4 Úžasné adaptogenní byliny pro podporu nadledvinek a lepší zvládání stresu

4.9.2020 v Léčba 24

Lidské tělo má dvě nadledvinky. Každá z nich je umístěna těsně nad ledvinou. Nadledvinky, jako součást vašeho endokrinního systému, vylučují více než 50 hormonů, včetně aldosteronu (který pomáhá regulovat krevní tlak a krevní objem). Kortizol a adrenalin se mohou v důsledku stresu aktivovat ve zvýšené míře. Osa hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA osa) je systém, který je zodpovědný za zvládání stresu.



Stresem se rozumí různé zdroje, mezi které patří například zranění, různá onemocnění, problémy související s prací či vztahy, nedostatek spánku, nebo strava, která není dostatečná z hlediska obsahu živin. Vystavení chronickému stresu, způsobenému přepracováním, chronickým zánětem nebo dlouhodobým onemocněním, může například vést k dysfunkci osy HPA. Ta se často – i když možná trochu nepřesně – označuje jako „únava nadledvin“, „adrenalinová únava“, nebo také „vyčerpání nadledvin“.

Adaptogeny s účinkem podporujícím činnost nadledvinek
Podle nejnovější hypotézy není většina tzv. adrenálních případů únavy ve skutečnosti způsobena sníženou schopností nadledvin produkovat kortizol. Tento problém je možné vysledovat i zpětně. Takto se dá dojít až ke dysfunkci v mozkové signalizační části osy HPA. To znamená, že primárním problémem při případech únavy nadledvin je hypotalamus a hypofýza, nikoli však adrenalin v nadledvinách.
Primární i sekundární nedostatečnost funkce nadledvin je možné diagnostikovat provedením laboratorního testu. Existuje několik jemných odchylek v ose HPA, které je už těžší diagnostikovat. K identifikaci dysfunkce HPA se doporučuje vyšetření celé hormonální rovnováhy, respektive nerovnováhy. Za jeden z nejlepších testů je považován DUTCH test (DUTCH = Dried / sušený Urine / moč Test / test Comprehensive / komplexní Hormones / hormony).
Komplexní obraz o hormonální rovnováze / resp. nerovnováze (nazývaný jako „hormonální panel“) vyvinul Mark Newman, který je zároveň i zakladatelem analytické laboratoře pro přesné analýzy v Oregonu.
Pokud chceme opravdu vědět, co vlastně dělají naše hormony, nejlépe bude provést DUTCH test, protože ten opravdu překonává všechny ostatní metody. Uvedený test umožňuje určit, na které oblasti byste se měli zaměřit. V těch je pak třeba provést korekční opatření.

Živiny podporující funkci nadledvinek
Patří sem hořčík, vitaminy skupiny B, vitamin C a tuky na bázi živočišné omega-3 mastné kyseliny (například olej z krilu).
Pokud máte problémy, které souvisejí s přetrvávajícím stresem, na jejich zdolání můžete využít některé z adaptogenů.

Čtyři z nich, které jsou uznávány z hlediska jejich vlivu na podporu funkce nadledvin se vyskytují v těchto rostlinách:

Ashwagandha (Vitánie snodárná)
Rozchodnice (Rhodiola)
Ženšen c
Bazalka (Tulsi)

Tyto a další adaptogeny jsou jedinečné tím, že pomáhají vašemu tělu přizpůsobit se stresu. Dosahují to částečně regulací hormonů, ale i podporou imunitní funkce.

1. Ashwagandha (Vitánie snodárná): silný vyrovnávač hormonů
Je to bylina, která má původ v Asii, konkrétně v Indii. Ashwagandha (Withania somnifera) byla silným nástrojem ajurvédské medicíny po tisíce let. Až za posledních 50 let se tento zástupce čeledi baklažánovitých rostlin objevil na Západě jako silná léčivá bylina.

Ashwaganda

Jako adaptogen má schopnost:
– Pomoci lidskému organismu přizpůsobit se stresu pomocí vyvážení imunitního systému, metabolismu a hormonálních systémů.
– Zvyšovat sílu a podpořit zdraví, pokud se používá pravidelně. V ajurvédské medicíně je Ashwagandha klasifikována jako ,,rasayana“, což je druh esence, která pomáhá při uzdravování těla a prodlužování života.
– Chránit mozek před oxidačním stresem.
– Podporovat zdravé hladiny lipidů, cholesterolu a triglyceridů, aby dosáhly normální úrovně.
– Kořen Ashwagandha obsahuje nejvyšší koncentraci aktivních složek a pomáhá modulovat hormonální rovnováhu, včetně hormonů štítné žlázy, estrogenu a progesteronu.
– To je přínosné pro ženy, které se dostávají do menopauzy. Extrakt z kořene rovněž snižuje hladinu kortizolu, obnovuje citlivost na inzulín a pomáhá stabilizovat náladu.

Podle jedné ze studií zaznamenali pacienti s diagnózou střední až závažné úzkosti, kteří byli léčení Ashwagandou, ,,podstatně snížené“ projevy úzkosti ve srovnání s těmi, kteří byli podrobeni konvenčnějšímu druhu léčby.
Další studie dospěla k ,,empirickým důkazům o pravdivosti účinků tradičního užívání Ashwagandy při mentálním procesu zapnutí GABAergické signalizace“.
GABA (kyselina gama-aminomáselná) je inhibiční neurotransmiter, který je ve významné míře zapojen do regulace signalizace fyziologických a psychologických procesů.

Autoři se k tomu vyjádřili následovně: ,,Naše výsledky ukazují, že klíčové složky Ashwagandy mohou mít důležitou roli při vývoji farmakologických léčiv na neurologické poruchy související s GABAergickou signalizační dysfunkcí, jakými jsou všeobecně úzkostné poruchy, poruchy spánku, svalové křeče a záchvaty.“

U mužů může Ashwaganda pomoci zvýšit hladinu testosteronu. Zatímco některé adaptogeny jsou maskovanými stimulanty, v případě Ashwagandy to tak není. Ashwaganda může dodat energii k rannímu cvičení a když se užívá před spaním, podpoří dobrý noční spánek. Doporučujeme používat pouze kořen 100% bio (organické) Ashwagandy bez přidaných aditiv, přísad a pomocných látek, aby se zajistil její skutečně kvalitní účinek.

2. Rozchodnice (Rhodiola): přírodní prostředek proti stresu
Trvalá rostlina, trvalka Rhodiola rosea, někdy nazývaná také jako ,,zlatý kořen“, ,,roseroot“ nebo ,,arktický kořen“, je další silný adaptogen, o kterém je známo, že zvyšuje vitalitu člověka. Její účinek spočívá v tom, že tělu pomáhá udržovat homeostázu (rovnováhu). Tělo se tak přizpůsobuje fyzickému, chemickému a environmentálnímu stresu. Tato rostlina má za sebou dlouhou historii používání. Byla používána v tradiční lidové medicíně v Rusku, ale i ve skandinávských zemích.

Při jejím různorodém používání se prokázalo, že Rhodiola:
– disponuje silnou protizánětlivou aktivitou
– zlepšuje zdraví a kognitivní funkce nervového systému
– moduluje funkci imunitního systému (zvyšuje funkčnost imunitního systému, omezuje jeho nadměrnou aktivitu) a chrání před virovými infekcemi
– zlepšuje sexuální funkce mužů a žen, reprodukční zdraví a plodnost
– zvyšuje sportovní výkonnost a zkracuje čas rekonvalescence
–  je zvláště prospěšná pro váš nervový systém, má antidepresivní a protiúzkostný účinek.

Inhibicí monoaminooxidázy Rhodiola zpomaluje enzymatické rozkládání neurotransmiterů, které ovlivňují náladu a psychickou pohodu. Jedním z takových neurotransmiterů je i serotonin.
Zjistilo se také, že bioaktivní sloučeniny, jako například rozavín a salidrosid, zlepšují přechod serotoninových prekurzorů přes hematoencefalickou bariéru a pomáhají chránit serotonin tím, že tlumí aktivity katechol-o-methyltransferázy.

Důkazy naznačují, že Rhodiola může zvyšovat hladiny serotoninu až o 30%. Výzkum zveřejněný v roce 2015 srovnával rhodiolu s antidepresivním sertralinem.
Vědci dospěli k závěru, že používání rhodioly je bezpečnější volbou. Podle psychiatrů, kteří používají rhodiolu ve své klinické praxi, je rostlinný extrakt z rhodioly ,,v mnoha případech životaschopnou volbou při léčbě mnoha případů mírné až středně těžké deprese“.

Zjistilo se také, že Rhodiola dokonce likviduje i příznaky vyhoření způsobeného pracovním stresem
Ve studii, která byla zveřejněna loni, zaznamenali lidé trpící vyhořením, kteří užívali 400 mg extraktu z Rhodioly rosea, výrazné zlepšení zdravotního stavu během 12 týdnů. Také snížení úrovně emočního vyčerpání, únavy a celkové vyčerpanosti. Byli radostnější, měli větší chuť do života a zvýšené libido.

Podle vyjádření autorů, zjištění naznačují, že extrakt z Rhodioly rosea ,,může být prvním důležitým krokem k permanentnímu zmírňování příznaků vyhoření, čímž se zabrání exacerbaci syndromu a vzniku následných poruch, jakými jsou deprese nebo fyzické onemocnění.“

Rhodiola pomáhá v boji proti chronické únavě
Energie a účinky Rhodioly, které zvyšují vitalitu, mohou mít jasný přínos pro ty, kteří mají problém s chronickou únavou.
Přidanou hodnotou je tendence rychlého působení. V jedné z nedávných studií u 26 pacientů potýkajících se s chronickým únavovým syndromem, kteří dostali 400 mg suchého ethanolového extraktu rhodioly denně po dobu osmi týdnů, došlo během prvního týdne k výraznému zlepšení.
U všech pacientů bylo pozorováno o 42% snížení celkového stresu, o 39% snížení únavy.
83% z nich v osmém týdnu uvedlo, že se cítí ,,velmi dobře“, nebo ,,mnohem lépe“.

Mechanismus těchto účinků se spojuje se schopností Rhodioly modulovat během stresu uvolňování katecholaminů a hladin cyklického adenosin-monofosfátu (cAMP) v myokardu.
Rhodiola také pomáhá snížit hladinu stresového hormonu kortizolu.

Jak je uvedeno v deníku Duševní zdraví: ,,Jiné navrhované mechanismy zahrnují interakce s proteinovými kinázami p-JNK, oxidem dusnatým, proteiny obranných mechanismů (například proteiny tepelného šoku) a regulací beta-endorfinů a opioidních peptidů.“

3. Sibiřský ženšen (Panax ginseng) podporuje vitalitu a dlouhověkost
Existuje několik druhů ženšenu a není moc dobré, když se zaměňují. Ze tří hlavních odrůd jsou pouze dva ve skutečnosti ženšenem:

1. Americký ženšen (Panax quinquefolius): Tento žlutohnědý kořen obsahuje ginsenosidy, o nichž se předpokládá, že jsou zdrojem jeho léčivých vlastností.

Čínská medicína, která používala ženšen již tisíce let, považuje americký ženšen za ,,trendový“ uklidňující tonik.

2. Asijský ženšen (Panax ginseng): Někdy je označován jako korejský ženšen. Asijský ženšen rovněž obsahuje ginsenosidy, i když v jiném poměru než americký ženšen.

Je považován za adaptogenní bylinu. Podle čínské medicíny je asijský ženšen ,,vrcholovým“ stimulantem.

Podobně jako Ashwaganda, i asijský ženšen má vliv na hormony štítné žlázy. Abychom byli přesnější, disponuje charakteristikami, které blokují produkci nadměrného množství reverzního trijódotyroninu T3 (RT3).
Studie zaměřená na účinky injekcí ženšenu zjistila, že ženšen vyprodukoval zdravé zvýšení T3 a T4 a snížení RT3.

3. Sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus): Sibiřský ženšen není pravý ženšen a neobsahuje ginsenosidy. Jeho aktivní složky se nazývají eleuterosidy, o nichž se předpokládá, že stimulují imunitní systém.
Stejně však jako americký a asijský ženšen, i sibiřský ženšen je adaptogen, který se tradičně používá na povzbuzení energie, stimulaci imunitního systému a prodloužení dlouhověkosti.
Výzkum také ukázal, že sibiřský ženšen má neuroprotektivní účinky, částečně zlepšuje signalizaci hippocampu a mikrogliálních buněk.

Existuje několik důkazů, které naznačují, že může být nápomocný v procesu zabránění nebo zpomalení ztráty motorické funkce spojené s Parkinsonovou chorobou. Sibiřský ženšen má i mírné antidepresivní účinky a je užitečný při řešení problémů s nespavostí, chováním a pamětí.
Bylo prokázáno, že zvyšuje vytrvalost při tělesném cvičení a to tím, že zlepšuje využití kyslíku v těle.

4. Bazalka neboli Tulsi: Čistič
Tulsi, známá jako bazalka posvátná, je v Indii vysoce uctívaná bylina již více než 5000 let. Tulsi si lidé váží kvůli jejím mnohým léčivým a tonizujícím účinkům, které jsou blahodárné pro lidské zdraví.

Říká se, že tato bylinka očišťuje mysl, tělo i ducha a dlouho byla střežena před světem kvůli jejím ochranným a duši povznášejícím vlastnostem.
V současnosti je k dispozici řada produktů z bazalky, včetně tablet, čajů, prášku a éterického oleje.

Čaj z bazalky je nápoj bohatý na antioxidanty se složitým a unikátním složením. Obsahuje stovky prospěšných fytolátek, nevýživové rostlinné sloučeniny s ochrannými a zdravotně prospěšnými vlastnostmi.
Tyto kooperující sloučeniny mají adaptogenní a imunitu podporující vlastnosti. Účinkují proti stresu, posilují imunitní systém a podporují zdravý metabolismus, včetně ovlivňování činnosti těla tak, aby si bylo schopno udržovat optimální hladinu cukru v krvi.

Chraňte a podporujte zdraví nadledvinek
Zdravé fungování nadledvinek je pro optimální zdravotní stav člověka mimořádně důležité. Používání adaptogenních bylin určitě není jediný způsob, jak ochránit a podpořit nadledvinky.

Jejich používání není dokonce ani nejideálnější strategií léčení nebo prevence před nemocemi. Mohou však být velmi užitečné v době, kdy jsme vystaveni stresovým situacím.

Pokud jste již podlehli ,,únavě nadledvin“ nebo HPA dysfunkci, vaše léčba bude vyžadovat celkový přístup, a to takový, který se zabývá řešením nadměrného stresu a nezdravým životním stylem, který prvotně způsobuje zhoršenou stresovou reakci.

do češtiny připravila www.aluska.org 2020 / podle Zdroje

Komentáře

Ikona diskutujiciho JOjo 2020-09-04 10:54:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu musím se opět smát….včera jsem strávila cca půl dne hledáním přírodních přípravků na hormonální vyrovnanost v menopauze. Někdy mám pocit, že články píšeš pro mne :)….opět děkuji

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-04 11:19:20
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdybys chtěla něco levného a fakt účinného, tak: Seženeš sušená semínka kopřivy dvoudomé. Můžeš si je teď na podzim sama nažmoulat z rostlin a nasušit na vzduchu.
Koupíš hmoždíř z keramiky (nesmí to přijít do styku s kovem). Ráno rozemeleš dvě pol. lžíce semínek kopřivy a zamícháš do 1 žloutku z vajíčka (vajíčko musí být domácí biochov) a sníš jak to je. V poledne si dáš cca 1/3 z kvasnicové kostky (normálně droždí ze supermarketu) do trochy bílého jogurtu, rozmícháš, sníš. Večer opět 2 pol.lž kopřiva + 1 žloutek
Po pár týdnech nastupují výrazné účinky. Tato ,,dieta“ obsahuje fytoestrogeny ve vysokých dávkách a budeš se cítit parádně, i zkrásníš.

Ikona diskutujiciho Stenly919 2020-09-10 10:46:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško, nezvýšila jsi trochu dávku toho kopřivového semínka ? V receptu co mám já z přednášky TM se píše jen jedna čajová lžička semínka do žloutku a v poledne dvě lžíce jogurtu a do něj tři milimetry krychlové kvasnic. Mimochodem dělám tu kůru už týden a můžu potvrdit už teďkom, že se mi libido zvýšilo několikanásobně

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-10 16:44:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná jsem fakt trochu zvýšila semínka. Dělávala jsem to stejně vždycky od oka, tak aby to bylo poživatelné. Když se dá kopřivy víc, tak ti to neublíží 🙂 Jedna čajová stačí určitě taky, ale já jsem to nabírala velkou a chrst chrst.

Ikona diskutujiciho stenly919 2020-09-10 18:49:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Teda Aluško to musíš být po takový dávce teda pěkně ,,nabuzená´´, teda soudě aspoň podle účinků na mě a to jsem na rozdíl od tebe poněkud větší postavy(i když za ten poslední týden kupodivu trochu ubývám na váze), můžeš prozradit, jak potom tu přemíru hormonů řešíš ?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-10 19:19:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Já to samozřejmě neberu celý rok. Udělala jsem si to preventivně, ale jinak pokud člověk hormonální nerovnováhou netrpí, tak se – hlavně u žen které jsou mladé – nedoporučuje zásobovat hormonální systém fytoestrogeny, protože vytváří své vlastní. Ale u někoho kdo je v přechodu nebo po něm, to udělá divy.

Ikona diskutujiciho JOjo 2020-09-04 12:31:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu, to jako fakt?….něco takového jsem ještě neslyšela, ale to není samozřejmě podstatné 🙂 To vyzkouším, jsem teď dost bez života, elán fuč o nějaké chuti na sex ani nemluvě. Dost mě to žere, že menopauza nás tak ubije, je to nefér…..moc děkuji za typ :)….a dám vědět jak to zapůsobilo.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-04 12:35:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Neslyšela, protože je to stará věc z německých spisů, součást většího receptu, ale funguje to samo o sobě i jako suplement ženských hormonů velmi dobře. Jdi do toho, libido se ti taky zvedne. Spotřeba domácích vajíček je sice obrovská, ale fakt to stojí za to.

Ikona diskutujiciho JOjo 2020-09-04 22:21:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super a jak dlouho se to má užívat?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-05 07:48:15
Ikona diskutujiciho
sipka

4 týdny… pak to zase můžeš nahodit, až ti efekt opadne

Ikona diskutujiciho lenka f 2020-09-05 10:38:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je zajímavý recept, taky bych mohla vyzkoušet. Já mám ráda žloutky s cukrem a i třeba citronovou šťávu do toho.

Ikona diskutujiciho Irena 2020-09-06 13:43:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a už nic jiného se nejí?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-06 19:52:04
Ikona diskutujiciho
sipka

na ty estrogeny to stačí takhle.. jako 3x denně ti připadá málo? 🙂

Ikona diskutujiciho stenly919 2020-09-10 21:56:50
Ikona diskutujiciho
sipka

No co vím, tak by se nemělo konzumovat maso, které pochází ze zvířat krmených hormony, hlavně co vím, tak se jedná o vodňanské kuře a kostelecké uzeniny, a taky o různý sušenky. A Taky to nebude fungovat, pokud se užívá hormonální antikoncepce. Ale můžeš Aluško říct, jak je to s ostatními výrobky ? Třeba co pečivo, některé druh se před vložením do pece potírají taky rozšlehanými vajíčky, a co třeba v cukrárně takové žloutkové věnečky, těm se musíme po dobu kůry taky vyhýbat ?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-10 22:48:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Pečivo obsahuje jodidovanou sůl a dávají se tam vajíčka z velkochovů. Takže je to jasné.

Ikona diskutujiciho JARCA 2020-09-08 21:41:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A já mám dotaz, jak se pŕi této kůře stravovat a co pitný režim? 😊Díky za odpověď.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-08 22:12:55
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli je dotaz na ten estrogen, tak se jí úplně normálně. Nemá se pít alkohol. Jakože ani šluk.

Ikona diskutujiciho JOjo 2020-09-09 08:53:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to je pro mne hodně důležitá informace v době burčáků. Za celý rok se skoro nenapiji žádného alkoholu, ale burčák miluji…
Jinak jsem na kůru už najela. Byla jsem překvapena, jak jednoduché je z kopřiv semínka vyklepat či rovnou střapeček utrhnout. Jinak se dá samozřejmě sehnat na netu za „babku“ … V poledne rozmíchané droždí je docela mňamka, ale ten žloutek se semínkem až tak výborné není, ale co bych pro sebe neudělala. Dám vědět dál jak jsem na tom…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-09 09:02:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkus semínka rozemlít pořádněji na úplnou drťku a míchat se žloutkem pečlivě asi 1-2 minuty. Změní trochu barvu, zesvětlá, získá jinou konzistenci a nejenom že to pak chutná líp, ale navíc tam probíhá po delší dobu reakce látek a fytoestrogenů tak získáš víc.

Ikona diskutujiciho Martines 2020-09-09 14:14:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravim Alue, musi se ty koreny vcetne Rhodioly povarit pro lepsi ucinek ? Nebo staci vysejkovat treba v juice ? Dik? Mart.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-09 17:41:26
Ikona diskutujiciho
sipka

tak to asi pohledat po netu, to já přesně nevím

Ikona diskutujiciho Martinez 2020-09-09 15:54:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravim Alue, dostal jsem vysvetleni v obchode s bylinami, ze Zen Sen i Rhodiola je koren, ze se musi povarit pro jeho lepsi ucinky. Ale v clanku se uvadi nejaky ethanolovy suseny produkt Rhodioly ze uzivali pacienti, jak to tedy uzivat ? Dekuji, Mart.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-09-09 17:45:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Ethanol je alkohol… to znamená že to asi byla rhodiola naložená do lihu (nebo slivky), pak se to naředí třeba na 40%.
Obecně jsou alkoholové tinktury silnější než čaj, protože z toho vytáhnou víc látek. Možná by šlo koupit na netu už hotový přípravek.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-09-10 16:04:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Žen šen kedysi užíval dedo, boli to drobné tabletky ak si dobre pamätám, tuším v nejakej azijsky či vietnamsky vyzerajúcej krabičke. Tak neviem či to má zmysel. Možno lepší by bol koreň. Alebo prvé dve popísané rastliny.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek