Už i vědci doporučují ženám nenosit podprsenky / + dodatek od Alue

13.12.2015 v Žena 36

13. október je medzinárodným dňom nenosenia podprseniek, čiže dňom, keď sú ženy vyzývané, aby si nevzali túto časť svojho odevu.

Dôvodom organizátorov tohto dňa zrejme bola skutočnosť, že upriamením sa na prsia dokážu lepšie zachytiť pozornosť žien. Vtedy zrejme ešte nikto netušil, že nenosenie podprsenky skutočne dokáže byť prospešné aj pre zdravie pŕs.

Na čo sú určené podprsenky?

Zmysel podprseniek je udržať prsia na mieste. Ak ste aktívnou ženou s väčším poprsím, podprsenka je dobrá vec. Je ťažké sa pohybovať pri športe, ak každý váš pohyb je nasledovaný pohybom pŕs.

K zaujímavým zisteniam prišiel výskumník na športové vedy Jean-Denis Rouillioa, profesor na Univerzite Franche-Comte počas svojho 15 ročného výskumu nosenia podprseniek na 330 ženách vo veku 18-35 rokov, ktoré ich nosili už od skorého pubertálneho veku.

Výsledky výskumu ukázali, že podprsenky nerobia vôbec nič pre podporu hrude, znižovanie bolesti chrbta či predchádzanie predčasného ovísania pŕs.

Ako uvádza: „Medicínsky, fyziologicky aj anatomicky prsia nezískavajú nič z toho, keď im nedoprajete prirodzenú gravitáciu. Práve naopak, s podprsenkou viac ovísajú“.


Aký názor na podprsenky zastávajú vedci dnes

Vedci sa dnes už domnievajú, že pri nosení podprsenky sa prsiam bráni vo vytvorení si podporných tkanív. Bez podprsenky by si prsia naopak dokázali vytvoriť oveľa lepší tvar.

U žien v štúdii, ktoré prestali nosiť podprsenky, došlo v porovnaní s ostatnými ženami nosiacimi podprsenky k nadvihnutiu výšky bradaviek až o 7 milimetrov!

Zdá sa teda, že naozaj máme možnosť ovplyvniť to, ako budú naše prsia časom vyzerať.

Vedci ďalej tvrdia, že nosenie podprseniek môže dokonca znižovať cirkuláciu krvi a prekrvenie prsného tkaniva.

„U mladších žien, ktoré nenosia podprsenky dochádza k zvýšenej tvorbe kolagénu a elasticite, čo zlepšuje držanie tvaru vyvíjajúcich sa pŕs“, hovorí Dr. Stafford Broumand.

Samozrejme, ženy nosia podprsenky aj z iných dôvodov, než len pre udržanie tvaru pŕs. Ide hlavne o potrebu zabránenia ich voľného pohybu.

Spoločnosť dnes nazerá na podprsenky ako na dôležitú súčasť ženského oblečenia. Bohužiaľ sa začína ukazovať, že táto spoločenská norma spôsobuje ženám ujmu a že snáď by mala byť prehodnotená.

Záver

Ak uvedené dôvody neboli dostatočné na zmenu vášho postoja, máme pre vás ešte jeden bonbónik na záver.

Existujú totiž dôkazy o priamom súvise nosenia podprsenky a rakoviny prsníka. Písali sme o nich v inom článku.

Odporúčame vám prečítať si ho. Dozviete sa tam viac podrobností o tom, ako dĺžka času nosenia podprsenky zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka.

zdroj: http://www.badatel.net/vedci-prave-odporucili-zenam-nenosit-podprsenky-tu-je-dovod-preco/

Dodatek od Alue:

Přestala jsem je nosit před několika měsíci, možná už to bude dokonce rok. Beru si podprsenku jenom když jdu do města nebo mezi lidi, abych ,,nepohoršovala“. Jinak doma chodím jenom ve volných trikách. A první věc co udělám když přijdu domů, že ze sebe tu podprsenku servu, protože už na to nejsem zvyklá.

Upřímně můj první pocit když mi dali v pubertě moje první bolerko byl naprosto strašný, říkali mi jak si zvyknu…. No moc jsem si nezvykla. Navíc jsem zjistila, že se mi v podprsence hůř dýchá a občas mi jakoby tlačí spodní žebro, jak kdyby se na něj vyvíjel nepřirozený tlak. A to přitom mám obvod volnější. Tyto problémy nemám, když podprsenku nenosím.

A hle, už po několika málo měsících jsem zjistila, že jsou pevnější, dá se normálně chodit i vyběhnout schody aniž bych cítila nepříjemný tah nebo poskakování. Prostě začaly dobře držet samy od sebe. Navíc mají hezčí tvar a povyrostly… Vřele doporučuji řídit se pokyny z tohoto článku, nebudete litovat 🙂

Skvělá krásná volná trička z kvalitní bavlny, pod kterými se to nerýsuje a nikoho nepohoršíte, kupuju v e-shopech od firmy The Mountain 🙂 Vezmu pár pánských M a je to… 🙂

😀 😀 Děkuji za poslání:

https://www.youtube.com/watch?v=9RT2FZsscnM

Komentáře

Ikona diskutujiciho .lak 2015-12-13 02:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mhmm

Ikona diskutujiciho Hukvald 2015-12-13 09:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Inu, stačí se podívat na libovolnou fotku domorodkyň, jak krásná a pevná mají prsa bez podprdy:)

Ikona diskutujiciho Farah 2015-12-13 10:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pravda, taky nosím jen v případě nutnosti a jak nejsem někde na formální události (což je tak jako občas), tak taky nenosím. Jo a v pubertě mi mamka pořídila takový divný kalhotky, říká se jim tanga a prostě jsem od začátku viděla, že to nebude nijak k užitku tyhle typy nosit, že jsou alespoň pro mě lepší bombarďáky než tanga 🙂 Pak se o několik let později dozvím, jak doktoři přišli na to, že nošení tang dvakrát zdravé není. Ona ta šňůrka je jednak nepohodlná, ale taky je riziková na zanesení infekcí.

Ikona diskutujiciho stenly919 2015-12-13 11:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A jak to řešíš s plavkama ? To používáš jednodílné plavky ?

Ikona diskutujiciho aneta 2015-12-13 11:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlasím, podprdu uz nenosim taky pěkně dkouho a ted si uvedomuju ze mi taky neskacou :-D

Ikona diskutujiciho Jirka 2015-12-13 11:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, jen nezapomeň, že mnoho z těch vědců jsou prostě jen normální muži. A jejich motivace radit ženám aby nenosily podprsenku, je víc než jednoduchá: pro nás muže je to krásné.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-13 11:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: No když někam jdu, tak se normálně oblíknu.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-13 11:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Černošky bych sem nepletla, mají jiný genofond a jiný způsob života.

Ikona diskutujiciho Raja 2015-12-13 12:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Holky já přešla na nošení běžné a domácí na biobavlnu, jsou skvělé ani o nich nevím, vlastně nic nedrží a podprdu mám takže nepohoršuji 😉 Sofistikovanější podpsenku si beru pouze, když potřebují vytvořit dekolt) Tj. pouze na oficiální akce a ani to někdy ne, někdy jdu bez;) Nejlepší (imho))) jsem objevila odtudhttp://www.vlneneoblecky.cz/damske-obleceni_k37/podprsenky_k41/ Samozřejmě tam nakupují i kalhotky a spodní vrstvy a celá rodina si je nemůže vynachválit.

Ikona diskutujiciho stenly919 2015-12-13 12:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:No myslel jsem, jestli na koupališti používáš jednodílné nebo dvoudílné plavky, z tvojí odpovědi to není moc jasné

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-13 12:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: A proč tě to zajímá?

Ikona diskutujiciho Iruš 2015-12-13 12:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Naprosty souhlas s clankem.Prsenku taky nosim vyjimecne,kdyz jedu do mesta.Ale ted v zime pod kabat nenosim.Z podprsenek jsem si vyndala ty kovove draty,aby se jeste vice telu ulevilo.Tuhle jsem si vsimla,ze mam z toho letiteho noseni podprsenek zdeformovana ramena.Jak jsou raminka,tak v tech mistech mam vytlacene doliky.Je to videt v zrcadle.Po asi 8 letech vicemene nenoseni jsou prsa skutecne pevnejsi!!

Ikona diskutujiciho Hukvald 2015-12-13 13:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejde jen o černošky, co třeba amazonští domorodci.

Ikona diskutujiciho Lily 2015-12-13 13:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, ked ma niekto velkost obvodu 65cm a k tomu kosik I (schudla som 10kg ale kosik sa mi zmensil tak o cislo)… tak tie prsia zavadzaju fakt vsade s podprsenkou, nie to bez nej. A milujem take tie super zeny co im to pomaly ani nie je vidiet a hovoria ze kazda zena by mala chodit (aj do spolocnosti) bez podprsenky… :D :D no ked si predstavim seba :D :D jaaj vtipne… zavidim vam co si tu slobodu mozete dopriat, uzivajte si ju 🙂 A nahodou nepoznate niekto nejaku dobru metodu na zmensenie poprsia (chudnutie uz som skusila)?

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-12-13 13:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: "A jejich motivace radit ženám aby nenosily podprsenku, je víc než jednoduchá: pro nás muže je to krásné."

Ikona diskutujiciho Iruš 2015-12-13 13:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro vsechny na dobrou naladu-kuzlatka

Ikona diskutujiciho BE 2015-12-13 13:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jajajaja,  dúfam, že po takých ozdravných informáciách už začnú aj anjelov maľovať bez pushupiek ! Lebo to, čo stvára rádoby umenie, je obskurné.

Ikona diskutujiciho Jirka 2015-12-13 16:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Víš, ale ono je třeba k jejich fotkám s krásnýma prsama ve 13 +- letech přidat ještě pár fotek jejich matek a babiček. A pak teprve by šlo něco posuzovat, kdybysme věděli kolik let je těm starším sešlým ženským s povadlýma prsama, jetsli jsou na tom víceméně stejně jako naše ženy, anebo nějak jinak, ať líp či hůř.

Ikona diskutujiciho Martynko 2015-12-13 17:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

chybí už jen článek s titulkem: "Vědci doporučují mužům nosit podprsenky…" ?!? asi tu jde spíše o druh oblečení něco jako jestli si vybere špagát, tanga, klasiku, boxerky, bombarďáky či jégrovky… stejně tak si žena na běh nevezme pušapku jako do společnosti super hi-streč hadidaš… v oblékání je nejdůležitější se cítit pohodlně, to jak v tom vypadám by mělo být až na dalším místě, toto je stejné přirovnání když se ženy předhánějí s líbivostí nejenom u mužů a přitom zapomínají na svou vlastní přirozenou krásu, v podprsence ji nenaleznete a barvičkama na tvářích už vůbec ne… no a pak jde o společenskou toleranci, když si někdo vezme vaťák, tak si ho bere z jistého důvodu, měli by jsme se naučit větší toleranci a nepřehánět to s dogmaty a předsudky, zkrátka všude platí zlaté pravidlo "Všeho s mírou…" a nemyslím tím s jistým Mirkem, totiž on rád všechno přehání a pak se stávají nepříjemné události…

Ikona diskutujiciho :) 2015-12-13 19:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

stacilo mi kdyz jsme na stredni meli ucitelku s hodne velkym poprsim, nenosila podprsenku, prsa i tak mela hezka, neovisla, ale koukat cele hodiny na vystouple bradavky to jsme teda opravdu nemuseli…

Ikona diskutujiciho zorka 2015-12-13 21:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:Máš naprostou pravdu..tak hurá bez podprsenky,aby se chlapi mohli dívat :-D

Ikona diskutujiciho zorka 2015-12-13 22:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A děkuji Alu za tip,kde si koupit lepší tričko.Určitě kouknu :-) Nemám ráda,když jsou vidět bradavky..je to divný pocit.Doma bez a ven s ní :-)

Ikona diskutujiciho Ameline 2015-12-14 00:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Asi tak 🙂 Košíček J (britské GG) na 70. Mě ale nevaděj, mám je dost ráda jelikož ke mě pěkně pasujou, akorát to holt bez podprdy není pohodlný. Nicméně vždyť je to přece hezký, prsa jsou fajn a je s něma sranda, komplexů netřeba. Akorát mám s chozením bez opory právě opačnou zkušenost – pokles, stačily letní prázdniny. Naštěstí když jsem zas začala, spravilo se to a vypadá to zas fajn i bez. Jediný, co mi vadí, že ty hluboký nádechy při józe a meditaci nejsou tak nenucený, tak na to používám zase krátké těsné tričko s gumou pod něma, to mi na takhle nízkopohybový aktivity stačí. Jedinej doopravdickej problém s velkejma prsama, na kterým něco je, že masážní stoly na to nejsou stavěný – prej na to vybavení existuje, ale většina masérů to nemá – a že pak nemůžu pořádně ležet rovně, ale prohýbám se u lopatek a trochu moc tam pružím, tak myslím, že pak ta masáž není úplně taková, jak by měla být.

Ikona diskutujiciho Ivet 2015-12-14 07:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já podprsenku taky odhazuju co jen to jde, taky je mi dost nepříjemná a vadí. Jenže já chodím mezi lidi každý den a je to hrozně nepříjemné, když vidím, že jsou vidět bradavky, mám vytipovaná trička, která jsou zdobenější a enní to vidět, ale u obyč trika to vidět je a hodně, to nesnesu, připadám si jako nahá.

Ikona diskutujiciho Ameline 2015-12-14 13:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]: Tak na bradavky by stačily obyčejné silikonové přelepky, když vadí, případně pro odvážné s odolnou kůží obyč náplast, ne?

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-12-14 18:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: :)) My sme na škole mali mladú učiteľku angličtiny a bola docela sexy, už si nepämatám či jej bolo vidieť bradavky alebo mala len pekný decentný dekolt, lebo skoro všetci sme radšej chodili na nemčinu ktorú učila stará žena ktorá mala bradavicu akurát na tvári, ale ako človek bola oveľa lepšia než tá sexy anglinárka.

Ikona diskutujiciho Luz 2015-12-14 22:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]:  No z toho mam taky trochu komplex, podprsenky nosim, ale nemam rada ty s "molitanem", takze nosim bavlnene, bez vycpavek a kostic. Ale je to riskantni s nekterymi – hlavne svetlymi nebo ne uplne volnymi tricky. Vzorovana trika a kosile jsou v pohode, zvlast dobre jsou na tohle kosile, co maji pres prsa kapsicky. Je blby, ze se to povazuje za neco nepatricneho nebo vulgarniho, a jenom u zenskych. Zrovna ta cast prsou, kterou maji jak chlapi tak zenske, je povazovana za neco nevhodneho jenom u zen, zato mit vystrih, ze ktereho leze skoro vse az na ty bradavky, je v poradku :S

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-14 23:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[28]:  fuck logic :D jak se říká…

Ikona diskutujiciho Ameline 2015-12-15 07:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: A stejně jsem to nikdy nepochopila, za co se holky stydí. Když na to maj prsa, tak ať jdou do toho, jen ať je to poznat. Představte si takový úžasný splývavý plesový šaty s dekoltem a přes ně se rýsující bradavky, jako by ta žena říkala: "Tohle jsem kompletně já, žádný stahovače, korzety, podprsenky – takhle super vypadám vod přírody." Je to ohromný kontrast oproti "brnění" šatů let minulých. Enjoy the freedom! Jak já bych takhle chodila furt, kdyby měla na to tvar a bylo to pohodlný…

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-15 11:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[30]: Tak já třeba mám pozornosti všude nad hlavu i když jdu jenom po blbé ulici a to se mi nemusejí ani rýsovat bradavky :-/ Chodit ještě bez podprdy, tak už ti lidi zírat nikdy nepřestanou.

Ikona diskutujiciho stenly919 2015-12-16 00:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]:No protože jsi na to neopověděla a napadlo mě, že třeba se stydíš, napsat, že se chodíš koupat ve dvoudílných plavkách na koupaliště stejně jako ostatní hoolky v tvém věku..

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-16 00:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[32]: Já se určitě za nic nestydím, protože já nejsem ta kdo lidem pokládá hloupé osobní otázky na které je zbytečné odpovídat.

Ikona diskutujiciho Lily 2015-12-16 16:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: tak jako joo 🙂 obcas je to s nima sranda :D a taky je mam rada, ale opravdu mne z toho boli zada, mam sedavou praci, pak v skole taky sedim a mam z toho trochu znicenou chrbtici. Ja som rada chodila aj behavat, alebo som tancovala v tanecnej skupine, to uz chctelo opravdu poradne pevnou podprsenku, kolikrat jsem si kupovala mensi a to pak poradne hezky drzelo 🙂 ale pak i tak jako celek se to hezky natrasalo :D :D ale jako vsade mas rady na male kozy a jake je to vlastne s nima super, ale nikde nic, co s velkyma :D a nejake rady jak ulevit chrbtici nebo nejake take ine srandy…

Ikona diskutujiciho Ameline 2015-12-17 02:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[34]: No, a mě kdyžtak bolej záda ze špatnýho držení těla a svalový disbalance, ne z prsou :D Tento narativ mi představuje miriádu možností s tím něco dělat. To, že úplně nedělám, je moje mínus :D Ale asi nejvíc na jednorázovku zaberou dva cviky: Jednak z jógy dolů hledící pes, druhá věc je se s nádechem vytáhnout za rukama z pasu nahoru, pak se s výdechem předklonit, co to dá – a tam se uvolnit, nohy nemusí být napnutý, ale záda, krk a ramena uvolněný, pokud ruce blemcají o zem, chytit si vzájemně lokty, aby mohly být ramena uvolněný. Prodlužovat výdech a stav bez dechu (zase ale ne tak, aby člověkovi bylo blbě :D), tam se to nejvíc uvolňuje. Pak zas zvolna do nádechu a protažení nahoru. Ztuhlý záda mi pokřupkají a je to super. Co pro mě býval velkej problém a strašně to pomohlo, pochopit, že se nehrbím tolik kvůli slabejm zádovejm, ale zkrácenejm hrudním svalům. Na to jsem našla zajímavý cvičení o dveřní rám – první se člověk chytne rámu ve výši pasu, udělá krok dopředu, dokud to netáhne, tam to jen zhluboka v klidu prodýchá. To samé pak ve výši ramen a nakonec hlavy. Strašně mi to uvolnilo tehdy záda, teď je tohle už v pohodě. Jen si u toho musím hlídat bederku.

Ikona diskutujiciho Anonym 2016-04-17 14:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,myslim si, ze nejdulezitejsi je, aby podprsenka padla. Podle meho nazoru je padnoucí podprsenka v poradku. Ale vetsina lidi nosi malou,velkou, povolenou nebo nejaky spatny tvar, takze to podle toho tak vypada. Viděla jsem o tom video od nejake pani, co prodava spodní prádlo na youtube. Urcite si ho take muzete snadno najit.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek