20 Věcí, které pochopí jenom introvert

6.6.2021 v Psychologie 17

1. Volno bez plánů a bez povinností pokládáte za jedno z nejlepších.

2. Někdy vás přátelé někam zvou a vy vlastně nemáte žádný skutečný důvod k odmítnutí – kromě přání být sám. (Vaším plánem je žádné plány nemít – většina lidí to ovšem nechápe.)

3. Dobrá kniha, hudba nebo film jsou pro vás mnohem příjemnějším trávením času než jakýkoli večírek nebo posezení.4. Cesta na nějaké tiché, osamělé místo mezi horskými svahy nebo na břehu moře – to je pro vás nejlepší způsob strávení dovolené.

5. Dělá vám dobře plánovat si samostatnou cestu. Víte, že se octnete ve stavu zvláštní duševní rovnováhy, budete si snít, poslouchat hudbu a celé dny číst.

Já s lidmi… Já, když jsem sám.

5+1. Když lidé říkají, že neradi jedí sami v restauraci, nechápete. Pro vás je to jedna z nejprostších radostí života! Jídlo? Bezva. Kniha? Výborně! A žádné rozhovory? Skvělé!

7. Nejhorším rysem ctitele je ve vašich očích přílišná vtíravost. Potřebujete mít svůj prostor, jako potřebujete vzduch, abyste mohli dýchat. To je velmi důležité. Tak proč vlastně ten člověk musí být pořád vedle vás?

8. Dokonce i když máte plno práce, je pro vás životní nutností vyhradit si několik hodin pro sebe, prostě abyste si zachovali zdravý rozum (a zdravé a šťastné vztahy s lidmi kolem vás).

Výběr povolání pro introverta: knihovník, hajný, ošetřovatel v zoo, mořská panna.

9. Jediný člověk, s nímž můžete mít harmonické vztahy je ten, kdo také rád tráví čas o samotě.

10. Máte rozvinutou intuici, protože umíte naslouchat sami sobě.

11. Lidé obykle nejsou rádi sami – a pro vás je přitom samota radost. Necítíte se ani méněcenní, ani osamělí, když jste sami.

Sleduju zvonící mobil do doby, než zmeškám hovor.

12. Obvykle na něčem děláte – většinou je to něco tvůrčího – a cítíte neklid, pokud tomu nevěnujete dost času.

13. V kontaktu s lidmi dáváte přednost rozhovoru tête-à-tête, jde snáz přímo k věci a je upřímnější.

14. Jste pozorovatel. Rád sledujete chování lidí a pokoušíte se odhadnout jejich zvyky.

4 Aktivity introverta: Číst, tvořit, schovávat se před zvonkem, protože jaká zrůda si dovolí otravovat bez ohlášení? dát si svačinku.

15. Čas trávený ve vlastní společnosti vám skýtá pocit pevné půdy pod nohama.

16. Máte rádi chladné deštivé počasí, kdy nikam nemusíte jít. Je pro vás příjemné zalézt si pod deku nebo se vyhřívat u krbu, něco vyrábět nebo se jen dívat, jak po skle stékají kapky.

17. Pokud vám hlavou netáhnou globální problémy filosofického charakteru, něco s vámi nejspíš není, jak má být.

Co dělám na párty: mluvím, jím, přemýšlím jestli už můžu odejít

18. Pokud strávíte o samotě dost dlouhou dobu, přináší vám společnost lidí také potěšení. Nemáte pak zato, že nadarmo ztrácíte čas.

19. Po památkách cestujete nejraději sami, bez programu, bez průvodce. Chcete se na svět dívat vlastníma očima, bez nánosu cizích komentářů.

20. Ten pocit, když vám někdo na poslední chvíli z pracovních důvodů odřekne schůzku… ano, právě ten – to je prostě senzace!! Místo toho si teď můžete dělat, co máte rádi.

A proč jim prostě normálně nezavoláš a tu pizzu si neobjednáš?

Článek je převzatý ze Zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Diana 2021-06-06 08:00:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky,
Tak si říkám, vyzná se tu někdo v MBTI typologii? Věnuji se jí celkem dlouho a do hloubky, tak by mě zajímalo, co si o ní myslí i ti probuzení.

Ikona diskutujiciho Nikča 2021-06-06 09:19:31
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, nemůžu říct, že bych ji nějak více zkoumala, ale dělala jsem si ten test několikrát i s odstupem času a vždy mi vyšel stejný výsledek (ENFJ) a musím říct, že to na mě neskutečně sedí. Dokonce mám ve výsledcích doporučenou tu práci, které bych se skutečně ráda věnovala, aniž bych o tomto výsledku věděla dříve a mohlo mě to nějak ovlivnit v rozhodování. 🙂 Jen tedy introverzi/extroverzi mám spíš uprostřed, ale o pár procent to převyšuje k extroverzi, takže už se to bere jako extrovert, i když se tedy na něj úplně necítím a nebylo by špatné do toho zapracovat ambiverta, to by na mě sedělo o dost lépe a tudíž se najdu i v INFJ. 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-06-06 09:39:59
Ikona diskutujiciho
sipka

Vyšlo mi INFJ. Nejenom že to sedí, ale bylo to jako dostat potvrzující razítko že jsem jednoprocentní část populace, takže není důvod dělat si jakýkoliv násilí. Že to stejně už jiný nebude 😀

Ikona diskutujiciho Hana 2021-06-06 09:52:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě vyšlo INFP-T a sedí to více méně 🙂
Jinak ty obrázky jsou hodně výstižný, hlavně ten první, úplně se v tom vidím, ve společnosti lidí obvykle rezervovaná tichá pozorovatelka a jakmile jsem sama nebo s tím mým, který je to samé co já, tak se odvážu 😁

Ikona diskutujiciho nirvana 2021-06-06 12:47:04
Ikona diskutujiciho
sipka

taky INFP-T 😊

Ikona diskutujiciho izairi 2021-06-06 13:52:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky jsem INFP-T :).

Ikona diskutujiciho Jana 2021-06-06 17:19:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to tak, ako introvertke spoločnosť ľudí, ktorých tak dobre nepoznám a mám podvedomú potrebu neustále reflektovať, či som pred nimi nepovedala niečo zlé, mi citeľne uberá na energii. Vždy, keď idem napr. stanovať na noc tak som zo začiatku plná elánu a aj sa premáham, chcem byť v pohode a sama sebou, no takmer vždy na druhý deň už cítim psychickú nestabilitu i keď bolo všetko v pohode. Niekedy sa cítim dosť zle, keď si spätne rozoberám daný deň, strávený s viacerými ľuďmi a za akúkoľvek maličkosť, ktorou som mohla niekoho uraziť sa cítim nedobre. Osobne nemám problém ísť do spoločnosti napr. do baru, tam sa najskôr uvoľním, tam sa tá komunikačná „chyba“ dá skryť, ale v iných situáciách stretnutia s ľuďmi pociťujem, že moja introvertná povaha ma dosť ovláda. Človek aj chce povedať, aj nevie, čo môže a kým to vnútorne zhodnotí je už buď posunutá debata inde, alebo to zhodnotí, že tú myšlienku radšej ani nevysloví. Obmedzuje to veľmi, no myslím si, že keby nie je doba, kedy sú ľudia voči sebe krutí a za chrbtom hneď druhých ohovoria, ani introverti by sa nebáli viac prejaviť (minimálne ja). Neviem, či mi to tak len pripadá, ale z väčšiny ľudí mám ten pocit. Pri tých, z ktorých mám pocit, že neriešia každé slovo druhého a neodsudzujú ho, nemám problém sa otvoriť. Inak som INFP, podľa mňa asi najviac „bojazlivý“ typ osobnosti a dosť tá charakteristika sedí.

Ikona diskutujiciho Tomas 2021-06-06 19:05:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hmmm … nějak moc se v tom vidím.

Ikona diskutujiciho lenka f 2021-06-06 22:52:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano to na mě sedí a bod 16 přímo miluju.

Ikona diskutujiciho mif 2021-06-07 11:45:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to jsem přesně já 😋. Moje „introverze“ mě i přivedla k magii a okultismu. Sorry, píšu z mobilu, kdyby se vyskytla chybka, omlouvám se.

Ikona diskutujiciho Vaclav 2021-06-07 11:49:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vycerpavaji popis, platici 100% na mne. Jste-li stasten sam, t.j. nepostradate-li spolecnost, zustanete stastnym. Budete usetren zklamani a zraneni ve vztahu, pri konverzaci s okolim. Nemusite rikat neco, co se vam prici, nemusite se pretvarovat ve spolecnosti.
Mate vice casu na sebe a meditaci. Na prirodu, na cteni a sport jake milujete.
Ve spolecnosti se ovsem stykum s lidmi nevyhneme, neobejdeme se bez nich. Nezijeme ve vitrine. Proto musime jako introverti ovladat umeni zustat introvertem aniz bychom sve okoli nejak popudili. Mne se to dari.
Byt v pohode. 28 let meho zivota jako vdovec pokladam za ty nejstastnejsi a nejkrasnejsi.

Ikona diskutujiciho Kajuli 2021-06-22 10:35:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak taky me vyslo, ze jsem typ Advokát INFJ-T , tudiž jako Alue, jedno procento v populaci. Vím, že jsem jiná než ostatní , delam veci jinak, s vekem jsem více introvertní a potřebuju čas pro sebe, dokazu si veci predstavit a i zrealizovat, tam kde v realizaci neceho velkeho vidí druzí problemy, ja je nevidím a tudíž se zrealizují, zato v malickostech se umim obcas dlouho placat.

Ikona diskutujiciho Jarca 2021-06-22 13:06:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak v tom článku se dost vidím. Měla jsem za to,než jsem extrovert, ale jak stárnu, tak se stále víc a víc cítím jako introvert. Společnost lidí beru jako obohacení a zpestŕení mého života.
Ano, já jsem ráda sama se sebou.
A v dnešní době, kdy v době kovidové, kdy tzv.padají masky, to platí dvojnásob.
Mám dotaz, kde najdu ten test, abych zjistila, jestli jsem INFJ nebo INFP nebo jak se to všechno jmenuje a co to znamená. Díky.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-06-22 15:13:48
Ikona diskutujiciho
sipka

test je tady: https://aluska.org/osobnostni-test-zdarma/

mimochodem posun od extroverze k introverzi je známý fakt, děje se to přirozeně s přibývajícím věkem…

Ikona diskutujiciho verity 2021-06-23 09:13:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hezký den alue. Mohu se o těchto testech někde dočíst bližší informace? Udělala jsem si test z vašeho odkazu a vyšlo mi INFJ – A. Písmeno A znamená advokát? Děkuji vám za článek. Musela jsem se zasmát tomu, jak mě vystihuje. 🙂

Ikona diskutujiciho verity 2021-06-23 11:11:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, omlouvám se, nevšimla jsem si článku pod textem. Děkuji.

Ikona diskutujiciho juraj 2021-06-23 11:11:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

21
pivečko, štamprlík, cigaretka, najlepšie sám
len psy mi zabrali flek tak som im ustúpil
22
ak 100 % istota pravdy, povedia ju, len fakt niekedy nutné vážiť slová, naposledy že je tučná jak prasnica, tak sa urazila, a to má 150x150x150 výška obvod kilo
23
uvedomuje si že asertivita nie je slabosť, okolie ho považuje za slabého
atakdále

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek