Zraněné vnitřní dítě: Jak ho vyléčit

17.7.2023 v Psychologie 1

Jak se můžeme setkat a pracovat se zraněným vnitřním dítětem, které neúmyslně sabotuje náš život? Řešením je nácvik vnitřní práce s dítětem. Je to cesta, kterou musí prakticky každý člověk podstoupit, pokud chce psychicky vyrůst a uzdravit se z traumat. Každý člověk nějaké trauma má.
Jednou z nejvíce vzrušujících a zázračných částí vnitřní práce s dítětem je, že přitom objevujeme úžasné skryté dary a schopnosti, se kterými jsme už dávno ztratili kontakt. Nejen to, ale mnoho našich vztahů se postupně zlepšuje, naše závislosti a špatné návyky se zmenšují nebo mizí a naše spojení s naší Duší se prohlubuje. Sebeláska a přijetí jsou konečně možné.



Neříkám, že všechny tyto pokroky zažijete hned, ale určitě zažijete něco z toho, pokud vytrváte. Léčebná cvičení s vnitřním dítětem, popsaná v tomto článku, však nejsou určena k tomu, aby nahradila odbornou terapii. Pokud jste prošli zneužíváním, nebo máte duševní onemocnění, je nezbytné vyhledat odbornou pomoc. Tento článek má sloužit pouze jako doplněk. Pokud při procvičování níže uvedených rad zažijete zvláštní nebo ohromující emoce, okamžitě přestaňte. Než budete pokračovat, vyhledejte pomoc profesionálního terapeuta informovaného o traumatu.
Pamatujte, že všechny formy niterného léčení vyžadují čas. Níže uvedené postupy nepředstavují rychlá řešení, ani to nejsou kouzelné hůlky, které okamžitě zlepší vše ve vašem životě. Poskytnou vám však základní nástroje, které potřebujete pro pocit bezpečí, jistoty a ochrany.

Zamyslete se nad časovou linií svého dětství
Možná byste si mohli vzít kus papíru, nebo otevřít Mord na PC a rozdělit své dětství do následujících fází: Nemluvně (0-9 měsíců), Batole (9 měsíců až 3 roky), Předškolák (3-6 let) , a Školák (od 6ti let do puberty).
U každé popsané fáze se ze všech sil snažte vybavit si, jak jste se cítili, jaký byl váš život a do jaké míry jste se cítili bezpečně, podporovaní a přijímaní. Mějte na paměti, že pocit bezpečí u dítěte nemusí vždy souviset s rodinným prostředím. Často i škola nebo jiné prostředí, ve kterém jsme trávili spoustu času, formovalo naše vnitřní dítě.
Zaznamenejte všechny vzpomínky nebo fyzické pocity, které jste měli. Zaznamenejte si tóny hlasu, výrazy a slova, která vaši rodiče nebo učitelé používali, když s vámi komunikovali. I když se vám některá vzpomínka nebo reakce, na kterou si vzpomínáte, zdá přehnaná, zapište si ji. Jako dospělý je důležité ctít to, co vaše vnitřní dítě zažilo, i když se vám to v dospělosti zdá směšné nebo přehnané. Čím více informací a emocionálně nabitého materiálu máte pro konkrétní věkovou skupinu, tím více se musíte soustředit na spojení s touto konkrétní fází.

Napište dopis svému vnitřnímu dítěti
Představte si, že jste moudrá, jemná a milující stará žena/muž, přátelská čarodějka nebo víla kmotřička. Představte si, že chcete adoptovat své vnitřní dítě. Při psaní dopisu řekněte svému vnitřnímu dítěti, jak moc je milujete a chcete s ním trávit čas. Pište takovým stylem, abyste se cítili bezpečně, opečovávaně a pochopeně.

Zde je teoretický příklad takového dopisu:

„Milý malý Honzíku, jsem moc šťastný, že ses narodil. Jsem tu, abych tě chránil, miloval a staral se o tebe. Chci ti pomoci cítit se milován a přijímán takový, jaký jsi. Chci ti ukázat, že je bezpečné být slyšen, je v pořádku cítit emoce a být viděn. Chci, abys věděl, že u mě vždy budeš mít domov, ať se stane cokoliv. Chci ti pomáhat a vést tě na každém kroku. Moc tě miluji.
s láskou, tvůj kmotr Honza“

Pokud u psaní takového dopisu budete emocionální, je to v pořádku. Klidně u toho brečte a buďte hrdí na svou odvahu vyjádřit, jak se skutečně cítíte.

Napište dopis pro vás od vašeho vnitřního dítěte
Použijte svou nedominantní ruku (praváci použijí levou) a napište si dopis z pohledu svého vnitřního dítěte. Použití nedominantní ruky vám pomůže dostat se více do kontaktu s pocity vašeho vnitřního dítěte.

Zde je příklad dopis od vnitřního dítěte, které k vám promlouvá:

„Milý kmotře Honzo. Chci najít domov. Prosím, chraň mě. Už se nechci cítit osaměle.
s láskou malý Honzík“

Můžete si opakovaně psát tam a zpět, vyměňovat si korespondenci mezi vaším vnitřním dítětem a vílou kmotřičkou (nebo kmotrem). Vytvoření takového rozhovoru často odhalí spoustu překvapivých pohřbených emocí a nových informací.

Sdílejte svou bolest s důvěryhodnou osobou
Je důležité, aby bolest, kterou jste jako dítě prožili, byla někým vyslyšena. Může vám pomoci váš přítel, podpůrná skupina nebo důvěryhodný terapeut. Uvědomte si, že sdílení vašich pocitů je nezbytné pro veškerou vnitřní práci s dítětem.
Jistě, můžete to udělat i sami. Spoustu hluboké práce můžete udělat sami obecně. Ale abyste mohli zažít důležité „průlomy“, nebo je dokonce hluboce vyléčit, sdílení je důležité. Jsme sociální tvorové, kteří potřebují, aby pro nás ostatní drželi místo. Vaše bolest musí být láskyplně vyslyšena a potvrzena důvěryhodným člověkem.

Pokud se však osoba, se kterou sdílíte svou práci s vnitřním dítětem, pokouší zpochybnit vaše pocity, hádá se s vámi nebo se vám snaží poradit, nedostáváte od ní to, co dostat potřebujete. Musíte vyhledat skutečnou pečující podporu.
Pokud nemáte přátele, kteří jsou dostatečně zralí a nejsou schopní to udělat, zvažte raději vyhledání vyškoleného terapeuta nebo duchovního poradce. Existuje mnoho cenově dostupných možností. Investice do své pohody a duševního zdraví se vyplatí. Existuje také mnoho lidí, kteří se specializují na vnitřní práci s dítětem, nebo pořádají workshopy. John Bradshaw, který se tématikou zabývá, dokonce věří, že skupinová práce je nejúčinnější formou terapie, když se pracuje s vnitřním dítětem.

Ještě pamatujte na jednu důležitou věc, nesdílejte to se svými rodinnými příslušníky, ani v případě že je to zajímá, ani v případě že jsou milující a podpůrní. Členové rodiny, kteří neudělali svou vlastní práci s vnitřním dítětem, jsou mnohem méně schopní vypořádat se s tou vaší. Defenziva, hněv, osočování a uraženost budou pravděpodobný výsledek vašeho sdílení vnitřního dítěte se členy rodiny, takže to prosím nedělejte.

Sdílení vyžaduje obrovskou odvahu a vnitřní sílu. Je normální a v pořádku pokud se toho bojíte. Počkejte si na vhodnou chvilku, až budete mít dobrou příležitost. Netlačte se do toho narychlo, pokud nejste vnitřně připraveni to udělat.

Nápomocné afirmace
Afirmace jsou odzkoušený způsob, jak potvrdit svou hodnotu a podpořit vaši cestu k pocitu bezpečí. Při soustavném opakování mají afirmace schopnost ponořit se do nevědomých vrstev vašeho psychického naprogramování a přepsat ho. Opakování afirmací může vést k niterné změně a uzdravení.

Zde je několik podpůrných afirmací, které si můžete říkat během dne a během meditace:

Budu tu pro tebe a budu tě podporovat.
Vítej na světě, těšila jsem se, až si tě podržím.
Miluji tě právě takového, jaký jsi.
Jsem moc ráda, že jsi tady.
Chci tě chránit a starat se o tebe.
Chci s tebou trávit čas.
Řekni mi o svých pocitech a myšlenkách.
Je v pořádku cítit se smutný a vyděšený.
Je v pořádku být sám sebou.
Máš dovoleno říci Ne.
Jsi pro mě výjimečný.
Máštolik co nabídnout světu.
Věřím v tebe.
Budu tě chránit před nástrahami.

Tyto afirmace můžete říkat tolikrát, kolikrát potřebujete a kdykoli je to v průběhu dne nutné. Možná byste dokonce rádi používali při vyslovení těchto afirmací jiný hlas, jako je třeba hlas moudrého starého muže, nebo milující matky, abyste zvýšili dojem, že k vám vlastně mluví někdo jiný a ne vy sami.
Nebojte se také vytvářet si své vlastní láskyplné afirmace, aby byly přesně na míru vašemu příběhu. Výše uvedený seznam vám může pomoci začít, nebo vás může inspirovat, ale často ty nejmocnější afirmace organicky vycházejí z vašich niterných potřeb. Proto je vhodné, abyste si vymysleli své vlastní.

Proveďte meditaci na vnitřní dítě
Tomuto cvičení budete muset věnovat zhruba půl hodiny, i více. Najděte si klidné a pohodlné místo a buď se posaďte, nebo si lehněte. Pak si tuto řízenou meditační vizualizaci buď zapamatujte, nahrajte si ji do telefonu a přehrajte si ji, nebo požádejte důvěryhodného přítele či terapeuta, aby vám ji přečetl (tři tečky „…“ představují pauzy):

Představte si, že se chystáte setkat se svým vnitřním dítětem. Vyjdete ven na dvorek a potkáte ho u domu na pískovišti, jak si tam hraje … Kolik je mu let? … Přijdete ke svému vnitřnímu dítěti a posadíte se k němu.
„Ahoj,“ můžete ho pozdravit a představit se … Díváte se do očí svého vnitřního dítěte. Co k vám cítí? Je to zvědavost? Tréma? Plachost? Skepticismus? Vzrušení?

… Respektujte své vnitřní dítě a jeho hranice. Pokud vás chce obejmout, nebo vám potřást rukou, ať se tak stane. Pokud ne, je to také v pořádku. Možná vás vaše vnitřní dítě jen potřebuje lépe poznat
… Možná se budete chtít zeptat: „Co nejvíce potřebuješ?“ Pokud během této vizualizace komunikujete se svým kojeneckým já, odpověď může přijít jako niterný pocit, na rozdíl od komunikace se svým já ve školním věku, které může reagovat verbálně … Pokud vám vaše vnitřní dítě řekne, co potřebuje, poskytněte mu bezpečný prostor. Vyslechněte ho, pochopte ho a dejte mu najevo svou lásku.
… Možná byste se s ním rádi podělili o to, jak moc ho milujete, že vám na něm záleží, a přejete si, aby o ně bylo postaráno… Pokud si vaše vnitřní dítě přeje být pochováno v náručí, objímáno, chopte se příležitosti.
… Jakmile budete mít pocit, že vaše mise spojit se se svým vnitřním dítětem byla dokončena, můžete si představit, jak se vracíte do svého domu.
… Zaměřte se na svůj dech, protáhněte své tělo a otevřete oči. Doporučuji si o této zkušenosti napsat do deníku.

Buďte svým vlastním ochráncem a pěstounem
Jako dospělí je důležité, abychom převzali odpovědnost za naše emocionální blaho. Pocit bezpečí je na tomto světě nesmírně důležitý a je nezbytný pro to, aby vaše vnitřní dítě prospívalo.

Známky toho, že se na světě necítíte bezpečně, mohou zahrnovat tyto projevy:
Neustálá úzkost v blízkosti druhých lidí
Sklon k nadměrným starostem
Neschopnost důvěřovat druhým lidem
Neschopnost důvěřovat sobě a svým schopnostem
Pocit strachu dělat věci sám
Tvrdá kritika sebe sama
Strach zkoušet nové věci nebo chodit na nová místa
V každé situaci předpokládat to nejhorší

Pokud znáte pocit neustálého bytí na hraně, důrazně doporučuji zaměřit se na pěstování pociu bezpečí uvnitř sebe. Neustálá sebekritika, ignorování svých potřeb, nedodržování osobních hranic, nebo stavění potřeb druhých nad vaše abyste byli přijímáni, to vše vás udržuje ve stavu strachu, kdy se necítíte bezpečně.

I když naši rodiče nebo opatrovníci nesplnili většinu našich potřeb (nebo žádnou z našich potřeb), krásnou pravdou je, že my to udělat můžeme. Pojem je to zvláštní, ale můžeme být vlastními rodiči, odvojit si znovu sami sebe a spravit to, co rodiče zpackali.

Výhody opětovného rodičovství?
Více radosti a optimismu
Svobodnější kreativita
Zdravější mysl, tělo i duše
Pevnější přátelství a vztahy
Rozvoj základních životních dovedností: přijetí, odpuštění, projevení zranitelnosti, soucit, sebeláska

Pokud je pro vás opravdu těžké znovu vychovat své vnitřní dítě, vyhledání pomoci terapeuta pro práci s vnitřním dítětem bude moudrou investicí. Terapeuti fungují jako dočasní náhradní rodiče. Mohou naslouchat, pomáhat koučovat vaše vnitřní dítě a zároveň podporovat a posilovat i vašeho vnitřního rodiče. Pokud však dáváte přednost sólové hře, je to také zcela možné. Pokud však můžete, vyhledejte podporu, ať už online nebo v reálném životě.

Abyste byli svým vlastním ochráncem a živitelem, musíte si jasně určit, co je a co není dobrá samoléčba. Jaké myšlenky a zvyky vás podporují a co vás naopak snižuje a zahanbuje? V jakých bodech překračujete svou hranici a jaký to je pocit?
Každý den se zaměřte na podporu sebelásky a vnitřního přijetí. Naslouchejte potřebám své mysli, srdce, těla a duše. Procvičujte si péči o sebe. Udělejte si čas pro sebe. Jezte jídlo, které vás vyživuje. Řekněte ne a vytyčte své hranice. Získejte zpět suverenitu nad svým životem. Prozkoumejte postupy a metody, které podporují váš pocit bezpečí. V případě potřeby můžete i volat strážného anděla nebo duchovního průvodce, který vám pomůže.

Být svým vlastním ochráncem a živitelem je pro vás nesmírně osobní a má to jedinečnou podobu. Proto si udělejte čas a skutečně prozkoumejte co potřebujete, co vám dělá dobře a dodržujte to, dopřávejte si to.

Zde je menší inspirace, co by mělo být součástí vaší rutiny ve chvíli, kdy sami sebe adoptujete:
Pravidelný denní režim, dopřejte si dostatek spánku. Pravidelné zdravé výživné jídlo, neodbývat se. Neobracet agresi sám proti sobě, být vůči sobě ohleduplný, dovolit si uznat a procítit své emoce, pokud se objeví. Nepřijímat do sebe toxicitu druhých lidí, povznést se nad jejich psychické šváby a nebrat si je osobně. Kuráž postavit se za svůj názor a dupnout si, pokud by někdo chtěl narušit váš prostor a vaše zásady. Síla říct Ne, i když se toho bojíte a nejste na to zvyklí. Prozkoumejte své koníčky a najděte si čas na zábavu a hru, ideálně každý den.

Chcete se ponořit hlouběji do mise sebepřijetí a vyřešení dětských traumat a psychických komplexů? V knize Svítání najdete všechny metody, které potřebujete znát. Kniha je vhodná pro mladé čtenáře.

Závěrem
Problémy ve vztazích, chronické duševní choroby, nutkavé jednání, vnitřní prázdnota, problémy s důvěrou, závislosti. Všechny tyto boje pramení ze zraněného vnitřního dítěte. Pokud stále opakujete stejné staré toxické návyky a máte pocit, že váš život uvízl na přerušeném záznamu utrpení, je životně důležité, abyste prozkoumali své vnitřní dítě.
Vydejte se na cestu. Spřátelte se, uzdravte a pečujte o zlomené dítě uvnitř vás. Jděte ke kořenům své bolesti a přeměňte staré vzorce. I když jste v dětství mohli trpět, nikdy není pozdě znovu prožít svá mladší léta a znovu se spojit se svou dětskou stránkou.

Když převezmete odpovědnost za své životní štěstí, získáte zpět sílu cítit se bezpečně, uzdravit se a znovu získat přístup ke své vrozené celistvosti.

© aluska.org 2023

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho lenka f 2023-07-17 12:50:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem se svým vnitřním dítětem začala mluvit takhle před lety. Předtím jsem mu nevěnovala žádnou pozornost. Podle toho to taky vypadalo. Když jsem mu tu pozornost začala konečně věnovat „našla“ jsem jí jako malou utrápenou holčičku, nezdravého vzhledu. Mluvit s tím dítětem můžete kdykoliv, dneska to už není malá utrápená holčička ale pěkná mladá usmívající se dívka. 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek