstvo každej včeličky či jednotky je " Drahé deti, učenie je nič moc. Nikto neočakáva, že by ste sa učili len tak sami od seba. My vieme, že vás musíme uplácať" "

Ikona diskutujiciho Veronika 2012-07-13 13:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Svatá pravda, náš školský systém je uplně v ha**lu…. Další z důvodů, proč nechci děti, aby jim ve školách nevymývali mozky 🙁

Ikona diskutujiciho Tammy 2012-07-13 15:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je moc hezky a pravdivě řečeno. Sama musím uznat, že ze školy toho vím hrozně málo, zato když se o něco zajímám mimoškolně a nic z toho vlastně nemám, pamatuju si to roky a roky. Odvykládám z paměti skoro celou egyptskou a řeckou mytologii, zatímco z dějepisu po celé základce vím asi jen dvě zajímavosti a dva letopočty. Takže tak.

Ikona diskutujiciho Kiki 2012-07-13 19:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:můžeš je vzdělávat sama doma, v rámci prvního stupně zš to jde 😉

Ikona diskutujiciho Pavel Topič 2012-07-13 21:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:Tak to je zbytečně extrémní. Systém má uřčitě chyby a je závislý, ale tak je to všude. Děti si každý může doma učit sám, pokud si myslí, že bude mít lepší výsledek.

Ikona diskutujiciho Vlado 2012-07-13 22:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"tedy neučit děti tomu, co je nezajímá." Ak niekoho niečo nezaujíma, ešte neznamená, že ho to v škole nemajú naučiť. Napríklad niekoho nezaujíma čítanie, ale aj tak sa to v škole musí naučiť. Horšie je, že deti nikto nevedie k tomu aby nad niečím rozmýšlali sami, väčšinou je to tak, že toto namemorujte a podľa toho ako to odrecitujete dostanete známku. Ale inak veľmi zaujímavé video. Ďakujem Alue!

Ikona diskutujiciho Veronika 2012-07-14 21:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Babe 2012-07-27 16:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Můžeš ho učit doma devět let a na střední jít nemusí.. Všude jsou nějaká ale, ale vždycky je můžeš vyřešit.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek