Třetí čakra – Detailně

19.8.2006 v Energie 1

Třetí čakra – Manipura, nazývaná též čakra solar plexu, čakra sleziny, žaludku, jater, či čakra pupku

Barva: žlutá a zlatožlutá

Element: oheň

Smyslová funkce: zrak

Část těla: spodní část zad, trávicí systém, žaludek, játra, slezina, dutina břišní, žlučník, nervový systém

Žláza: slinivka břišní (játra), hrají důležitou roli při zpracování a trávení potravy.

Vyživuje: játra, slezinu, zažívací orgány

 

Třetí čakra je sídlem emocí – hněvu, strachu, viny, žárlivosti, sobectví, nezdravých tužeb. Je přiřazena elementu ohně, což znamená teplo, energie, aktivita. Čakra představuje naše centrum síly. Tudy přijímáme sluneční energii, která kromě toho vyživuje éterické vibrační pole a tím dodává vitalitu také tělu fyzickému a udržuje ho. Třetí akrou vstupujeme do aktivního vztahu ke třetím lidem. Je to oblast, ze které vychází z našeho těla emoční energie. Odtud, jsou řízeny sympatie a antipatie, schopnost trvalých vazeb a mezilidské vztahy.

Čakra solar-plexu je také v přímém spojení s astrálním vibračním polem, nazývaným také polem přání či žádosti, které jsou nositelem našich emocí. Odpovídající funkci nalezneme na těl. úrovni u jater. Játra ve spolupráci s tráv. systémem analyzují přijatou potravu, nepoužitou oddělují a z použitelného získávají užitečné látky, které pak dodávají na příslušná místa. Čakrou vnímáme přímé vibrace ostatních lidí, když cítíme hrozící nebezpečí – čakra se stáhne,což je obranný mechanismus. Nenastává to, ale v případě, máme-li hodně světla v sobě, které vytváří kolem nás ochranný obal.

Harmonická funkce:

Třetí čakra, když je otevřená a fuguje harmonicky, máte v sobě pocit míru, vnitřní harmonie, jste spokojeni s postavením v životě. Můžete být sami se sebou vyrovnáni a zároveň respektujete přání a pocity druhých. Máte v sobě jas, který obklopuje i vaš tělo, chrání vás před negativními vibracemi a vyzařuje do vašeo okolí. Máte-li navíc otvřenou šestou a sedmou čakru, poznáváte, že vše viditelné je složeno z různých vibrací světla. Plní se vám vaše přání, protože jste úzce spjati se silou světla, co si přejete, přitahujete jako magnet.

Disharmonická funkce:

Při jednostranném vlivu nebo chybné funkci třetí čakry. Všechno má být podle vašeho názoru, chcete ovládat svůj svět, prosazovat sou moc a dobývat. Avšak cítíte, že jste k tomu hnáni vnitřním neklidem a nespokojeností. Pravděpodobně jste zažili málo uznání a potvrzení sama sebe, proto jste si nemohli vyvinout skutečnou sebeúctu, která se vám nedostávala a kterou teď hledáte ve vnějším světě. Chybí tu vnitřní uvolněnost, připadá vám těžké vypřahnout a volnit se. Také lehce vybouchnete, ve vaší podrážděnosti se projevuje mnoho hněvu, ktrý jste během času spolykali bez dalšího zprcovávání.

Nedostatečná funkce:

S nedostatečnou funkcí třetí čakry se cítít často bez odvahy a poraženi. Všude vidíte překážky, které se vám stavějí do cesty. V dětství ze strachu, abyste neztratili uznání vychovatelů, rodičů učitelů,… jste potlačili své pocity a spolkli jich víc, než jste dokázali zvládnout. V obtížných situacích máte houpavý strach v žaludku nebo jste nervozní, máte těkavé jednání. Neobvyklé jednání. Neobvyklé zážitky vám přinášejí strach a neklid.

Řeč těla:

Solar plexus je čakra, která nejčastěji potřebuje ochranu, protože touto čakrou člověk vnímá změny vibrace v atmosféře, zvlášť pokud se týkají emocí. Ruce překřížené na žaludku mohou znamenat rozvážnost, ale i ře je vám někdo nesympatický. V tomto případě ukazuje na potřebu ochránit se řed člověkem.

Nemoci spojené se solar plexem:

Cukrovka,slinivka břišní, zánět slinikvy břišní, nemoci jater, žlučové kameny, dvanácterníkový vřed, kýla, jícnový reflux, cliakie (tenké střevo), slezina

Jak očistit a harmonizovat čakru:

Účinky přírody:

Sluníčko koresponduje se světlem, teplem, silou čakry solar-plexu. Pozorování oářeného pole zralého obilí nebo řepky dá zážitek hojnosti a odezvu na teplo a sílu slunce.

Účinky hudby:

Třetí čakra se aktivuje ohnivými rytmy. K její harmonizaci může být použita orchestrální hudba. Při hyperaktivitě je vhodná každá uvolňující hudba.

Účinky barev:

Třetí čakru posiluje aktivuje žlutá sluneční barva. Oživuje nervovou činnost a myšlení, podporuje kontakt a výměnu s ostatními lidmi. Zabraňuje pocitu únavy, dává veselost, volnost, uklidňuje duševní problémy a onemocnění.

Účinky vůní:

Levandule: Levandulový olej uklidňuje a uvolňuje hyperaktivitu třetí čakry.

Rozmarýn: Rozmarýnový olej je obvzlášť vhodný při nedostatečné funkci třetí čakry, oživuje a povzbuzuje, pomáhá překonávat lenost a podporuje připravenost k jednání.

Bergamont: vibrace tohoto oleje, připravovaného z plodů stromy bergamont, v sobě mají mnoho světla. Jeho vůně posiluje životní energie. Dodává sebedůvěru a sebejistotu.

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho Michal 2011-09-27 02:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlas

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek