Zázračná cibule

28.2.2013 v Nezařazené 6

“Měl jsem zánět plic a byl jsem na tom opravdu velmi špatně. Také jsem se upnul k pověře, která říkala, že je třeba seříznout oba konce cibule a dát ji do sklenice blízko nemocného na noc. Opravdu to funguje. Ráno byla cibule černá, ale já jsem se cítil lépe “.

A teď si řekněme, proč nám cibule někdy dělá špatně. Mnoho lidí říká, že cibuli nemohou, protože jim nedělá dobře na žaludek. Tedy dávají vinu cibuli. Nejen, že cibule absorbuje veškeré bakterie, je výborná v léčbě viróz, zabraňuje v šíření virů, zejména chřipkových, ale dokáže nasát i viry a bakterie z prostředí okolo ní. Takže cibule, se kterou mají lidé negativní zkušenost, sama o sobě není špatná či těžká, ale mohla být nasátá něčím, co žaludku neudělalo vůbec dobře. Proto je důležité cibuli konzumovat hned a ne až za nějaký čas po nakrojení.
Totéž je i s tatarskou omáčkou. Té se obáváme zejména v teplých měsících. Na vině však není jen vejce, obsažené v ní, ale taktéž cibule. Cibule je totiž opravdu silným magnetem pro bakterie a hlavně pak ještě vařená! Nikdy by se neměla odkládat nakrájená cibule a to platí, i když je zabalena v sáčku a uskladněná v ledničce.

Dále o cibuli:
Cibule je bohatá na kyselinu listovou, která je velmi důležité při plánovaném početí. Obsahuje ale i vitaminy B, C, E a karoteny. Pokud jde o minerály, v cibuli jsou zastoupeny železo, zinek, síra, fosfor, hořčík, draslík, vápník, sodík, měď a jód.

Cibule původně rostla v Asii jako planá rostlina. Potom, co místní obyvatelé objevili její léčebné účinky, přestěhovala se i do jejich zahrádek a postupně také do celého světa. V současné době již existuje mnoho různých speciálních odrůd cibule (bílé, žluté, červené – malé i velké, pálivé i sladké). Díky velkému obsahu alicinu se cibule používá jako vydatný pomocník v léčbě nachlazení, angíny či chřipky. Šťáva z cibule posypaná cukrem je jedním z nejstarších a stále velmi účinných receptů na kašel. Další možností s podobným účinkem je odvar z cibule, tzv. cibulový čaj. Pokud budeme v době nemoci pít tuto šťávu či čaj třikrát nebo čtyřikrát denně, kašli se velmi výrazně uleví a nemoc postupně odezní. Na rýmu je zase dobré vdechovat páry z čerstvě nakrájené cibule. Je pravda, že si trošku pobrečíme, ale účinek za to stojí. Výpary z cibule si totiž poradí s viry, které nás obtěžují na sliznici a v dutinách. Vitaminy a minerály obsažené v cibuli zase posílí imunitu našeho organismu a dobu léčby tím výrazně zkrátí.

Cibule také prospívá našemu trávení. V žaludku a střevech pomáhá udržet zdravou mikroflóru. Díky tomu se zlepšuje chuť k jídlu, ale i trávení potravy díky stimulaci produkce žluče a žaludečních šťáv. Dalším léčebným účinkem cibule je redukce vysokého krevního tlaku. Při pravidelném užívání cibule dokáže, u méně závažných případů pacientů s vyšším krevním tlakem, úplně nahradit chemické léky. Tento účinek lze rozpoznat už malou chvíli po konzumaci cibule, kdy je pacientovi naměřen nižší krevní tlak. Další vynikající vlastností cibule, která rozhodně stojí za zmínku, je snižování hladiny cholesterolu v krvi. Cibule pomáhá předcházet takovým problémům, jak jsou křečové žíly, poruchy prokrvování rukou či nohou, hemoroidy, ale i infarkt. Cibule podporuje činnost srdce a čistí náš cévní a žilní systém. Užívají ji také diabetici, protože snižuje hladinu krevního cukru.

Tímto nekonečným výčtem léčebných účinků cibule, ale její schopnosti stále ještě nekončí. Cibule je také lékem na bodnutí nebo štípnutí hmyzem a to velice účinným. Na dotčené místo přikládáme plátek cibule, která omezí otok i případné zarudnutí nebo svědění. Dále se cibule díky svým antibiotickým a desinfekčním účinkům používá také k léčbě plísní nebo bradavic. Na místo zasažené plísní nebo bradavicí se přikládá kaše z rozdrcené čerstvé cibule a nechává se zde několik hodin každý den až do úplného vyléčení.

Na závěr si dovolím zmínit ještě jeden účinek cibule. Je totiž známá jako přírodní afrodiziakum. Zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů a stimuluje libido. “


(přišlo e-mailem, autora zatím nemám)

Komentáře

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2013-02-28 19:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pár informací o cibuli jsem už věděla, ale že je až taková "kouzelnice", to jsem netušila.

Ikona diskutujiciho Petr Hynek 2013-02-28 21:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky, tohle jsem dnes opravdu potřeboval. Zrovna jsem si chtěl na netu najít nějaký přírodní recept na lehčí zápal plic. Ještě předtím jsem se mrknul ne tvoje stránky a hle – cibule :-) Tomu říkám synchronicita!

Ikona diskutujiciho Eileen 2013-03-02 10:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Cibuli mám hodně ráda jak na talíři, tak i při léčbě viróz 🙂

Ikona diskutujiciho pavel 2013-03-02 19:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K té tvé poslední větě: Asi bych měl tu cibuli omezit. :D

Ikona diskutujiciho Václav Nový 2014-02-09 10:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný článek. Hledám podobné, protože prášky už přestávají fungovat a naopak, zjišťuje se, že začínají čím dál víc škodit. Nemáte něco podrobného o česneku? O obou rostlinách jsem slyšel, že jsou v nich celé lékárny. Přeji hezký den.

Ikona diskutujiciho Jana 2016-01-06 18:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den, já jsem se nedočetla, proč je mi z cibulových omáček tak strašně špatně. Doma jsme cibuli vyloučili z jídelníčku, když si někde dám maso na cibuli tak mi je špatně až do noci. Nevím čím to je? Myslím že Češi jsou děsný prasata a jedi hrozně masa a to dělaj na cibuli…J

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek