Vliv pletení na mozek a jeho zdravotní přínosy

11.3.2023 v Doporučení 19

Výzkumy ukazují, že blahodárné účinky na duševní i fyzické zdraví může mít i pletení a kreativní ruční práce. Byly zjištěny velké podobnosti mezi přínosem pletení a meditací při zklidnění mozku. Rytmus pletení napomáhá uvolňování hormonu serotoninu, který pomáhá snížit pocit úzkosti a zlepšuje náladu.
Naučit se plést možná nepatří vezi vaše životní cíle, ale zvažte to ještě jednou.Pletení už dnes není jen zábava pro babičky, ale přináší celou řadu výhod, nejen to, že si na konci pletení můžete něco hezkého oblíknout. Dnes už ani nemusíte snášet škrábavou přízi. Existuje spousta opravdu heboučkých přízí, které si zamilujete. (merino.. mrk mrk)

Budete na sebe hrdí
Málokdo umí plést. Předvádět něco, co jste upletli, někomu, kdo netuší, jak se vám to vlastně podařilo, je jako předvádět mu kouzelnický trik. Bude žasnout nad vaším nově nabytým čarodějnickým uměním a dočkáte se spousty komplimentů… a otázek jestli jim také něco uděláte.

Pletení zvyšuje sebedůvěru. Něco skutečného vytvoříte a je úžasně posilující přejít z role pouhého spotřebitele do role aktivního kreativního výrobce. Sledovat, jak práce postupuje a úplet roste, je velice uspokojující. Můžete nosit nebo používat něco, co jste sami vyrobili. Udělat něco vlastníma rukama má ohromnou léčivou sílu.

Na mozek působí stejně jako meditace
Jakmile zvládnete techniku, může být pro vás pletení velmi relaxační. Jednoduché pletací projekty jsou obvykle několik stejných ok stále dokola, takže můžete v jednotlivých zónách jen používat svalovou paměť. Rytmický, opakující se pohyb a uvolnění má pro vaši mysl a tělo stejný přínos jako meditace, jen s tím rozdílem, že na konci procesu máte něco na sebe.

Pletení má tendenci zvyšovat produkci alfa vln v mozku. Jedná se o mozkové vlny, které se objevují, když je člověk plně vzhůru, ale v uvolněném, blaženém a opojeném stavu. Tyto vlny se objevují také během jógy, nebo po cigaretě. Proto může být pletení návykové.

V jedné studii provedené na více než 3 500 pletařkách, která byla publikována v časopise The British Journal of Occupational Therapy, uvedlo 81 % respondentek s depresí, že se po pletení cítí šťastné. Více než polovina z nich uvedla, že se cítí „velmi šťastná“.

Pletení vyžaduje soustředění a koncentraci na přítomnost, jedno oko za druhým. Přezdívá se mu „nová jóga“, protože každé pletení je skvělou příležitostí odpojit se od okolního světa, zpomalit a soustředit se. Je to velmi podobné mindfulness, proto jsou podobné i zdravotní přínosy pletení.

Zmírňuje úzkost, stres a depresi
Rytmické pohyby a soustředění na monotonní činnost pomáhá odvést pozornost od příznaků úzkosti, deprese i stresu. Klidné sezení při pletení snižuje srdeční tep a po několika minutách snižuje i krevní tlak, takže sáhnout po pletacích jehlicích, když začnete cítit narůstající úzkost nebo prosakující depresi, může pomoci udržet tyto příznaky na uzdě.

Studie na osobách trpících mentální anorexií zjistila, že provádění vizuálně-prostorového úkonu, jako je právě pletení, pomáhá snížit stresovou samomluvu a zlepšit výsledky pacientů.

Zlepšuje motorické funkce
Pletení stimuluje téměř celý mozek najednou. Čelní lalok (řídí zpracování odměn, pozornost a plánování), temenní lalok (který zpracovává smyslové informace a prostorovou navigaci), týlní lalok (který zpracovává vizuální informace), spánkový lalok (který se podílí na ukládání vzpomínek a interpretaci jazyka a významu) a mozeček (který koordinuje přesnost a načasování pohybu), může pomoci lidem s nemocemi, jako je Parkinsonova choroba a zlepšit jejich motorické funkce.

Zpomaluje pokles kognitivních schopností
Pletení stimuluje mozek a udržuje ho tak zdravý. Čím více mozek používáte, tím je zdravější a tím déle vydrží ve formě. Podle Mayo Clinic mají senioři, kteří se věnují ručním pracím (včetně pletení), asi o 30-50 % nižší pravděpodobnost mírné kognitivní poruchy, než ti, kteří ruční práce nepěstují.

Pletení zpomaluje nástup demence, odvádí pozornost od chronické bolesti jinam, zvyšuje pocit pohody a snižuje pocity osamělosti a izolace, zejména pokud se pletařka zapojí do kolektivu dalších pletařek, i kdyby jen přes sociální sítě.

Tato činnost rozvíjí, kromě jiných schopností, také schopnost učení a čtení, protože pletení procvičuje obě strany mozku. Pletení je jedna z forem duševní terapie. Většina z nás v uplynulém roce pocítila, že se nám věci vymykají z rukou. Místo toho, abyste se zabývali tím co v rukou nemáte, můžete se rozhodnout strávit čas něčím, nad čím máte kontrolu, a zlepšit tak svou duševní pohodu.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Jiskra 2023-03-11 06:59:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pletení mám ráda, je to opravdu relaxace, ale umím jen šály 😀 víc jsem do toho zatím nedovedla proniknout. Připadá mi to složité, raději si sednu k šicímu stroji, to je má závislost. Ráda se dívám jak jehla prošívá látku.

Ikona diskutujiciho Danny 2023-03-11 08:04:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdysi jsem se snažila naučit plést, ale marně. Jediné, co mi šlo, bylo pletení pomocí rámečku – to mě bavilo. Celkově mám tyhle kreativní manuální práce ráda, ale pokud z toho nevznikne nic funkčního, jako ty ponožky a svetry, tak má člověk za chvíli plný barák nepotřebných blbinek.
Pak jsem ještě zkoušela šít, ale to má do uklidňující a meditační činnosti dost daleko 😀 Ale mozek se tím procvičí dokonale.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-03-11 09:14:12
Ikona diskutujiciho
sipka

V tom případě ti vřele doporučuji youtube kanál Katrincola, který najdeš zde: https://www.youtube.com/@Katrincolayarn/videos
Může tě naučit základy, zjednodušené obrace a pak se můžeš podle video seriálků rozhodnout, co si společně s ní upleteš. Zatím jsem u ní nenatrefila na video, které by bylo špatné, nesrozumitelné, nebo nedodělaný návod.

Ikona diskutujiciho Danny 2023-03-11 12:00:13
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to je challenge, třeba to zkusím. Jehlice pořád mám 😀

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-03-11 09:16:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám ruční práce moc ráda. Mimochodem hodně si lidi stěžují že na to není čas. Malý tip ode mě. Večer místo knížky, místo televize, na hodinu nebo dvě sednout k tomu rukodělnému koníčku a najednou je na to času dost. Člověk takto může být produktivní a něco se naučit i když u toho odpočívá.

Ikona diskutujiciho Danny 2023-03-11 12:03:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje teta pracovala v kanclu a pletla tam pro celou rodinu 😀 Asi tam moc práce neměla a nikdo ji nekontroloval, co dělá. Těžko říct, jestli by si to dneska někdo mohl dovolit takhle v zaměstnání.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-03-11 12:37:27
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak kdybych třeba já seděla někde na vrátnici, kde se něco děje jednou za půl hodiny, to by bylo ponožek.

Ikona diskutujiciho hanka 2023-03-12 15:27:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Ruční práce jsou jako meditace, úžasné! Strašně ráda bych se naučila šít na stroji, nebo plést. Zatím šiju jen v ruce, když si potřebuju něco vyspravit, naposled jsem si rolák přešila na tričko s výstřihem. Je to jedna z nejlepších relaxací, jaké znám.

Ikona diskutujiciho Janička Kováříková 2023-03-11 10:11:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný článek. Pošlu babičce to je skvělá pletařka 🙂

Ikona diskutujiciho Jana 2023-03-11 21:02:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mňa naposledy veľmi oslovilo tkanie na karetkách, ktoré ovládali dávni predkovia ako aj archeologické nálezy potvrdzujú. Čím viac karetiek, tým náročnejší a zaujímavejší vzor tkaničky :).. https://www.youtube.com/watch?v=5h9jYgrte3I

Ikona diskutujiciho Stenly919 2023-03-11 21:52:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A můžeš Aluško prozradit, jak jsi na tom s pletením ty osobně ?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-03-12 10:06:22
Ikona diskutujiciho
sipka

Pletu a jde mi to.

Ikona diskutujiciho Makoshka 2023-03-11 23:03:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nádherný článek. Náhodou jsem zrovna dnes dopletla povlak na polštářek. Zvláštní. Plést mě kdysi naučila maminka. A v době kovidové, za nekonečných lockdownů, ve čtyřiceti letech, oprášila jsem tuto dovednost. Místo televize jsem pletla a byl to balzám na duši. Upletla jsem dva trojcípé šátky, mívám je pod pergolou, pro sebe a pro kamarádku, když už je večer u ohně chladno, zahřejí dvakrát. Pletení meditace rozhodně je. Zvláštní rozpoložení mysli. Někdy si při tom vymýšlím příběhy, je to jako bych je opravdu prožívala, to se mě pak děti ptají : Mami, proč se usmíváš? Někdy se mi nechce myslet na nic a přesto mi na mysli vyvstávají různé vzpomínky z dětství, i pozdějšího života. O kterých sice vím, ale v běžném běhu života si na ně už ani nevzpomenu, protože jsou zasunuté někde hluboko. A tak se mi otevírají nové souvislosti a docvakávají mi různé věci, například důvody rodinných křivd, motivace činů které jsem dřív nemohla pochopit. Souvisí to s uklidněním a odpuštěním. Tohle je moje pletení.

Ikona diskutujiciho stenly919 2023-03-12 14:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to je fajn, Aluško, že pleteeš a jde ti to, můžeš i prozradit, co jsi upletla ? Já se to zkoušel naučit od babičky, když mi bylo nějakých 10 nebo 11 let, ale nešlo mi to a pak už mě to ani nebavilo. Ale po letech jsem se k pletení vrátil, ale k trochu jinému pletení, a to z proutí a pediku. I když to byla spíše přechodná záležitost, než mi došlo, že mě nejvíce baví a naplňuje práce se dřeve,m, tak se k tomu občas vrátím.Zajímalo by mně, jestli takové pletení má stejné blahodárné účinky jako pletení z vlny, přece jen je to něco zcela jiného.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-03-12 14:17:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Rukodělné činnosti, u kterých se psychicky odpočívá, mají všechny podobný efekt. O léčivém přínosu kreativních prací svědčí také fakt, že už před lety byly v českých nemocnicích programy pro onkologické pacienty, kde se malovalo na hedvábí a barvami na sklo, protože se tím léčí duše a zmírňuje stres. V životě jsem zatím upletla jenom dva košíky, ale měla jsem z toho úplně stejný pocit jako při keramice, malování, nebo zmiňovaném pletení. Podle mě je jedno, co si člověk vybere. Musí ho to ale bavit. A některé koníčky jsou praktičtější než jiné.

Ikona diskutujiciho Magdalena 2023-03-12 20:23:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Věnuji se šití cca 40 let a pomohlo mi to překonat mnoho období v kterých mi nebylo nejlépe ,takže šití je užasný a užitečný. Když chci zrelaxovat tak zajdu kamarádce která má metrový a bytový textil a kochám se pohledem na látky,polštářky a tak. Nepohrdnu ani pletením čehokoliv z papírových ruliček a dneska jsem zdobila kraslice. Vše co podněcuje tvořivost a fantazii je úžasné.

Ikona diskutujiciho . 2023-03-13 23:43:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Háčkování je lepší 🙂
základy háčkování https://youtu.be/UsBpAB5fe9o
pantofle https://youtu.be/O8NRaiHzdOQ
také plný youtube tipů na vestu čepici ponožek polštářků. Stačí jeden delší háček..
Co teprve šití.. a již nepotřebujete znát nóbl butiky.

Ikona diskutujiciho Hanka Č. 2023-11-03 10:47:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, se vším napsaným souhlasím. Naučila jsem se jako dítě od tety základy pletení a za minulého režimu tápavě dala šálu a pulovr apod. Po 30 letech jsem se k pletení vrátila a zcela okouzlená nabídkou klubíček a množstvím technik pletení pletu a pletu a moc mi to pomáhá, Škoda, že všechny projekty člověk prostě nestihne. Mimochodem ponožky na fotce jsou naprosto úchvatné. Nebyl by odkaz na návod?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-03 10:53:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Návod nemám 🙂 Já pletu jednoduché fusky, hladce obrace. Můj hit jsou teď proužky. Uvnitř si napojím klubko s jinou barvou a jedu pruhy podle nálady.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek