Trovanty: Živé kameny, které samy rostou!

27.8.2018 v Záhady 8

Vědci se již dlouhou dobu snaží vyřešit hádanku „živých kamenů“ – balvanů schopných pohybovat se a růst. Teorií existuje mnoho a jedna z posledních říká, že trovanty – takový název jim dali v Rumunsku, jsou křemíkovou formou života.

 

 

Lyonský vědec Richard Demon tvrdí, že trovanty jsou schopny dýchat. Pravda, velmi pomalu – jeden vdech trvá od tří dnů do dvou týdnů. Je možné nahmatat u kamenů i puls, ale na to je potřeba vysoce citlivá aparatura. Spolu s biologem Bertrandem Escoliom uskutečnil Demon několik stovek experimentů. Ukázalo se, že kameny jsou schopny se také pohybovat, i když jen pomalu. Za dva týdny se sledovaný kámen posunul o 2,5 milimetru. To by mohlo vysvětlit i tajemství známých „pohybujících“ se kamenů v kalifornské Dolině smrti.

 

 


 

 

 

Celé kolonie „trovantů“ se nacházejí v Rumunsku. Pro svou jedinečnost jsou zapsány v seznamu přírodních památek UNESCO. Mají kulatý tvar a množí se. Nejprve vzniká malý nárůst, který se zvětšuje a následně se oddělí od mateřského kamene. Nový kámen je zcela nezávislý a rychle roste. Aktivní růst začíná hlavně po dešti.

 

 

Po rozdrcení několika kamenů vědci se ukázalo, že se skládají ze slinutého písku a minerálních solí. Vědci zjistili, že kameny mají letokruhy jako seříznuté stromy a je možné podle nich určit stáří kamene. Někteří vědci tvrdí, že trovanty představují anorganickou formu života.

 

 

Nejvíce trovantů se nachází v rumunské oblasti Valcea. Místní obyvatelé dokonce vyrábějí z kamenů suvenýry, které prodávají turistům s radou, že když kámen posadí do země, tak může začít růst. V roce 2006 v oblasti Valcea nedaleko obce Costes otevřeli muzeum trovantů. Jeho sbírka obsahuje nejzajímavější vzorky místního původu. Největší z nich dosahují do výšky deseti metrů. Expozice pod širým nebem zabírá více než jeden hektar.

 

 

„Živé“ kameny se nacházejí také v Rusku, zejména v Orlovské oblasti. Masivní kulaté balvany se periodicky objevují zpod země a začínají růst na polích kolem vesnice Andreevka. Místní obyvatelé do určité míry uctívají tyto neobyčejné kameny. Jejich předkové byli přesvědčeni, že kameny jsou nasycené silou Země a při jejich dotyku můžete poprosit o sílu a zdraví. Podobné kameny se dají nalézt i v jiných oblastech Ruska.

 

 

překlad: Alue

zdroj: https://www.biosferaklub.info/zive-kamene-trovanty/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Malina 2018-08-29 00:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak tohle je hodně zajímavé, to sem vůbec netušila :D a fascinuje mě to

Ikona diskutujiciho zero 2018-08-29 08:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bydlím na Valašsku. Půda je kamenitá a neúrodná. Ještě v době kdy se můj děda a otec snažili něco v naší valašské "černozemi" něco pěstovat, každoročně vyorávali hromady kamení. Otec to komentoval slovy, že v této půdě dobře roste pouze kamení a každý rok lze očekávat hojnou úrodu. Neexistuje na kamení nějaký "RoundUp"?

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-08-30 03:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Je možné nahmatat u kamenů i puls, ale na to je potřeba vysoce citlivá aparatura." Dobře, tak toto jsem vůbec netušila, páni. Vždycky mě fascinovaly pohybující se kameny v Kalifornii a jako malou i kameny samotné. Vždycky jsem nějaký vzala do ruky a doptávala se, jestli to žije – dospělí pochopitelně řekli, že ne, že je to kámen a ten prostě nežije. "A on je mrtvý?" ptala jsem se dál, "ne, on není ani živý ani mrtvý, je to prostě kámen a kámen nemá mozek jako ty, neuvědomuje si." Stejně tak stromy(to je sice živá rostlina, ale u rostlin mi zase bylo divné, aby žily a zároveň "jako by ne"), prostě všechno kolem. Nikdy jsem neuznala, že by něco z přírody mohlo být prostě vyloženě "mrtvé" a zcela bez života, bylo mi to divné, cítila jsem v tom něco víc, ale neměla jsem žádné vysvětlení, tak jsem na to časem pozapomněla. Pak jsem se tady dozvěděla, že ve stromech žijí bytosti, že v kamenech taky můžou být a že všechno je to jedno vědomí a hle, hned to začalo dávat smysl.

Ikona diskutujiciho Lulu 2018-08-30 20:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Och tie zvieratká.K tebe by som prišla na návštevu rada a moja teta určite tiež.Ona má len tri mačky (oproti deviatim je to málo) a troch psov a rybky.Je super my dve sme sa našli.U mňa doma je to trochu rôznorodejšie.Takže…mám dve korytnačky a zajtra oslavujú tri rôčky,potom kocúrika, to je môj mazmáčik na 100%, pri zlej nálade ma vždy rozveselí a je taký malý ťuťko(napr. leží na mieste kde nemá, tak ho postavím nech ide ,on sa ani neudrží na packách a ľahne si späť).Ešte máme ryby a samozrejme morčiatka.Jedna morčinka vie dať aj pac. :-)

Ikona diskutujiciho kalia 2018-08-31 02:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem na začátku používání cítila "puls" u většího/silnějšího křišťálu, ale bohužel jsem ho asi moc nečistila, protože časem zeslábl a teď už v něm puls necítím a už není ani tak silný co se týče energie. Ale zkusím ho nějak nabít v přírodě.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-08-31 11:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  brazilský křišťál se čistí pod proudem ledové tekoucí vody po dobu 20 minut špičkou dolů… pak by měl mít zpět svou sílu.

Ikona diskutujiciho Matěj 2018-09-08 17:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zde předložím indicie málo známé v česky a slovensky mluvící lokalitě: Toto jsou pozůstatky z doby Zlatého věku před Potopou. Bylo jiné klima, vyšší tlak vzduchu a existovaly stromy na bázi Si, v kterých proudila energie od nejvyššího Stvořitele, fungovalo fluorescenční rostlinstvo, Si stromy dosahovaly mnohakilometrových výšek. Deep state toto přibližně ukázal, jak vypadala fauna a flóra ve filmu Avatar, i když tam jsou stromy na bázi C, ale ve skutečnosti veliké stromy byly Si.

Ikona diskutujiciho Mišel 2021-04-09 14:32:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tyto kameny znám kamarád si jako suvenýr přivezl vytesanou sošku hlavy, kterou mohl schovat v dlani, ve stylu velikonočních ostrovů, ze srandy to zasadil doma do květináče a roste to, když to zaléváš má s toho hlavu 30 cm vysokou už asi chápu jak vznikli velikonoční ostrovy. Vzali malý trovant otesaly do požadovaného tvaru zasadili a měli sochu.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek