13 koníčků, které brání degradaci lidského mozku

26.11.2020 v Prevence 2

Podívejte se na přehled třinácti nejzajímavějších a užitečných hobby, která prospívají rozvoji mozku. Vyberte si jedno či víc a věnujte jim alespoň půlhodinu denně.

Je obecně známo, že stárnutí kromě těla podléhá také lidský mozek. Bohužel, zachovat si paměť, jasnou mysl a úsudek se ve vysokém věku nepodaří zdaleka každému.
I u zdravého dospělého lze s věkem pozorovat zhoršování kognitivních funkcí. Demence spojená s vysokým věkem se stává velkým problémem ve vyspělé společnosti.
Neurofyziologové jsou si přitom jisti, že určitý způsob života a duševní aktivita povzbuzující rozvoj mozku mohou v mnohém napomoci procesy spojené se stárnutím mozku alespoň zpomalit. Riziko rozvinutí demence lze za určitých podmínek snížit. My jsme se zaměřili na některé aktivity, které v tom mohou pomoci.Podívejte se na přehled třinácti nejzajímavějších a pro rozvoj mozku nejužitečnějších koníčků. Vyberte si jednoho nebo několik a věnujte jim alespoň půlhodinu denně.

1. Meditace
Meditace pomáhá snížit úroveň stresu, snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém a zlepšuje schopnost koncentrace. Pouhých deset minut plného meditačního uvolnění stačí, aby se vám vrátila výborná nálada. Meditace zklidňuje mysl a vašemu mozku pomáhá k lepšímu výkonu.

2. Práce na zahradě
Zahradničení je pro mozek skutečně udivujícím způsobem prospěšné. Čeho tím dosáhnete?

  • Snížíte hladinu kortizolu, stresového hormonu

  • Nabíjíte se optimismem

  • Budete pyšní na své výsledky

  • Konáte fyzickou aktivitu, která prospívá celému tělu

  • Musíte v určitých termínech dodržovat určité postupy k dosažení určitých výsledků – procvičujete svou paměť

  • Pravidelná práce na zahradě snižuje riziko vzniku demence o 36%

  • Trávíte čas na čerstvém vzduchu.

3. Příprava jídla
Výsledky mnoha studií ukazují, že lidé, kteří si připravují jídlo doma, vedou celkově zdravější způsob života. Kromě toho mají daleko lepší možnost vybírat si co nejzdravější potraviny a užívají si samotný proces přípravy jídla, což se příznivě odráží na stavu jejich mozku.

4. Četba
Čtení nutí rozum k soustředění, rozšiřuje a obnovuje slovní zásobu, rozvíjí představivost a analytické schopnosti a celkově pozvedá mozkovou aktivitu. Kromě toho právě četba představuje jeden z nejúčinnějších způsobů boje se stresem (úroveň stresu četba snižuje až o 69%).

5. Hra na hudební nástroj
Hra na hudební nástroj silně stimuluje rozvoj koginitivních schopností, zlepšuje celkovou koordinaci a jemnou motoriku. Stejně jako u dětí platí i u dospělých, že hraní na hudební nástroj zvyšuje úroveň IQ.
Během hry se aktivují a rozvíjejí obě mozkové hemisféry, posiluje se paměť a zlepšuje se strategické myšlení.

7. Tanec
Tanec nepředstavuje jenom zábavný a neobyčejně efektivní druh fyzické aktivity, snižující úroveň stresu a naopak pozvedající hladinu serotoninu. Tanec je také způsob, jak podnítit vlastní mysl k lepšímu výkonu a zlepšovat svůj úsudek, protože k zapamatování a provádění nejrůznějších pohybových kreací a kombinací člověk potřebuje aktivní spoluúčast různých oblastí mozku.

8. Týmové sporty
Když hrajete v týmu, získáváte spoustu výhod: pohybovou aktivitu, nové přátele a nezbytnost komunikovat. Výzkumy potvrzují, že nedostatek stýkání se s lidmi a omezená komunikace se negativně projevují jak na stavu mozku, tak i na celkovém zdravotním stavu. Z toho důvodu jsou hry jako basketbal, fotbal, volejbal a další týmové druhy sportu vynikajícím způsobem maximálně užitečného trávení času.

9. Bojová umění
Kromě získání zcela evidentní výhody, totiž schopnosti ubránit svou vlastní osobu, jsou bojová umění přínosem také proto, že rozvíjejí mozek – zvyšují schopnost koncentrace, umění udržet rovnováhu a dosáhnout jednoty akcí mysli a těla.

10. Pletení
Odborníci tvrdí, že pletení je vynikajícím prostředkem boje proti úzkostným stavům, neklidu, depresím a chronickým bolestem. Výhody ručních prací jsou srovnatelné s účinky meditací. Pletení aktivuje parasympatický systém a mírní rekaci typu „udeř nebo uteč“.

11. Psaní
Psaní deníku, kroniky nebo denních výkazů činnosti, do nichž můžete zanést své myšlenky, nápady, výpočty nebo souhrnné výsledky své podnikatelské činnosti, pomáhá řešit spoustu problémů a svérázným způsobem podporuje snižování stresu.

12. Studium cizích jazyků
Učením cizím jazykům děláte pro svůj myšlenkový výkon opravdu hodně. Kromě toho, že rozšiřujete svoje komunikační možnosti i na široký okruh cizinců, poznáváte také cizí kulturu. Učení posiluje paměť, koncentraci i schopnost kombinovat nové poznatky.

13. Smích
Smích možná není přímo hobby, ale kromě všech výše uvedených zálib a zájmů dokáže právě on udržovat mozek ve skvělé kondici. Někdy bývá smích označován za aktivní meditaci. Už když se člověk na sebe usměje do zrcadla, zlepší se mu nálada.
Nezapomínejte se smát! Ať už si vyberete kteréhokoli koníčka, smích bude vždycky jeho skvělým doplňkem – pomůže vám uvolnit se a zbavit se stresu.


Článek je převzatý ze Zdroje / upravenoKomentáře

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-12-01 16:33:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všetko koníčky ktoré neznášam, tak to mám mozog v …. Chcelo by to väčší zoznam, aby si tam našiel každý niečo. Prečo tam nieje lúštenie krížoviek (i maľovaných), sudoku… (nebaví ma ani to, ale to by som ešte občas zvládol).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-12-01 17:51:00
Ikona diskutujiciho
sipka

😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek