Toxické chování ve vztazích, které však spousta lidí považuje za normální

13.5.2022 v Psychologie 8

Pokud jde o vztahy, nebo dokonce přátelství, způsob jakým přistupujeme k lidem, má zásadní význam. Nikdo není dokonalý, ale pokud neustále děláme chyby, nakonec toho ten druhý bude mít dost a odejde jinam.
Je spousta věcí, které vztah jednoznačně a okatě likvidují, některé však zůstávají nepovšimnuty, přitom jsou stejně zhoubné. Pokud trvají dostatečně dlouho, začne se vztah rozpadat.Toxické chování, které ničí vztahy:

Vzájemné kritizování
Čím více svého partnera kritizujete, tím více si je nejistý. Nikdy bychom neměli být příliš kritičtí. Vytváří to stres a způsobuje velké problémy.

Používání „narážek“ a pasivní agrese
Místo toho, abyste prostě řekli, co si myslíte, hledáte drobné a malicherné způsoby, jak partnera rozzlobit, abyste se cítili oprávněně a mohli si stěžovat.

Přílišná kontrola
Přílišná kontrola všechno zničí. Všichni si zasloužíme rozhodovat si o svém životě sami a máme právo na své soukromí i ve vztahu. Nebuďte tím, kdo se snaží dělat všechna rozhodnutí a kdo musí do všeho vidět.

Neustálé stěžování si na všechno
Čím více si stěžujete, tím temnější prostředí vytváříte. Přehnané stížnosti na všechny a všechno, by mohly vašeho partnera časem odradit, protože by se vedle vás necítil dobře. Zaměřujte se na to dobré a šiřte kolem sebe pohodu.

Říkání NE místo kompromisů
Stalo se vám někdy, že vás partner o něco požádal a vy jste hned řekli ne, místo abyste nabídli kompromis? Pokud se to děje často, vztah se tím postupně naruší.

Milujete žárlivě
Rozčilovat se, kdykoliv váš partner přijde do styku s jinou osobou, není zdravé. Tím, že se snažíte svého partnera ovládat, způsobujete, že se ve vztahu začne dusit. Kontrola a manipulace nepatří do zdravého vztahu a je nutné s tím hned přestat. Jinak partner udělá vše pro to, aby se mohl znova svobodně nadechnout.

Opravování
Vzájemné odporování si před svědky, nepřinese nic dobrého. Pokud nejde o něco důležitého, tak to neřešte. Pokud to už musíte udělat, snažte se zajistit, aby to probíhalo v soukromí. Nikdy se nepřete ani neopravuje partnerovy výroky před návštěvami a širší rodinou. Nevyčítejte si navzájem maličkosti před ostatními lidmi. Pokud byste to dělali, partnera tím ponižujete a nebude s vámi rád.

Ignorování partnerových emocí a potřeb
Odmítat brát v úvahu názor a pocity druhého člověka při přijímání rozhodnutí je důležité. Jste v tom oba společně. Šťastní musí být oba.

Nechat žárlivost přerůst v nejistotu
Být trochu žárlivý je normální, ale když dovolíte, aby se žárlivost změnila v nejistotu ve vztahu, je to velký problém. Ze žárlivosti začnete o všem pochybovat a díky tomu začnete být nešťastní oba. Důvěra ve vztahu je klíčová.

Obviňování partnera ze svých emocí
Když máte špatný den a váš partner vás nepodporuje nebo pro vás nemá pochopení. Když jste se s ním snažili promluvit, byl roztěkaný a nevěnoval vám pozornost. Co tedy uděláte? Vrhnete se na něj s kritikou, že je necitlivý? To rozhodně nedělejte. Obviňování partnera z vašich emocí je rafinovaná forma sobectví a klasický příklad špatného udržování osobních hranic.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho kopretina 2022-05-13 11:22:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tyhle rady doslova kopírují moje životní zkušenosti. Opravování partnera před ostatními jsem dřív dělala když jsem nebyla ještě ve vztazích zběhlá. Vždycky ho to šíleně rozčílilo a pak se mnou týden nemluvil. A bylo úplně jedno jestli jsem měla pravdu nebo ne. Postupně jsem pochopila že ho tím ponižuju a nechala jsem toho. Od té doby se skoro nehádáme. Prostě si to řešíme v soukromí v klidu mezi sebou.

Ikona diskutujiciho Lydia 2022-05-13 11:24:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Řada mých kamarádek považuje lezení do partnerova mobilu za normální součást vztahu. Podle mě je to projev toho že v tom vztahu něco nefunguje. Nikdy bych to svému muži neudělala. Připadala bych si jako zrádce.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-05-13 12:10:33
Ikona diskutujiciho
sipka

nejen že vztah nefunguje, ale je to znak i toho že holčinám nedochází, že i když je to tvůj partner, pořád má proboha právo na své vlastní soukromí a furt je to samostatná lidská jednotka, ne tvoje hračka a majetek. co to je sakra, leze člověk snad do mobilu kámošům? ne a proč asi. tak boha… tohle nepochopim. ať si holky najdou i vlastní život mimo svýho partnera a třeba přestanou mít úchylnou potřebu lízt mu do mobilu, lol

Ikona diskutujiciho Petros 2022-05-13 15:06:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem zažil a už nikdy víc.

Ikona diskutujiciho Lumír 2022-05-13 11:24:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článek děkuju 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-05-13 12:11:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

noa jinak moc pěkný článěk aluško 🙂

Ikona diskutujiciho hawerh 2022-05-13 13:55:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takovou babu jsem měl. Všechno bylo špatně, všichni byli kreténi. V zimě bylo moc zima a v létě moc horko. Tak jsem šel jinam a mám božskej klid.

Ikona diskutujiciho Jo 2022-05-16 13:18:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělý článek. Hodně mi pomohla představa toho, když se něco chystám udělat nebo říct, že jsem v otočené situaci. Kdybych byla tím dotyčným a on mnou. Líbilo by se mi, když by mi on/ona udělala nebo řekla, to co se chystám udělat nebo říct jí/jemu? A mnohokrát jsem se zarazila včas. 😄
V poslední době už jednám rovnou tak, jak chci, aby se mnou jednali jiní. Občas mi samozřejmě něco ujede. Někdy je moje reakce rychlejší než představa o otočené situaci. Když člověk párkrát dostane od života ťafku, tak to chování časem změní. Kdo nezmění… škoda slov.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek