Vytrhnutí nosních a krčních mandlí zvyšuje u dětí riziko vzniku 28 chorob

23.9.2019 v Prevence 11

Zatímco klasická medicína doporučuje odstranění problematických orgánů, nová klíčová studie o dlouhodobých důsledcích odstranění krčních a nosních mandlí zpochybňuje přínos takových operací, které se přitom ročně provádějí u téměř půl milionu dětí v USA.
Výzkum, který zahrnoval milion dánských dětí, zveřejněný v červnu 2018, vznesl silný argument proti neopatrnému používání tonzilektomie (odstranění mandlí).



V první studii o dlouhodobých účincích tonzilektomie, se vědci z University of Melbourne v Austrálii a Kodaňské univerzity v Dánsku obrátili k zdravotním záznamům 1 200 000 dětí od roku 1979 až po 1999. Z celkového počtu zkoumaných dětí podstoupilo:

11 830 tonzilektomii (odstranění krčních mandlí)
17 460 adenotomii (odstranění nosohltanových mandlí, lymfatických uzlin umístěných nad a za krčními mandlemi)
31 377 dětí prošlo obojím, byly jim odstraněny krční i nosní mandle. V této cílové skupině nebyly mezi dětmi žádné další vážné zdravotní problémy.

Údaje byly analyzovány za dvacetileté období, od věku méně než 15 let, až do věku 30 let. To poskytlo řadu údajů, které mohou odhalit vývoj mnohých dlouhodobých účinků na zdraví.

Dr. Sean Byers ohledně výzkumu prohlásil: ,,Spočítali jsme zdravotní rizika spojená s odstraněním adenoidů, mandlí, nebo obou typů tkáně, během prvních devíti let života dítěte, protože právě v tomto období jsou dané tkáně nejaktivnější ve vyvíjejícím se imunitním systému.“

 

Výsledky, zveřejněné v časopise Journal of American Medical Association of Otolaryngology, vedly vědce k opětovnému přezkoumání alternativ pro tyto až příliš běžné operace. Budoucí důsledky odstranění mandlí nebo adenoidů na zdraví jednotlivce, se začaly považovat za významné.

U dětí, které podstoupily tonzilektomii, bylo zjištěno téměř trojnásobné zvýšení rizika vzniku určitých onemocnění horních dýchacích cest včetně astmatu, chřipky, pneumonie, chronické bronchitidy a emfyzému. Odstranění adenoidů spolu s mandlemi zvýšilo více než čtyřnásobně pravděpodobnost vzniku alergií, zánětu vnitřního ucha a sinusitidy.

Ačkoliv vědci uznávají, že tonzilektomie může pomoci jako krátkodobá úleva při infekci uší, nosu a krku, pozorování dlouhodobých tendencí silně naznačuje, že tyto prospěšné účinky jsou krátkodobé a nezajišťují dlouhodobou úlevu při zhoršeném dýchání a chronické sinusitidě, což jsou dva z nejběžnějších důvodů k odstranění mandlí.

Namísto toho se riziko takových problémů významně zvýšilo, nebo se příliš nelišilo od dětí, které neměly odstraněné mandle ani adenoidy. Překvapilo hlavně, že zdánlivě nesouvisející zdravotní problémy, jako jsou určité kožní choroby, oční a parazitární infekce, byly o 78% častější u dospělých, kteří podstoupili jednu z těchto operací, ve srovnání s dospělými, kteří si své mandle nechali.


Vědci předpokládají, že tyto žlázy vytvářejí ochrannou bariéru proti invazivním bakteriím a virům, které se snaží proniknout do citlivých tkání plic a hrdla. Poloha těchto žláz má pravděpodobně důležitou filtrační funkci v této životně důležité oblasti organismu, kde se naše dýchání setkává s produkty činnosti vnějšího světa.
Vzhledem k tomu, že tato vědecká studie zjistila prudký nárůst rizikových faktorů rozvoje 28 nemocí, výsledky naznačují, že tyto zdánlivě nepodstatné žlázy hrají v imunitním systému větší roli, než se dříve předpokládalo.

Podle Dr. Byers je zřejmé, že tyto nové údaje podporují přinejmenším odložení odstranění mandlí a adenoidů, aby se umožnil úplný rozvoj imunitního systému dítěte. Je také zřejmé, že převládající medicínský systém myšlení se musí zásadně posunout za hranice primitivního názoru, že naše vnitřní orgány fungují odděleně od zbytku organismu a že špatně fungující orgány se dají jednoduše odstranit bez následků na celkové zdraví.

„S objevem nových poznatků o fungování imunitních tkání a celoživotních důsledcích odstranění, zejména v období citlivého věku, kdy se organismus právě rozvíjí, doufáme, že pomůžeme při rozhodování o léčbě lékařům i rodičům,“ řekl Dr. Byers.

 

Udělejte ze svého zdraví hlavní prioritu

 

připravila aluška.org © 2019
kompletní znění citované studie: https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/fullarticle/2683621



Komentáře

Ikona diskutujiciho Šárka 2019-09-24 10:55:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bezva já mám pryč nosní mandle..

Ikona diskutujiciho hanka 2019-09-25 15:54:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně taky odstranili nosní mandle, byla jsem předškolák a dělali mi to bez umrtvení. Jelikož jsem z doktorské rodiny, nebála jsem se a říkala jsem si že to zvládnu, nepamatuju si ani že by to nějak moc bolelo, trauma z toho nemám. Pokud vím tak nosní mandle znovu narostou, krční ne.
No nicméně trhání mandlí mi taky přijde jako blbost, přece když je znečištěný filtr, nevyřeším problém tím, že zruším filtr. Pokud jsou mandle zdrojem infekce v těle, tak po vytržení se ta infekce přesune jinam a problém to nevyřeší, leda zhorší. Dělá se to u chronických infekcí proto, že lékaři už neví, jak je dostat z mandlí ven. Přitom stačí homeopatika, stříbro, spousta jiných metod. ATB v dnešní době snad už ani není možno brát jako fungující metodu, je to pokus omyl, zaberou nebo ne? A pokud zaberou, tak nezničí infekci kompletně, část bakterií se usadí jinde, čekají na oslabení organismu, pak se rozmnoží a všechno jede znovu. Lidi nechoďte k doktorovi, nemá vám jak pomoct protože na to nemá prostředky. Homeopatika ani přírodní léčbu vám dát nemůže. Umí jenom stanovit diagnózu ale léčit nikoli… a nenechte si nic vnutit, že musíte brát prášky, musíte na kontrolu atd…někteří jsou hodně agresivní, nenechte se zastrašit. Když jste dospělí, nemá vám nikdo co poroučet. Nestačím se divit, jak dospělí lidé odevzdávají svoji svobodou vůli v ordinaci lékařům a jejich sebevědomí je najednou pryč, nechají si vnutit cokoli. A také jsou lékaři, kteří alternativní postupy znají, ale pacientům je neradí, protože pacienti většinou klasickou léčbu chtějí, přišli si přece pro prášky.

Ikona diskutujiciho Jana 2019-09-25 10:40:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako osmileté holky se mě mamka zeptala, zda chci jít na odstranění mandlí. Ještěže mi dala na vybranou! Jiné děti určitě byly postavené před hotovou věc. Já jsem odmítla, zdálo se mi to divný, neměla jsem příjemný pocit z toho a bála se operace. Díkybohu, mamka to nechala na mě! Hodně jsem jako dítě trpěla na záněty průdušek a středního ucha, rýmy, měla jsem astma – jako dospělá jsem ok. Jen když mám velký stres, přijde nějaká nemoc, která mě tvrdě upozorní i na to, co se mi děje v životě.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-25 11:36:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Znala jsem děti, které byly tímto způsobem zmrzačené a popisovaly to ještě po mnoha letech jako ohromné trauma. Tehdy se to totiž dělávalo bez umrtvení. Šup, křup a hotovo, nikdo se s nimi nemazlil… strašné. Ještě že jsi měla rozumnou mámu.

Ikona diskutujiciho nirvana 2019-09-25 18:48:07
Ikona diskutujiciho
sipka

taky se mi stává, že onemocním, pokud jsem pod velkým stresem/mám problém, který neřeším a stresuje mě. bývají to angíny.

Ikona diskutujiciho df 2019-09-25 13:04:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako dítě sem trpěl zánětem nosních mandlí, sředního ucha a slepáku. Mandle mi chtěli vytrhnout, naši nesouhlasili, když mi htěli vzít slepáka, naši řekli rozehnat studenými obklady, „díky vám moji rodiče, že jste byli tak prozíraví“. Sedmdesátá léta min. století.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-09-29 17:05:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vytrhnutí nosních a krčních mandlí zvyšuje u dětí riziko – takže riziko je hlavne u detí a keď dospeje je to už ok? (Nechce sa mi to čítať, v článku sú trochu nepríjemné obrázky tak som to len preletel) Toto sa mi nejak vyhlo a nikto ma do toho nenútil, musel som len na vybratie slepáku.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-29 18:26:31
Ikona diskutujiciho
sipka

mandle se trhají většinou děckám a nemá to co dělat s věkem, měl by sis článek přečíst pokud ho komentuješ, abys věděl na co se vlastně ptáš

Ikona diskutujiciho Jan 2020-01-15 09:57:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mohu potvrdit, nemam nosni mandli a stale mam problemy s pruduskami. Prestal jsem i slyset na jedno ucho. Moje zena nemela krcni mandle a pak neustale problemy s infekcemi. Zemrela v 49 letech.
Lekari operuji ne kvuli nezbytnosti, ale kvuli zisku, obratu, aby vydelavali a nemocnice prosperovaly. Nechte si udelat druhou i treti anamnezu od ruznych lekaru, je-li zakrok posouzen u 1. instance jako nutny.
Meho syna chteli ve veku 4 let operovat, protoze mel pri chuzi chodidla dovnitr. Preriznuti stehenich kosti a pootoceni. Slozil jsem se jim tam, kdyz jsem to slysel. Diky posouzeni jineho ortopeda, sefa v nemocnici zadna operace nebyla, diky Bohu. Musime dat prirode sanci, rekl ten moudry pan. Dnes chodi kluk uplne normalne, neni nic poznat. Po operaci by byl mozna dnes invalidou.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-01-15 10:10:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Je mi líto vaší hrozné zkušenosti, doktoři jsou opravdu řezníci. Na dlouhodobé zdravotní následky vůbec nehledí.

Ikona diskutujiciho Izairi 2020-01-15 12:02:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mámě trhali krční
mandle když jí bylo
28,protože“museli“,
od té doby má věčně problémy
s průduškama.
Babička asi v 50ti
letech dostala na dovolené v Bulharsku do nohy
růži.Já to neviděla
bylo mi 12,ale prý to
bylo strašné.
Mnohem později
mi máma říkala že
blbý primář na to
nejdřív dal babičce
mast,která vůbec
nepomáhala a pálila
jako oheň,a pak řekl
že se to nehojí,tak
tu nohu uříznou.
Naštěstí byl na
kožním doktor
kterému sice ještě
ani neoschl diplom,
ale babičce tu nohu
vyléčil.Je to skvělý
doktor,po revoluci
byl dlouho myslím
v Anglii a teď má
soukromou ordinaci
tady v Česku.Má
tak plno,že pokud to
není akutní,tak čekací doba jsou až
dva měsíce.Nebýt
tehdy jeho,tak
babička měla protézu.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek