Výzva pro patnáctileté chlapce (nebo i starší): Jak být správný muž / DOPORUČUJI

11.3.2019 v Poselství 14

Tuto výzvu vytvořil Dmitrij Taran a byla přeložena z ruštiny. Je to praktický a věcný průvodce pro mladé hochy. Z pohledu ženy to vidím v podstatě stejně jako Dmitrij. Předobraz chlapce, kterého popisuje tento návod, je přesně to, co bych si přála potkávat venku na ulici, jak si představuji dobře vychovaného syna, případně jak si představuji dobrého muže pro život. Určitě doporučuji každému přečíst a zmiňte se o tomto návodu dalším chlapcům, kteří se zajímavají o svůj rozvoj a svou budoucnost. Jsou to základní věci, které jste možná od otce nikdy neslyšeli, nebo vám v nich nešel příkladem… pokud vůbec byl doma a pokud se vám vůbec věnoval. Absence nebo nezájem otce, to je pohroma pro dívku i pro chlapce.

 

 

Podstatou této výzvy je potřeba ukázat, co je to chytrý a rozhodný muž a co je to zženštilá troska.

1. Rozhodný muž je muž, který nemá žádné známky zženštilosti ve formě nepřiměřeného účesu, nalakovaných nehtů, nepřiměřeného oblečení. Mluví pevně a neuhýbá očima, když je třeba se někomu dívat do očí.

 

2. Normální muž se nedrbe ve vlasech, nekouše se do rtu, prostě nebere zpátečku pokud jde o boj, nebo o to pohnout zadnicí v naléhavé situaci, nebo o to, aby zkrotil nevychovaného vrstevníka, který nerespektuje ženy, staré lidi nebo pravidla.

 

3. Normální muž není závislý na cizích názorech, s výjimkou názoru otce, děda nebo obecně starších. Jinak má svůj vlastní názor a zná své místo omezené věkem. To znamená přirozenou kombinaci úcty před staršími a osobní vůle v boji, v soutěži, na testech nebo na zkouškách.

 


 

4. Normální patnáctiletý mladík na úrovni, musí vědět, co jsou to prachy, které vydělal svou prací. Nezískané spekulací, obchodem, výměnou nebo půjčkou, ale konkrétně vydělané konkrétní vlastní prací. Pokud to v 15 letech neví – dokonce i když má normální účes – tak je to průšvih.

 

5. Chlap je čistotný. Smradlavý kluk to už není ani troska, to je prasák. Žádné parfémy, krémy, gely – pouze voda, mýdlo a zubní kartáček. Už brzy bude potřeba líbat krásné holky a musíš vonět lépe než prasečák.

 

6. Zabrždění a s namachrovaným výrazem – to jsou v životě nejméně úspěšní lidé. Končí ve věku 35 let jako závisláci. A to jen proto, že byli líní a cestu jim umetal táta s mámou. Život prověřuje na to, co jsi udělal ty sám, a ne co za tebe udělá máma nebo táta. A když nesplníš kandidátské minimum, jsi vyloučen ze života.

 

7. V patnácti už musíš přemýšlet čím budeš. Musíš mít aspoň tři různé profese, které tě v případě potřeby mohou uživit. Voják, obchodník, hoteliér, hospodský – to je seznam módních profesí. Ale nejžádanější profese jsou kvalifikovaní soustružníci, tesaři, provozovatelé CNC strojů a to často sype víc, než má ten který pingl. Je potřeba přemýšlet o tom, jak se budeš živit, aby ses stal samostatným mužem a ne máminým mazánkem.

 

8. Hlavní, co bys měl vědět a umět – tohle je tvůj život a zodpovídáš se za něj jenom ty sám, žádný táta, žádná máma, takže hochu, napodobovat stádo nebo dav je to poslední, co bys měl dělat. Vždycky vystupuj z davu a nikoho nenapodobuj. Ve stádě jsou vždy jen ovce.

 

9. Hovoř a čti. Dokud nedáš do pořádku svůj mluvený projev, nebudeš mít v životě jasno. A němí jsou někdy horší než feťáci.

 

 

2. část

1. Musíš se naučit spát lehce. Neprobudí-li tě budík, a mamka tě musí budit hodinu, a pak se hodinu chystáš, jseš ničema. Opravdový rozhodný muž se může probudit v danném čase i bez budíku, klidně ve 4:30 ráno. A nebo v 5.

 

2. Musíš se umět dohodnout. Velmi mnoho mladých mužů se stydí mluvit s lidmi, jednat ve škole s ředitelem, na úřadu práce, oslovit cizí dívku na ulici a rozesmát ji, domluvit se s dospělým, s úředníkem nebo s policistou. Musíš umět nejenom lehce vstávat, ale i lehce navazovat hovor s lidmi. Pokud máš blok s navazováním rozhovoru, makej na tom a zbav se toho. Je to záležitost několika pokusů.

 

3. V 19. století byli kluci tvého věku živiteli rodiny. Co děláš pro rodinu, ve které žiješ? Umýváš nádobí, vaříš obědy, uklízíš byt? Jestliže neděláš nic, pak jsi naprostý budižkničemu. Když ti řeknou, že to není chlapská záležitost, tak ti lžou. V geologické službě, jako lesník, na vojně nebo na výpravě to tak jako tak děláš. A lekce nesplněné v dospívání se přenášejí do dospělosti a způsobují hromadu problémů v nové rodině, s tvojí budoucí ženou, teda pokud ji vůbec najdeš. Snaž se být soběstačným schopným mužem dnes, tak aby tě do toho netlačili až ti bude 30.

 

4. Buď disciplinovaný. Nejez v posteli, nepohazuj papíry od bonbónů nebo od čipsů, uklízej po sobě. Dělat kolem sebe bordel – to je dědictví primátů z džungle, ale ne kluka ve věku 15 let, který už zná skoro celou abecedu.

 

5. Nebuď škrt. Pokud tě matka a babička v dětství rozmazlovaly dárky a zvykl sis, že jsi středem vesmíru a dárky jsou hlavní způsob komunikace s tebou, tak se prober. Po 20. roce života nesmíš být lakomec a musíš být schopný bez připomínání obdarovat matku.

 

6. Bacha na hračky v telefonu a v počítači. Je to rafinovaná léčka nastražená na mladé muže, aby promrhali čas, kdy je nutné se učit. A učit se po třicítce už není tak feng-shui, pak už na to nemáš ani mozek, ani dost času. A když ti někdo chce nakecat, že hraním se můžeš živit, pošli ho k čertu. V Praze je několik desítek tisíc hráčů, kteří mrhají hraním nejlepší léta svého života a mají z toho úplné prd. Neumí nic jiného než hrát. Jediná jejich reakce v životě je reakce ruky na myši.

 

7. Napiš si na papír, čím chceš být. Jaká je tvoje profese. Mezi náma, číšník, pingl v baru s vodní dýmkou nebo noční hlídač – to není práce pro muže. To je žumpa pro lidi bez profese. Kdo jsi z hlediska profese? To je klíčová otázka v tvém věku. A jestli to nevíš, hledej a najdi to. Jinak to zůstane klíčovou otázkou celého tvého života, a nejspíš ta otázka zůstane nezodpovězena a bude tě pronásledovat celý život. Ptej se sám sebe, testuj se, komunikuj s lidmi, prověřuj své sklony.

 

8. Jedno pamatuj. Ve vesmíru je obrovská poptávka po nezávislých, schopných mužích ve věku 18-24 let. Ale těch je zatraceně katastrofálně málo. Drtivá většina mladých mužů jsou nudní slaboši. Netřeba být nudným slabochem.

 

 

3. část

1. Pokud se chceš rozvíjet a být mužem, musíš se naučit s hospodařit s časem. To znamená neodkládat svoje povinnosti, za žádných okolností nechodit pozdě na schůzky a vždy si být vědom toho, kolik máš času na dokončení svých záležitostí. Lidé, kteří v otázce hospodaření s časem reagují ve smyslu „Brzy“, „Hned hned“, „Později“ – to jsou nedospělé děti, které nikdo nikdy nebude brát vážně, nikdo s nimi nebude pracovat, bude se jim vyhýbat. Žádné prachy, žádný úspěch, nic. A to jen z důvodu neorganizovaného času.

 

2. Musíš držet svoje slovo. Slíbil jsi, že se vrátíš v 11:00, vrať se. Nemůžeš-li, dej vědět. Změň termín. Ale když dáš slovo a pak ho nedodržíš – zpět na začátek lekce. Neuzavřeš s nikým obchod, nebudou ti platit, nebudou prachy, nebude respekt. Být za žvanila je stigma.

 

3. Nesmíš se bát rvačky. Vždycky na ni musíš být připravený. Žijeme v nespravedlivé době. Nejhorší je, když muž dá zpátečku a nezastane se sestry, nebo bratra. Stejně tak se potom nepostaví ani na obranu vlasti. A i když to nahání strach – neměl bys uhýbat pohledem a vždy být připraven udeřit soka jako první. A když dostaneš první ránu, nebul, nelituj se, nezdrhej. Muž je ten, který se chová správně v boji. Udatní, kteří z posledních sil zastaví protivníka, vítězí v takových situacích. Je nepřípustné křivit záda. Je třeba být udatný.

 

4. Vždy uvažuj spravedlivě. Ne o zisku, ne o tom, kdo je ve vatě nebo kdo je větší samec. Vždy spravedlivě. Na tom se drží tvůj národ. Každý kdo se nechá koupit, každý kdo se drží výhod nebo se pokoří před silným, bude pak jednat nespravedlivě – a to je mizera.

 

5. Mizera – to je bytost se dvěma rukama a se dvěma nohama, podobná člověku a jednající nespravedlivě. Mizera ve všem hledá osobní prospěch na úkor společného díla a je to tajnůstkář. Postupem času hrabe a hrabe. Má víc než potřebuje. Všechno to je nenasytnost, chtíč a pohrdání řádem. Ne, není potřeba neustále bojovat proti mizerům, ale je třeba nazývat věci pravými jmény – to je nutnost. Pokud všichni kolem tebe budou jasně chápat, kdo je a kdo není mizera, mizerové se obvykle změní k lepšímu – říká se tomu sociální tlak. Mizerové převlékají kabáty.

 

6. Kromě mizerů existují ještě lidé, kterým říkáme normální kluk nebo normální chlap. Jsou inteligentní, skromní, se silnou vůlí, někdy i udatní, znají a dodržují pravidla, jsou schopni zplodit a vychovat další normální kluky. Pochopitelně s normálními ženami. A na těchto lidech stojí svět. Ne na prachách, ne na autech, ne na iPhonech. Na normálních chlapech.

 

Pokračování příště. Příště vám řeknu, co je to normální dívka, která drží svět.

 

 

originální zdroj (video v ruštině): https://www.youtube.com/watch?v=s32cQzm_QQw

přepis a překlad do češtiny: http://leva-net.webnode.cz/products/vyzva-15-ti-letym-klukum-a-take-16-ti-letym-17-ti-letym-i-starsim-v-zavislosti-na-osvojenych-navycich-a-znalostech/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2019-03-11 03:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to pěkný článek, ale úplně doslovně bych to celé nebrala.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2019-03-11 03:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Doteď si pamatuju jak jsem byla v pubertě a jeden kytarista podobného věku se mi líbil právě díky černě nalakovaným nehtům a černým linkám na očích :-D Nicméně já jsem fakt chvílemi dost podivná bytost, to neříkám že ne. Rozhodně nesedím do šablony ani "správné dívky" a ani "správného chlapce". Jsem to já! :D Tady mě máš, světe. To třeba moje maminka by podle mě pasovala do role "klasické ženy" úplně dokonale.

Ikona diskutujiciho hanka 2019-03-11 08:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je boží text! Velké díky za něj. Toto bych napsala ježíškovi že chci dostat pod stromeček :D Fakt že jo, málokdy s něčím souhlasím beze zbytku. Poslední odstavec je pro mě osobně popis ideálního chlapa. Naopak varuje se před vlastnostmi které sama úplně nesnáším a nejen na mužích, a to je to "kdo se nechá koupit, každý kdo se drží výhod nebo se pokoří před silným", pak nesnáším ty, kdo vám naslibují hory doly a pak se zdejchnou když je opravdu potřebujete (divili byste se, u nás to moc není, ale ve středomoří je to normální způsob komunikace – slibem neurazíš. To se mi vždycky pění krev když slyším jek se kasají a už předem vím že nic z toho nikdy nehodlají splnit). Kdo nedrží slovo a nechá se strhnout davem, tím co dělají všichni… naprosto neinspirativní, odpudivý příklad, brr.

Ikona diskutujiciho V 2019-03-11 17:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný článek, ale dodal bych, že každý si na to musí přijít sám – kdo jaký chce být. Každý někde vyrůstá, někdo je hned "správný chlap / žena", někomu to může trvat celý život. Ono když sem se v 15ti rozhodoval… např. v roce 1900, 1950, 2000 a 2050 každý bude mít různé rozhodovací parametry, každého něco ovlivní i tento článek. Z části docela manipulativní, např. peníze vydělat jen "těžkou/kvalifikovanou" prací, to vše je otázka volby, chci nechci, udělám pro to něco.

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-03-11 17:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ehm, hodně inspirativní článek…. Ale stejně si své středně dlouhé vlasy neplánuji zkracovat :D.

Ikona diskutujiciho adonajpetr 2019-03-11 20:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no je to v celku ok(text). Myslím si, že naši nejodvážnější lidé, ať už ženy nebo muži, byli v posledních stoletích vybíjeni po tisících a milionech, nenápadně, ale systematicky. My a naše genetika(naše chování a reakce) jsme toho důkazem. Jsme tak umírnění a nevšímaví, že nevidíme jak celá příroda slábne a jeden druh zvířat vymírá za druhým. Jak mraky už nejsou mraky. Jak stromy v našich městech jsou ořezávány, aby z nich příští rok byla košťata. Jak české lesy Moravy a Slezska dostaly rozsáhlý zásah od kůrovce, protože už se nedokáží bránit člověku (jeho pile) a ještě kůrovci, který přichází hned po něm. Myslím, že už těžko najdete dokument o přírodě, kde by nebyla zmínka o ohroženém druhu zvířete či klimatických změnách. Tohle již nelze přehlížet a přesto jsme pasivní jakoby se nic nedělo, protože stát se o nás postará. Stát, který rozhoduje o lidu, ale vlastně bez lidu. Nemá totiž.. tu zpětnou vazbu od lidu. Stačí se podívat na počet účastníků u voleb, tak už jsou z toho lidé znechuceni a přesto raději dají ruce do kapes, jak politici tak ostatní lidé, aby náhodou na ně někdo neukázal a oni nepřišli o něco tak důležitého jako je práce a pověst. Všichni jsme na jedné lodi, ale někdo nás tahá za nos, že je tu lodí více a můžeme si proto být cizí. Ted už možná tušíte, proč se ještě dnes nesmí létat do vesmíru na vzdělávací okružní let.. no jednoduše proto, že byste si trvale uvědomili, že jsme fakt na jedné lodi nebo snad "kouli"?

Ikona diskutujiciho @ 2019-03-12 10:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Za mne,jako "starýho" fotra,-bomba text!

Ikona diskutujiciho armag 2019-03-12 11:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takové najdete jen ve svých snech, ale podobné je to i s ženami.

Ikona diskutujiciho Ivan 2019-03-12 22:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bod 9 by mal byť podľa mňa mlč a čti! A potom ďalej – uderiť prvý. Známy robil bojové športy, býval dobitý a dolámaný po bojoch, vie čo je to sa liečiť po bitke a asi vie, čo je to ublížiť človeku jednou šupou. On povedal, že by sa radšej nechal zbiť ako by mal niekomu vraziť. Úplne sa mu zhnusilo ubližovať aj tým, ktorý by mu chceli ublížiť.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-03-13 15:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je návod na geroja :-)

Ikona diskutujiciho Jantulka 2019-03-14 09:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Môj muž je zlatko, vie variť, upratovať, nakupovať, povysáva, prádlo povešá, vie sa postarať o seba, o mňa, o detičky, na pivo nechodí, dá nám vždy pusu, či ide do práce, či z práce, máme sa vždy o čom porozprávať aj po dvadsiatich rokoch, má vždy čisté nechty aj topánky…, ale…

Ikona diskutujiciho octomaník 2019-03-14 18:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]:tak ať se podívá na tato videa

Ikona diskutujiciho Jantulka 2019-03-16 12:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: však presne toto. Alebo ako Homer Simpson, keď išiel na križovatke cez červenú, zakryl si oči a povedal "Nevidím, nevidím."

Ikona diskutujiciho Jan 2019-04-07 09:30:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zena hleda obvykle nekoho kdo vinika nad druhe, vudce smecky. O svych schopnostech ona nepochybuje. Emancipace ji v tom utvrzuje. Hleda nekoho, kdo ma vyjimecne a ostatnimi uz uznavane schopnosti. Casem pozna, ze to nejsou dobri partneri pro zivot, protoze jsou na uspech u zen zvykli, jsou jimi obletovani a pripada jim samozrejme, ze mohou kazdou dostat. Zklamana zena pak slevuje a vezme si nahrazku, ktera splnuje sice co je v clanku, ale nevazi si ho, je to nahrazka. Je akorat dobry k tomu byt otcem a zivitelem, ktery ji a rodinu zaopatri. Msti se mu, ze neni takovy jak si vysnila. Utika do virtualniho zivota knizek a jejich hrdinu, kteri jeji predstavu naplnuji. Mezi pritelkyne, kteri se jeste navzajem v tom podporuji. Neuvedomuje si, ze takoveho hrdinu ma doma a ze je realny i s chybami a ne nejaky ideal stvoreny pisalkem nejakeho zenskeho romanu – skvaru.
Vrozena zenska dominance otravi kazdy vztah. Ten kdo si sebe vazi a je chlap pak zklaman a znechucen odchazi hledat nove stesti. Ten co zustava se smiri se situaci ze zvyku, odpovednosti za rodinu. Pouze uz vegetuje, nezije! Partnerum nejvice chybi ve vztahu tolerance, vzajema ucta a opravdovy, uprimny cit pro druheho. To je nedostatkove zbozi, proto mame tolik singlu, rozvodu a volnych partnerstvi. Manzelstvi je ztvrzeno cirkvi i zakony a ty degraduji muze do postaveni otroka a penezniho zdroje. Jakykoliv unik z manzelstvi pak tezce zaplati. Ve spolecnosti dosahujici 50% rozvodovosti nejvice trpi deti a jejich vychova. Ten kdo si toto vsechno uvedomuje, zustava radsi sam.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek