27 Psychologických faktů o vás a okolní realitě, které vám otevřou oči

11.2.2023 v Psychologie 6

Nahlédnutím do psychologie se můžeme dozvědět spoustu důležitých věcí o sobě i o lidech kolem nás. Jejich vlastnosti a motivy se stanou dobře čitelné a my jim začneme rozumět na úplně jiné úrovni. Ačkoli jsme všichni svým způsobem jedineční, zároveň máme toho máme spoustu společného. Zde jsou některé nejzajímavějších faktů z oblasti psychologie, které je dobré vědět.27 Ohromujících psychologických faktů:

1. Symetrické obličeje nám připadají přitažlivější.
Studie prokázaly, že bychom mnohem raději byli s někým, kdo má symetrický obličej. Jako lidi nás taková „dokonalost“ mnohem více přitahuje.

2. Ženy mají tendenci dávat přednost mužům s hlubším hlasem.
Zatímco muži mají tendenci volit ženy s vyššími hlasy, ženy obvykle chtějí muže s hlubokými hlasy. Studie publikovaná v PLOS One zjistila, že ve vzorku více než 30 účastníků byly hluboké mužské hlasy považovány za nejpřitažlivější. Předpokládáme, že to bude mít něco společného s evolucí.

3. Cestování může zlepšit vaše zdraví.
Čím více budete cestovat, tím lépe se budete v rámci možností cítit. Mnoho lidí se po odchodu do důchodu rozhodlo cestovat po světě a většina z nich má díky tomu lepší zdraví. Aktivita a cestování vám také zlepší náladu.

4. Dospělá přátelství mají tendenci trvat déle než ta z dětství.
Dětská přátelství prostě většinou nevydrží. Je to proto, že když se přátelíme s lidmi v mladším věku, nejsme přáteli ze stejných důvodů, jako když jsme starší. Je důležité najít si přátele, kteří se zajímají o stejné věci jako vy a mají podobné názory.

5. Pokud někdo při rozhovoru směřuje nohama od vás, přeje si opustit situaci.
Vaše řeč těla hraje velkou roli v tom, jak s vámi ostatní mluví. Pokud na někom poznáte, že je mu nepříjemně, nenuťte ho, aby v tom pokračoval. Nechte mu prostor a odejděte od něj.

5+1. Být osamělý může být zdraví škodlivé.
Být sám může být škodlivé pro duševní stav člověka. Čím osaměleji se člověk cítí, tím více upadá. Osamělost je jedna z hlavních příčin úmrtí starších lidí. Nemají už nikoho a sedět celý den sám v pokoji spoustu let je zkrátka strašné.

7. Lidé, kteří umí nejlépe poradit, toho mají sami hodně za sebou.
Lidé, kteří prožili nejvíce stresu a problémů, mají tendenci dávat ty nejlepší rady. Je to proto, že si již prošli tím, čím procházíte vy, nebo alespoň podobnou situací.

8. Ženy mají tendenci mít vyšší toleranci k bolesti než muži.
I když o tom mnozí budou polemizovat, studie ukázaly, že ženy mají zřejmě vyšší toleranci bolesti než muži. Jsou schopny toho s bolestmi zvládnout mnohem více než muž.

9. Slova mají velký vliv na naše emoce.
Slova, která používáme my i ostatní, ovlivňují naše emoce. Když cítíme něco špatného, musíme to zpracovat a přenést se přes to. Jinak by stagnující energie začala působit destruktivně.

10. Chytří lidé mají obvykle nedbalé písmo.
Chytří lidé rychle myslí a rychle píšou, proto mají tendenci škrabat. Čím nedbalejší je něčí rukopis, tím je ten člověk pravděpodobně chytřejší.

11. Většinou píšeme textové zprávy o věcech, které bychom měli problém říct osobně nebo nahlas do telefonu.
Když dojde na osobní setkání, někdy nejsme schopní sebrat odvahu a říct věci, které mají zaznít. Z tohoto důvodu se někdy rozhodneme raději napsat zprávu, než zavolat.

12. Náš mozek zachází s odmítnutím jako s fyzickou bolestí.
Když prožíváme odmítnutí nebo rozchod, náš mozek s touto bolestí srdce zachází, jako by to byla fyzická bolest. Je to proto, že se aktivují podobné části mozku jako ty, které vnímáme u fyzické bolesti. Tato bolest může trvat několik dní až let, záleží na konkrétním člověku.

13. „Zábavní lidé“ mají tendenci být depresivnější než většina ostatních.
Lidé s dobrým smyslem pro humor, kteří se vždy snaží rozesmát lidi, na kterých jim záleží, procházejí depresí nejhůře. Smích je totiž nejlepší lék na jejich vlastní smutek a chmury. Často to zůstane bez povšimnutí. Snažte se být těmto lidem co nejvíce nablízku.

14. Lidé, kteří přetáhnou budíček ,mají tendenci spát více.
Když zaspíme, místo toho, abychom už chtěli vstát a začít něco dělat, chceme místo toho spát déle. Čím více spíte, tím více spánku máte pocit, že potřebujete.

15. Protiklady se ve skutečnosti nepřitahují.
Ve skutečnosti si vybíráme k sobě lidi, se kterými máme něco společného. Pokud si s partnerem nemůžete povídat a navázat s ním vztah na hlubší úrovni, má nějaký smysl být spolu?

16. Pobyt ve společnosti šťastných lidí, činí člověka šťastným.
Čím více budeme mít kolem sebe šťastných lidí, tím šťastnější budeme. Nálady druhých mají tendenci ovlivňovat naše vlastní. Jeden obyčejný úsměv může a dokáže udělat hodně.

17. Naše nejživější vzpomínky nejsou tak přesné, jak si myslíme.
Naše vzpomínky nejsou přesnou vzpomínkou na to, co bylo. Jsou to naše vzpomínky na to, kdy jsme si něco pamatovali naposledy a z našeho úhlu pohledu. Naše mysl není tak přesná, jak bychom chtěli.

18. Naše oblíbené písně jsou oblíbené kvůli emocím, které v nás vyvolávají.
Oblíbené písně si obvykle vybíráme podle toho, jak se při nich cítíme, nebo koho/co nám vyvolávají v mysli. Poslechem jeho oblíbených písní se o novém člověku můžete hodně dozvědět.

19. Lidé bývají šťastnější, když jsou zaneprázdněni.
Když jsme zaneprázdněni, nemáme tolik času se zastavit a přemýšlet nad problémy.

20. Lidé jsou upřímnější, když jsou vyčerpaní.
Lidé bývají mnohem upřímnější, když jsou nadměrně unavení. Je to proto, že jsou ve fázi, kdy je jim to úplně jedno.

21. Lidé, kteří rychle chápou sarkasmus, umí dobře číst v lidech.
Lidé, kteří rychle zachytí, když se někdo chová sarkasticky, také dobře poznají, zda má někdo dobré úmysly, nebo ne.

22. To, jak se oblékáme, souvisí s naší náladou.
Pokud se dobře oblékáme, budeme se cítit dobře. A čím lépe se oblékáme, tím lepší náladu nakonec máme. I když se to může zdát zvláštní, je to pravda.

23. Najednou si můžete zapamatovat jenom asi čtyři věci.
Náš mozek si není schopen zapamatovat více než asi čtyři věci najednou. Čím více se toho kolem nás děje, tím větší je šance, že nám některé věci uniknou. Proto se zdá, že zapomínáte, když toho máte v hlavě hodně.

24. Zavřít oči nám pomáhá si věc lépe zapamatovat.
I když byste si mohli něco zapamatovat i s otevřenýma očima, nebude to tak snadné.

25. Lidé s nízkým sebevědomím častěji kritizují ostatní.
Lidé s nízkým sebevědomím se často navážejí do těch, které považují za slabé. Myslí si, že tím, že druhé shazují, budují sami sebe, ale mýlí se.

26. Čím jste chytřejší, tím méně přátel si udržíte.
Ti nejchytřejší lidé nemají mnoho přátel. Nejchytřejší lidé mají tendenci mít malý okruh blízkých lidí, protože čím více lidí si pustíte k tělu, tím více se vystavujete riziku že vás někdo zradí, zdrží, nebo vám zkomplikuje život.

27. Lháři jsou dobří v odhalování jiných lhářů.
Ti, kteří jsou dobrými lháři, jsou také dobří v odhalování jiných lhářů. Pokud je někdo schopen snadno a rychle poznat, když mu někdo lže, můžete pochybovat i o jeho pravdomluvnosti.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-02-11 14:49:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc hezké díky 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2023-02-11 16:37:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

hezké:) a pravdivé, k některým těm faktům jsem si došla až s věkem

Ikona diskutujiciho Petr 2023-02-12 08:34:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pry to jak se oblékáme, souvisí s naší náladou… To mě pobavilo. XD Asi si bych potřeboval rozšířit šatník..

Ikona diskutujiciho Q 2023-02-12 14:53:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A některý je dost nepříjemný si připustit.

Ikona diskutujiciho Libor 2023-02-17 10:52:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem megalhář, protože jsem už v březnu 2020 poznal,
že Covid šaškárna je podvod.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-02-17 10:54:30
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 to se nepočítá, to byl test inteligence

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek