Vědci zjistili, že leváci jsou chytřejší a zručnější

8.4.2022 v Zajímavosti 31

Leváci tvoří přibližně 10% populace. Jsou velmi zkušení ve schopnosti sedět u nepohodlně navržených židliček se stolkem, používat myši pro praváky, nemazat si písmo při psaní a nejenže jsou leváci neuvěřitelně odolní a kreativní ve schopnosti zvládnout vše, co jim život přichystá, ale podle odborníků jsou také inteligentnější než  pravoruká majorita.O tom, co způsobuje, že je někdo levák, se stále vedou debaty. Vědci doposud nemají jasnou odpověď. Odhaduje se, že se jedná o genetiku, i když žádné definované „geny leváků“ nejsou zatím známy. Leváci však mají statisticky ve svých rodinách více dalších leváků.

Odborníci uvádějí, že klíč spočívá v pravé straně mozku, která je zodpovědná jak za vnímání předmětů, tak za prostorové vnímání. Právě tato oblast je u zkoumaných leváků větší. Mezi oběma stranami mozku je také silnější spojení, které levákům umožňuje zpracovávat podněty rychleji, než pravákům.

Tento rozdíl v leváckém mozku podle psychologa Stanleyho Corena umožňuje levákům disponovat většími schopnostmi v divergentním myšlení – alespoň mezi muži. Při provádění experimentu, v němž bylo 1000 mužů a žen požádáno o splnění úkolu, při němž měli zkombinovat 2 běžné předměty, které spolu obvykle nesouvisejí, Coren zjistil, že leváci byli úspěšnější, než praváci. Mezi ženami však nebyl patrný žádný rozdíl. Podobné výsledky byly pozorovány i u druhého úkolu, v němž měli účastníci studie za úkol roztřídit řadu slov do co největšího počtu různých kategorií v daném časovém úseku.

Tento výzkum, vysvětluje Coren, podporuje skutečnost, že leváci se častěji uplatňují v profesích architektů, šachových expertů, matematiků a umělců. Výzkumy podporují skutečnost, že leváci mají lepší pracovní paměť, vynikající prostorové schopnosti a lepší mentální flexibilitu.

Jste levák? Vítejte v exkluzivním klubu, do kterého patří Aristoteles, Alexandr Veliký, Napoleon a Marie Curie.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho marmaris 2022-04-08 03:34:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, to odpovídá celkem přesně. I ta genetika, u nás v rodině bylo více leváků. Jsem taky levák.

Ikona diskutujiciho Samuel 2022-04-08 08:20:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě je tady jedna skupina, kteří mají schopnost přehazovat ruce podle potřeby. Ale myslím, že právě leváci mají větší schopnost překonvertovat na praváka než obráceně. Strýček Lenin dokonce když to přehnal s drogama, tak psal dvě knížky najednou oběma rukama. Tak teď trochu odbočím. Moje komentáře, ať se vztahují k tématu, nebo ne se týkají jen mě osobně. Provozovatelka těchto skvělých stránek s obsahem nemá nic společného, kromě zveřejnění. Takže odpovědnost za veškerý obsah beru čistě jen na sebe. Přijímám plně všechnu kritiku, ale myslím, že je doba, kdy se máme přestat schovávat. Nevím, kdo nebo co je teď u nás víc populární, jestli řepka, fialka nebo dědeček v akváriu, ale domácí scéně se moc věnovat nechci, protože ty pravý hrdinové k nám ještě nedorazili. Nejdřív je třeba tady uklidit to smetí, ale ve světě už jsou. Takže rubl se nám vrátil na původní hodnotu a pořád posiluje, což museli přiznat už i presstituti a tele-vize. To se nám ale ty prozápadní ekonomický poradci šeredně sekli co? Mistr podvodu, mainstreamový hrdina a samozvaný prezident si bude muset do svého sídla na Floridě zvýšit dodávky kokainu, aby to všechno ustál. K tomu všemu se totiž nečekaně ta jeho u-krajina rozpadá na kousky. Ale taťka Joe mu určitě vyhoví. Tak to asi zatím stačí, pokračování příště. Přeji všem pevné nervy.

Ikona diskutujiciho Samuel 2022-04-08 17:20:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rozpálil jsem se víc, než je zdrávo, moje chyba. Ale sem to opravdu nepatří, příště už jen slušně a k tématu. Jak požaduje Alue.

Ikona diskutujiciho Jo 2022-04-08 18:48:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hezký článek, jsem také levák. O vyšší inteligenci nevím, s nikým jsem se nesrovnávala. Ale článek mě pobavil. V naší rodině jsem jediný levák. Pamatuju si, když nás učili ve škole psát inkoustovým plnícím perem. Pokaždé jsem přišla dom s modrým hřbetem ruky. Spolužačka mi s radostí vždy drkala do lokte při psaní, takže i šikana proběhla. Se divím dodnes, že nás učitelka nepřehodila a ani nám to nedovolila..no jo, pokřivená autorita.
Plést jsem se naučila na pravou ruku, a to hned na začátku. Jen jsem přizpůsobila techniku tak, že si opírám jednu jehlici o podložku nebo stehno a druhou v podstatě pletu, spíš „obplétám“ opřenou jehlici. 😄

Co mi dělalo problém na odborné škole bylo šít na šicím stroji. Rameno stroje je napravo a pravá ruka je hlavní, která musí přidržovat a rovnat látku. To mi dělá problém dodnes. Ale šít jsem se naučila, sice krkolomně, ale vše se dá zmáknout, když se chce.

Jo a co se týká obrázku se skicákem a kroužky, tak to jsem si vyřešila taky po svém. Prostě jsem ho otočila kroužky nahoru a listy otáčím jako kalendář. 🙃
Všechno se dá nějak udělat, možná právě to jsou ty výzvy, kdy se zároveň rozvíjí kreativita a zvyšuje inteligence.

Ale to platí pro všechny, nejen pro leváky.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-08 21:57:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro mě byl největší mor naučit se s myší pro praváky. Na začátku mi klik trval tak dvě vteřiny a trefit se na políčko půl minuty, ale mozek se naučí. I jsem v malování nakonec dělala obstojné obrázky a když jsme dělali zkoušky z práce s komplem tak nikoho nezajímalo že na tom komplu kreslím pravou jako levák.. 😀 Takže vlastně v komplu umím kreslit i grafiku dělám pravou. Jde to. Později zavedli myš pro leváky, ale to už jsem ji nepotřebovala.
Zaprasenou modrou ruku jsem měla pořád, úplně prosáklej prostředníček taky, zmizíkovala jsem si prsty o přestávkách. Mě učitelky přesazovaly na levou stranu stolu abysme nebojovali se sousedem loktama…
Jednou jsem došla na novou školu a děcka se sešly kolem mé lavice když jsem byla nová a ,,obdivovaly“ moje leváctví. Byla jsem tam jediná, chápaly mě jako raritu. Podezřívám je, že ta škola měla předpotopní metody a nutila děcka držet pero v pravé, takže jim to pak připadalo, že leváci nikde nejsou. Nikdy jsem to nepochopila, připadá mi to normální že všichni nemáme dominantní stejnou ruku.
Taky jsem až nedávno zjistila, že hra na flétnu je učena pro praváky a už existují varianty i pro leváky (dírka naopak, opačně ruce) a kdybych se to nedočetla tak o tom nevím, to mi problém nedělalo vůbec. Držela jsem flétnu jako pravák už když jsem došla na přijímačky a to mě nikdo neučil. Je to zajímavé téma.

Ikona diskutujiciho Jo 2022-04-08 18:52:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teď jsem si ještě vzpomněla, že jsem kdysi naštvaná, z toho, že si vše za sebou mažu, se naučila psát zrcadlově obráceně z prava do leva. Šlo mi to dokonce lépe než psaní z leva do prava. Psala jsem tak dopisy kamarádkám a ty se bavily čtením textu proti světlu. 😄

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-08 21:59:00
Ikona diskutujiciho
sipka

já jsem si v obloučcích psacího písma dodatečně v testech vyzmizíkovávala ty zaprasený šmouhy když byl čas 😀

Ikona diskutujiciho Jo 2022-04-09 09:20:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to máme podobné zkušenosti Aluško. 😄 Včetně té myši. Taky jsem tu pro leváky nakonec odmítla. Už to nebylo potřeba. Ve třídě na základce nás bylo přes 30. Byly to tehdy velmi silné ročníky. Ve třídě jsme byli taky za raritu, byli jsme tam jen dva leváci. S tím přeučováním máš pravdu. Moje tchýně když mě viděla poprvé držet lžíci levou rukou, tak nespokojeně mlaskala a:
No to jsou způsoby! Tebe ve škole nepřeučili? Každý normální člověk dělá vše pravačkou! To nás ve škole mlátili přes ruku rákoskou a naučili jsme se to raz dva.

No já na ni koukala jako na zjevení. Tak jsem ji odpověděla, že si ti socialisti zřejmě pletli vzdělání se středověkým mučením. Ono se to tehdy zřejmě bralo jako propaganda a výchova ke stádnosti. Velmi dobře vím, že spousta (až diktátorsky) přeučených leváčků začala koktat a měla další různé potíže. Mozek je nějak nastavený od narození a tečka. Stačí podat malému dítěti cokoliv a už jde brzy poznat, kterou ručičku bude mít aktivnější.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-09 10:47:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Jn, jedno trauma z násilného preučování jsme v rodině měli taky. Nás nechali napokoji, ale ještě jsme seděli s rukama za zády když byla práce hotová. 😀

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-04-09 13:06:31
Ikona diskutujiciho
sipka

V Československu byla tato snaha leváky i násilně přeučovat na praváky, oficiálně zavržena v roce 1967. Takže ak niekto bol v škole nútený sa preorientovať z ľavej na pravú po roku 67 už to nebolo nariadené režimom ale z vôle toho ktorého učiteľa…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-09 13:38:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě v letech 1970-1980 se to přitom dělo.

Ikona diskutujiciho Diana 2022-04-09 21:18:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem první třídu navštěvovala v roce 2011 a také jsem byla přeučována… Holt… Komunistická učitelka…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-09 22:58:32
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to už je ale fakt extrém. A jak jsi to zvládla?

Ikona diskutujiciho Jo 2022-04-09 09:24:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě jsem si vzpomněla na takovou drobnost. Někde jsem četla, že pro Asiaty je levá ruka nečistá. S levačkou si utíraní zadek a pravačku používají na vše ostatní. 🤣

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-09 10:44:59
Ikona diskutujiciho
sipka

jn, v indii a snad ještě pákistánu nemají toaleťák. dřepnou si a očváchnou si půlky levačkou z kýblu 🙂 a tu ruku si asi neumyjí 🙂

Ikona diskutujiciho Jo 2022-04-09 11:14:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo a pak ti s tou levou neumytou dají jednu tečku mezi oči, aby ti otevřeli to třetí.

Ikona diskutujiciho Julka 2022-04-09 11:37:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mého názoru je tohle hloupost a spíš to působí jako snaha připadat si vyjímečně. Sice to zní jako takové klišé, ale myslím si že každý člověk jakožto originál je dobrý v něčem jiném a je úplně jedno jestli je to pravák nebo levák. A kdybych tedy měla vzít těch pár leváků co máme v rodině, tak zrovna ti jsou přesnými opaky toho co se píše v článku. Takže tak 🙂

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-04-09 11:53:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Áno. Aj taký ,,babrák“ Obama bol ľavák.

Inak je pravda že ľaváci majú písmo so sklonom do lava (takzvané zvrácené písmo)? Spolužiak tak písal ale neviem či bol ľavák no asi áno.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-09 11:55:12
Ikona diskutujiciho
sipka

nemají zvrácené písmo. spolužák prostě jenom blbě psal 🙂

Ikona diskutujiciho Jo 2022-04-09 14:11:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mariankosmac
ten sklon do leva můžou mít jak leváci, tak praváci. Záleží jak si položí hřbet dlaně, jestli jim směřuje víc zezdola nebo shora. Když si levák stocí dlaň seshora, tak má většinou písmo skloněné do prava. To dělají ti, co se chtějí vyhnout rozmazání stopy pera/tužky za sebou. Dlaň leváka vždy funguje jako mazátko/guma. 😄
Když si dlaň vytočí zezdola, tak ta technika pohybu mu táhne sklon písma víc do leva. Ale pravák to může dělat taky. Záleží na sklonu dlaně a taky jakým stylem drží psací pomůcku.
Vyzkoušej si to. 👋🏻🙂

P.S.: Leváci vyjímeční jsou, právě tím, že jich je málo. Nadřazenost, namyšlenost s tím nemá co dělat. Sama jsem zažila i pošklebování jen kvůli tomu, že prostě píšu levou rukou. Tak klid praváci prosím. Není potřeba každého kdo se nějak liší od průměru hned zadupávat do země. Životní výzvy prožívají jak leváci, tak praváci.

Ikona diskutujiciho Julka 2022-04-09 17:05:38
Ikona diskutujiciho
sipka

„Životní výzvy prožívají jak leváci, tak praváci.“ no právě, je úplně jedno zda jsme praváci nebo leváci, každý jsme dobrý v něčem jiném, tak to bylo myšleno 🙂 já osobně jsem pravák a měla bych být spíš racionálně zaměřená nebo jak to napsat, místo toho jsem umělecky nadaná podivínka 😄 a samozřejmě že statisticky jsou leváci v menšině, ale to je tak myslím si jediná jejich výjimečnost. Jen píšu svůj názor, nikoho do země nezadupávám, to zas nepřeháněj 🙂

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-04-09 17:22:53
Ikona diskutujiciho
sipka

,,Záleží na sklonu dlaně a taky jakým stylem drží psací pomůcku.
Vyzkoušej si to.“

Ja už to vyskúšané mám, teda to písanie so sklonom do lava s pravou rukou. Ja som ten štýl písania od spolužiaka ,,okukal“ a tiež som tak začal písať. A raz niekto zahliadol môj zošit a myslel si že som ľavák.

Ikona diskutujiciho Efs 2022-04-10 19:31:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud jde o tu myš: Kdysi dávno jsem se dočetl, že myš vlevo má své praktické výhody. Protože jsem „rebel“, vyzkoušel jsem a zjistil, že nekecají. S myší vlevo je poměr ovládacích sektorů 2 ku 3 (myš, levá klávesnice (LEVÁ), pravá klávesnice, editační klávesnice a numerická klávesnice — (PRAVÁ)) oproti myší vpravo: levá část klávesnice (LEVÁ), pravá, editační, numerická a myš (4krát pravá). Jak se to vyplatí třeba při vyplňování dat do tabulky, není třeba rozvádět. Rovněž to pomáhá při kreslení a dalších činnostech. Připouštím, že jsem asi byl od malička přeučovaný levák (nebo aspoň nevyhraněný), leč teto věc může posloužit i pravověrným pravákům.

Ikona diskutujiciho Chiron 2022-04-21 02:18:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem přefackovanej levák. Kvůli tomu jsem jako školáček psal pravačkou strašně křivolakým rukopisem a dostával pak různý tresty včetně rákoskou přes ruku. Taky jsem si pak pro sebe psal zleva-doprava levačkou. Šlo to snadno, když jsem psal to samé i normálně pravačkou. Takhle jsem to zezačátku trénoval. Nebylo by asi marný to zkusit zas, ale ne písmo ale těsnopis. Psaní i normálně pravačkou je už pro mně příliš pomalý. Vypadávaj mi písmenka i celý souhlásky takže pak to po sobě ani nepřečtu…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-21 08:08:45
Ikona diskutujiciho
sipka

To je hrozný 🙁 jakej to byl rok, že se takto mučily děti?

Ikona diskutujiciho Chiron 2022-04-21 12:29:11
Ikona diskutujiciho
sipka

V „druháku“ jsem byl od r. 1972. Jsem ročník 1966. Tou levačkou jsem psal zrcadlově zprava-doleva. Nahoře jsem se seknul… Taky jsem měl na nástěnce sešity s razítkem prasátka. Ale mě to lichotlo – bejt na nástěnce jako nějakej exot :@)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-04-21 13:52:46
Ikona diskutujiciho
sipka

šmarjá na to prase si pamatuju taky :O dávali ho spolužákům co špatně psali… hrozná šikana

Ikona diskutujiciho Chiron 2022-04-21 12:32:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Teda v 73. V 72. jsem byl v prváku… Se omlouvám, už mi to nějak nepočítá.

Ikona diskutujiciho naďa 2022-04-21 09:10:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já chodila do školy od roku 64 a taky jsem levák.Přeučování psaní mi asi nedělalo tolik potíží jak jíst pravou.Měla jsem lžíci do pravého úhlu,takže jsem ji musela držet jen v pravé ruce,v levé bych mohla krmit jen někoho,kdo sedí naproti mě.Ale má to i výhodu,že umím psát oběma rukama,ale to jsem si osvojila tak před osmi až deseti lety.Kreslení pravou ale nešlo.

Ikona diskutujiciho Janka 2022-04-23 11:55:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja som ľavačka (som prvorodena) ,moja babka po otcovi ľavačka ,inak všetci pravaci (rodicia súrodenci druhá strana rodiny po mame),moje deti a manžel pravaci až ďalšie pokolenie mojej prvorodenéj dcéry prvorodený syn(môj vnuk ) je ľavák .
Takto sa to môže tiež v rodine zaujimavo poukladať .

Ikona diskutujiciho vla 2022-06-21 07:50:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Může fungovat, i tím že člověk používá věci jinak, než běžně, musí víc vnímat, víc se přizpůsobit, víc se sebou pracovat, může to být psychomotorika hlavně, ale čert ví co a kam se to promítá dál. Půlky u praváka, jsou víc a typičtěj dedikovaný, než u leváka. Mít je víc vyrovnaný, může přinést víc flexibility, robusnosti, jiných pohledů, komplexity, synergický efekty v myšlení obecně. No a ano, může to mít i slabší momenty, v tom že jsou méně normál, víc svý, origo..to nám ale většinou moc nevadí ne? 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek