12 věcí, které dělají psychopati a odhalují tím svou pravou tvář

14.11.2021 v Psychologie 7

Psychopatie je většinou těžko postřehnutelná,  protože psychopati jsou v tom co dělají mimořádně dobří. Obvykle si při představě psychopata vybavíme ohavného vraha, nicméně ne všichni psychopati jsou sérioví vrazi. Psychopati jsou obvykle okouzlující a zajímaví. Bývají to lidé, které máme rádi ve své blízkosti. S psychopatem můžeme mít dokonce i fungující vztah, aniž bychom si toho byli vědomi.Níže najdete seznam červených vlajek, pokud se snažíte zjistit, zda je někdo psychopat, nebo ne. Pokud jste ve vztahu s psychopatem, nebo je vám takový člověk v životě blízký, musíte lépe porozumět psychopatii obecně a rozhodnout se, zda je pro vás vhodné z této situace vystoupit. Často je jedinou skutečnou možností přerušení vazeb.

12 věcí, které dělají psychopati

1. Nemají skutečné přátele.
I když jsou často obklopeni lidmi, ve skutečnosti jim na nich vůbec nezáleží. Mají je slušně řečeno ,,na jedno použití“. Sice se s vámi budou stýkat, ale neuroní ani slzu, když náhle zemřete, nebo zmizíte z jejich života.

2. Jsou nesmírně okouzlující.
Jsou to jedni z nejpůvabnějších lidí, jaké kdy potkáte. Jsou to lidé, kteří jako by svou přítomností téměř rozzářili místnost. Takového člověka budete mít opravdu rádi.

3. Nemají výčitky svědomí.
Když udělají něco špatného, nikdy se kvůli tomu necítí provinile. Nikdy si nepřejí, aby něco neudělali. Všechno, co dělají, slouží jim, a nezajímá je, jestli vám při tom musí ublížit. Žádná omluva, které se vám od psychopata dostane, není upřímná.

4. Rádi vstupují do velkého rizika.
Psychopati jsou jedni z největších riskantů, s jakými se kdy setkáte. To bylo ověřeno mnoha různými studiemi a platí to dodnes. Psychopati se častěji pouštějí do riskantního chování bez jakéhokoli důvodu.

5. Mohou být dost arogantní.
Nikoho kromě sebe nepovažují za důležitého. Jsou jedinou osobou na světě, na které záleží. Svět se v jejich mysli doslova točí jenom kolem nich.

5+1. Často mají extrémně vysoké sebevědomí.
Jejich sebeúcta je přímo závratná. Nikdo se jim nemůže rovnat a jsou lepší než všichni ostatní lidé na této planetě. Pokud nejste jako oni, jste pod jejich úroveň.

7. Chybí jim empatie.
Psychopatovi chybí empatie k ostatním. Tento člověk může ublížit, komu chce, aniž by vůbec něco cítil. To je trochu děsivé, vzhledem k tomu, jak jsou přitom okouzlující.

8. Jsou poměrně lstiví.
Jsou to zkušení manipulátoři. Dělají vše pro to, aby dosáhli toho, co chtějí, aby se stalo. Možná si ani neuvědomíte, že vás využívají.

9. Obvykle nedokážou přijmout odpovědnost za své činy.
Je velmi vzácné, aby se psychopat přiznal k tomu, že udělal něco špatného. Pokud tak někdy učiní, vězte, že to není upřímné. Nikdy se podle jejich mínění nedopouštějí pochybení.

10. Jsou poněkud impulzivní.
Dělají si, co chtějí a kdy chtějí. Mohou být různí, od silně impulzivních až po málo impulzivní, ale vždy je to patrné. Psychopat řekne a udělá, co chce, aniž by přemýšlel o následcích.

11. Většinou jim chybí stud.
Nikdy se necítí špatně nebo zahanbeně kvůli věcem, které dělají. Dělají si, co chtějí, a dosáhnou toho, co si předsevzali. Pokud jim zničení vašeho života pomůže dostat se tam, kam potřebují, udělají to bez pocitu hanby.

12. Mají obecně povrchní emoce.
Nikdy nejsou příliš vzrušení, ani příliš nervózní. Všechny jejich emoce jsou povrchní. Psychopat je z větší části otupělý.

© aluska.org 2021Komentáře

Ikona diskutujiciho Jana 2021-11-14 13:54:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, tak to je veľmi dobrý postreh a pochopí asi len ten, kto sa s takou osobou už bližšie stretol. Aj ja mám to „šťastie“ a len sa pýtam, prečo také osoby po väčšine nekončia spolu, nech si tú ich neznesiteľnú povahu užívajú navzájom? Presne ako je tu napísané, nikdy sa takáto osoba nevie ospravedlniť a priznať si svoju chybu, naopak, manipulatívne si nemá problém niečo vymyslieť a do očí druhému klamať, aby tú chybu hodila na iného.
Vie vytočiť človeka do nepríčetnosti, pokiaľ ten nepochopí, že s psychopatom nemôže jednať ako s iným človekom, teda vysvetľovať mu svoj postoj, pretože on má vlastný postoj a iný ako keby ani nepočúva, jemu sa nič nedá vysvetliť. Pokúšala som sa o to nespočetne krát a už som tieto pokusy vzdala a jednám s ňou nechcem povedať ako s chorou osobou (ale táto predstava mi pomáha s týmito osobami vychádzať a pritom sa nezblázniť či nenechať vtiahnuť do ich hry). Osoba s týmito sklonmi nemá problém vytočiť tehotnú ženu a s úsmevom jej potom povedať, aby sa nejedovala. No práve tento ignorantský úsmev je najlepšou zbraňou voči psychopatovi, pretože tým mu ukážeme, že nemá moc nad našimi emóciami.

Osobne sa mi zatiaľ ukazuje, že v mojom najbližšom okolí mám jednu osobu, ktorá neustále rýpe do človeka a druhú, ktorá sa zasa potrebuje preventívne raz za čas rozčúliť a keď všetkých naokolo vytočí je zrazu v pohode, obe si neustále hovoria svoje a obe si nikdy nepriznajú chybu. Obe majú s každým jedným rozohranú inú hru a každému hovoria trochu inú verziu udalostí. A vraj je v populácii asi 4% psychopatov, čo nie je vôbec málo keď si človek predstaví, že cca každý štvrtý človek má túto psychickú odchýlku.

Píšem to tu aj pre iných ak tiež majú tú česť no zatiaľ nevedia, ako sa k takému človeku správať, nenechajte si psychopatom pokaziť deň, zachovávajte si chladnú hlavu a nepovedzte mu niečo, čo potom budete ľutovať, pretože on si na to v každú príhodnú chvíľu spomenie a vyhodí vám to na oči aj pred ostatnými (a je jedno, či ste sa mu za to ospravedlnili alebo nie). Pochopte, že on to má v hlave nastavené inak a to sa nedá zmeniť (musel by len on chcieť, no o takom prípade som nepočula), je to ako keď komunikujete s dieťaťom, tiež s ním komunikujete trochu inak než s dospelým človekom. Ale s psychopatom je to samozrejme iné a omnoho náročnejšie. A verte, že najviac ho vytočí, keď sa ním nebudete zaoberať, pretože mu tým dáte najavo, že sa netočí všetko len okolo neho a to si nijak nechce priznať, takže sa len ešte viac rozčúli sám nad sebou a vy sa na neho môžete ešte viac usmievať (v podstate tu je nutné byť tak trochu bezcitný, to však nie je vaša chyba, lebo vy ste tú konfrontáciu nezačali, to on do vás prvý rýpal).
Nebojte sa, že by si psychopat siahol na život, on o tom len hovorí, keď už nemá čo iné vytiahnuť z rukáva, no má sa natoľko rád, že si nijak neublíži. A ak sa s vami nebude na čas rozprávať, tak len dobre pre vás, máte chvíľu pokoj a nemusíte sami seba zožierať tým, že ste sa nechali vtiahnuť jeho do hry.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-11-15 08:31:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak přesně to je… bohužel no 🙁

Ikona diskutujiciho Jana 2021-11-15 10:20:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Ešte aby som sa opravila, každý štvrtý zo sto ľudí je vraj psychopat (podľa niektorých štatistík) – zle som to v komentári vyššie napísala.

Ikona diskutujiciho adria 2021-11-14 15:01:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ale je rozdíl mezi sociopatem a psychopatem ne? … jedine co mi z toho tady vyplyva je, ze soc. je to same, ale nema sklony k agresivite … ono to asi uplne doprodrobna zarazovat nema smysl, protoze oba typy jsou na prd

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-11-15 08:33:32
Ikona diskutujiciho
sipka

siociopat je spíš asociál, chová se bezohledně a abnormálně k lidem kolem sebe… psychopat si může vést ve společnosti naopak velice dobře, je okouzlují a tahá za nitky zákeřně a nepozorovaně, hlavně na začátku, dokud tě ještě nemá namotanou – lidi si to sice často pletou, ale je tam rozdíl

Ikona diskutujiciho Amar 2021-11-29 01:55:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rozdíl mezi sociopatem a psychopatem není až tak patrný v tom jak se chovají, ale spíše kde se to v nich vzalo. Psychopati to mají v genech (zakrnělá centra v mozku spojená s empatií) a sociopati jsou vytvoření společností (extrémní podmínky v dětství nebo něco takového). Myslím.

Ikona diskutujiciho Prodost 2021-11-29 16:07:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Psychopatie je od necitlivosti duše, podobně jako neuropatie je od necitlivosti těla. Jde o „poruchu“ v čelním mozkovém laloku, kterou ovšem nelze nijak léčit. Představte si tzv. základní desku počítače, kde nějaký významný slot nefunguje. Co s ní? Vyhodit! Stejně tak psychopat. Musíte se ho zbavit! A teď. Všimněte si, že čím výše na tzv. společenském žebříčku, tím jich tam je víc. Jsou různé obory lidské činnosti, nejvíc je však láká politika. Ve společnosti těch zmetků, ano opravdu lidských zmetků je údajně 5-7%. čím výš, tím se ovšem poměr obrací a na úplném vrcholu je to téměř obráceně. To vysvětluje, proč je dnešní svět tam, kde je. Celá historie to dokazuje. Pokaždé, když kvůli ním společnost zkolabuje (válka a pod.) se jakoby na chvíli věci dají do pořádku, naslibují se zářné zítřky, ovšem pod jejich vedením se společnost vždy ubírá naprosto stejným směrem. Postuluji z toho proto jediný legitimní závěr. Společnost má ve svém legitimním zájmu právo se jich zbavit. Howg

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek