Zázvor: Zlepšuje zdraví i postavu

10.3.2022 v Výživa 9

Zázvor velice prospívá lidskému zdraví. Už před tisíci let byl používán v Číně při léčení nejrůznějších onemocnění. Léčili jím nastuzení i špatné trávení, zvyšovali chuť k jídlu, odstraňovali nejrůznější kosmetické problémy, zlepšovali stav vlasů. Také dnes zázvoru využívají léčitelé i odborníci.Prospěšné zdravotní vlastnosti zázvoru:

Zlepšuje funkci trávicí soustavy a působí jako prevence rakoviny
Hlavní léčebné vlastnosti zázvoru jsou známy odedávna. Na prvním místě jsou to jeho znecitlivující účinky, působí tedy proti bolesti. Éterické oleje z této rostliny jsou silnými antioxidanty, likvidují volné radikály a zabraňují poškozování zdravých buněk organismu. Brání tak vzniku zhoubného bujení. Krom toho nalačno vypitý zázvorový nápoj příznivě působí na trávicí systém a napomáhá léčení žaludečních onemocnění. Důležité je nepřehnat to s dávkováním: na 200 ml vody stačí půl gramu nastrouhaného zázvorového kořene. Pokud byste to s dávkou přehnali, bolesti v žaludku spíše posílíte.

Zbavuje únavy a deprese
Zázvor vás rychle zbaví ospalosti, únavy a dokonce i deprese. Půl gramu strouhaného čerstvého zázvoru nebo špetka sušeného v nějaké tekutině vám bohatě vynahradí nejrůznější tonizující nápoje, jako jsou káva, čaj nebo energetické drinky. Zázvorový kořen stimuluje mozkovou činnost, zlepšuje koncentraci a výkonnost. Vyplatí se zařadit ho do jídelníčku v dny předpokládané zvýšené duševní zátěže.

Posiluje imunitu
Už lékaři staré Číny popisovali blahodárné účinky zázvoru na obranyschopnost a odolnost lidského organismu. Doporučovali pravidelné pití nálevu z kořene rostliny, aby bylo tělo chráněno proti nemocem. Nálev neměl být připravován spolu s použitím alkoholu. Za nejlepší způsob podání byla pokládána zázvorová voda. Do litru vody přidávali tři lžičky citronové šťávy a lžičku medu. Roztokem zalili nastrouhaný nebo velmi jemně na plátky nakrájený zázvor – asi 5 cm kořene. Nádobu ponechali dobře uzavřenou stát přes noc. Také dnes lékaři a dietologové doporučují tento nápoj pít každý den nalačno asi půl hodiny před snídaní jako prevenci nastuzení a respiračních onemocnění. Krom toho pravidelné pití omezuje projevy sezónních alergií.

Potírá bakterie
Zázvor má významné antibakteriální účinky, působí protizánětlivě a snižuje hladinu cholesterolu.

Čím je zázvor užitečný při hubnutí
Při hubnutí lidé přirozeně věnují velkou pozornost tomu, co jedí. Počítají kalorie, vyhýbají se tučným jídlům a sladkosti nahrazují ovocem. Avšak už ne tak moc lidí si dává pozor na to, co pijí. Příjem dostatečného množství tekutin je přitom nezbytnou podmínkou hubnutí. Voda snižuje chuť k jídlu, respektive omezuje pocity hladu, zajišťuje správné prostředí pro metabolické reakce. Navíc je nezbytná pro spalování tuků. Zelený čaj se zázvorem je “nabyt” éterickými oleji a fytoncidy. Obsahuje dávku kofeinu, trochu gingerolu (zázvorového oleje), nevelké množství kyseliny citronové a vitamínu C. Je známo, že zelený čaj zmírňuje chuť na sladké a jídlo vůbec. Dokáže totiž výrazně zlepšit inzulinovou citlivost organismu. Navíc nastartuje účinné spalování tuků a zároveň zvyšuje zahřívací schopnost organismu. Tělo, které se zahřívá, získává energii z tuku. Podle některých údajů pití zeleného čaje zvyšuje účinnost spalování tuků během fyzické (sportovní) aktivity až o polovinu. Účinek zeleného čaje ve spojení se zázvorem je tak téměř ideální.

Také jednoduše připravená zázvorová voda je štíhlé postavě jen ku prospěchu. Na rozdíl od stimulujících nápojů s kofeinem a theinem je možné popíjet ji v průběhu dne, a stimulovat tak spalování tuků v organismu. Navíc při jejím pití určitě nebudete mít chuť na nějaký ten koláček, který si obvykle dáte ke kávě nebo čaji.
Kromě lepšího trávení pomáhá totiž zázvor také s udržením pocitu sytosti, a snižuje tak potřebu stále něco konzumovat. Jeho výhodou je, že sám je prakticky bez kalorií a chuť k jídlu potlačuje bez vedlejších účinků. Podle studie magazínu The Journal Metabolism z roku 2012 dokáže horký zázvorový nápoj z 2 gramů sušeného zázvoru potlačit pocit hladu až na 6 hodin.

převzato ze ZdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho Samuel 2022-03-10 12:18:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zázračný zázvor zamění zármutek za zvuk znovuzrození.
Dovolím si přidat dvě bylinkové směsy pro nakopnutí imunity po zimě. Masarykova směs zhruba na měsíc, dvakrát denně – Řebříček nať, Truskavec nať, Máta nať, Šípek plod, Kozlík kořen, Meduňka nať, Přeslička nať, Mateřídouška, Fenykl plod, DIvizna květ, Heřmánek list. Stejné množství zhruba po deseti gramech. A směs pro děti – Jahoda list, Šípek plod, Malina list, Fenykl plod, Lípa květ, Levandule květ. Po dvaceti gramech, neomezeně.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-03-10 13:10:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono ten sušený zázvor je docela drahý keď sa to tak prepočíta na cenu za kilo, tak ma napadlo nakúpiť čerstvý ideálne ešte keď bude v akcii a narobiť sušený, neviem či to sušiť na slnku, ale nájdem nejaké návody a uvidím.

Ikona diskutujiciho Samuel 2022-03-10 16:14:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sušit by se mělo ve stínu a suchu, takže ideálně pod nějakým přístřeškem. A ještě chránit před nezvanými hosty, ať už v podobě lidí nebo zvířátek:)

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-03-11 11:38:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V návode sa píše že sa dá dať do sušičky na ovocie, prípadne na tanier vystlaný papierom na pečenie a položiť na priame slnko. Keď sú plátky zázvoru vysušené, vložte ich do mixéra alebo mlynčeka a rozomeľte na jemný prášok. Inde som ale čítal že sa nemá zohriať nad 45 stupňov, takže na nejaké rozpálené miesto na priamom slnku by som to asi tiež nedával. Potom by mal byť lepší než z obchodu, vo výrobe jo zrejme sušia pri vysokých teplotách aby to bolo rýchlo a tým ho znehodnotia.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-03-11 11:49:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám sušenej zázvor a používám ho jenom jako nouzovku, je hrozně slabej a nemá pořádný aroma. Čerstvýmu se nevyrovná.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-03-11 13:34:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Pil som zatiaľ hlavne ten zázvorový čaj 53% a pripadá mi lepší a silnejší než urobený z čerstvého, ale moc skúseností s tým nemám, som robil len zopár krát a možno som fam toho dal málo. Hlavne je problém skladovanie zázvoru, kazí sa a niektoré životaschopnajšie kúsky klíčia, keď to budem mať kde mať tak zasadím.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-03-11 14:01:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Nekazí se, jenom schne a trochu naklíčí. Mám ho v košíku v kuchyni a vydrží tam klidně měsíc a víc.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-03-11 14:26:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Aha, ja ho mám v uzavretej papierovej krabici, asi by mal byť na vzduchu.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-03-11 14:42:32
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli ti plesniví, tak asi jo, potřebuje dýchat 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek