Zásadotvorné potraviny

20.5.2015 v Zdravověda 17

Dostala jsem do mailu tento pěkný článek, který je složený z různých materiálů a obsahuje několik různých přehledů potravin. Asi si všimnete, že se některé konkrétní potraviny v doporučeních liší. Těžko říct, proč…

Zásadotvorné potraviny

Při zvýšeném příjmu kyselinotvorných potravin se narušuje vyrovnané pH krve (ideálně by krev měla mít pH 7,35 – 7,55). Při nižším pH je ztíženo přenášení kyslíku a může dojít k zadušení. Ve své stravě bychom proto neměli zapomínat na dostatečný příjem zásadotvorných potravin, čímž zabráníme řadě zdravotních problémů, jako je například únava, cukrovka nebo hemeroidy.

V čem je problém?

V našem těle neustále probíhá množství chemických procesů, jedním z nich je i neutralizace. Velmi zjednodušeně jde o to, že se kyselinotvorné látky musí vyrovnat s těmi zásadotvornými tak, aby prostředí v organismu bylo neutrální, přesněji řečeno lehce zásadité (pH krve se pohybuje okolo hladiny 7,4).

„Když je náš organismus neustále překyselený a my mu vědomě příliš nepomáháme dostat se opět do rovnováhy – jídlem, dechem či spánkem, tak musí bojovat sám. Využívá k tomu naše vlastní zásoby živin, například minerálů, jako je vápník. I tukové buňky v tomto procesu hrají důležitou roli,“ říká Monika Divišová, odbornice na výživu z Wellnessia.cz, „proto se jich pak logicky překyselený organismus nerad zbavuje,“ dodává. To vše v důsledku přispívá například k obezitě, osteoporóze, infarktu či mozkové mrtvici.


Překyselený organismus se projevuje neustálou únavou, bolestmi ve svalech, citlivostí na chlad, poruchami prokrvování končetin, zvýšenou náchylností k infekčním nemocem či zřetelnou změnou váhy.

TIP: Kyselost organismu můžete zjistit i jednoduchým domácím testem. Zajděte do lékárny pro lakmusový papírek a ten následující den zkropte ranní močí. Zbarvený papírek pak přiložte ke stupnici, abyste zjistili hodnotu svého pH.

Za ideální dietologové považují rozmezí 6,8-7,4 (zbarvení papírku světle zelené a lehce fialové). Pokud jste podle nich naměřili nižší, nebo naopak vyšší hodnoty než kolem sedmi (což je vzácnější případ, nicméně také nebezpečný), tou nejlepší cestou je úprava jídelníčku – na zdravou stravu.

brambory, celer, cibuli, čínské zelí, květák, lilek, červenou papriku, bílé i červené zelí, ředkvičky, ananas, banány, borůvky, jablka, hrušky, jahody, maliny, švestky, třešně.

Z luštěnin patří mezi zásadotvorné potraviny sójové boby. Z mléčných výrobků jen nesvařené nebo nízkotučné mléko.

Z obilovin pak k zásadotvorným potravinám řadíme jen jáhly a rýži.

Velmi zásadotvorné potraviny: zakysané mléčné výrobky, proso, pohanka, řepa, brambory, kořenová zelenina, mandle, kaštany, para ořechy, řasy, jablečný ocet

Mírně zásadotvorné potraviny: některé mléčné výrobky, klíčky, výhonky, amarant, kukuřice, čerstvá zelenina (většina), avokádo, datle, hrozny, čerstvé ovoce (většina- i citron), med, javorový sirup, melasa, čerstvý kokos, sójové produkty, některé druhy luštěnin

Mírně kyselinotvorné potraviny: drůbež, maso z vnitřností, mléko, ryby, obiloviny (většina), kukuřičný škrob, ovesné vločky, italské těstoviny, chřest, růžičková kapusta, kyselé zelí, olivy, švestky, hořčice, fazole, čočka, cizrna, pepř, nealkoholické nápoje, čaj, ocet, sušený kokos, semena, ořechy (většina)

Velmi kyselinotvorné potraviny: máslo, sýry, mořští živočichové, maso, vejce, cukr a všechny jídla o cukr obohacená, výrobky z bílé mouky. Zavařované, konzervované, sušené nebo sířené ovoce, alkohol, kečup, kakao, káva, většina syntetických léčiv.

Velmi účinným prostředkem při odstranění kyselosti našeho organizmu je čirá -neperlivá-čistá voda!

Je to voda, která předává informace všemu, s čím přijde naše tělo do styku. Je ideálním prostředkem k transportu kyslíku a živin a je to voda ,která také odvádí splodiny látkové výměny z těla!

Je to voda, která reaguje na elektromagnetickou bilanci, protože sama tvoří elektrický dipól. Elektromagnetický náboj má rozhodující vliv na acidobazickou rovnováhu organismu a proto by voda měla být nejdůležitějším léčebným prostředkem proti překyselenému organismu.

Nedá se nahradit žádným jiným nápojem!

Naše tělo je z 75% tvořeno z vody a i obsah vody v našich buňkách je kolem 60-70%. Když obsah vody klesne níž, ochromí to

životní procesy v těle. Mělo by být pro nás proto životně důležité konzumovat tento nápoj denně a v dostatečném množství. Tím si zabezpečíme správný chod biologických a biochemických procesů, detoxikaci těla a zamezíme předčasnému stárnutí buněk i organismu jako celku.

Abychom všechny tyto zdravotní problémy omezili na minimum, je užitečné znátkteré potraviny nám pomohou tyto nemoci odstranit. Není možné udělat výčet všech zásadotvorných a neutrálních potravin a tak uvádím ty, které většina z nás zná a konzumuje:

Jsou to ananas, banány, borůvky, brambory, brokolice, broskve, bryndza, celer, celozrnné pečivo, cibule, citrony, cuketa. Červená řepa, česnek, čaje z bylinek a zelený čaj, černý rybíz, droždí, dýně, fazole, fenykl, grapefruit, hlávkové zelí, hrášek, hrušky, chřest, jablko, jáhly, jahody, jogurt, kapusta, kedlubny, kdoule, kopr, kroupy, kukuřice, květák, kysané zelí, ledový salát, maliny, meruňky, meloun-červený i žlutý, mirabelky, mrkev, okurky, olivy, olivový olej, ostružiny, ořechy, petržel, pomeranče, pórek, papriky, rajčata, ředkev-černá a ředkvičky, řeřicha, sójové klíčky a sójové maso, šípky, špenát, švestky, třešně, tvaroh, ryby, maso z krůty a kuřete, žitná mouka, víno-hrozny světlé i tmavé, treska a ústřice.

Při překyselení organismu nejrychleji působí meloun.

Do půl hodiny vyrovná do optima momentální stav pH hodnot a při delším užívání detoxikuje postupně celé tělo.

Jak sami vidíte, tím že omezíme příjem kyselinotvorných potravin ze svého jídelníčku, náš stůl nebude chudší, protože zásadotvorných a neutrálních potravin je v hojné míře.

Seznam zásaditých potravin s obsahem zásad:

* Čerstvá zelenina – okurky, špenát, česnek, cibule, mrkev, rajčata, ředkvičky, brokolice, pórek, křen atd.

* Ovoce – jablka, hrušky, maliny, broskve, banány, olivy, pomeranče, meloun, mango,

* Saláty, luštěniny, rýže natural, Jablečný ocet * Zakysané mléčné výrobky – kefír, podmáslí, acidofilní mléko, bílý jogurt, žiitné pečivo, Mandle, Krůtí maso

Čemu se vyhýbat pokud trpíte překyselením? Měli byste se vyhnout těmto potravinám:

* Bílé pečivo, Cukry a sladkosti – veškeré výrobky s vysokým obsahem cukru

* Sladké limonády, smažená jídla, alkohol, káva.

Stručný přehled potravin

Silně kyselinotvorné potraviny: alkohol, káva, černý čaj, cukr a sladkosti, kakao, droždí, maso, mléčné výrobky, umělá sladidla a bílá pšeničná mouka.

Silně zásadotvorné potraviny: zelená zelenina (špenát, brokolice, petržel, mořské řasy, okurka, všechny druhy salátů), nové brambory, celer, česnek, červené zelí, avokádo, květák, kopr, mrkev, ředkvičky, citron, zelený čaj, sója, quinoa, fazole, pohanka, špalda, kokosový olej.

V boji proti překyselování vám pomůže i správný hluboký dech a pitný režim s dostatečným přísunem vody.

A první pomoc? Pokud nechcete čekat na to, až jídelníček zabere, pomožte si doplňkem stravy, speciálním čajem nebo směsí z lékárny, kterou rozpustíte ve vodě. Zbavíte se vícero problémů, než jen přebytečných kil!

Kam dál:

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

– Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Luz 2015-05-20 08:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to tak, já mám podezření, že právě z překyselení kvůli mé šílené konzumaci kávy mívám kašel. (byla jsem na různých vyšetřeních a příčinu nenašli). Pak jsem se dočetla, že kyselotvorné potraviny můžou způsobovat reflux, což se někdy projevuje kašlem. Zkusím dávat pozor i na ty ostatní potraviny, ale není to vůbec jednoduché, když vidím, co všechno by se mělo omezovat.

Ikona diskutujiciho Ivet 2015-05-20 09:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dost mě překvapilo, že i vyšší hodnoty pH můžou být nebezpěčné. Já teď kvůli zdrav. problémům nasadila přísnou odkyselovací dietu a mám teď denně pH papírek fialový až modrý, což je úplně maximum na té stupnici. Tak To už opravdu nevím co je tedy správně.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-05-20 09:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Pamatuj si, že správná je zlatá střední cesta. Neznám žádný extremismus na světě, co by byl v konečném důsledku dobrý. Tak se neboj občas přidat trochu bílé mouky, cukru.

Ikona diskutujiciho :) 2015-05-20 11:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vtipný co sem jedla zdrave furt mi bylo zle, co jsem zacla jist ty spatny veci tak mi je fajn:D

Ikona diskutujiciho lilien 2015-05-20 11:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no ako spomenula Alue…dobrá je zlatá stredná cesta…keď má človek nejaky zdravotný problém je dobre sa prečistiť, ale stále byť v zásade to asi ani nieje zdravé podla mňa…je dobre poznať svoje telo a dať mu to čo potrebuje, a nejak dodržiavať harmoniu a vyváženosť, rovnováhu..lebo ako nahle pride jeden extrem potom ho zase treba vyrovnať druhým extrémom a to sa mi už nechce :D

Ikona diskutujiciho lilien 2015-05-20 11:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ak by ste niekto vedeli ako zdravo pribrať dajte vedieť :D počula som že oriešky?

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-05-20 13:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám rád zrovna tie kyselinotvorné potraviny a tie zásadité takmer vôbec nepoužívam. PH si radšej ani nebudem meriať. Mal by som aspoň piť viac vody aby to trochu vyrovnala. A aké je MMS keď je v ňom kyselina citrónová? Keď sa užíva MMS tak sa nesmie zelený čaj a nič s antioxidantmi, asi ani citrusy. Tak neviem či MMS nezakyseluje organizmus.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-05-20 13:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Po MMS ale v těle nic nezůstává. Není to živina, co by zůstávala uvnitř. Imunitní systém maximálně odfiltruje pozdechané bakterie a viry, co MMS vymlátilo. Čili naopak spouští očistu.

Ikona diskutujiciho Stanislav 2015-05-20 14:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj. Máš tam chybu. 🙂 Hore máš že: Mírně kyselinotvorné potraviny a tam máš že fazole. A dole: Silně zásadotvorné potraviny a tam máš tiež fazole…Tak ktoré je správne? 🙂

Ikona diskutujiciho vika 2015-05-20 18:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tělo má své mechanismy, které dělá automaticky, aby nedošlo k narušení PH krve, protože jakmile by došlo k výkyvu na úrovni krve, což z článku tak podivně vyplývá, jakoby to mohlo všelijak kolísat, tak by nastala  smrt.Takže tělo tomu předchází vyplavováním minerálů, ukládáním toxinů do kloubů, zavodňování organismu, atd.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-05-20 18:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Přečti si celý článek, hlavně jeho PRVNÍ TŘI ŘÁDKY:

Ikona diskutujiciho Verča 2015-05-20 23:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Co myslíš, Lus, tou šílenou konzumací?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-05-21 10:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Zkus taky řepnej bramborák a udělej si k němu dresink z jogurtu a česneku. To je mazec: http://cervena-repa.cz/recepty-s-cervenou-repou/

Ikona diskutujiciho Luz 2015-05-21 11:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Někdy třeba během dne 5 nebo 6 čtvrtlitrových hrnků, což je fakt moc.

Ikona diskutujiciho Luz 2015-05-21 11:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ohledně řepy – miluju salát z červené řepy, mrkve a jablek, může být i trocha cibule, a ochucený jablečným octem, je to lahůdka.

Ikona diskutujiciho Coubee 2015-05-22 02:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si dělám pohanku s řepou, červenou cibulí, smetanou, špenátem a kozím sýrem. Má to kosmicky růžovou barvu 🙂

Ikona diskutujiciho BE 2015-05-22 19:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Tiež som kávičkár – ale instantnú snáď len z automatu keď cestujeme, alebo sme niekde v práci..  Moja zásada je – čoho sa dotkla "ľudská ruka" /myslím tým stroj, mašinka, prosto nejaký spracovateľský proces/ to sa snažím užívať menej. Preto kávu len praženú, namletú a cez dobrý kávovar. Toto som si overila, keď som mala pred cca 2mi rokmi starosti so žalúdkom.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek