Věda stojící za vykuřováním: Jakmile to pochopíte, budete s tím chtít hned začít

2.3.2022 v Prevence 0

Lidé odpradávna spalují posvátné byliny a používají vonný kouř jako formu očisty při  rituálech a obřadech. A zatímco na duchovní úrovni zřejmě něco o této metodě věděli či tušili, věda je konečně začíná dohánět.Vykuřování je velice stará metoda, při které lidé svazovali byliny (například šalvěj) provázkem a pak je zapálili tak, aby vznikl kouř. Tento kouř se pak používal k očistě míst od zlých duchů, nebo od destruktivních energií a také k očistě lidí před rituálem.

V nedávné práci nazvané „Léčivé kouře“ byly přezkoumány informace z více než 5 kontinentů a 50 zemí. Vědci zjistili, že vykuřování nejenže pomáhá funkci plic, mozku a kůže, ale také skutečně čistí vzduch. Nedlouho poté byla provedena následná studie, která byla publikována v časopise Journal of Ethnopharmacology. Podle ní působí vykuřování posvátnými bylinami také silně antisepticky.

„Pozorovali jsme, že jedna hodina působení léčivého kouře vycházejícího z hořícího dřeva a směsi vonných a léčivých bylin (havan sámagri = materiál používaný při obětování ohni po celé Indii) zapůsobila na vzdušnou bakteriální populaci a to tak, že došlo k více než 94% snížení počtu těchto bakterií. Je to díky schopnosti kouře čistit nebo dezinfikovat vzduch. Vykuřování učinilo prostředí čistším až na 24 hodin, pokud byla místnost uzavřená.

Nepřítomnost patogenních bakterií Corynebacterium urealyticum, Curtobacterium flaccumfaciens, Enterobacter aerogenes (Klebsiella mobilis), Kocuria rosea, Pseudomonas syringae pv. persicae, Staphylococcus lentus a Xanthomonas campestris pv. tardicrescens v otevřené místnosti i po 30 dnech od vykuřování svědčí o baktericidním potenciálu léčebného kouře.

Prokázali jsme, že pomocí medicinálního kouře je možné zcela eliminovat rozmanité rostlinné a lidské patogenní bakterie ze vzduchu v uzavřeném prostoru.“

Mnoho druhů tyčinek a vonných františek určených pro vykuřování seženete pohodlně v eshopu Alue.cz ZDE

Spalování posvátných nebo léčivých bylin v podstatě vyčistilo vzduch od bakterií, snížením jejich výskytu o 94%. I po 24 hodinách byl prostor stále dezinfikován. Podle vědeckých poznatků běžně ovzduší obsahuje až 1800 druhů bakterií, z nichž mnohé jsou patogenní.

Vykuřování je tedy v boji proti bakteriím poměrně účinné. Vzhledem k tomu, že kmeny bakterií jsou stále odolnější vůči antibakteriálním látkám, je zřejmé, že se nám hodí každá snadno dostupná metoda.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek