5 případů ,,problémových“ dětí: Můžou za to jejich rodiče, říká dětský psycholog

17.12.2019 v Psychologie 17

Jsem dětský psycholog a někdy mám opravdu dost. Ničí mě rodiče, kteří své děti psychicky mrzačí. Drtivá většina psychických problémů totiž pochází z dětství, přesněji řečeno, od rodičů. To oni jsou vzorem, který dítě napodobuje. U více než poloviny dětí, které k psychologovi posílají lékaři nebo učitelé s podezřením na různé poruchy (právě tak se ke mně většina klientů dostává), by jediná správná diagnóza musela znít takhle: dospělí kolem dítěte jsou idioti.1.
Čtyřletý klučina se chová agresivně, vrhá se na jiné děti na hřišti, ubližuje mladší sestřičce. Stačí desetiminutový rozhovor s otcem a matkou a všechno je zřejmé. V rodině ani dospělí neznají výraz „promiňte“, „prosím „ a „děkuji“. Zvykem je na sebe řvát, vyhrožovat si „… ti jednu vrazím“ a tak dále.

To nejlaskavější, co v mé přítomnosti dítěti řekli, bylo: „Drž hubu, dacane!“ Otčímovi dítěte (přestárlému fanouškovi techna, kterému je podle občanky skoro čtyřicet a mentálně asi tak 13-14 let) připadá jako fakt dobrý fór naučit dítě, aby babičce na cokoli odpovídalo: „Drž hubu, ty stará krávo“.
Zkrátka, chlapec žádnou poruchou netrpí, pouze napodobuje rodiče.

2.
Šestiletá holčička Jana o sobě mluví výhradně v mužském rodě jako o Honzíkovi. Porucha sexuální sebeidentifikace? Nic takového.
Maminka s tatínkem chtěli zkrátka dalšího chlapečka a od dětství dítěti říkají, jaká škoda je, že se narodilo jako holčička. Na jakýkoli náznak slabosti reagují slovy: „Snad nebudeš jako holka!?“ (Nevadí jim, že jejich dítě skutečně je holka?!).

Prosbu o zakoupení hezkých botiček vnímají jako důkaz, že z dcery vyroste prostitutka. Tohle slovo už Jana dobře zná. Se starším bratrem rodiče nadělají jako s princem, je to přece chlapec, že.
Jana měla na výběr jen dvě možnosti. Buď navěky zůstat člověkem druhé kategorie, nebo se pokusit stát člověkem kategorie první. Zvolila si druhou možnost, což je zcela normální reakce člověka se zdravou psychikou, i když je ještě malý.
Co je skutečně nenormální, takhle zamotat chytré a na svůj věk neobyčejně rozumově vyspělé dívence hlavu – v předškolním věku!

 

3.
Žák první třídy ustavičně zkouší sahat jiným dětem do kalhotek , přistupuje k nim zezadu a pohybově napodobuje pohlavní akt, přemlouvá holčičky, aby předvedly striptýz.
Zvýšený zájem o toto téma v tak nízkém věku může být příznakem několika velkých problémů. Buď bylo dítě zneužíváno, nebo jde o závažnou hormonální poruchu (hormonální výbava dospělého v těle dítěte), nebo jsou to projevy problémů v mozkové kůře…

Vychází však najevo, že otec dítěte pokládá za naprosto normální sledovat v jeho přítomnosti pornofilmy: „No a co, dyť je malej, houby rozumí. A jestli rozumí, aspoň z něj vyroste chlap, chachacha…4.
Desetiletá dívenka doslova nenávidí všechny kluky a jakoukoli narážku na vztahy mezi pohlavími. Souseda v lavici, který řekl, že je hezká, napadla jako zuřivá fúrie a rozbila mu nos.
Zjišťujeme, že za situaci může osamělá matka holčičky. Je to žena s bouřlivým, ne příliš zdařilým osobním životem. Střídá „nové tatínky“, z nichž někteří nevydrželi ani tři měsíce (navíc jeden z nich holčičku ještě ke všemu bil).
„Jsme jako dvě kamarádky, říkám jí všechno“, prohlašuje matka. Z dítěte si zkrátka udělala důvěrnici. Od útlého dětství má holčička přehled, který z maminčiných „strýčků“ má problémy s potencí, který žárlivou ženu (číhala na maminku u východu z práce, z čehož si maminka odnesla dva stehy v obličeji), který z nich je držgrešle („Ani prstýnek mi nekoupil“), kvůli kterému byla matka na třech potratech, atd.

Matka je upřímně přesvědčena, že dceru připravuje na dospělý život. Holčička má za to, že „dospělý život“ znamená nekonečné dohadování s cizími manželkami, potraty a problémy s potencí a vším tím opovrhuje (a je těžké ji v tomto případě nechápat).

5.
Desetiletý chlapec. Vzácný případ, kdy dítě přivedla jeho matka: „Udělejte s ním něco, zlobí svého otce“. (Téma „knoflíku“, který se stiskne a dítě je pak hodné, je oblíbeným tématem rodičů, kteří dítě přivedou sami.)
Jde o přímo klasickou situaci. Tatíček čas od času nalezne novou lásku a odejde k ní, načež si ho matička „vybojuje zpátky“ chutnými obědy a hedvábnými župánky, nějaký čas panuje v rodině idylka a pak se všechno opakuje.

Přestávky jsou stále kratší a dítě všechno „kazí“ tím, že se k tátovi chová jako k tátovi a ne jako k padišáhovi Východu. Nedávno dokonce – ta drzost! – chtěl po otci, těžce strádajícímu kocovinou, aby mu pomohl s úkolem! Dostal sprostě vynadáno a takovou facku, že chytil druhou o zeď.
Odpověď „Dejte sakra radši pár léčebných facek otci!“ se samozřejmě nevejde do rámce profesionální etiky. Je to ovšem to hlavní, co člověku rezonuje v hlavě, když něco takového poslouchá…

Všechno to jsou případy z posledního měsíce. Zatím jsou všechny ty děti – a mnohé jim podobné – jenom děti, které neměly štěstí na rodinu. Avšak uplyne jenom krátký čas a změní se dokonalou upíří transformací v dospělé, kteří budou mrzačit další pokolení dětí.

napsal Z.A. Dolba
převzato ze zdroje: https://www.pronaladu.cz/5-pribehu-ze-zivota-deti-a-jejich-rodicu-ocima-detskeho-psychologa/Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-12-17 01:17:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ha. a já byla na uplně debilní základce a za to, že jsem byla problémová (čímž dítě dává vždy najevo jen to, že je s ním zacházeno špatně a zcela nevhodně), šikanoval i ředitel. což byl jen psychouš, co neměl ve skutečnosti mezi děckama co dělat a já bejt rodič, normálně ho zažaluju.

fakt mě štve, jak se o tom dodnes neví, jaký psycho ta naše základka byla. prosímvás, hlavně si vždy velmi dobře prověřte, kam vlastně dáváte děcka. neni vždycky všechno tak, jak to vypadá.

Ikona diskutujiciho Veronika 2019-12-17 08:15:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rodinná výchova je základ a z nej sa odvíja úplne všetko, deti napodobňujú vzorce správania, učia sa od rodičov a keď sú tieto vzorce negatívne môže to mať takéto patogénne a horšie následky a deťom, ktoré za nič nemôžu ničia životy… povedala by som jednu vetu ktorá je síce krutá ale pravdivá…na čo v tom prípade mali takýto rodičia deti, keď ich nedokážu vychovať v zdravej a rodinnej výchove?

Ikona diskutujiciho aťa 2019-12-17 08:23:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zaujímavé,ďakujem. Tak mi príde,že chyba sa už stala v starkých, keď vychovávali deti.

Ikona diskutujiciho Sojina 2019-12-17 08:52:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den, je to tak, a je to strašně smuté. Často potkávám ve městě nebo v obchodech rodiny, kdy si říkám, co z těch dětí bude, když se k nim rodiče chovají tak, jak se chovají – nebo už se bohužel tak chovají i děti..Často je mi jich líto a říkám si, co by z něj vyrostlo, kdyby měli dar dostat jiné rodiče. Bohužel toto nemůžeme změnit…

Ikona diskutujiciho hanka 2019-12-17 09:24:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm, tak to je případ mojí ségry která je drzá, vypočítavá a rodičům sprostě nadává. V dětství jsme u rodičů viděly hádky, křik, žádná normální komunikace, neúcta, manipulace atd. Ségru pak rodiče označili za „nezvladatelné“ dítě se vzpurnou povahou, ale podle mě se na ní jen podepsala špatná výchova a stres v rodině. Ve skutečnosti je to citlivá nešťastná holka a tímto způsobem se brání a navíc má spoustu osobních problémů, které si ale ani nepřizná, jenom kope do všech okolo. Tak takhle vzniká nešťastná a sebedestruktivní společnost.

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston405 2019-12-17 09:41:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hluboce opovrhuji lidma, kteří si dovolí na tento svět za takových podmínek přivádět děti a přehazovat na ně odporné problémy, které nejsou jejich.

Ikona diskutujiciho kiana 2019-12-17 12:31:02
Ikona diskutujiciho
sipka

to je drsný článek

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-12-17 16:20:07
Ikona diskutujiciho
sipka

horší je, že spousta to dělá i nevědomě nebo z blbosti.

Ikona diskutujiciho Kallis 2019-12-17 15:16:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Velice smutné…jenže to začíná už v porodnici. Když jsem porodila naši druhorozenou,přišla se mě sestřička zeptat,jestli chci miminko hned k sobě,nebo si chci odpočinout.Nechapala jsem,jasně že ji chci hned.
Na to mi sestřička odpověděla,že teď je nový trend,že maminky nechávají své NAROZENÉ děti u sester a matkám je nosí jen na kojení!!!!A že tam mají ženu, která s dítětem nebyla v kuse dýl jak 30min a další den jdou domů,že by ji zajímalo,jak se o nej postará…Primář poté dal nařízení,že děti mohou být u sester nejdéle 48hodin…
Vždyť ta doba seznamování a objevování se s novým členem rodiny je ta nejkrásnější… nerozumím tomu 😢

Ikona diskutujiciho Hana 2019-12-17 16:56:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak nějak si asi, doufám, uvědomuji, co vše moji rodiče dělali špatně, a pokud jednou budu mít děti, tak pevně doufám a věřím že to budu dělat jinak a líp..

Ikona diskutujiciho Eame 2019-12-17 23:42:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Není zas tak jednoduché vyjet ze starých vzorců, které si neses z dětství, naštěstí to není ani nemožné a chce to hodně sebeovládání, trpělivosti, odvahy, lásky a sebedůvěry, není lehké vždy ustát nátlak okolí nebo automatickou reakci v návalu rozcileni.

Ikona diskutujiciho Jantulka 2019-12-17 21:54:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to je neskutočne frustrujúci článok! Presne kvôli takýmto vycucnutým mozgom sa snažíme vyhýbať takejto upadajúcej spoločnosti. Nie vždy sa to však podarí, tak už som bola párkrát svedkom, srdcezvierajúcich scén.
Najhoršie bolo, keď otec nútil svoju ani nie trojročnú dcérku, neodškriepiteľnú inrovertku, hrať sa s inými deťmi na ihrisku. (pretože podľa neho, ako jedináčika, sú kamaráti veľmi dôležitý). Dievčatko sedelo na tráve, kľudne sa samo hralo, nikomu nezavadzalo, keď jej ten Magor hovorí, „Choď sa hrať s deťmi!“ Dievčatko pozrelo naňho tými najsmutnejšími očami, jemne zakrútilo záporne hlavou, keď ju ten Idiot vytiahol jednou rukou za ruku do výšky, druhou jej nahádzal na zadok, pustil ju na zem a zreval : „Tak a teraz zmizni!“
Nebola som schopná slova, srdce mi stislo a bolo mi na zvracanie. Celý týždeň po tom, som nemohla kľudne spať a pri všemožnej snahe som to nemohla spustiť z mysle.

Ikona diskutujiciho Luk 2019-12-24 20:25:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně tak, úplně mám někdy pocit skoro až vlastní sebezáchovy, když jsem svědkem takových věcí. Jako kdybych viděl nwm, napadení nějakého člověka na ulici a mám chuť zasáhnout bez všech zábran toho, jak se máme tvářit a chovat. Štve mne to a mrzí zároveň, někdo by měl asi převychovat ty rodiče? To se ve mne budí, když se ten moment odehrává.

Ikona diskutujiciho Dianax 2019-12-18 20:04:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

práve pre toto som prestala brať do terapie deti. proste vždy som jemne musela naznačiť rodičovi, že liečiť by sa mal on…

Ikona diskutujiciho Luk 2019-12-24 20:32:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Vypozoroval jsem u dětí, třeba i během školy, že pokud máme je něco učit, nebo po nich chtít nějaké kladné změny, vždy stačí aby sama autorita to prožívala, inspirovala je sebou samou, vtáhla je takto do tohoto dění a děti to začne zajímat, protože ony mají neustále zájem a budou sami od sebe napodobovat, protože to budou moct přirozeně vypozorovat. Je to tak easy!
Já se divím že to rodičům spíše nepřijde přitažlivé, však je to tak snadné a pěkné, změnit svůj život a kvalitu “výchovy“ svého potomka, že si sám rodič aspoň na lepší verzi sebe sama začne hrát. Však z dětí jde ta energie neustále, se divím že ten rodič si neřekne ,,nádhera, budu jen víc žít sebou samým a budu lepším, může to být i hra pro mne, protože to bude i zlepšovat život mého dítěte a to přese chci!,, Fakt jako! 😀

Ikona diskutujiciho BAP-BAP-PA (VAR-VAR-RA) 2020-01-18 00:05:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To sú následky (dôsledky) násilného „pokresťančovania“ – ťahá sa to od tých čias – násilné vytrhnutie z koreňov , zamedzenie výživy ZDRAVOMYSLIA a RODovej kontinuity , udržiavanie v blude (zmena významu slov, zmena slov – rozpor medzi nadvedomím a vedomím, …) – z toho plynúci zmätok a následné opakovanie chýb – len osobnosť veľmi silná a intuitívna je schopná sa z toho kolotoča vymaniť – je to skutočne veľmi náročné.

Ikona diskutujiciho BAP-BAP-PA (VAR-VAR-RA) 2020-01-18 01:04:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zbytočne ukazujeme na „niekoho“, zbytočne si vylievame bôle a žiale na rodičov, pra-rodičov, … Dôležité je vrátiť sa v čase späť a hľadať bod ZLOMU – VZNIKU – teda mechanizmus vzniku a jeho posiľovanie, živ-enie UTRPENÍM po celé generácie!!!

Čím bližšie stojíte, tým menej vidíte! – na tom je založené to známe ABRAKA-DABRA … dnes vidíme len „ovocie“ dlhodobej TYRANIE.

Pri násilnom, krutom, beštiálnom „pokresťančovaní“ – deti, ktoré nechali žiť, museli sa povinne dívať na mučenie a vraždenie svojich predkov a najmladších súrodencov – následne boli umiestnené do prostredia, v akom sa približne chovali prasatá – zároveň tie deti museli otročiť na vrahov svojich predkov bez akéhokoľvek kontaktu s ľúbosťou … prirátajte následné otročenie na rôznych „pánov“ a podmienky, v akých boli prinútení živoriť – inkvizíciu – verejné aj neverejné mučenie a vraždenie (popravy ohňom a mečom – prípadne sekerou a pod.) všetkých, u ktorých predpokladali DAR-y, verejné bičovania, … je to sled UTRPENIA, PONIŽOVANIA, … prirátajte zmenu jazyka – SLOV a ich zmyslov a významov … a mnoho iného.

Dnešok len zrkadlí to všetko utrpenie na nás napáchané – ide o REŤAZENIE UTRPENIA – ODOVZDÁVANIE ŠTAFETY – toto je nutné spoznať a následne poznať (pochopiť) KTO naozaj sme, prečo sme prišli v danú dobu na Zem a ČO je našou úlohou.

Je mi smutno, keď to všetko vo svojom okolí (aj mimo neho) vnímam, je mi smutno, keď čítam diskusiu a vnímam len ďalšie ubližovanie tiež „obetiam“, ktoré žijú v temnote bezvedomia a správajú sa presne podľa pokynov do nich vložených – žijú tak, ako si to NÁSILNÝ BEŠTIÁLNY ZLODUCH a VRAH želá – odovzdávajú mu energiu, ktorú potrebuje k svojej existencii – o tom je „Matrix“ – väzenie – farma na produkciu nízkych a záporných vibrácií, v ktorom sme držaní ako POŽIVEŇ TEMNOTY a démonov.

Ako z toho marazmu VON?!? – jednoducho – začať šíriť ĽÚBOSŤ bez ohľadu na to, či vám ju niekto vracia. Bytostne dôležité je ĽÚBIŤ – šíriť ĽÚBOSŤ!!!! … nie očakávať ľúbosť od iných … a na oplátku im za to „niečo“ ponúknuť.

Samotný článok vo mne vyvolal silný pocit, že ten, kto ho pôvodne napísal, je otrokom temnoty – že ide o snahu znovu odoberať deti RODičom … a … nájsť a ukázať dôvod!!!! – nie riešiť príčinu!!!!!

PS: To nie je kritika týchto stránok, aj keď je z mojej strany očakávané rozuzlenie od bytosti, ktorá tento článok na svojom webe uverejnila.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek