Způsoby, kterými se vás manipulativní lidé snaží ovládat

23.7.2022 v Psychologie 7

Být někým manipulován je hrozná věc. Zatímco mnoho z nás to dokáže včas rozpoznat, ne každý to umí, a to způsobuje mnoho potíží. Manipulátorům jde o to, aby dosáhli toho, co chtějí, a využívají vás jako prostředek. Třeba proto, že jste v pozici, která může být výhodná pro daného manipulátora, nebo protože jste třeba snadný cíl. Zde jsou některé z nejběžnějších způsobů, jak to manipulátoři dělají. Pokud to znáte z vlastního života, jsou to varovné signály. Pokud vám někdo tyto věci dělá, nenechte ho pokračovat a postavte se mu.Manipulátoři se snaží působit tak, aby se vše točilo kolem nich. Dělají to proto, že když ze všeho udělají příběh o sobě, je pravděpodobnější, že jim pomůžete k úspěchu. Když se jim něco nedaří, nemůžete si pomoct a chcete to napravit za ně. Takto prostě funguje většina lidí, chceme pomáhat druhým a manipulátor to ví.

Neustále poukazují na vaše slabiny. Dělají to proto, že čím poníženější budete, tím spíše se jim přizpůsobíte a podřídíte se jejich vůli. Chtějí, abyste byli co nejníže, aby mohli mít vše pod kontrolou. Čím větší kontrolu nad vámi mají, tím více s vámi totiž můžou houpat.

Vždy si hrají na oběť. Dělají to proto, že je to jejich způsob, jak vás získat na svou stranu. Pokud se kvůli nim budete cítit špatně, bude pravděpodobnější, že dosáhnou svého. Neustále si pohrávají s emocemi druhých.

Intelektuálně vás šikanují. Budou vám cpát do hlavy všelijaká fakta a nutit vás, abyste si mysleli, že vědí, o čem mluví, aby vás získali na svou stranu. Dělají to proto, aby vás přiměli dělat věci, které chtějí, abyste dělali. Pokud jim uvěříte, budete s větší pravděpodobností plnit to, co oni považují za vhodné.

Odříznou vás od přátel, rodiny, prostě od lidí, na kterých vám nejvíce záleží, protože vědí, že tito lidé je prokouknou. Chtějí vás mít jen pro sebe, abyste dělali to, co chtějí oni. Lidé, kterým na vás skutečně záleží, vás totiž mohou včas varovat a pro manipulátora tak představují nebezpečí.

Obracejí vaše slova ve svůj prospěch. Dělají ze všeho něco, co to není. Manipulují s vašimi slovy a vše co řeknete obracejí proti vám.

Vnucují vám pocity viny, abyste dělali věci, které chtějí, abyste dělali. Když řeknete ne, připomenou vám něco, co oni pro vás udělali, takže vy jim přece dlužíte laskavost. Čím víc jim tohle dovolíte, tím častěji to budou dělat, protože uvidí, že pocit že jim něco dlužíte na vás platí.

Popírají věci, které předtím udělali nebo řekli. Nikdy se nepřiznají, raději z vás udělají blázna, co si věci špatně pamatuje, nebo je nepochopil správně. To je velmi mazaná manipulační taktika.

Dávají vám pocítit, že vaše problémy nejsou dost velké. Snaží se, abyste měli pocit, že na vašich problémech vůbec nezáleží. Nic z toho, co děláte, není nikdy dost dobré a věci, které vás trápí, nejsou tak závažné, jak si myslíte.

Rychle přejdou do agrese, protože vědí, že to vyvolá vaši reakci. Svůj vztek používají proti vám a je to děsivé. S takovými lidmi se nestýkejte.

Dávají vám pocítit, že nejste dost dobří. To je také způsob, jak vás duševně zlomit. Čím více vás dokážou zlomit, tím větší nad vámi mají kontrolu.

Mají rádi taktiku tiché domácnosti, mlčením a ignorací vás zákeřně trestají, když nejste jejich cvičená opička na gumě. Mlčení je jejich způsob, jak vás úplně vyčerpat. Dělají to proto, abyste se vždy podvolili tomu, co po vás chtějí, protože se bojíte, že zase přijde tohle zdrcující ticho.

Navádějí vás na to, abyste dělali věci za ně a oni se mezitím vezou na vašich zádech. Nikdy do ničeho nedají tolik úsilí, kolik dáte vy.

Přehánějí a všechno zveličují, aby vás přesvědčili jednat jak chtějí.

Předstírají, že něco nemohou udělat, abyste to udělali za ně. Vědí, že uděláte všechno, co po vás chtějí a budete jim posluhovat, protože vám na nich záleží. To je velmi nechutná taktika.

Nedávají vám v podstatě žádný čas na rozhodnutí, aby vás mohli do něčeho lehce uvrtat. Tímto způsobem vás nutí dělat věci, které nechcete. Nemáte totiž čas říct Ne.

Využívají vaše city k nim proti vám. Říkají věci jako „pokud mě miluješ, tak budeš“ apod. Je to jejich způsob, jak vás převychovat na poslušného otroka.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho františek krysl 2022-07-23 06:48:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

velmi dobře řečeno a souhlasím

Ikona diskutujiciho Zlatka 2022-07-23 22:42:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborné shrnutí. Tak půlku jsem zažila. Tvrdě zaplacené zkušenosti.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-07-23 23:25:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Smutný, že tady se platí úplně za vše. Ať už lenošíme, nebo na sobě makáme, za vše zaplatíme.
Buď z nás nic není a jsme blbý, tlustí a necháme se napálit, nebo na sobě makáme, ale nemáme čas kloudně užívat život a jen se snažíme přežít a projít nějak v celku touhle džunglí. A když už na sobě makáme, není to kloudně kde zúročit, protože systém takové nepotřebuje.

Ikona diskutujiciho Květa 2022-07-24 10:16:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Člověk může chápat život jakože za všechno platí, nebo to může chápat tak, že život přináší výzvy a na cestě se sbírají zkušenosti. Mnohé tvrdě a těžce. Ale žádný život není bez zkoušek a problémů. Zakrnělci které tauri popisuje jsou rezignovaní lidé kteří se odmítají učit a za to pak mají velké problémy. Když na sobě člověk pracuje, je jisté to, že každá zkušenost a schopnost se na cestě hodí, ale je potřeba pilovat dovednosti užitečné a nepokoušet se stát mistrem v joju, protože to je také stagnace a plýtvání časem.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-07-24 11:16:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Jenže když nemáme srovnání, jak můžem vědět, jak má vlastně život mimo Matrix vypadat? Život přece nemusí být stále samá zkouška a bojovat o přežití. Je fajn si projít mnoha věcma a mit srovnání, ale stále je to jenom Matrix a nevíme už, jaký život je mimo něj, můžeme se jenom domnívat a cítit, jak by to mělo být. Kdyby nám nebyla smazaná paměť, už by to tady bylo jiný ródeo. Ale takhle jsme tu všihni jako slepice s přistřihnutými křídli v ohradě, která má lidi držet v nevědomosti a navodit dojem, že jsme blbci, kteří nemají na výběr. Ono se to nějakou dobu dá být bojovník, ale musí to mit hranice a něco z toho člověk musí mít.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-07-24 11:29:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Když se probudíš, dál žiješ v matrixu a dál se v něm pohybuješ. Nezabývej se příliš otázkou jak to vypadá mimo něj, protože dokud jede, tak se mimo něj stejně nepodíváš. Můžeš se ale naučit ho chápat a mistrně se v něm pohybovat tak, aby na tebe neměl.

Ikona diskutujiciho marmaris 2022-07-24 12:43:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To píšete o současném „společenském zřízení“? Pěkně to sedí, ale mají to ještě komplikovanější. Úplná vysoká škola manipulace. 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek