Ztrácím kamarádku kvůli lhaní. Co dělat?

18.8.2013 v Poradna 11

Dotaz:

Ahoj Alue, četla jsem tvůj blog a mám v tobě důvěru, prosím, vyslechni mě.

Jmenuji se K.V. a je mi 13 let. Jelikož je taková doba, jaká je, chovám se jinak… Mám starší chování a také tak vypadám… Je to tou dobou.. No zkrátka, můj problém…

Lhala jsem, vím že je to moc špatné a že lhát se nemá!!! Velmi toho lituji!!! Moji kamarádi se se mnou baví, ale ví, že jsem lhala… Jedna kamarádka mému bývalému klukovi napsala, že mě nenávidí a že se mnou nechce jet na tábor. Normálně se se mnou baví, bavila se se mnou ve škole, na našem společném tréninku tenisu se společně taky bavíme, ale za mými zády tomu klukovi řekla, že mě nesnáší a že se mnou nechce jet prostě na ten tábor. Mě to velmi mrzí !!!

Už nelžu, změnila jsem se, ale ona mi řekla: ,,K., když to budeš psát, že ses změnila, neznamená to, že ses doopravdy změnila!!!“

Ano chápu, že má na mě zlost, ale já ji mám strašně moc ráda, byli jsme i nejlepší kamarádky, ale je to pryč… Mám ji opravdu moc ráda a moc tě prosím aby si mi poradila, jak si její kamarádství mohu získat zpět.

Já věřím v to že to bude dobrý, že mě bude mít zase ráda. Povídám o tom svému andělovi, že to bude zase dobrý a nepřestávám v to věřit, ale mám ji tak moc ráda, že bych to chtěla nějak urychlit!

Alue, já ti věřím, prosím, odpověz mi.

Děkuji,

K.Odpověď:

Ahoj,
Bohužel, ja říkáš, lhát se nikdy nemá a pokud jsi ztratila důvěru u tvé přítelkyně, nedivím se, že takto jedná. Tak to zkrátka chodí.
Já osobně také ztrácím důvěru a jdu pryč od lidí, když zjistím, že mi v něčem zásadním lhali. Nedávám jim další šance, protože kdo lhal jednou, může mi lhát i příště a to je to, co nechci.
Takže teď záleží jen na tvé kamarádce, jak moc je zásadová a jestli ji to zvyklá.

Mohla bys zkusit nějakou dobu počkat, až se vám ty emoce trochu usadí a přestane se zlobit. Pak se s ní sejdi a od srdce se jí omluv. To je to nejlepší, co můžeš udělat. Přijmi zodpovědnost za svoje chyby.
Pak ji ale nech, ať se sama rozhodne, jestli chce k tobě zpátky, nebo ne. Nic neurychluj, nic se nesmí uspěchávat.

I dítě v břiše se nosí 9 měsíců, kdybys ho násilím vytlačila předčasně ven, tak zemře. – S lidskými vztahy je to úplně stejné. Musíš umět poznat, kdy je vhodná doba mluvit a kdy je vhodné ustoupit do pozadí a nechat situaci více uzrát. Takže nespěchej, buď moudrá a chvilku počkej.

Hodně štěstí 🙂
Alue

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Poradna: Vztahy – ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho lenka f 2013-08-18 09:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen čas ukáže, jestli ti to kamarádka odpustila, či nikoliv. Pokud ne, tak to přijmi se vztyčenou hlavou, nedoprošuj se, pouč se z toho a hledej si kámošku jinou.

Ikona diskutujiciho Martin Riedl 2013-08-18 09:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je přesně ten typ člověka, co se chce od základu změnit k lepšímu. Karin, jsem s tebou a přeji ti, ať ti ta pravdivá povaha zůstane do konce života :).

Ikona diskutujiciho Byllinkář 2013-08-18 12:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli ti za to kamarádka stojí, odpustí ti, jen potřebuje asi víc času. Každý si zaslouží druhou šanci a pokud ti jí kamarádka nedá, můžeš se na ní vykašlat s vědomím, že jsi udělala maximum :). A pokud ti nechce dát druhou šanci, moc dobrá kamarádka to není ;). Já mám jen pár kamarádů, ale kvalitních a vím, že když udělám nějaký kopanec, dají mi příležitost to napravit, stejně jako já jim. A jsou to také kamarádi, před kterými mohu být sám sebou a nikdy jsem necítil potřebu jim lhát, protože mě zkrátka berou takového, jaký jsem.

Ikona diskutujiciho Farah 2013-08-18 14:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vetu> kdyz rikas, ze ses zmenila, tak ses vubec nezmenila… to dost dobre znam a pouzivaji ji lide, kteri NECHTEJI ZATIM SLYSET a dat sanci. Je to smutne. Dnesni doba je priserny obchod s duverou. Taky z jejich strany, kdyz Ti daji sanci, tak si mohou rikat, jestli udelali dobre…ja to mivala takhle> komu jsem dala v minulosti dalsi sanci, ten me podrazil ZAS a ten, komu jsem ji nedala, tak se ukazal jako naopak cestny, jenom jednou proste se stalo a ujel/a. Uplne presne> komu jsem verit prestala, tomu jsem spravne nemela prestat…a naopak! UPLNE PROSTE pokazde v tomto preslap u lidi mam. Drzim se celkove od nich dal a jenom par takhle mam blizko, ale snadno me vytoci malickosti kolem tohoto tematu 😉 Zkus si preventivne vytvorit taky takovy min osobni pristup ke Tve kamaradce, abys nasla klid, s tim se pak lepe pracuje a neni pak takove zklamani. Naopak prijde treba prijemne prekvapeni, ze Ti to odpusti. Preji pevnou vuli a klid.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-08-18 14:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Malá poznámka pro zamyšlení. Pokud máš dobrého přítele a je na něj spoleh, tedy máš k němu důvěru, tak ten ti nelže, ale říká pravdu. Jinak to není dobrý přítel… alespoň já lháře ve svém okolí nikdy za své dobré přátele nepovažovala.

Ikona diskutujiciho aves passeri 2013-08-18 19:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já byla ve 13 letech vysloveně uzavřená, právě proto, že jsem lidem kolem sebe nedůvěřovala. Kdo mě jednou zradil, měl utrum. Kdo se mnou nehrál na rovinu, měl utrum. Kdo by mi lhal, tak měl taky utrum. Měla jsem velký problém odpouštět a velký strach odpouštět. To píšu proto, aby ses na věc podívala i z její strany. Odpouštět totiž není lehké… umíš to ty? Ublížil ti někdy někdo? (No, komu ne?)A dokázala jsi mu/jí odpustit? A jak dlouho ti to trvalo? Jestli s tím máš ty sama problém, tak se na něj zaměř… a počkej, co to udělá s tvojí kamarádkou. Třeba také odpustí. Mé základní pravidlo, podle kterého se již dlouho řídím je: nečekej od druhých něco, co ty sama neumíš. Na druhou stranu nelhat je někdy také těžké. Říct pravdu to není jen jak. Ať rodičům, nebo kamarádům. Kolikrát jednáme tak, abychom se nedostali do problémů, nebo aby nás měli druzí rádi, nebo abychom pro sebe získali něco, na čem nám záleží. Lhát se nemá, tvá snaha se změnit je chvályhodná, litovat a snažit se změnit mnoho lidí neumí. Je dobré vědět, že to umím a je dobré mít někoho tak rád, že pro něj uděláme i to, co je těžké a moc lidí to neumí. Čím víc to bolí, tím víc se člověk snaží se změnit. Já to znám a byly to moje nejdůležitější roky, když jsem měla někoho ráda a snažila jsem se kvůli té lásce změnit. Nebýt té lásky a toho vztahu, asi bych k tomu neměla tu sílu. Když se budeš upřímně snažit, kvůli sobě, kvůli tomu, že víš, že to není správné, určitě si toho všimne. A kdo ví, možná jí to přitáhne zase k tobě. Využij té doby trápení, ty dokáží paradoxně člověka hodně posunout.  Na druhou stranu je třeba brát v úvahu, že svět prostě není dokonalý: je těžké důvěřovat a odpouštět, stejně jako je těžké nelhat! Ani jedna z Vás dvou by neměla čekat, že ta druhá bude ideální, nebo že to dokonce zvládne hned.

Ikona diskutujiciho pavel 2013-08-19 10:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Někteří lidé mají problém, druhému odpustit, zatvrdí se a často ani omluva je nezviklá. Potom je otázkou, zda bych měl o takovou kamarádku ještě stát. Ani ona sama jistě není bez chyby a měla by druhému tu šanci dát.

Ikona diskutujiciho Chuckbas 2013-08-19 11:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všem vám mockrát děkuji za podporu!!! I když nikoho z vás neznám, hodně to pro mě znamená !!! 🙂 děkuji !

Ikona diskutujiciho Daniela 2013-10-27 20:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahoj.. potřebuji moocinky mooc pomoct !!! ja se se svojí kamarádkou necítím jako dřív !!! já jsem nebyla její nejlepší kamarádka , to sem věděla… ae , když se začala bavit s ostatníma kamarádkama, tk jsem se cítila divně… když jsme se uviděli poprvé a víc jsme se poznali , tk to bylo supr čupr a říkali jsme si , že nám to vydrží dloouho.. ale tedka to už není jako dřív… když řeknu svůj názor , tk hnedka kulí očima a má něco proti mě ..!! vyčítá mi někdy, co je tohle za oblečení a mě je do breku.. tky mi říká,že hnedka bulim.. ale když mě je to strašně líto… a já jsem byla taková sportovní a tedka nejsem … kvůli ní … joo dřív jsme chodili spolu ven,ale potom byla strašně líná a já jsem začala být taky.. a tedka jsem našla jednu kamarádku,která je ke mě milejší,ale není z té samé školy jako tamta holka… prosím pomožte,co mám udělat aby mi nevyčítala oblečení atd.. a aby to mezi námi zase klapalo ?? a bychom nebyli tak líní… please odpoved je velmi důležitáá !!!! 🙂

Ikona diskutujiciho natalie 2013-10-29 12:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

taky bych potřebovala pomoc 🙂 je to moje nejlepší kamarádka pořad si ze mě děla legraci ,ale mě to moc k smíchu není docela mě urazí ale já jí to odpustím 🙂 někdy mám náladu že se mnou není sranda jsem zticha ona mi něco důležitého chtěla říct a jsem jenom koukala jsem byla prostě divná potom se naštvala a řekla že jsem nudná at už jí necham bejt at se proberu !! už jsem si omluvila ted mě asi nenavidi :'(

Ikona diskutujiciho Deny 2016-02-20 01:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj chtěla jsem se zeptat mám kamarádku, která je poslední dobou taková divná moc se semnou nebaví nechce chodit moc ven vždy říka že neco má.Hodně často dělá že jí nappíšu ona si to přečte a neodpoví.Když už jde ven říká že ke mně nechce chodit že je u mě furt a že to vadí mojí máma přitom to není pravda. Někdy se semnou baví ale někdy ne popravdě spíš ne. Sedím spolu v lavici a prostě se semnou nebaví když se ji zeptam co jí je řekne že nic přitom vím že se něco děje. Když se mě na něco zeptá a já jí řeknu pravdu je na mě naštvaná a nebaví se semnou jsou to prkotiny.Ale už jí většinou lžu protože když to pozná je to stejné kdybch jí řekla pravdu.A ona mi řekla že užmě nemá ráda protože lžu a že se emnou neche kamarádit a druhou šanci mi nechce dat myslíte že za tom stojí něco niného? ale tím že lžu myslím to dobře pro obě abychom se nehádali.Už si nevím rady je to moje jediná kamarádka.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek