Zatímco klasická medicína doporučuje odstranění problematických orgánů, nová klíčová studie o dlouhodobých důsledcích odstranění krčních a nosních mandlí zpochybňuje přínos takových operací, které se přitom ročně provádějí u téměř půl milionu dětí v USA.
Výzkum, který zahrnoval milion dánských dětí, zveřejněný v červnu 2018, vznesl silný argument proti neopatrnému používání tonzilektomie (odstranění mandlí).
V první studii o dlouhodobých účincích tonzilektomie, se vědci z University of Melbourne v Austrálii a Kodaňské univerzity v Dánsku obrátili k zdravotním záznamům 1 200 000 dětí od roku 1979 až po 1999. Z celkového počtu zkoumaných dětí podstoupilo:
11 830 tonzilektomii (odstranění krčních mandlí)
17 460 adenotomii (odstranění nosohltanových mandlí, lymfatických uzlin umístěných nad a za krčními mandlemi)
31 377 dětí prošlo obojím, byly jim odstraněny krční i nosní mandle. V této cílové skupině nebyly mezi dětmi žádné další vážné zdravotní problémy.
Údaje byly analyzovány za dvacetileté období, od věku méně než 15 let, až do věku 30 let. To poskytlo řadu údajů, které mohou odhalit vývoj mnohých dlouhodobých účinků na zdraví.
Dr. Sean Byers ohledně výzkumu prohlásil: ,,Spočítali jsme zdravotní rizika spojená s odstraněním adenoidů, mandlí, nebo obou typů tkáně, během prvních devíti let života dítěte, protože právě v tomto období jsou dané tkáně nejaktivnější ve vyvíjejícím se imunitním systému.“
Výsledky, zveřejněné v časopise Journal of American Medical Association of Otolaryngology, vedly vědce k opětovnému přezkoumání alternativ pro tyto až příliš běžné operace. Budoucí důsledky odstranění mandlí nebo adenoidů na zdraví jednotlivce, se začaly považovat za významné.
U dětí, které podstoupily tonzilektomii, bylo zjištěno téměř trojnásobné zvýšení rizika vzniku určitých onemocnění horních dýchacích cest včetně astmatu, chřipky, pneumonie, chronické bronchitidy a emfyzému. Odstranění adenoidů spolu s mandlemi zvýšilo více než čtyřnásobně pravděpodobnost vzniku alergií, zánětu vnitřního ucha a sinusitidy.
Ačkoliv vědci uznávají, že tonzilektomie může pomoci jako krátkodobá úleva při infekci uší, nosu a krku, pozorování dlouhodobých tendencí silně naznačuje, že tyto prospěšné účinky jsou krátkodobé a nezajišťují dlouhodobou úlevu při zhoršeném dýchání a chronické sinusitidě, což jsou dva z nejběžnějších důvodů k odstranění mandlí.
Namísto toho se riziko takových problémů významně zvýšilo, nebo se příliš nelišilo od dětí, které neměly odstraněné mandle ani adenoidy. Překvapilo hlavně, že zdánlivě nesouvisející zdravotní problémy, jako jsou určité kožní choroby, oční a parazitární infekce, byly o 78% častější u dospělých, kteří podstoupili jednu z těchto operací, ve srovnání s dospělými, kteří si své mandle nechali.
Vědci předpokládají, že tyto žlázy vytvářejí ochrannou bariéru proti invazivním bakteriím a virům, které se snaží proniknout do citlivých tkání plic a hrdla. Poloha těchto žláz má pravděpodobně důležitou filtrační funkci v této životně důležité oblasti organismu, kde se naše dýchání setkává s produkty činnosti vnějšího světa.
Vzhledem k tomu, že tato vědecká studie zjistila prudký nárůst rizikových faktorů rozvoje 28 nemocí, výsledky naznačují, že tyto zdánlivě nepodstatné žlázy hrají v imunitním systému větší roli, než se dříve předpokládalo.
Podle Dr. Byers je zřejmé, že tyto nové údaje podporují přinejmenším odložení odstranění mandlí a adenoidů, aby se umožnil úplný rozvoj imunitního systému dítěte. Je také zřejmé, že převládající medicínský systém myšlení se musí zásadně posunout za hranice primitivního názoru, že naše vnitřní orgány fungují odděleně od zbytku organismu a že špatně fungující orgány se dají jednoduše odstranit bez následků na celkové zdraví.
„S objevem nových poznatků o fungování imunitních tkání a celoživotních důsledcích odstranění, zejména v období citlivého věku, kdy se organismus právě rozvíjí, doufáme, že pomůžeme při rozhodování o léčbě lékařům i rodičům,“ řekl Dr. Byers.
Udělejte ze svého zdraví hlavní prioritu
připravila aluška.org © 2019
kompletní znění citované studie: https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/fullarticle/2683621
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****