Tetováním k chronické otravě těžkými kovy

21.3.2017 v Zdravověda 12

Je trochu úsměvné, když lidé, kteří jinak dbají na své zdraví, obhajují tetování a přitom jim uniká fakt, že všechno, co s tímto rostoucím trendem souvisí, tetovací jehlou počínaje a barvami konče, představuje zdravotní riziko.

Z jedné nedávno provedené studie vyplývá, že vážné problémy bezprostředně související s aplikací tetovací barvy, se týkají přibližně deseti procent tetovaných osob – a to nemáme přehled o tom, jaké účinky mají látky, jež se spolu s barvou dostávají trvale do organismu, v dlouhodobém horizontu. Výčet nebezpečných látek obsažených v tetovacích barvách není povzbudivý:

Rtuť je neurotoxin, což znamená, že ničivě působí na nervovou soustavu. Může poškozovat mozek a vést ke vzniku fyzických a duševních onemocnění.

Olovo narušuje průběh mnoha tělesných procesů a pro orgány a tkáně našeho těla je toxické. Poškozuje zejména srdce, kosti, střeva, ledviny, nervovou soustavu a reprodukční systém. Vážná otrava olovem se projevuje nezvladatelnými křečemi, poté postižený upadá do kómatu a nakonec umírá. Při mírné otravě se dostavují bolesti břicha, zmatenost, bolest hlavy, anémie a podrážděnost.


Berylium je podle EPA karcinogen třídy A. Kontakt s beryliem může vést ke vzniku smrtelného onemocnění plic.

Kadmium je další nebezpečný těžký kov. Škodí zejména ledvinám, kostem a plicím.

Arzén je známý karcinogen a podle nových studií vystavení organismu většímu množství arzénu rovněž vede ke genetickým poškozením.

Antimon dráždí oči, pokožku a plíce. Při dlouhodobější expozici se dostavují vážnější problémy, například onemocnění plic a srdce, průjem, silné zvracení a žaludeční vředy.

Ftaláty prokazatelně poškozují reprodukční a endokrinní (hormonální) systém. Při studiích na zvířatech byla zaznamenána i poškození jater, ledvin a plic.

Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) – najdeme je zejména v černé barvě, která se vyrábí ze sazí získaných spalováním. K těm nejnebezpečnějším patří benzopyren, podle Úřadu pro ochranu životního prostředí „jeden z nejsilnějších a nejlépe zdokumentovaných karcinogenů vyvolávajících rakovinu kůže“.

Odstraněním tetování nic nevyřešíte, spíš naopak

Určitá část potetovaných jedinců časem dospěje k názoru, že by se své ozdoby raději zbavila. Podle ankety, která roku 2006 vyšla v Journal of the American Academy of Dermatology, je takových osob asi 17% (respondentům bylo mezi 18 a 50 lety). Nicméně odstranění tetování může být ještě nebezpečnější, než jeho pořízení.

Nejobvyklejší takovou metodou je laserové odstraňování, při němž se barva usazená hluboko v kůži při opakovaných sezeních rozpouští pomocí laserového paprsku. Jenže rozpuštěná barva jen tak nemizí. Její složky, včetně těch pro organismus nepříznivých, se dostávají do krevního řečiště. Některé se tělu podaří vyloučit, jiné však organismus nikdy neopustí. A i ty, které z těla nakonec odejdou, v něm často ještě stihnou napáchat škody.

V USA má aspoň jedno tetování odhadem 45 milionů osob, z toho 36% se věkem už blíží čtyřicítce. Nejlepší rada pro ty, kdo už nějaké tetování mají, je ponechat si je – pokud tedy nemáte zájem o chirurgické odstranění, při němž nevyhnutelně vznikají jizvy. A pokud jste se ještě tetovat nenechali, tak úplně nejlepší rada zní: Nic na tom neměňte.

použité zdroje: (1.) (2.) překlad: (3.)

lehce opraveno

Komentáře

Ikona diskutujiciho Lussy 2017-03-21 08:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě od tetování zradil strach, že to bude bolet. Ono to vypadá sice hezky pokud se to nepřehání, ale je to škodlivý. Navíc většinou co si někdo udělá tetování je to potom jako droga a oni chtějí více.. pak už to je přeplácané a není to už vůbec hezké. To znám podle okolí lidí co už tetování mají.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-03-21 08:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Mně zase připadá blbé, že to po delším čase vybledne, z černé se udělá taková divná modrá a musí se to opravovat… A kam to dát, aby to jednak byla ozdoba, druhak aby to nikoho nepohoršovalo až půjdu do lepší společnosti :D Pořád totiž panuje ta představa, že jsou tetovaní lidé ,,určití" a hodí tě často do škatule, do které nemusíš patřit.

Ikona diskutujiciho Evik 2017-03-21 11:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ikdyž jsem věděla, že je tetování špatné, tak jsem si moc přála si nechat vytetovat číslo 540 na boční stranu prstu. V tak malém množství je to přece jedno…

Ikona diskutujiciho Zuzmule 2017-03-21 14:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, můžeš mi prosím dát odkaz na tu vědeckou studii, kterou zmiňuješ? Docela by mě zajímalo, kde jsi to našla. Díky :-)

Ikona diskutujiciho Radomír 2017-03-21 15:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já zatím o tetování neuvažuju, nenašel jsem pro něj žádný význam. Kdybych se ale narodil v kultuře, pro kterou jsou důležitá, např. na některém ostrově v Polynézii, myslím, že bych do toho šel, ale chtěl bych tradiční barvu a ne tohle. Ta, jsem se dočetl, byla ze spáleného dřeva.

Ikona diskutujiciho Gray 2017-03-21 19:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem jako neposedný větříček, chvilku se mi líbí jeden symbol pak zas druhý… a vzhledem k tomu že tetování je navždy (i po odstranění ta kůže vypadá prostě divně) tak opravdu nechci riskovat, že si na sobě zvěčním něco, co se mi už za týden nebude líbit… :D Také je mi proti srsti představa, že se na mě doslova podepíše dotyčný tatér a bude tak na mém těle otisk někoho cizího. Maximálně bych přikývla na to, kdyby mi tetování měl udělat můj přítel.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2017-03-21 19:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se tetování líbí. Ale jen když je relativně nové. Chtěla jsem něco malého, co by mělo význam jen pro mě. Tušila jsem, že je to škodlivý, ale nevěděla jsem, jak moc. Spíš mě ale odrazuje to, že po čase vybledne a rozmaže se a musí se pravidelně opravovat a ani to nejde dělat věčně. U nás na základce měla jedna učitelka tetování, nebyla ani nijak stará, ale bylo tak rozmazaný, že nešlo poznat, co to je a to se mi nelíbí. Když má něco být na celý život, tak chci, aby to bylo pěkný celý život :D

Ikona diskutujiciho fluttershine 2017-03-21 22:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Proti tetování nic nemám, ale vzhledem k tomu, že je trvalé a škodlivé, do něj nepůjdu. Navíc vím, jak rychle se mění moje názory na to, co se mi líbí a co ne… klidně se mi něco může líbit několik let, několik let mám naprosto stejný, neměnný názor, a pak, díky jakémusi postupnému, neviditelnému vývoji, mi to v hlavě najednou udělá "cvak" a je všechno jinak :-D

Ikona diskutujiciho Michaela 2017-03-23 06:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja tetovani mam 4, nikdy jsem zadneho nelitovala. Zvyknete si na nej, je to pak proste soucast vaseho tela. Jakoby se vam mel casem prestat libit vas nos, ruka nebo noha :-D miluju male minimalisticke symboly nebo naopak velka barevna.. skoda ze je to plne tady tech hnusu. Zacala jsem ted pit zeleny jil, ten pry tezke kovy umi vazat, mohlo by to pomoct pri detoxikaci?

Ikona diskutujiciho áťa 77 2017-04-14 10:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

I takhle  může dopadnout tetování https://www.youtube.com/watch?v=hb-Ljy_dJbU :-D

Ikona diskutujiciho Christy 2021-05-28 13:27:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To píšete o tetovacích barvách kterými tetují domácí amatéři a ty škodlivé ,,laciné,, barvy si objednávání z Číny? Nebo jen nevíte o tom že všechny tetovací barvy legálně prodávané v EU tattoo shopech prochází atestem o zdravotní nezávadnosti a to už přímo u výrobce. Jinak by se v zemích EU ani nesměli prodávat ani používat! Strašíte tu lidi překladem článku z Ameriky kde není skoro žádný atest o zdravotní nezávadnosti barev potřeba, úřady tam nic nevyžadují, narozdíl od CZ i dalších zemí EU.

Ikona diskutujiciho Petr Zdarný 2021-05-29 07:25:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Byl bych opravdu velmi opatrný, pokud bych měl už tedy nějaké takové nutkání nechat si do kůže vpichovat nějaké obrázky tou tetovací jeholou, když ona EU i CZ cpou do lidí ty různé zdraví škodlivé kovy (pod záminkou pomocných látek) v rámci očkování skrz jehly přímo z injekčních stříkaček. A ještě jim k tomu tvrdí, že je to pro jejich dobro, třeba v rámci toho obrovského kovidového podvodu na lidstvo. V EU by na tetovací barvy měly být, myslím si, skutečně asi vyšší požadavky než-li v USA k jejich legálnímu prodeji. Ale v reálu? Jako tady v tom gigantickém bordelu? No. Věřte jim.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek