Záhada náměsíčnosti: Vzácná diagnóza, nebo kontakt s jiným světem?

19.5.2020 v Psychologie 6

V americkém městě Ashland (Ohio) zaútočil Ron Whitehall ve spánku na svou ženu. Zdálo se mu, že se brání hadovi, ve skutečnosti však škrtil svou ženu. Příčinou tohoto chování byla porucha spánku.

Podle statistik až 7 % lidí na světě trpí náměsíčností, jedná se však o nepřesná data, protože pokud člověk spí sám, pak jeho ataky nikdo nevidí.

Málokdo ví, že somnambulismus se vyskytuje ve dvou formách: mírné a těžké 
V těžké formě je člověk schopen složitých akcí: vařit, řídit auto, a dokonce mít i sex. Navíc jsou oči těchto lidí, i když spí, často otevřené a jsou sklovité. Potkat takovou osobu uprostřed noci může být dost děsivé, nemyslíte?Až do 20. století se věřilo, že to na lidskou psychiku působí lunární cykly. A ještě dříve – že se náměsíční lidé pohybují ve dvou světech – ve světě živých a ve světě mrtvých.

Ruský psychofyzik Leonid Vasiljev si byl jistý, že představa o domácím skřítkovi vykonávajícím různé práce vznikla právě kvůli lidem trpícím náměsíčností.
Co je tedy somnambulismus: vzácné onemocnění, zvláštnost psychiky nebo nadpřirozená schopnost? – zjišťoval korespondent „MIR 24“.

Laureát Nobelovy ceny Ilja Měčnikov se domníval, že během náměsíčnosti se v lidech probouzejí prastaré motorické mechanismy v běžném životě už zapomenuté. Jednou vědec sledoval, jak se jedna zdravotní sestra ve snu procházela podél okraje střechy. „Její ruce byly zcela uvolněné, ale její tělo si zachovalo pohyblivost a koordinaci,“ popsal tento případ ve své monografii „Studie optimismu“.
Měčnikov si to vysvětloval tak, že funkce, které byly získány teprve nedávno během evoluce, jsou ve snu potlačeny a dávají svobodu dávnějším mechanismům, které člověk už ztratil.

„Náměsíčnost a další příbuzné stavy se nejčastěji vyskytují u dětí a zpravidla rychle pominou. Každé šesté dítě alespoň jedenkrát ve spánku chodilo, když mu bylo 11 – 12 let. Přibližně i 4 % dospělých ve spánku chodí. Alkohol, vysoká horečka a dlouhotrvající spánkový deficit riziko zvyšují. Kromě toho k náměsíčnosti existuje dědičná tendence. Pak tyto procházky ve spaní, které začaly v dětství, věkem nekončí,“ říká Jan Fries, vedoucí Neurologického centra klinického a diagnostického centra MEDSI.

Příčiny náměsíčnosti jsou lékařům dosud neznámé.

„Jedna věc je jasná: centra probuzení bez zjevné příčiny spouštějí ve snu činnosti, které jsou pro tuto situaci zcela nevhodné. Říká se, že při spánku se tělo probudí, zatímco duch spí. S extrémními projevy náměsíčnosti musíte navštívit lékaře. Například když člověk v hlubokém spánku křičí, ve stavu extrémního vzrušení a strachu se posadí na postel, ve výjimečných případech dokonce vyběhne z bytu, buší do zdi a rozbíjí vše, co mu padne pod ruku. Může ublížit sobě i ostatním,“ řekl Fries.

Svět zná případy závažných vražd, které lidé spáchali ve snu, aniž by cokoli tušili
K první zaznamenané vraždě ve stavu náměsíčnosti došlo v Americe v roce 1845.
Massachusettský úředník Albert Tyrell opustil svou ženu a děti kvůli mladé milence-prostitutce. Muž žádal dívku, aby opustila své řemeslo a žila s ním. Mary však se spolužitím nesouhlasila. Nechtěla ztratit bohaté klienty, protože Albert by se s ní stejně nikdy neoženil. Jednoho dne její sousedé ucítili kouř přicházející z jejího bytu. Když vešli dovnitř, našli ženu s podříznutým hrdlem a poblíž ležela zakrvácená břitva. Podezření okamžitě padlo na Alberta, který tvrdil, že se probudil doma v krvi, a když se z novin dozvěděl o vraždě, uvědomil si, co se asi stalo. Výsledkem soudní expertízy bylo zjištění Tyrellova somnambulismu, které také porota uznala.

A pokud by snad v Tyrellově případu mohlo dojít k pochybnostem, pak uveďme, že v roce 1985, kdy byl zatčen mladý Kanaďan Kenneth Parks, neexistovalo žádné podezření ohledně vraždy ve stavu somnambulismu. V předvečer společného oběda s tchyní byl Parks nečekaně propuštěn z práce. Uprostřed následující noci muž náhle vstal z postele, oblékl se a opustil byt. Nasedl do auta a zamířil do domu svého tchána a tchyně. Nezamčenými dveřmi vešel do domu s francouzským klíčem v ruce a tím svoji tchyni ubil. Probuzený tchán se pokusil Parkse zastavit, ale ten ho držel u krku, dokud neztratil vědomí. Tentýž večer přišel Parks na policii s přiznáním, „že zdá se asi někoho zabil“. O tři roky později byl muž osvobozen po potvrzení, že vraždu spáchal ve snu. Podle psychologů tento nevědomý čin mohl spáchat ze strachu z představy, že při nadcházejícím obědě s příbuznými by musel oznámit své propuštění.

V mezinárodním klasifikátoru nemocí ICD-10 je somnambulismus považován za poruchu spánku anorganické etiologie
To není duševní nemoc. Chcete-li se zbavit lehké formy somnambulismu, musíte omezit požívání kávy, čaje a čokolády před spaním, sportovat, pít bylinné nálevy a uspořádat si režim dne, doporučuje praktikující psycholog Alexandr Artěmjev.

„Ve vážných případech byste se však měli poradit s odborníkem: somnologem nebo psychologem, který ovládá techniku hypnózy orientovanou na tělo, nebo jiné typy psychoterapie. Sami můžete cvičit řízené probuzení. Pokud záchvaty přicházejí ve stejnou dobu, musíte osobu probudit před jejich nástupem a použít prostředky ke zmírnění úzkosti a prevenci stresu,“ poznamenal dále.

Za zvláštní druh náměsíčnosti se považuje sexomanie, kdy se člověk dopouští sexuálního jednání v nevědomí nebo vnímá to co se děje, jako sen
Existují případy, kdy taková diagnóza umožnila zbavit se obvinění ze znásilnění.
Jan Ludeke z Toronta na večírku usnul na gauči. O několik hodin později ho probudili a tvrdili mu, že znásilnil jednu z dívek. Ludeke si myslel, že to je vtip, dokud neobjevil v koupelně použitý kondom. Soud byl samozřejmě vůči Ludekeově obraně skeptický. Dokud se však jako svědek neobjevila jeho bývalá přítelkyně. Dosvědčila, že v opilosti se Jan stává náměsíčným sexuálním maniakem.

Kolem somnambulismu se točí i mnoho mystických příběhů. Ezoterici věří, že v tomto stavu vyčerpaná duše opouští tělo
„Somnambulismus je stav, kdy část duše opouští tělo. Dochází k tomu v případě, že člověk nemá kontakt se všemi částmi své duše. Jakási disonance mezi skutečnými touhami a reálnými činy. Takový konfliktní vnitřní stav se může projevit mimo jiné skrze náměsíčnost.
Čím silnější je trauma, tím nebezpečnější je člověk pro sebe a okolí, protože jeho vědomí bloudí nekontrolovaně a přitom ovládá jeho tělo. Úplněk je proto někdy pro citlivé lidi nebezpečný.
U dětí znamená náměsíčnost často zvláštní propojení s vyššími jemnohmotnými záležitostmi a přítomností problémů s přizpůsobováním se společnosti kvůli nadpřirozeným schopnostem,“ uvedla extrasenzorička Aigul Chusnětdinová.

Somnambulismus je vrozená charakteristika člověka, podobná genetické mutaci a je zakotvena v osobním horoskopu – tvrdí astroložka Marina Zorina:
„Příroda si vybírá svou daň. To, co vložila s určitým plánem, lidé nemohou změnit.
Z pohledu astrologie má somnambulismus několik příčin. Za prvé, takový člověk se narodil v rozporu s okolnostmi: mohlo dojít ke stresujícímu těhotenství, rodičovským konfliktům, nějakému problému při porodu. V tomto případě se rodí osobnost, která napomáhá k evoluci lidstva. Za druhé, somnambulismus je nedílnou součástí samotářských intuitivních osob, které v procesu snění komunikují s posmrtným životem. V minulosti se tito lidé stávali šamany, léčiteli nebo rádci vládců. A třetím případem jsou lidé, kteří se snadno nadchnou čímkoli, co uvidí; i ve spánku je pro ně těžké myšlenkové procesy zastavit,“ uzavřela Zorina.


originál: https://www.kramola.info/vesti/neobyknovennoe/tayny-lunatizma-redkiy-diagnoz-osobennosti-psihiki-ili-kontakt-s-potustoronnim
překlad: Vlabi
Aluška.org převzala ze zdroje: https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2020/04/zahada-namesicnosti.html

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-05-19 02:22:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

bože.. tohle se mi dělo jako malý. byla jsem jakoby „napůl vzhůru“ a měla pocit, že v pokoji bylo všechno přestavěné a já nemohla najít cestu ven. dokonce jsem i viděla věci, které v místnosti nebyly, třeba že dveře zářily apod., bylo to děsivý, ale naštěstí se mi to pak dít přestalo. prostě jsem asi byla náměsíčná a dezorientovaná, jinak si to vysvětlit neumim.

Ikona diskutujiciho Vít Henok 2020-05-19 12:15:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

😎✔️Nemá smysl obviňovat ty, co se nechovají jako lidé. Všímejte si prosím chování, pohybů těla, gest atd. Někdy má člověk dojem, že opravdu platí rčení o vládě velkých zvířat. Posedlost, to se dříve bralo vážně. Dnes to mnoha lidem připadá normální. Člověk se nechová tak, aby si pod sebou podřízl větev. Přesto musí platit skrze daně vlastní genocidu. Dříve existovala inkvizice. Upálila na 70 milionů žen. Byli v těch inkvizitorech opravdu lidé ? Zdá se, že se tato inkvizice přestěhovala do vlád. Každý muž dovede se svými penězi a zděděným majetkem hospodařit stokrát efektivněji, než vláda. Navíc pokud ta vytunelovaná měna, ke které se ani banky natož vlády nepřiznaly, jde do koloběhu života, je nejen inflace, ale pád celých ekonomik ve zkracujícím se cyklu. Analytikové nejsou ti, kteří uživí rodinu. Většinou je najímají neziskovky. Kde neziskovky berou peníze ? Ve výsledku jsou to zase peníze mužů, kteří se dokáží uživit sami i svou rodinu. K čemu pak je celá ta banda velkých zvířat v lidských tělech ? Bohů již byl plný Olymp, náboženství bohy oslavující je tolik, že si každý může vybrat. Nemyslím, že neschopnost vlád je nutné podporovat. Nyní to ani nepůjde. Uvědomte si, prosím, jaký je dluh na dolaru, na euru a na dalších měnách. Velká zvířata dál tisknou a tisknou. To pak dávají do oběhu. Na těch bankovkách již je jen copyrigh Národních bank, které národní NEJSOU 🔔. To znamená, že tento podvod mohou dělat pouze centrální banky. Navíc papír je drahý, proto ty účty a imaginární platy. Neustálé shánění klientů, kteří se zadluží, je další podvod. Za nepodloženou měnu nemůže na neplatiče být povolán exekutor. Proto veškeré exekuce jsou podvod. Stejně tak jsou neplatné naprosto všechny prodeje a nákupy jak nemovitostí, tak zboží. Vlády se drží u moci jen za pomoci ulhaných bank. Majitelé bank jsou ve výsledku zase ti samí, kteří se zde perou o světovládu. Vše tedy podle symbolů na jednodolarovce sleduje oko, Velký bratr. Ten nelenil a napsal manuál pod jménem Siónské protokoly. Doporučuji ke čtení pro pochopení toho, jaké velké zvíře ovládá tuto planetu.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-19 12:28:30
Ikona diskutujiciho
sipka

Víte prosimtě nedávej sem tématicky nesouvisející komentáře.

Ikona diskutujiciho izairi 2020-05-19 13:41:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluška má pravdu.Ne že by nikdo z nás nikdy nenapsal komentář mimo téma,ale na začátku na to slušně upozorníme.
A hlavně sem prosímtě nepiš ty žvásty co píšeš na tadesco,neviditelný stvořiteli galaxií.Děkuji.

Nirvano, a nemohla jsi jako dítě cestovat do jiné reality? Víš,že jsi byla doma,ale jinde. Jednou jsi myslím psala,že jsi jako dítě astrálně cestovala aniž bys to nějak ovlivňovala?

Ikona diskutujiciho elbar 2020-05-19 17:07:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sri Chinmoy:
Každý jedinec má zvláštní auru,které si není vědom.
Tato aura obtáčí člověka od hlavy až k patě a vědomě ho chrání.
Takováto aura je silnou ochranou na fyzické,vitální a
mentální úrovni,neochraňuje však celou bytost.
Každý den,když se modlíme a meditujeme,tuto auru posilujeme,
pak se pohybuje velmi,velmi rychle.
Když se pohyb nesmírně zrychlí,aura získává ohromnou sílu
a v tu chvíli dokáže ochránit celou bytost.

Ikona diskutujiciho Světlo 2021-12-05 14:56:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím, taky jsem byl často náměsíčný. Naposledy okolo 15 až 16 let. Pamatuju si během těch stavů akorát takové pár sekundové záblesky, třeba že jsem zabral za kliku od vchodových dveří atd. Taky jsem měl stavy, kdy jsem byl napůl bdělí a napůl snil, chodil jsem po domě a měl různé halucinace, které kolikrát nejdou ani slovy popsat. Občas sem měl pocit, že se z toho zblázním. Když mě večer předtím bolela hlava, tak jsem už tušil, že budu zase chodit po domě. Líbí se mi to duchovní opodstatnění, já doslova prahnu po duchovním sebepoznání, přijde mě, že bez toho ten život nedává žadný smysl. Ale asi jsem si tuhle cestu vybral v tomhle životě, materialismus mě moc neuspokojuje. Přeji hezký den a mír v duši 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek