Ústní hygiena našich předků

20.6.2019 v Zdravověda 23

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se čistily zuby před vynálezem zubního kartáčku? Naši předkové měli většinou zdravé a krásné zuby. K čištění se používal například prášek z křídy nebo jílu, na bělení zubů dřevěný popel, často se využívalo žvýkání léčivých bylin.

Vzpomněl jsem si na děda, který si celý život čistil zuby obyčejnou kuchyňskou solí rozdrcenou na prášek v hmoždíři a prosátou přes sítko. Někdy do ní přidal jemný dřevěný popel z kamen. V té době, a hlavně na vesnici, zubní kartáčky nebyly. Děda si čistil zuby a dásně čistým prstem namočeným v jemné soli, podle současné terminologie si dělal masáž. Zuby měl krásné bílé a nikdy ho nebolely. Zabýval se zemědělstvím a dožil se téměř sto let.Já jsem si dědovu metodu trochu upravil. Čistím si zuby 1 – 2 minuty zubním kartáčkem namočeným v jemné mořské soli a následně vypláchnu ústa. Zmizel zápach z úst, zuby jsou bílé, zdravé a necítím žádné problémy zubů.

Kromě čistícího efektu zubů a ústní dutiny, pravá mořská sůl obohacuje organismus přes sliznice mikroelementy a navíc má baktericidní účinky. Současná stomatologie nevylučuje používání mořské soli, a to zejména na vyplachování úst.

Čištěním zubů mořskou solí je možné odstranit přetrvávající usazeniny na zubech. Doporučuje se smíchat mořskou sůl s rostlinným olejem v poměru 1: 1. Také je možné k této směsi přidat dřevěný popel na zlepšení efektu bělení.

Další recept říká, že směs se špetkou mleté ​​papriky a čtvrt čajové lžičky kuchyňské soli je nejlepší zubní prášek, který předchází zubnímu kazu, odstraňuje zápach z úst a krvácení z dásní.

Čištění zubů přírodní cestou je možné dosáhnout i žvýkáním trav, jejichž šťáva je alkalická. Je možné použít pšenici, žito, oves, pýr, jílek, lipnici, kostřavu atd. Pro zvýšení léčivého účinku stačí přidat buď list žebříčku nebo máty, třezalky tečkované, majoránky, tymiánu, nebo větvičky jeřabiny, vrby, střemchy atd.

V přírodě je vše přímo pod rukou a zdarma.


autor: Alexandr Danov
z ruštiny přeložili: https://www.biosferaklub.info/ako-sa-nasi-predkovia-starali-o-svoje-zuby/Komentáře

Ikona diskutujiciho Mikuláš Gera 2019-06-20 07:50:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ďakujem …..

Ikona diskutujiciho kalia 2019-06-20 08:21:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já už delší dobu používám na čištění zubů tuto zubní pastu či prášek:
https://www.pravebio.cz/earthpaste-zubni-pasta-s-bentonitovym-jilem-matou-peprnou-a-aktivnim-uhlim/
https://www.pravebio.cz/earthpowder-prirodni-zubni-prasek-black-licorice-charcoal/

což je vlastně jíl + mořská sůl + černé uhlí (takovou směs si člověk asi může namíchat i doma sám a bude to levnější)

Dodružuji, že nejím nic z moře ani mořskou sůl, ale na čištění zubů tuto používám (oni tam totiž dávají nějakou kvalitnější/čistší mořskou sůl, konkrétně tuto:
https://www.pravebio.cz/real-salt–prava-morska-sul–jemne-mleta/
..když si přečtete popis u té soli, tak to je asi fakt jediná, která je „mořská“ a zároveň neobsahuje škodlivé látky ani radioaktivitu, protože se těží z nějakého starého vyschlého moře a nepřišla do kontaktu se současnou civilizací)

„Redmondská sůl (RealSalt™) je nerafinovaná sůl plné, ale zároveň jemné sladko-slané chuti bez chemických příměsí, přidaného jódu a přípravků na zlepšování sypkosti. Obsahuje pouze přirozeně se vyskytující minerální látky (60+), a byla vytěžena z jednoho ze dvou nejstarších přírodních zdrojů na zemi, ze starověkého „Sundance Moře“, které se kdysi nacházelo na obrovském území, které pokrývalo i oblast, kde se dnes nachází Redmond v Utahu. Druhý nejstarší zdroj na zemi je sůl Himalájská.
RealSalt™ sůl je přes 200 miliónů let stará a je jedinečně panensky čistá – společnost Redmond ji těží a zpracovává v podobě v jaké je pod zemí uložená po milióny let, absolutně nevystavená modernímu znečištění. Tato sůl je pravidelně podrobována analýzám nezávislých biochemických a biofyzikálních ústavů v USA. “

Intuice mi poradila čistit si zuby touto pastou a koukám, že je to asi to nejlepší, co může být.

Ikona diskutujiciho Dascalie 2019-06-20 11:58:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bohužel je to genetika a zubaři se tomuto brání že to genetikou není a bla bla že mám použít takový a takový kartáček a nejlépe pastu s fluoridem …je to byznys hodně velký byznys

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-20 12:15:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Není to genetika.. je to o vnitřním zdraví, výživě a dobré pečlivé ústní hygieně. Ostatní jsou výmluvy. Pokud si chceš zachránit zuby, začni se o ně pečlivě starat, protože svalováním viny na genetiku své zuby dopořádku nedáš. Zuby jsou moc důležité a musí se o ně dobře pečovat, aby zůstaly zdravé. Samy od sebe krásné nezůstanou.

Ikona diskutujiciho armag 2019-06-20 22:43:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Samozřejmě, že to je genetika, protože největší vliv má složení slin. Ve slinách jsou totiž různé protilátky a ty jsou genetické. bohužel nemůžu napsat jejich název, protože si je nepamatuju.
Když si budete pečlivě čistit zuby, tak to má vliv hlavně na dásně, protože je to masíruje. Ale žádná pasta neumí obnovovat povrch skloviny a to je to nejdůležitější.
KDyž nebudeš mít správné složení slin, tak se povrch prostě bude narušovat a poškozovat.
Další vliv je výživa, ale již spousta lidí ví, že to co jíme nejsou potraviny ale otraviny, protože obsahují mnohem méně minerálů a vitamínů než potraviny třeba 50-100 lety.

čisti si zuby pomůže ti to, že je déle zachováš v dobrém stavu, ale když skončí jejich životnost, tak se ti stejně rozpadnou.

schválně se zamysli, jak by vypadaly zuby většiny lidí, kdyby jim vypadly všechny plomby a další věci, které jim udělal zubař.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-21 08:42:17
Ikona diskutujiciho
sipka

složení slin je o výživě… regenerace skloviny je o výživě a péči… rozežírání zubů dělá špatná strava, hodně cukru a nedostatečmná hygiena…. kdo chce brzo přijít o zuby, ať s eklidně vymlouvá na genetiku, ale ať si nestěžuje, že mu to nikdo neřekl.

Ikona diskutujiciho armag 2019-06-21 09:13:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Složení slin není o výživě, ve slinách máš také látky, které umí desinfikovat. Například psí sliny mají velice silné desinfekční účinky. Je to o genetice, tohle prostě neovlivníš.
Po užití některých antibiotik bylo známo, že se ničí zuby, dokonce se takovým zubům říkalo tetracyklinové, protože to bylo typické pro tyto preparáty.

Ty si zuby čistíš ráda a zajímáš se o to, tak jak to, že máš nějaké plomby?

Jeden můj známý neměl ani jeden kaz až do 30 let a potom mu přibývala jedna plomba za druhou a to si ty zuby čistil hodně pečlivě.

Kdyby byly pasty tak skvělé, fakt si myslíš, že by potřebovaly tolik reklam v TV a zubaři by je s takovou chutí doporučovali. Každý zubař, který je upřímný moc dobře ví, že přijde chvíle, kdy si namaže kapsu na výrobě můstku a protézy.

Ikona diskutujiciho Dexter 2019-06-20 12:10:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nasi predkove nemeli krasne a zdrave zuby. Pokud jim nejake vubec zustaly, byly prozrane kazem, pripadne zbrousene az na dasen. Jsem archeolog, takze vim ze zuby zustaly tomu, kdo k tomu mel geneticke dispozice. Kdo dispozice nemel, o zuby proste prisel.
Navic, mouka v te dobe casto osahovala mineralni primesi, ktere zpusobovaly, ze se cloveku zuby zbrousily az na dasen.
Ne, predkove si az na vyjimky zuby necistili, rozhodne ne ve stredoveku.

Ikona diskutujiciho Adéla 2019-06-20 18:06:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju Dexter.

Ikona diskutujiciho Sebastian 2019-06-20 12:41:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano ano. Skvely clanok. Pred 5 rokmi som prestal pouzivat bezne pasty a dal som sa na Par*****x bez flouridu. Obsahuje vytazky z bylin, sodu bikarbonu a zopar neskodnych zloziek.
Odvtedy sa mi zastavili kazy, prestal som mat problemy s osmickami (Alue Tvoj pribeh o tahani osmicky – auuuu )
Chut pasty je slana – usta nevyplachujem – len vypluvnem penu.
Problem je, ze zmenili zlozenie – takze zrejme prejdem na prirodne recepty.
Vdaka za dobry clanok 😉

Ikona diskutujiciho Jantulka 2019-06-20 15:54:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Počula som o kombinácií jahody s popolom.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-20 16:49:18
Ikona diskutujiciho
sipka

jo, to je na bělení

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-06-20 19:56:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se tehdy zuby přestaly rozpadat po tom, co jsem si je přestala čistit pastama s fluorem. Najednou byly zdravý.

Ikona diskutujiciho Dexter 2019-06-21 15:27:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jenom bych ještě doplnil: Sám vím, co to znamená mít genetické predispozice. Je 34 let, mámmvšechny zu by svoje. Jediný zuby, který se mi zkazily, byly moudráky nahoře. Ty se prý kazí hodně. Takže už jsou oba pryč. Dole je ještě mám, rostlý normálně nahoru, takže pryč půjdou jenom jestli s nima bude problém. Ale co chci říct – já a čištění zubů, to nejde moc dohromady. Čistím si je jenom jednou denně, ráno, jenom tak ošmrdlat aby mi nesmrdělo z pusy. Kazy se mi jednoduše netvoří, nemám paradentózu, nic. To samý moje babička – ta má v 92 letech ještě svoje zuby. Máti a na zuby trpí a třeba strejda, její brácha, zdědil zuby po babi. O něm vím, že si pouze vyplachuje slivovicí. A oproti tomu ex měla se zubama problémy skoro pořád, ačkoli se o ně starala jako blázen. Takže nejde spíš o to jak se člověk stará, ale jakou má genetickou výbavu.

Ikona diskutujiciho Dasca 2019-06-21 19:32:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jak říkám je to genetika bohužel..jako vím že sem na ně kašlala když sem byla malá a brečela sem a vztekala se že mám jít k zubaři..ale pak sem se začala o ně víc starat a stejně se mě pořád tvoří kazy 🙁 na všech zubech je to děs..a to si je čistím,vyplachuji…nekouřím,nepiju ..a stejně :-/ ono to bude stále se kazit..furt chodím k zubaři teď …od mala už problémy sem mívala..jak se říká naši předci si je čistili jakymsi klackem a prstama a stejně je měli krásné.měli ten základ v jídle,a zdravá strava…

Ikona diskutujiciho Vlastimil Votřel 2019-06-22 00:56:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

– Určitě genetické vlohy hrají roli ve všem, s tím nic nenaděláme, ale důležitý vliv na naše zdraví (včetně zdraví zubů) má naše mikroflóra a ta je ovlivněna jak geneticky, tak způsobem porodu (císařský řez je nevýhodný), dále stravou, životním stylem a hlavně cizorodými látkami včetně antibiotik a příměsí zubních past. Tak, jak je mikroflóra v tlustém střevě důležitá pro imunitu, tak je důležitá v dutině ústní pro zdraví zubů. Z ruských zdrojů se můžete dozvědět o čištění zubů kartáčkem s kvalitním včelím medem. Ten má úžasné vlastnosti pro zdraví včel, kterých lze využít. Rozpouští-li se ve vodě, tak se tvoří mikro kapičky (možná bublinky) peroxidu vodíku, které ničí, nebo brzdí patogeny, ale nezničí prospěšnou mikroflóru, dále je to mineralizace atd. Asi ve věku 55 let jsem se rozhodl k tomuto prostředku, zubní lékaři mě varovali, ale stav zubů se mně stabilizoval, nové kazy se přestaly tvořit a zlepšil se stav dásní. Teď je mně 62 let, k zubaři chodím spíš na prohlídky, nebo když povolí stará plomba. Věřte, že kdybych to nezkusil, tak bych to nedoporučoval.

Ikona diskutujiciho Kateřina 2019-06-23 15:53:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kazivost zubů opravdu není předurčena geneticky (stejně jako není pravda, že by ženy v těhotenství byly více náchylné k tvorbě zubního kazu). Všechno je způsobené špatnou technikou čištění, i když si to spousta z nás nechce přiznat, že tak banální věc děláme špatně. Dříve se to vůbec neřešilo, rodiče to prostě nějak potomky naučili a přenesli na ně své chyby. Doporučuji koupit si tablety, které po rozžvýkání v puse obarví zubní plak, takže krásně vidíte, která místa vynecháváte. A k zubním pastám. Zubní pasta k čištění zubů vůbec není potřeba. To, co čistí, je manuální odstranění plaku, ne pasta. Naopak, její příchuť znecitliví jazyk, takže poté nemůžete pořádně poznat, kde ještě nejsou zuby vyčištěné. Stejně zbytečná je i ústní voda, ta už vůbec nemá žádný význam. Důležité je také nezapomínat na mezizubní prostory, nejlepší jsou mezizubní kartáčky, případně nit. Hlavně se, prosím, vyhněte veškerým technikám bělení a čištění, které obsahují sebemenší krystaly, akorát si poškrábete sklovinu, v případě určitých chemických látek si zuby poškodíte (třeba jedlá soda). A poslední věc, jediné, co dokáže zuby trvale vybělit, je peroxid vodíku, nic přírodního jako kokosový olej, kurkuma apod. vám zuby nevybělí, je to optický klam. U ostatních propriet, které nabízí všude možně v drogeriích se jedná o marketingový tah, žádný z těchto produktů nemá tak vysokou koncentraci peroxidu, aby se mohl legálně prodávat a zároveň zuby vybělil (jediný, kdo vám může připravit takový produkt na bělení je zubní lékař).

Ikona diskutujiciho Vladimír 2019-06-24 20:10:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dovolil bych si přidat pár poznámek. Ve středověku řádila smrtelná choroba kurděje. Kdo ji dostal většinou umřel. Léčí ji jen vitamin C. Současná choroba parodontoza jsou slabé kurděje. Používám práškový vitamín C. Dvakrát za týden si ráno do sklenice vody dám vrchovatou lžičku vitamínu C je to cca 10g. Je mi přes 70 let a kromě zubů moudrosti mam všechny svoje a bez problémů. Kodex alimentarius doporučuje 0,1g vitaminu C na den. To je dávka, aby člověk neumřel, ne aby byl zdráv. Práškový vitamín C se dá objednat ve firmě FICHEMA. 900g stojí cca 250Kč. Vitamín C je nedoceněný zázrak a lidé skutečně trpí jeho nedostatkem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-24 21:07:13
Ikona diskutujiciho
sipka

no jasné… Z vit. C si tvé tělo vyrábí peroxid vodíku, který zaručuje tvoji imunitu a likviduje bakterie. 🙂 Jednoduchá věc. Jestli byly i kurděje tak jako dnešní gingivitis z nečistoty, těžko říct.

Ikona diskutujiciho armag 2019-06-25 07:57:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Vladimír: Dík za tu firmu Fichema, mají v nabídce několik zajímavých produktů, asi využiju.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-25 08:07:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Fichema má dobré věci 🙂

Ikona diskutujiciho armag 2019-06-25 08:19:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen by si měli vylepšit web a přidat tam důkladnější popisky, k čemu daná chemikálie slouží. Vím, že jsem kdysi něco četl třeba o betainu hcl ale už nevím v jaké souvislosti to bylo.
Ale z těch prášků si člověk může namíchat různé směsi, vyjde to levněji než v lékarně.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-25 08:55:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Oni se totiž specializují na profíky s IČO a firmy co dělají s chemií. Ne na běžného zákazníka, co ten by s tím dělal.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek