10 nejlepších využití peroxidu vodíku pro zdraví i domácnost

13.1.2022 v Léčba 15

Peroxid vodíku je již celé generace základem každé domácí lékárničky. Jedná se přitom jen o vodu s extra atomem kyslíku navíc, tento jedinečný poměr dal za vznik nenahraditelné kapaliny, která je známá jako H2O2 a je snadno dostupná každému.
Peroxid vodíku je dostupný v mnoha podobách, na trhu je k dispozici i ve velmi koncentrovaných formách, pro lidské zdraví se však využívá jen v nízké koncentraci. Většina lidí ho používá jako dezinfekční prostředek k dezinfekci drobných poranění, nejčastěji řezných ran a odřenin. Dokáže skvěle bojovat proti bakteriálním a virovým infekcím, účinně odstraňuje toxiny a zabíjí bakterie.Pro zdravotní použití a domácnost používáme pouze 3% peroxid vodíku. V této koncentraci je nejrozšířenější a snadno ho koupíme v každé lékárně nebo i drogerii. Peroxid vodíku má velmi širokou škálu použití pro tělo i domácnost, o kterých většina lidí ani netuší. Představíme si tedy jeho nejlepší využití, abyste i vy mohli poznat jeho skutečný potenciál.

1. Účinně bělí zuby

Peroxid vodíku je jedním z nejlepších prostředků na vybělení žlutých zubů, dokonce ho obsahuje i velké množství zubních past slibujících bílé zuby. Mírný bělící efekt peroxidu vodíku dokáže rozzářit úsměv již během několik týdnů používání.

 • Smíchejte stejný díl peroxidu vodíku a vlažné vody. Následně tuto směs po několik sekund převalujte v ústech. Následně směs vyplivněte a vypláchněte si ústa čistou vodou. Pokud budete směs používat 1-2x denně, brzy můžete zaregistrovat bělejší zuby.
 • Případně můžete smíchat trochu peroxidu vodíku s ½ lžičky jedlé sody tak, aby měla směs konzistenci pasty. Následně si ve směsi namočte vatový tampon a aplikujte ji na zuby. Poté si důkladně vypláchnete ústa vodou. Tento postup opakujte 1-2x týdně.

Poznámka: Ujistěte se, že peroxid vodíku nespolknete. Peroxid vodíku používejte s mimořádnou opatrností, jelikož může podráždit dásně a citlivé zuby.

2. Bělí nehty

Pokud vás trápí žluté nehty, peroxid vodíku vám je pomůže vybělit. Dokáže vás zbavit nepřirozené barvy nehtů a odstranit nevzhledné žluté skvrny.

 • Smíchejte 3 až 4 polévkové lžíce peroxidu vodíku v ½ šálku vody. Namočte nehty v roztoku po dobu 2 až 3 minut. Potom je jemně drhněte pomocí měkkého zubního kartáčku, nakonec je důkladně opláchněte vodou. Postup opakujte 1-2x týdně po dobu několika měsíců.
 • Pokud máte na nehtech odolné skvrny, které nemizí, namočte v peroxidu vodíku vatový tampónek, potírejte s ním nehty a následně je odrhněte zubním kartáčkem.

Poznámka: Použití peroxidu vodíku může způsobit, že vaše nehty budou lehce vysušené, vetřete do nich proto trochu olivového nebo kokosového oleje a budou opět vypadat dokonale zdravě.

3. Eliminuje houbové infekce na nehtech

Peroxid vodíku má antiseptické vlastnosti, které pomáhají bojovat s houbovými infekcemi. Kromě houbové infekce dokáže účinně odstranit i mozoly nebo kuří oka.

 1. Připravte směs stejného dílu vody a peroxidu vodíku.
 2. Směs dejte do spreje nebo rozprašovače.
 3. Před spaním směs aplikujte za pomoci spreje na postižené prsty.
 4. Nechte ji působit přes noc.
 5. Druhý den ráno omyjte postiženou oblast vlažnou vodou.
 6. Poté jemně odrhněte nehty za pomoci zubního kartáčku.
 7. Používejte tento lék každý den, zhruba po dobu měsíce, vaše problémy by poté měly zmizet.

4. Pomáhá s akné

Akné je jedním z problémů, se kterými rovněž pomůže peroxid vodíku. Peroxid vodíku oxiduje v prostředí, na kterém je použitý. Takže pokud ho aplikujete na akné, začne oxidovat buněčné stěny bakterií a naruší jejich chemickou strukturu, což je zabije. Jakmile jsou bakterie zničené, akné začne ustupovat.

 1. Očistěte pokožku za pomoci nějakého jemného čistícího prostředku.
 2. Namočte tampón do peroxidu vodíku a aplikujte ho na postiženou oblast.
 3. Nechte ho působit po dobu 1-2 minut.
 4. Opláchněte si pokožku a naneste tenkou vrstvu hydratačního krému bez oleje.
 5. Opakujte 1-2x denně, dokud akné nezmizí.

Poznámka: Nepoužívejte peroxid vodíku na citlivou pokožku.

5. Podporuje zdraví ústní dutiny

Peroxid vodíku má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, což z něj činí účinný prostředek pro podporu zdraví ústní dutiny. Díky tomu snižuje nárůst patogenů v ústech, což snižuje riziko zubního plaku, zánětu dásní a dalších perorálních problémů. Dokáže rovněž poskytnout úlevu od bolesti zubů a to zejména díky svým antibakteriálním vlastnostem.

 • Smíchejte stejný díl peroxidu vodíku a vody. Kloktejte ho podobně, jako byste používali ústní vodu. Poté směs vyplivněte a vypláchněte si ústa čistou vodou.
 • Případně si namočte kartáček na zuby v peroxidu vodíku a následně si vyčistěte zuby jako obvykle.

5+1. Uvolňuje ušní maz

Peroxid vodíku vám pomůže se zbavit přebytečného ušního mazu. Vzhledem ke své šumivé povaze vás zbaví nejen mazu, ale i prachu a dalších nečistot, které se mohou v ušním kanálku usadit. Také přispívá ke snížení nepříjemného svědění v důsledku přítomnosti ušního mazu.

 1. Smíchejte stejný díl peroxidu vodíku a vody.
 2. Lehněte si na bok a aplikujte směs do ucha, například za pomoci kapátka.
 3. Počkejte 5 minut a poté se otočte na opačnou stranu, aby směs díky gravitaci sama vytekla ven.
 4. Setřete ušní maz za pomoci čistého ubrousku nebo hadříku.

7. Pomáhá s kandidovou infekcí

Díky svým antibakteriálním a antifungálním vlastnostem si peroxid vodíku poradí i s kandidovou infekcí. Peroxid vodíku se při aplikaci rozkládá na vodík a kyslík a tím pomáhá eliminovat houbovou kvasinkovou infekci. Pomáhá tělu zbavit se přemnožených kvasinek přirozenou cestou.

 • Přidejte 1 lžičku peroxidu vodíku do 1 šálku vody. Následně roztok naneste na postiženou oblast. Počkejte 10 minut a poté oblast opláchněte vlažnou vodou. Tento postup opakujte 1-2x denně po dobu několika dnů.
 • Pokud trpíte nepříjemnými afty, přidejte 5-7 kapek peroxidu vodíku do 1 šálku vody. 2x denně tuto směs kloktejte, vždy po dobu několika minut, dokud infekce nezmizí. Směs nikdy nepolykejte.
 • Při vaginální kvasinkové infekci smíchejte 1 šálek peroxidu vodíku ve vlažné koupeli. Vaše tělo by mělo být v koupeli ponořené po dobu 15 až 20 minut. Tento postup opakujte každý den.

8. Vyčistí plísně

Přítomnost plísně v domě je vždy něčím, co dokáže dopřát mnoho bezesných nocí. Přítomnost plísní a hub vede k četných zdravotním problémům, včetně zeslabené imunity. Pokud chcete plíseň zastavit, opět vám pomůže peroxid vodíku. Jeho antimykotické vlastnosti pomohou s likvidací plísní a hub, které vám doposud činily problémy.

 1. Nalijte peroxid vodíku do spreje.
 2. Aplikujte ho na místa napadená plísní.
 3. Nechte ho působit alespoň po dobu 10 minut.
 4. Následně oblast vydrhněte, abyste se zbavili zbytků plísně.
 5. Poté peroxid z daného místa setřete a plíseň by měla být pryč.
 6. Postup opakujte podle potřeby.

9. Čistí skvrny na koberci

Peroxid vodíku funguje také jako skvělý odstraňovač skvrn. Díky němu můžete odstranit skvrny od omáčky, kávy nebo dokonce i vína, z vašeho koberce. Peroxid dokáže vyčistit koberec, aniž by to narušilo jeho barvu nebo strukturu.

 1. Osušte mokrou skvrnu papírovým ubrouskem.
 2. Smíchejte 1 polévkovou lžíci 3% peroxidu vodíku s tekutým prostředkem na nádobí.
 3. Směs nastříkejte na znečištěné místo a jemně ji rozetřete houbou.
 4. Následně místo vyčistěte za pomocí čisté vody.
 5. Poté osušte koberec bavlněným hadříkem a poté papírovým ubrouskem.

10. Dezinfikuje ovoce a zeleninu

Peroxid vodíku je skvělý k odstranění zbytků pesticidů a dalších nebezpečných přípravků, které najdeme na ovoci a zelenině. Pokud často konzumujeme produkty vystavené pesticidům, značně tak ohrožujeme své zdraví. Peroxid vodíku působí jako přírodní dezinfekční prostředek, který umí zabít četné bakterie, dokonce i bakterie jako E. Coli. Rovněž pomůže udržet plodiny po delší dobu čerstvé.

 1. Nalijte peroxid vodíku do rozprašovače.
 2. Lehce s ním posprejujte ovoce nebo zeleninu.
 3. Nechte ho působit po dobu asi 5 minut.
 4. Následně plodiny opláchnete pod tekoucí vodou a osušte.
 5. Používejte dle potřeby.

Článek je převzatý ze ZdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho Julka 2022-01-13 08:08:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si peroxid do ucha čas od času nakapu rovnou z flaštičky, takže to vodou vůbec neředim…nemůže se mi nic stát ty jo? 😀 ale ten pocit krásně vyčištěných uší potom, to je parádní 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-01-13 10:28:57
Ikona diskutujiciho
sipka

3% z lékátny je ok… kdybys tam dala 30%, tak máš vyleptaný ucho

Ikona diskutujiciho tauri 2022-01-13 11:25:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Julka:
Raději si tam kapej nějaký čistší peroxid, než z lékárny.
Hlavně s tim čistým si můžeš kloktak i pusu..Prý ale peroxid nevydrží moc dlouho..protože když je déle na vzduchu, nebo je láhev z půlky plná a obsahuje více vzduchu, peroxid jakoby zvětrá a není už tak silný.
Takže ideální přelít do více menších lahviček. Objednával jsem odtud, kvalita byla P.A., čerstvý.
Ale nevím, jaké várky má teď..dlouho jsem nic nebral.
https://www.antibakterin.cz/e-shop/peroxid-vodiku/

Ikona diskutujiciho Majkl 2022-01-13 12:09:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Je možné ten 3% z lékárny užívat vnitřně?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-01-13 14:29:47
Ikona diskutujiciho
sipka

v žádném případě, není čistý!

Ikona diskutujiciho aneta 2022-01-13 08:34:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K 1, 4 a 5 se prosím zeptejte svého zubaře, můžete si tak úplně zničit sklovinu a mít citlivé zuby. A na akné je dobré Akneroxid ale pozor bělí to prostěradlo 😀

Ikona diskutujiciho mike 2022-01-13 12:37:58
Ikona diskutujiciho
sipka

aneto, rozhodne by som sa na to nepytal zubara, ti su nauceni zle. Naopak podla mojich dat, peroxid vodiku obnovuje sklovinu pri pravidelnom vyplachovani 5 minut 2-3x denne. Rozhodne pomaha aj pri inych veciach, ale chcel som reagovat na Vas prispevok.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-01-13 14:30:38
Ikona diskutujiciho
sipka

Peroxid 3% jsem používala měsíce jako ústní vodu, kromě zlepšení stavu dásní a vybělení zubů jsem žádnou citlivost ani poškozneí skloviny nezaznamenala.

Ikona diskutujiciho mike 2022-01-13 14:41:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Potvrdzujem alue, pouzivam tiez, preto som reagoval. Je vyborny aj na citlive dasna a zuby.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-01-13 11:21:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sakra, peroxid nám už nepredajú. Slovensko není Amerika ani nějaký Afganistan, kto by tu z toho vyrábal bombu? Pripadá mi že z nejakého dôvodu nechcú aby sme ho mali.

Peroxid vodíka 35% 500ml
POZOR! Odo dňa 1.2. 2021 dochádza k zmenám v oblasti prekurzorov výbušnín na základe nariadenia (EU) 2019/1148 z dňa 20. júna 2019 o uvádzaní prekurzorov výbušnín na trh a ich používaní. Určité látky a zmesi sú prekurzory výbušnín a môžu byť zneužité k nedovolenej výrobe výbušnín. Látky uvedené v prílohe I Nariadenia (EU) 2019/1148 sa zneprístupňujú širokej verejnosti samostatne ani v zmesiach – predaj je možný iba obchodným spoločnostiam.

Predaj tohto výrobku je možný iba osobne profesionálnym používateľom, pri predaji budeme evidovať:

doklad totožnosti
doklad o registračnom čísle spoločnosti (IČO alebo IČ DPH)
je potrebné vyplniť Vyhlásenie zákazníka

Raz sa mi nepríjemne točila hlava, podľa tm to je nejaká baktéria z chemtrails a radil peroxid, našiel som doma nejaký starý možno 30 ročný, to funguje. Ale už ho moc nemám ale snáď pôjde nahradiť koloidným striebrom na tento účel.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-01-13 14:33:26
Ikona diskutujiciho
sipka

technický býval volně prodejný, ten však nesmí být užíván popsaným způsobem, obsahuje chemické příměsi
a čistý 30% se dříve dával pouze farmaceuticky vzdělaným lidem, nikdy nebyl dostupný volné veřejnosti

Ikona diskutujiciho mike 2022-01-13 14:47:17
Ikona diskutujiciho
sipka

mariankosmac, 3% v ultracistej vode mozete zakupit tu https://www.antibakterin.cz/products/peroxid-vodiku-1l/. Ja mam odtial a 30% najdete tu https://www.hitechshop.cz/Peroxid-vodiku-30-p-a-1000-ml-d343.htm#detail-anchor-description. Od tohto pana som kupoval som minuly rok, stacilo mu potvrdenie s cislom OP a vyplnit kolko a na co ho potrebujete, dal som osobna spotreba, dezinfekcia a nebol problem zaslat aj na slovensko. Navrhujem zavolat a potvrdit si u neho, ci je to stale takto v poriadku.

Ikona diskutujiciho mif 2022-01-14 21:37:45 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško. Byl bych hodně opatrný. Peroxid je hodně drastická látka na to, abych si tím bělil zuby (co mi zbyly :-)) či patlal obličej. Na skvrny koberců taky nic mnoho (vyžere díru). Já ti fakt nevím… Někdo do sebe leje bazénové čističe, peroxidy, etc. Zelenina? Ovoce? Proč si lidi raději nedopřejí tohle? Vždyť jsme součástí přírody, kristova noho! Zastavit se a pomeditovat taky není od blba – to se pak dějou věci! Omlouvám se za rozkecání, ale s výše uvedeným článkem nemůžu souhlasit.

Ikona diskutujiciho Marcel 2022-01-14 22:07:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Užíval som peroxid max. 20 kvapiek 2x denne po dobu 6 týždňov, ale na môj problém (stiahnuté šľachy, bolesti pri kĺboch) mi to nepomohlo. Bolo to príšerné na chuť, ale neprestával som, no zistil som po tých 6 týždňov, že pre mňa to nemá už viac význam.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-01-15 09:44:55
Ikona diskutujiciho
sipka

Potom zřejmě primární problém není zánět, ale něco jiného.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek