Věci které mnoho rodičů nedělá, ale měli by

20.8.2022 v Psychologie 3

Dokonalý rodič neexistuje a všichni máme co zlepšovat. Pokud jste rodič, tohle víte velice dobře. Děti nejsou tak jednoduché, jak si je mnozí lidé představují. Potřebují mnoho podnětů a péče. Děti už v dnešní době většinou nejsou vychovávány tak, jak byli vychováváni naši rodiče a prarodiče, v některých aspektech je to ale škoda.Dnes si popíšeme věci, které by rodiče měli dělat, ale mnoho z nich se s tím neobtěžuje. Některé z nich jsou tipy od významných psychologů, jiné vyplývají z empirických životních zkušeností lidí. I když se možná některé zdají být nepodstatné, jsou velmi důležité.

Společně se najíst alespoň jednou týdně, ideálně denně
Společné jídlo je způsob, jak stmelit vaši rodinu. Možná máte tak odlišný denní rozvrh, že není možné mít každý den společné jídlo, ale měli byste být schopni dát dohromady alespoň jedno jídlo týdně. A čím častěji, tím lépe. Nejlepší je zažít si pravidlo, že když se jí tak společně, i pokud některý člen zrovna není doma.

Stanovte si denní dobu bez obrazovek
Během dne by měla být stanovena doba, kdy se děti ani rodiče nedívají na žádnou obrazovku. Televize a počítač se vypne a mobilní telefony se odloží. Rodina se tak bude věnovat sobě navzájem, nebo bude společně na něčem pracovat. Nikdy se nesejít ani u jídla a být každý zavřený u svého počítače izolovaně v pokoji, je způsob, jak se časem odcizit a ničit rodinnou sounáležitost. Společné aktivity jsou klíčové.

Dbejte na to, aby si děti hrály i venku
Nebojte se nechat děti venku, aby se ušpinily. Nechte je jít ven a být prostě dětmi. Trávit veškerý čas zavřené uvnitř a dívat se na televizi není zdravé pro jejich celkový rozvoj. Potřebují přírodu, volný pohyb a rozvíjet svou fantazii. Nezapomeňte, že je potřeba, abyste si s nimi taky hráli. Pokud vás děti zvou ke hře, chtějí s vámi trávit čas a utužovat vztahy.

Naučte je mluvit za sebe
Nemluvte za své děti neustále. Někdy mohou být příliš nervózní a možná budete muset, ale co nejčastěji je nechte mluvit samotné. Pokud se jich někdo zeptá na jejich jméno, nechte je odpovědět. Pomůže jim to připravit se na chvíle, kdy nebudete stát po jejich boku.

Ujistěte se, že vědí, že svět se netočí jenom kolem nich
Své děti nadměrně nerozmazlujte. Určitě jim toužíte dát všechny věci, které jste vy jako malí neměli, ale nedovolte, aby si myslely, že jsou důležitější než ostatní lidé. Naučte je soucitu a dejte jim najevo, že někdy prostě nemůže být po jejich.

Nechte je, ať si v rámci možností vyberou své koníčky
Nechte je být samy sebou, nenuťte je být tím, kým chcete, aby byly. Nechte děti, ať si samy vyberou, jakým sportům se budou věnovat, nebo jestli se budou rozvíjet hudebně, či umělecky. Neurčujte jim život, protože dítě je individuální bytost, není to vaše druhá šance jak si splnit své nesplněné životní sny. Jedině když jim dáte svobodu volby, budou šťastné.

Nechte je občas dělat vlastní chyby
Nepředělávejte všechno, co vaše děti udělají. Nechte je dělat jejich vlastní chyby. Pořád tu nebudete, abyste se nad nimi vznášeli a vše po nich napravovali. Potřebují se věci naučit samy a potřebují zjistit, jak co funguje.

Dovolte jim prožívat všechny emoce
Když jsou vaše děti naštvané, může to být na nic, ale těmto nepříjemným emocím se nikdo nevyhne. Potřebují se je naučit zpracovávat, aby mohly v životě být silnými a duševně vyrovnanými lidmi. Nechte je prožít si své emoce a nezlehčujte je. Život je těžký a stejně nebude všechno vždy podle jejich představ.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho led 2022-08-20 12:53:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výchova
K dcerce: otec jen chválí, vzhled, chování, všecko.
K synovi: otec hodnotí podle výkonu, nebo snad výsledku. Maminčino hodnocení pro syna nad 6 let údajně nemá na jeho sebehodnocení vliv.
Ale někteří si můžou myslet, že muž a žena jsou stejní…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-20 13:45:22
Ikona diskutujiciho
sipka

To je tvoje osobní zkušenost, že otcové dcery jenom chválí? Já mám přesně opačnou. Synové vydržovaní a líní, holky na práci. Dokonce mojí kamarádce její vlastní otec ničil sebevědomí tím, že jí vykládal, že je „plochá a ošklivá, ať se podívá na svou starší sestru ať ví jak má vypadat ženská, ta má aspoň pořádkou pr*el a prsa“… byla z toho opravdu špatná. Pak ji ožralý prohodil prosklenými dveřmi. Horšího fotra jsem v životě nikde neviděla. Ale svým synáčkům nadržoval… jinak to byla celkově zajímavá cholerická postavička, měřil asi 140cm a když jsem stála moc blízko něj začal být agresivní, protože nesnesl že ho převyšuju. 🙂 Neměla to s ním vůbec lehké.

Ikona diskutujiciho led 2022-08-20 19:15:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen chválí dcery – to doporučuje psychologie. Je málo pořadů k výchově dětí v TV, tu ovšem nemám. Např. je zásadně vhodné nevysvětlovat děcku, které povolání je lepší – čím má být, čím nebýt. Co vystudovat. Formující se povaha dítěte to přijímá, ovlivňuje ho a to může přemoci jeho nadání. Snad už podstatně ustoupila feudální zásada – dítě musí poslouchat.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek