10 Způsobů jak přírodně vyléčit mykózy na pokožce

14.4.2020 v Léčba 10

Houbovité choroby kůže jako například tinea versicolor (pityriasis versicolor) je infekční plísňové onemocnění vyvolané kvasinkou Malasseazia furfur. Vyznačuje se skvrnami, které jsou mají světlejší nebo tmavší barvu v porovnání s okolní pokožkou. Na to, abyste dostali mykózu, se vůbec nemusíte nakazit od někoho jiného. Tato kvasinka se totiž běžně nachází na pokožce téměř všech lidí.Proč tedy u někoho toto onemocnění propukne a u jiného ne? Důvodů je několik, ale nejčastěji se jedná o následující:

  • oslabený imunitní systém
  • časté a intenzivní pocení
  • pobyt v teplém klimatickém pásmu
  • nadměrně mastná pokožka

Skvrny na pokožce bývají světlejší než okolní kůže, protože kvasinky produkují kyselinu, která má zesvětlující účinky. Pokud při mykóze dojde zároveň ke vzniku svědění a podráždění pokožky, pak bude její zbarvení tmavší, respektive červenější. Onemocnění má tendenci se zhoršovat během teplých dnů a naopak, při ochlazení někdy i zdánlivě zcela vymizí.
Jednou z hlavních zásad je, že pokud trpíte mykózami, tak byste se měli vyvarovat přímému slunečnímu světlu. Důvodem není jen zvyšování teploty na pokožce, což podporuje růst kvasinek, ale i to, že napadená pokožka má tendenci se opálit jinak, než zdravá pokožka.
Někdy skvrny také svědí, či dokonce bolí. Vyskytnout se mohou na kterékoliv části těla, ale nejčastěji jsou na krku, pažích, hrudníku a zádech.
Medicínská léčba mykóz obvykle zahrnuje aplikaci antimykotik ve formě krémů, gelů, mýdel a šamponů. Lékaři mohou někdy naordinovat i tabletky. Občas se ale stává, že i když dojde k potlačení kvasinek, svědění a zarudnutí na kůži mohou přetrvávat ještě několik měsíců.

Domácí přírodní léčba na Pityriasis versicolor
Kromě již zmíněných orálních a povrchových antimykotik, existuje i pár účinných domácích přípravků k léčbě tohoto onemocnění:

1. Jogurt
Není žádným tajemstvím, že jogurty obsahují biliony přátelských mikroorganismů, které drží škodlivé patogeny na uzdě. Jednoduchá aplikace jogurtu na postiženou pokožku dokáže zázraky. Pokud vám po aplikaci na pokožku v kelímku ještě něco zůstane, tak zbytek snězte – posílíte si tak imunitní systém.
Nezapomeňte však na jednu důležitou věc: Používejte jen čistý bílý jogurt, protože cukr z ovocných jogurtů by kvasinky naopak přiživoval.

2. Jablečný ocet
Díky antimykotickým vlastnostem jablečného octa jej můžete použít jako vysoce účinný domácí prostředek k léčbě houbovitých onemocnění kůže. Přidejte přibližně jednu misku jablečného octa do koupele a namočte se do něj na několik minut. Můžete také zkombinovat stejné díly jablečného octa a vody a směs přímo nanést na postiženou pokožku pomocí vatových chomáčků.

Velmi účinná je i léčba zevnitř (toto pomáhá i při lupénce). 3x denně (nebo minimálně 1x) rozřeďte jednu až dvě polévkové lžíce přírodního jablečného octa do dvou dcl vody a vypijte. Pokožka by se měla vyčistit do dvou měsíců, nebo pokud ocet užíváte 1x denně, problém se výrazně zlepší.

3. Čajovníkový (tea tree) esenciální olej
Žádný seznam domácích receptů na kožní problémy by nebyl kompletní bez oleje z čajovníku. Není to žádné překvapení, protože je dobře známo, že čajovníkový olej je extrémně potentní přírodní látkou proti mykózám. Dokonce tak silnou, že byste měli rozředit 5 až 7 kapek do 1 polévkové lžíce olivového oleje předtím, než směs aplikujete na postiženou pokožku, ale je to indivuální. Neředěný olej totiž pokožku vysušuje (což je však velmi výhodné při mokvavých vyrážkách a natírání herpetických pupínků) a někteří lidé na něj mohou mít alergii.

4. Kokosový olej
Tato léčba mykózy je nejen efektivní, ale i krásně voní. Jednoduše aplikujte kokosový olej přímo na místa, která jsou zasažená mykózou. Nechte ho působit dostatečně dlouhou dobu, aby měl možnost patogenní bakterie zneškodnit.

5. Aloe vera
Další velmi účinný recept na seznamu domácích terapií pro různé druhy kožních problémů je aloe vera. Gel nacházející se uvnitř listů aloe nejen spolehlivě usmrtí bakterie, ale i výrazně urychlí léčivý proces. Postup je prostý: Odtrhněte jeden živý list aloe, přelomte ho na polovinu a gel, který z něj bude vytékat, přímo aplikujte na postiženou pokožku. Dělejte to 3krát denně několik týdnů.
Jeden list aloe vera můžete samozřejmě použít i vícekrát, pokud je v něm dostatek gelu. Mezi jednotlivými aplikacemi ho uskladňujte v ledničce a oschlou část vždy odkrojte, případně jej ze živé rostlinky odshora seřezávejte postupně po malých částech.

6. Česnek
Česnek je další skvělý prostředek na mykózy, díky svým silným antimikrobiálním účinkům. Rozmačkejte ho najemno. Přímá aplikace česneku by mohla pokožku podráždit, proto je lepší jej smíchat například s medem, který má také výborné antibakteriální účinky. Směs medu a česneku pak aplikujte na 10 až 20 minut na postižená místa. Co vám zůstane, můžete pak sníst a posílit si tak imunitu zevnitř.

7. Kurkuma
Poslední bod v seznamu nejlepších receptů na mykózy je kurkuma. Kupte sušenou kurkumu. Doma ji smíchejte s trochou vody a výslednou pastu naneste na pokožku. Po 30 minutách si místo dobře opláchněte vodou. Kúru opakujte každý den během několika týdnů.

8. Brusinková šťáva
Bylo zjištěno, že má výborné antimykotické účinky, ale pokud ji chcete popíjet, ujistěte se, že jde o skutečně čistou šťávu bez přidaného cukru.

9. Olej z dobromysli
Oregánový olej je výborný proti plísním, likviduje i candidu. Můžete ho zředit nosným olejem, nebo přikapávat do koupele. Potírejte se s ním kde potřebujete, ideálně 3x denně.

10. Extrakt z neemu
Azadirachta indica, také známá jako ,,Neem”  byla v Indii po stovky let považována za jedinečné antimykotikum a přírodní detoxikátor. Extrakt z Azadirachta indica je schopen odstranit z pokožky patogeny.
Jak používat: Neemové listy několik minut povařte ve vodě, nechte vychladnout a poté opláchněte infikovanou oblast tímto vývarem. Nedávejte listy vařit příliš dlouho, ani nepoužívejte neemové listy přímo na infekci, protože by to mohlo způsobit podráždění pokožky.

připravila www.aluska.org 2020
použité zdroje: 1., 2.

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-04-14 02:32:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

kůži mám mega zdravou od doby, co jsem brala homeopatika od naší léčitelky 🙂 tehdy mi to vyléčilo i nějakou divnou skvrnu na noze(a většinu ostatních děsných problémů, se kterými si nikdo nevěděl rady)… třeba tuhletu tineu ani nic jinýho teď vůbec nemám a to se potim pravidelně při sportu. takže super 🙂 i tak děkuju za článek! připomnělo mi to, že mám být vděčná za zdravou kůži.

Ikona diskutujiciho Renata Goldova 2020-11-18 09:18:57
Ikona diskutujiciho
sipka

Můžu se zeptat jaká homeopatika jste na to brala? Děkuji

Ikona diskutujiciho aneta 2020-04-14 09:58:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych spíš potřebovala něco užívat vnitřně, přesně tyhle fleky mám na těle 🙁 beru probiotika, tak doufám, že to pomůže.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-04-14 12:54:27
Ikona diskutujiciho
sipka

jablečný ocet, tak jak je popsané v článku 🙂 určitě pomůže 🙂 mám výbornou zkušenost

Ikona diskutujiciho aneta 2020-04-14 23:22:50
Ikona diskutujiciho
sipka

vyzkouším 🙂 díky za článek, zajímavé, že zrovna tento problem řeším

Ikona diskutujiciho Jan 2020-07-16 19:19:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No já na tinea versicolor hodně dlouho používal ty blbý šampóny. .Pak jsem zkusil obyčejný ocet. Funguje to. Jen to má menší nevýhodu, že si kluci v práci ztěžují že čpím 😀 Tak jsem to začal aplikovat vždy po práci a už je to lepší, ale je to celkem agresivní na pokožku. Ale u mě to funguje. .

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-16 20:24:19
Ikona diskutujiciho
sipka

zkus na to pokusně namazat i čistej tea tree oil… já s tím mažu všechno neřádstvo co se kdekoliv vyrazí a dělá to fakt zázraky, i na uhra je to dobrá věc
občas si někdo stěžuje že smrdím ale to jsou lidi co jsou citliví na tu silici (někdo může mít alergii), je to spíš větrová svěží vůně než puch… ale ne každýmu to voní
…. stejně se tim mažu furt 😀

mohlo by ti to skvěle zabrat, vraždí to plísně na potkání

Ikona diskutujiciho Tomáš 2020-09-11 21:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím,

Mám dotaz ke zmiňovanému octu, používali jste tedy obyčejný nebo nějaký lepší jablečný? Případně, jak dlouho jste to aplikovali než Vám problém zmizel? Díky.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-11 22:06:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud se dotaz týká léčby vyrážek a lupénky, tak jedině přírodně fermentovaný jablečný ocet. Rozhodně nepoužívat kvasný lihový ani jiný čirý ze supermarketu, chutná to fakt odporně a výsledek není tak dobrý.

Ikona diskutujiciho Tomáš 2020-09-12 08:49:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji, dotaz se týkal k tinea versicolor. Hledám nejúčinnější metodu.

Sám už vím, že je to vážně běh na dlouhou trať. Šampony se mi právě taky moc neosvědčily.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek