Získejte 3 měsíce příjemného života. PMS se dá porazit

17.10.2014 v Žena 13

Premenstruační syndrom (neboli PMS) trápí každý měsíc zhruba 80 % žen v plodném věku. Téměř u 30 % z nich jsou však příznaky natolik závažné, že výrazně zasahují do jejich běžných denních aktivit.

Výkyvy nálad, podrážděnost, napětí v prsou či migréna pak brání plnohodnotnému nasazení v práci i odpočinku ve volném čase. Protože je PMS způsoben zejména nerovnováhou hormonů v těle ženy, je nejčastějším způsobem boje s ním užívání hormonální antikoncepce. Té se však stále více žen brání a odmítá ji užívat.

Jak zatočit s PMS přírodní cestou, bez užívání hormonů?

Proč se trápit?

Velká část ženské populace chápe premenstruační syndrom jako nedílnou součást svého ženství a nesnaží se s ním nikterak bojovat. Přece se to dá vydržet, ne? Ale spočítejte si to: Ve skutečnosti se však jedná vcelku o celé tři měsíce nepohody ročně, které pak v součtu představují 3 až 8 let výrazně zhoršené kvality reprodukčního období života ženy.

Kdo se tak nechce o tento čas ochuzovat a přeje si prožít i čas před menstruací ve fyzické a psychické pohodě, může syndrom zmírnit či úplně eliminovat za pomoci několika jednoduchých kroků.


Užívejte vitamin B6, radí gynekolog

Jedním z nejsnazších a nejdostupnějších způsobů je užívání vhodných vitamínů a minerálů.

„V době před menstruací je dobré přijímat ve zvýšeném množství zejména vápník, hořčík, vitamin B6 nebo vitamin E. B6 totiž přispívá k regulaci hormonální aktivity a E zase chrání buňky před oxidativním stresem, což je děj doprovázející přirozené stárnutí organismu,“ říká gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan a doporučuje například Sarapis Mensis.

Vyhledávat by ženy měly také přírodní přípravky s obsahem niacinu (vitamín B3 nebo PP), který přispívá k normální činnosti nervové soustavy a klidné psychice.

„Důležité je však mít na paměti to, že úleva s doplňky stravy nepřichází hned. Užívání preparátů se projeví s největší pravděpodobností po několika týdnech či měsících, jakmile si tělo vytvoří jejich dostatečnou zásobu,“ dodává MUDr. Turčan.

Vsaďte na bylinky

Kdo věří v léčivou sílu přírody, může v ní nalézt vhodné rostliny. Mezi takzvané ženské bylinky se řadí zejména třezalka tečkovaná, ploštičník, nebo výtažek z jetele.

Velmi účinný je také drmek obecný, který je schopen regulovat hladinu ženských hormonů, a užívá se tak ke zmírnění menstruačních potíží a příznaků spojených s dobou přechodu.

Z těch nejznámějších bylinek ženám může posloužit šalvěj, kterou mohou samy pěstovat, nebo natrhat ve volné přírodě. Obecně platí, že nejlépe fungují byliny čerstvě nasbírané. Při jejich sběru je však nutné dodržet několik základních pravidel:

Je nutné je trhat za suchého a slunného počasí. Není tedy vhodné bylinky sbírat brzy ráno, kdy jsou ještě pokryté rosou. Natrhané části rostlin by se také neměly vkládat do igelitových sáčků, ale uložit ideálně do proutěného koše, případně do plátěné tašky.

Dejte si zeleninu

Životospráva a obsah jídelníčku jsou velmi účinné faktory, které mají schopnost PMS zmírnit. Mezi blahodárně působící suroviny a plodiny se řadí zejména brokolice a kapusta. Ty obsahují vysoké množství vody a dodávají ženskému organismu v době před menstruací potřebné živiny.

S hormonálním akné pak pomůže konzumace kapusty a špenátu, které obsahují vysoké množství vitaminu A. V jídelníčku by před menstruací neměl ženám chybět ani banán. Ten obsahuje melatonin, regulátor usínání a přirozeného rytmu lidského organismu.

Metoda Ludmily Mojžíšové

Pozitivní účinky mohou přinést i takzvané rehabilitační cviky Ludmily Mojžíšové. Jedná se o soustavu jednoduchých úkonů, které mají při dlouhodobém a pravidelném provozování schopnost pomoci s odblokováním páteře, žeber či třeba oblasti pánve, s odstraněním bolestí při pohlavním styku či s nepravidelností menstruace.

Cvičit by se mělo dvakrát denně v pevném časovém režimu, soustředěně a nejdříve dvě hodiny po jídle. Výhodou sestavy je to, že tento systém cvičení je vhodný i pro osoby s onemocněním srdce či starší nebo handicapované. Cvičí se i při neplodnosti, chronických bolestech a blokádách páteře.

Zdroj článku: http://zena.centrum.cz/zdravi/zivotni-styl/clanek.phtml?id=804280

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Radost být Ženou“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

• Používáte VIMEO.COM? Účet Alue na Vimeo najdete ZDE

Přispějte na stránky Aluška.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2014-10-17 15:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já teda nevím. Před menstruací jsem vždycky v pohodě jako nikdy. Ale při menstruaci mám občas bolesti břicha. A deprese a je mi zima a hnusně… Hlavně první dva dny. Pak už to jde. Třeba mi to bude taky fungovat.  Stejně jako občas zaberou sedmikrásky a občas odval z malinových listů. Tak mi možná proti nepříjemným stavům zaberou i banány.

Ikona diskutujiciho Moudrávrba 2014-10-17 16:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To asi není nic pro mě 🙂

Ikona diskutujiciho gin 2014-10-17 21:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také jsem s tím nikdy moc problémy neměla, ale kamarádka ano, takže jí článek určitě ukážu 🙂 Mým jediným indikátorem přicházející menstruace je pupínek, který se udělá vždy na bradě.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-10-17 22:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Někdy je ale i těžké, když ta možnost odpočívat je, ale ty máš zajetý program a myslíš ,,tohle tohle tohle tohle…" a pak musíš prostě ze dne na den změnit celý namyšlený plán, a říct ,,STOP, tělo žádá pauzu, tečka." A přepnout se, všechno zrušit.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-10-17 22:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem pro, zavést zmíněný den volna alespoň v domácích podmínkách… Žena ten den neuklízí, nepracuje, jen odpočívá a baví se jak chce…

Ikona diskutujiciho gin 2014-10-18 00:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: To máš naprostou pravdu 🙂 Něco na tom bude, já teď hledám práci, ale není to pro mě stresující – nejsem ve finanční tísni, takže nemusím být celý den na nervy, že to dneska zase nevyšlo. Teď se můžu více zabývat tím, co mě baví a ty menstruace jsou opravdu klidnější, když si můžeš říct – dneska si udělám hezký, odpočinkový den.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-10-18 10:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Doporučuji knihu Rudý měsíc. – I pro budoucí generace a dcery je to super kniha, lepší než nudný letáček o tom, že když to teče, máš použít vložku :D

Ikona diskutujiciho Ameline 2014-10-19 08:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já cítím naštěstí pouze únavu a trochu mě někdy první den bolí břicho. Bývalo hůř. Zajímavé je, že jsem našla studii, která potvrzuje zvýšení metabolismu mezi 5 a 20 procenty těsně před a v průběhu menstruace. Vysvětluje to jak únavu, tak chutě. Já si ten první den stejně nejraději dávám takový rozkošnicky relaxační, věci se nezblázní.

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2014-10-19 13:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, k tématu "poražení" (respektive pochopení a srovnání) PMS doporučuju web cyklickazena.cz, je tam spousta informací o tom, jak žít v symbióze se svým cyklem :-)

Ikona diskutujiciho Ilona 2014-10-20 18:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je kravina. Zkoušela jsem bylinky, přírodní preparáty i doplňky a nic. Pomohlo až když jsem ten stav přijala a dokonce uvítala jako dar. Podle mě je zejména nejlepším indikátorem právě to PMS. Ještě víc než že ženy nepřijímají svou menstruaci, nepřijímají i s ní spojené a to je právě PMS.

Ikona diskutujiciho E. 2014-10-26 23:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já musím říct, že mi HA naopak moc pomohla. Měla jsem při menstruaci šílené bolesti, vyzkoušela jsem všechno, jak dostupné léky přímo na zmírnění menstruačních bolestí, tak i všemožné bylinky a přírodní produkty – bez výsledku. Když jsem dostala své dny, nebyla jsem schopná vůbec fungovat. Bolelo mě neskutečně břicho, záda, bedra a kolikrát se mi stalo, že jsem od bolesti i zvracela. Vždycky jsem odcházela ze školy i z práce domů a dva,tři dny jsem protrpěla stočená v klubíčku a ubrečená nepřestávající bolestí. Nikdo si se mnou nevěděl rady. Pomohla mi až antikoncepce. Dostala jsem od gynekologa antikoncepci s menším množstvím hormonů a od té doby jsem se šílených a nesnesitelných bolestí zbavila. Konečně můžu normálně fungovat a netrápit se bolestí. Zároveň se mi krásně zlepšila pleť, což byl ještě malý bonus navrch. Antikoncepci beru zatím dva roky a neplánuji ji brát dlouhodobě, plánuji rodinu a chci se před otěhotněním ještě "pročistit" od hormonů, ale nezavrhovala bych ji. Byla to až poslední možnost a když nezabralo nic jiného, šla jsem do toho, a musím vážně poděkovat, že mi pomohla. Příroda je mocná, ale ty bolesti, které jsem zažívala, bych nikomu nepřála, tak snad mě trochu pochopíte a neodsoudíte…

Ikona diskutujiciho W 2014-12-21 20:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud budu v příštím životě žena, tak chci, aby můj menstruační cyklus byl přirozeně 90denní. Krvácet každý měsíc se mi fakt nechce!

Ikona diskutujiciho Ayra 2015-09-26 15:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Menštruácia mi nevadí, je to dôkaz plodnosti. Bolesť mám len prvý deň až dva a držím sa väčšinou bez tabliet, vždy si robím čo chcem, takže otočenie plánu nemá zmysel keď žiaden vytýčený nemám, život beriem z ľahkosťou… PMS je výsledok hormonálnej aktivity, so sebareflexiou ho zvládnete, navyše je to správa, nesúca v sebe info len pre vás.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek