Lidé odpradávna spalují posvátné byliny a používají vonný kouř jako formu očisty při rituálech a obřadech. A zatímco na duchovní úrovni zřejmě něco o této metodě věděli či tušili, věda je konečně začíná dohánět.
Vykuřování je velice stará metoda, při které lidé svazovali byliny (například šalvěj) provázkem a pak je zapálili tak, aby vznikl kouř. Tento kouř se pak používal k očistě míst od zlých duchů, nebo od destruktivních energií a také k očistě lidí před rituálem.
V nedávné práci nazvané „Léčivé kouře“ byly přezkoumány informace z více než 5 kontinentů a 50 zemí. Vědci zjistili, že vykuřování nejenže pomáhá funkci plic, mozku a kůže, ale také skutečně čistí vzduch. Nedlouho poté byla provedena následná studie, která byla publikována v časopise Journal of Ethnopharmacology. Podle ní působí vykuřování posvátnými bylinami také silně antisepticky.
„Pozorovali jsme, že jedna hodina působení léčivého kouře vycházejícího z hořícího dřeva a směsi vonných a léčivých bylin (havan sámagri = materiál používaný při obětování ohni po celé Indii) zapůsobila na vzdušnou bakteriální populaci a to tak, že došlo k více než 94% snížení počtu těchto bakterií. Je to díky schopnosti kouře čistit nebo dezinfikovat vzduch. Vykuřování učinilo prostředí čistším až na 24 hodin, pokud byla místnost uzavřená.
Nepřítomnost patogenních bakterií Corynebacterium urealyticum, Curtobacterium flaccumfaciens, Enterobacter aerogenes (Klebsiella mobilis), Kocuria rosea, Pseudomonas syringae pv. persicae, Staphylococcus lentus a Xanthomonas campestris pv. tardicrescens v otevřené místnosti i po 30 dnech od vykuřování svědčí o baktericidním potenciálu léčebného kouře.
Prokázali jsme, že pomocí medicinálního kouře je možné zcela eliminovat rozmanité rostlinné a lidské patogenní bakterie ze vzduchu v uzavřeném prostoru.“
Spalování posvátných nebo léčivých bylin v podstatě vyčistilo vzduch od bakterií, snížením jejich výskytu o 94%. I po 24 hodinách byl prostor stále dezinfikován. Podle vědeckých poznatků běžně ovzduší obsahuje až 1800 druhů bakterií, z nichž mnohé jsou patogenní.
Vykuřování je tedy v boji proti bakteriím poměrně účinné. Vzhledem k tomu, že kmeny bakterií jsou stále odolnější vůči antibakteriálním látkám, je zřejmé, že se nám hodí každá snadno dostupná metoda.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022
Poslední komentáře
-armag děkujeme :)
-Alue K. Loskotová Příjemné Vánoce, Alue, ať se máte dobře.
-není Žiadny strach, drtivá väčšina z nás tu bude…
-dodo Ne, ne, to vědět fakt nemusím. Jenom jsi…
-*****