Tohle se stane s tělem a mozkem, když na 10 dnů přestaneme jíst cukr

18.4.2020 v Prevence 20

Každý z nás občas rád sáhne po zákusku, zmrzlině, dezertu či jiných sladkostech. Většina z nás se příliš nezamýšlí nad množstvím zkonzumovaného rafinovaného cukru, protože se nechceme vzdát potravin, na kterých si rádi pochutnáváme. Přírodní cukry nacházející se v ovoci a zelenině nejsou našimi nepřáteli. Rafinované cukry však ano.Podívejte se, co se stane s vaším tělem a mozkem, když se na 10 dní vzdáte rafinovaných cukrů. Samozřejmě, že pokud se vám to bude líbit, můžete v tom pokračovat i nadále.

1. Vyrovnají se výkyvy nálad
Podle portálu Prevence (Prevention) dokážete stabilizovat svou náladu tím, že zcela vyloučíte nebo drasticky snížíte příjem cukru ve stravě. Důvodem je fakt, že pokles hladiny cukru v krvi vyvolává v těle velký stres, následkem čehož zažíváte podrážděnost a stavy úzkosti.

2. Zlepší se spánek
Když tělo nemusí zažívat prudké výkyvy hladiny krevního cukru, které ho velmi zatěžují, bude se mu snadněji usínat. Hormony v mozku odpovídající za kvalitní spánek jako serotonin, melatonin či dopamin zůstanou v rovnováze.

3. Budete mít víc energie
Mnoho lidí konzumuje cukr nebo sladké potraviny, protože vědí, že tak získají rychlou energii. Cukr se docela rychle metabolizuje. Problém je, že energie rychle přichází, ale i odchází. A když odejde, budete se cítit ještě hůř než předtím.

4. Vyjasní se vám mysl
Studie ukázaly, že nadměrné množství cukru zpomaluje komunikaci mezi nervovými buňkami v mozku. Tím, že omezíte sladké, se vaše mysl pročistí, uvolní a projasní.

5. Zlepší se zdraví vašeho srdce
Cukr aktivuje vyplavování inzulínu do krve. Dlouhodobě vysoká hladina inzulínu vyčerpává slinivku, ale také může vést k vysokému krevnímu tlaku a zrychlenému srdečnímu tepu. Navíc omezením příjmu cukru vám klesne hladina špatného LDL cholesterolu v krvi o 10 % a hladina nebezpečných triglyceridů o 20-30 %.

6. Zhubnete
Hubnutí se vám často může jevit jako nemožné. Je to hlavně kvůli vysoké hladině inzulínu v krvi. Zvýšená hladina inzulínu v krvi je hlavní příčinou vzniku nepoddajného tuku na břiše a nemožnosti zhubnout.

7. Sníží se riziko cukrovky
Pokud se u vás v rodině vyskytuje cukrovka, pak i vy máte náběh na toto onemocnění. Měli byste si dávat větší pozor na to, co jíte. První věc, kterou je třeba vyloučit ze svého jídelníčku, je cukr a pak potraviny, které ho obsahují.

8. Zmírní se vám akné
Možná vás právě napadla otázka, zda cukr způsobuje akné. Podle odborníků působí cukr v těle pro-zánětlivě a jo, může být příčinou akné. Dejte si na 10 dnů pauzu a omezte příjem rafinovaného cukru a uvidíte, zda se vaše pleť vyčistí.

9. Vaše pleť viditelně omládne
Je známo, že cukr narušuje regeneraci poškozeného kolagenu. Výsledkem pak bývá vznik jemných vrásek a předčasné stárnutí pokožky.

10. Zlepší se dutina ústní
Snížením příjmu cukru se sníží i tvorba hlenů v ústní dutině, čímž dojde ke zlepšení zdraví dásní a zubů. Předejdete tak tvorbě zubního kazu a zánětu dásní. Můžete se tak vyhnout i paradentóze.


připraveno podle zdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-18 01:53:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

NO O TOMHLE MI POVÍDEJ !

Já takovou dobu bojovala se závislostí na cukru, kterou ani nevím jak vlastně jsem získala… Občas sušenky s kamarádkama a už to jelo… Já jsem hrozná cíťa, všechno mě hned rozhodí a na všem mám hned závislost/je mi z toho špatně:/ takže se nedivim, mno.. každopádně trvá 14 dní tuhle závilost na cukru zlomit – ne sice uplně, ale vyhrabat se z toho nejhoršího. A můžete mít bolesti hlavy, klidně i vertigo apod. a to já všechno měla:( fakt jak u drogy, nebylo mi dobře a několikrát jsem selhala, ale naposled jsem se zapřela, vydržela nevolnosti a zlepšilo se to. Po zlomení toho hnusu přišlo vyrovnání nálad, lepší spánek a jasnější mysl, všechno jak se píše v článku. CUKR JE KENTUS, NEBRAT ! Nebo jako jo, ale v rozumném množství, odpočítat si to. Když se tim začnete cpát a myslíte si, že se nic nestane, je to cesta do pekla. Je přeci absurdní, aby mě bolela hlava, že si nedám čokoládu. Takhle omezovat se nenechám ! Nejlepší je jíst cukry jen v ovoci:) jednou si člověk zvykne na zdravou stravu a už nikdy nechce starý návyky zpět, jen ten začátek bolí.

Ikona diskutujiciho izairi 2020-04-18 06:35:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mimo téma
včera kolem 10té večer jsem vyšla na balkon a byla krásná hvězdná obloha,Tak se tak dívám,a najednou se dvě hvězdy začaly od sebe vzdalovat.Já myslela,že mám vidiny,ale ne,jedna ta hvězda prostě letěla pryč.A pak se začala pohybovat další a další,a letěly doslova všemi směry.Fakt jsem přemýšlela jestli nejsem blázen,jo a letadla to nebyla,to letělo jedno a klasicky blikalo.Tohle bylo vyloženě,že se díváte na hvězdy,a některé se najednou začnou pohybovat a odlétávat všemi směry.Nevíte někdo co jsem to viděla?
Jo a jinak těch 10 dní bez cukru zkusím,jsem zvědavá co to udělá.

Ikona diskutujiciho Rado 2020-04-18 16:12:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná zkoušejí někajou holografickou projekci. Dnešní technologie a práškování chemtrails může udělat i obraz mimozemské invaze. Když ne iluze koronaviru, které již nikdo nevěří nebude dosti účinná, možná udělají iluzi mimozemské invaze s reálním ničením a obsazovaním objektů v pŕevlecích za mimozemštany.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-18 20:16:17
Ikona diskutujiciho
sipka

Kde jsi na to přišel, že lidi se viru nebojí? Byl jsi v poslední době někde venku mezi lidma, na poště?

Ikona diskutujiciho kfjetina 2020-04-18 14:31:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně tohle jsem viděla jako malá. Usínala jsem a dívala se z okna na hvězdy, najednou se jedná po druhé začaly pohybovat, tak zvláštně kroužily a tvořily i nějaké obrazce. V té době mě to šíleně vyděsilo.

Ikona diskutujiciho 🙂 2020-04-18 18:39:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přijde mi že už se to s tím jak je cukr hrozně špatný celkem přehání. Nevidím nic špatného na tom si jednou za den dát po obědě trebas tabulku čokolády, nebo si osladit kafe. Horší jsou totiž výčitky z toho, nez samotný cukr. Znám člověka co ji hodně málo + je na paleo strave cca 10 let prostě bez sacharidů a je dost podrazdeny, nepříjemný a je úplně vidět, jak jeho mozku ty sacharidy prostě schazej. Takže určitě nejsem pro žádným extrémum. Tělo potřebuje i sacharidy, ano pokud možno ty zdravé, ale nevidela bych to s tím cukrem tak vážně. Asi jako se vším.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-18 20:17:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Podráždění způsobuje i podvýživa a nedostatek určitých látek v těle. Ten tvůj známý se očividně likviduje jídlem.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-18 21:41:45
Ikona diskutujiciho
sipka

„Horší jsou totiž výčitky z toho, nez samotný cukr.“
– https://www.youtube.com/watch?v=dzwPHAkc-NI

pardon, ale jedna celá tabulka čoko má víc, než by člověk měl denně sníst cukru. dejte si radši raw tyčinku nebo bílý jogurt s mangem… je to o zdravých návycích. grilovačka každej den taky neni nic zdravýho. řikám to jako člověk, co si roky procházel hubnutím a trápením s jídlem, odmala. závislost a cukru je na hodně prd. proto tu o tom mluvíme, závislost si na něm vytvoříte snadno a nevšimnete si, dokud to nezačne dělat problémy… mimoto, pletete dohromady jablka s hruškama. máme totiž tzv. „rychlé“ a „pomalé“ sacharidy(pomalé dodávají energii postupně). klasický cukr jsou rychlé. velmi zkráceně je tělo opravdu nepotřebuje, nechce a není to pro nás dobré, podporuje to vznik plísní v těle. NEBRAT. Berte ty pomalé, zdravé – rýže, brambory a tak dál 🙂

nicméně chuť na čokoládu uplně chápu. chce to si jednu vrazit, odvyknout si, přejít chutě a bude vám hej, až chutě po dvou týdnech zmizí. nicméně pokud prostě jíte jednu čokoládu denně a nemáte potřebu zvyšovat dávky cukru, tak proč asi ne… problém je to, že to většina lidí má potřebu zvyšovat. však, proč by taky člověk musel sníst celou tabulku čokolády a ne jen půlku, aby nepřekročil denní ideální množství cukru?? proč nám to jde tak blbě? protože na to máme chuť… a to je to.

(tenhle komentář nemá nikoho urážet, ten začátek berte, prosímvás, všichni s nadsázkou)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-18 22:29:46
Ikona diskutujiciho
sipka

jedna tabulka čokolády denně odpoledne mě taky v komentáři hodně překvapila 😀 třeba to bylo myšleno jako sloupeček ¯\_(ツ)_/¯ ale já sníst tabulku, tak mě budou honit green peace aby mě vrátili zpět do moře 😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-18 23:20:12
Ikona diskutujiciho
sipka

:D:D:D a mě zas tajný služby, páč by se ze mě stalo UFO – jsem po cukru hrozně hyperaktivní 😀 vylítla bych oknem 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-19 08:04:41
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-19 09:40:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Nebo to uděláme jinak. Ty mě do toho oceánu odneseš, když máš tolik energie. Takže v pohodě můžu… https://9gag.com/gag/aj5b4EG 😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-19 20:36:06
Ikona diskutujiciho
sipka

😂! jo, to je taky možnost:D a netušila jsem, že vydry dokážou být takhle neuvěřitelně roztomilý 🤯🥰

ale fun fact je, že jsem jednou, když jsem byla hoooodně smutná a hoodně na dně, snědla 2 tabulky čokolády, sušenku a celej kyblík zmrzliny a energii mi to nedodalo, jen mi bylo, ještě navíc, docela blbě a bolelo mě břicho 🤡 aneb jak situaci ještě zhoršit ¯\_(ツ)_/¯ a přibrat ¯\_(ツ)_/¯

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-19 21:40:56
Ikona diskutujiciho
sipka

tyjo nejsem si jistá, ale mám dojem že můj rekord byl 3 a půl milky na posezení… ¯\_(ツ)_/¯ to bylo v pubertě místo antidepresiva, zaplácla jsem si nervy a fungovalo to

Ikona diskutujiciho 54alice 2020-04-19 08:01:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A ak sa jedná výhradne o hnedý trstinový cukor? To je v poriadku? Ja som ho úplne začala používať za biely cukor pretože nevypijem kavu ak nie je olsadená. Ale aj zeli na karamelu si robím len z toho cukry napríklad.
Možem však povedať že jeho používaním už nemám nájazdy na zmrzlinu sušienky a kolaciky. Jediné občas trochu piškót ale keď nemám ani tie nehoni ma mlsna ako voľakedy bejvavalo. No kava musí byť aj s hnedym cukrom. Prípadnee ak nie hnedý cukor môže to byť med?. Proste neobmedzovat sa sladenim ale dať náhradu v množstve ako nám chutí?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-19 08:11:32
Ikona diskutujiciho
sipka

Mezi hnědým a bílým cukrem je rozdíl v melase. Melasa jsou vitamíny a minerály přírodně obsažené v rostlině ze které ten cukr dostaneš. U nás skutečný přírodní cukr skoro nekoupíš, to co je v supermarketech je bílý cukr obarvený karamelem aby měl populární barvu. Poznáš to tak, že ho dáš do čisté vody a když tam ztratí barvu a promění se na bílou, tak sis koupila klasickem bílej rafinovanej cukr s obarvením. Přírodní cukry jsou hrudkovité, málo sladivé a divně smrděj.

U nás v ČR jsem v poslední době potkala jediný skutečně přírodní cukr a to byl kokosový cukr. Velice málo sladí a je velice drahý.

Málokdo ví, že krásný smradlavý přírodní hrudkovitý cukr se dá udělat i z cukerné řepy. Že to sem vůbec nemusíme vozit jak tydýti. Moje máti, když jsem byla malá, pro něj chodila přímo do cukrovaru a dostávala ho skoro zadarmo ho igelitky. Byl růžový, smrděl, ale byl to skutečný přírodní cukr. Pak to začalo být populární a už nám ho nedali. Místo toho se sem začal vozi předražený rafiňák obarvený karamelem s nápisem ,,třtinový“.

Je jedno jakou má cukr barvu, pořád je to cukr, pořád se vyplaví inzulin, pořád se po něm tloustne. Přidaná hodnota je pouze melasa, ale tu většina lidí nikdy neměla v puse, to je jenom karamel.

Ikona diskutujiciho hanka 2020-04-19 10:44:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Teda, to je pro mě novinka, že hnědý cukr je v podstatě bílý obarvený. Opět marketingový tah a o zdravé potraviny nikomu nejde.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-19 11:02:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Takhle vypadá přírodní cukr:
https://nammastore.com/upload/product/small/1536675720503.jpg
má to hrudky, je to většinou hnědé, jakoby mastné (není to moc sypké) a trochu smrdí… toto vypadá jako kokosový
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcRZnFC2P6z3hOz2jUCGHa7aqjvpp3u6MKU8qeNxySYsWyWmsXAC&usqp=CAU

Ty homogenní sypké suché krystalky bez zápachu jsou obarvené rafinované cukry bez melasy:
https://www.spiceography.com/wp-content/uploads/2018/04/demerara-sugar-substitute.jpeg

Jak vypadá ten nevyčistěnej z cukrovky řepy jsem obrázek nenašla. Ale vypadá to stejně jak kokosový, akorát měl jinou bavru a smrděl fakt hodně 🙂

Ikona diskutujiciho izairi 2020-04-19 09:48:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Melasa, mňááám,taková sladká,trošičku nahořklá a slaná.Už jsem měla i z řepy,ale ve zdravé výživě se dá koupit jen třtinová,alespoň tady.Kokosový cukr je dobrý,a ve městě pár kilometrů od nás je bezobalový obchůdek a kromě jiných cukrů tam mají taky březový.Jednou ho musím zkusit,ale tak 20dkg,protože 1kg stojí přes 400kč.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-19 10:54:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo no… já taky kupuju ty rafinované ,,třtinové“ co jsou jenom obarvené karamalem, ale bílý kupuju taky. Cukr jako cukr, tělu je to jedno. Ale ten hnědý dávám do cukřenky, protože se lidi co o tom nic neví tváří uraženě, že jim nabízím bílej cukr ke kafi a mě nebaví to každýmu zvlášť vysvětlovat 😀 Tváří se chytře i když náhodou uvidí ten bílej ve skříňce a poučují 😀 A ještě ty dotazy jestli nevím že třtinový je zdravější bla bla… klasická propaganda prodejců. Očividně v životě přírodní cukr neviděli ani na obrázku.

Do vaření a do salátů klidně bílej, k listovýmu salátu dávám i moučkovej, protože se nemusí tak míchat, takže se salát nepotluče. Do čaje jedině med. Podle mě nemá smysl do vaření dávat předražený pravý přírodní cukr, když stejně dost málo sladí a troška normálního cukru udělá stejnou – možná i lepší – službu. Vitamíny se horkem stejně ničí, takže pokud nejde o studenou kuchyni, tak se ten extra naturál stejně degraduje teplem.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek