5 vět, které lidé používají, aby vás zmanipulovali

19.11.2019 v Psychologie 7

Lidé, kteří mají vypilované své manipulační techniky, patří mezi osoby, které dokážou vyprávět nejkomplikovanější příběhy. Zároveň jsou to lidé úskoční, zavádějící a nejednou až otravní. Ví přesně co mají říct, jak to říct, komu to říct a kdy to říct, aby dosáhli svého. Mají jen velmi málo – nebo žádné – obavy ohledně pocitů nebo životů druhých. Pokud se stanete jejich obětí, jste pro ně jen malou nepříjemností, respektive překážkou k tomu, co z vás chtějí vytěžit.Abyste věděli na co si dávat pozor při jednání s takovými manipulativními lidmi, zde jsou ukázky častých frází, které použijí ve chvíli, když od vás něco chtějí.

1. Nepřeháněj
Manipulativní člověk vám často řekne, abyste neměli přehnané reakce na to, co po vás chce. Bude se snažit to zahrát tak, aby to vypadalo, že po vás v podstatě ani nic nechce. Ve většině případů však sám bude přehnaně reagovat, pokud mu odmítnete dát to, co od vás žádá.
Nepodléhejte takovému tlaku, nejste to vy kdo přehání. On prostě chce, abyste se podvolili.

2. Nebuď dramatický
Pokud nezabere první útok s přehnanými reakcemi, řekne vám, abyste nebyli dramatičtí. Tato situace je již sama o sobě dramatická tím, že proti vám i použijí informaci, kterou na vás předtím vyslídili.
Je důležité, abyste si uvědomili, že dramatičtí jsou oni a proto nehrajte jejich manipulativní hru.

3. Nebuď přecitlivělý
Už jen tím že to řekla, tato osoba demonstruje, že jí nezáleží na vašich pocitech!

Bez ohledu na to, co od vás chtějí, pokud vy nejste v pohodě jim to poskytnout, tak nemáte povinnost jim vysvětlovat, proč to takto cítíte. Vaše pocity jsou více než platné a pokud říkají NE, tak se nemusíte před nikým obhajovat.

Mnoho lidí toto neumí, protože jsme celé dětství byli cvičení na to, abychom nedůvěřovali svým pocitům, nevěřili sami sobě a neustále se podvolovali dospělákům – autoritám. Kdo v pubertě tento škodlivý dětský program nepřekoná, je poté velmi snadno zmanipulovatelný, protože má pocit, že to jak se cítí není platné, že to není důležité, že to jak se cítí není odůvodněné a má za to, že musí druhým vyhovět i když to tak necítí, i když to nechce, i když ví, že tím ubližuje sám sobě. Je zvyklý na to, že když nevyhoví, přijdou výhružky, sankce a násilí. Byli jsme v tomto duchu vychováni a formovala nás tak i školní docházka. Naše přirozené projevy skutečných pocitů byly manipulací ze strany dospěláků potlačeny přesně těmito větami. ,,Nepřeháněj, ty zas naděláš, vrať se až budeš normální…“
Není proto divu, že je většina lidí velice zranitelná a snadno zmanipulovatelná, máme to zasuté v podvědomí, prošli jsme tímto intenzivním druhem výcviku (spíše vymytím mozku, abychom se vzdali svých skutečných citů a přestali jim naslouchat).

4. Přestaň se chovat jako blázen
Pokud tato osoba skutečně má tu kuráž nazvat vás šílenými nebo řekne, abyste šílení nebyli když odmítnete její požadavek, pak je třeba okamžitě zbystřit pozornost. Nepodlehněte její hře bez ohledu na to, co se vám snaží říct.

Pokud vaše „šílenost“ je racionální odpověď na něčí přání nebo potřeby, pak zřejmě existuje dobrý důvod, proč to takto cítíte. Vy nejste šílení. Vy se jen snažíte uvažovat střízlivěji, než kdykoliv předtím. Pokud je tu někdo šílený, tak jsou to oni.

….. Neslyšeli jste náhodou tuto větu často když jste byli malí?

5. Špatně jsi mě pochopil
Manipulátoři se na závěr často uchýlí k této poslední větě o tom, že jste nepochopili jejich záměr. Oni nejprve nepochopili vaše potřeby a přání tím, že po vás žádali něco pro jejich osobní prospěch a váš neprospěch.

Vy jste nic špatně nepochopili a nic dané osobě nedlužíte. Dokonce ani ten čas, který s nimi trávíte.

Pokud je ve vašem životě člověk, který manipuluje vás nebo ostatní, měli byste se s takovým toxickým chováním vypořádat, případně úplně odejít z dosahu dané osoby. Zde neexistují kompromisy.

připravila Aluška.org © www.aluska.org 2019

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Veronika 2019-11-19 09:57:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, díky za toto téma. Chtěla bych jen napsat, že toto je velmi vážné téma, které je velmi málo otevírané. Bohužel život s manipulátorem může mít velmi zásadní a neblahé důsledky na manipulovanou osobu,zejm. jedná-li se o partnera nebo rodiče. Pokud cítíte, že je něco v jakémkoliv vztahu špatně,zkuste se podívat na 30 charakteristik manipulátora (např. na Wikipedii) a jednoduše si otestovat,zda je dotyčný manipulátor. Pak doporučuji nacvičit kontramanipulaci,zde lze využít především knihy od Isabelle Nazare-Aga,a to knihu Nenechte sebou manipulovat a další. Bohužel mluvím z vlastní neblahé zkušenosti.

Ikona diskutujiciho Luk 2019-11-19 13:28:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, chci se zeptat prosím na takovou asi obyčejnou věc 😀 viděl jsem včera zajímavé znamení na nebi.
Možná že to ani není znamení, ale bylo to úžasné.
Viděl jsem zvláštní duhu, něco jako když se duhově leskne hladina nafty, tak toto se rozléhalo široce pod sluncem. Chtěl jsem se zeptat pomalu lidí 😀 jeslti to vidí, protože já něco takového ještě neviděl. Pod tím duhovým závojem bylo mračno jak dvě velké křídla holubice.
Napadlo mě že ta netipická duha buď je fakt nějaký chamický něco 😀 rozplivajici se na nebi a nebo mírné mrholení, ale vždy u kalep vznikala ta klasická obloukovitá duha, co na to říkáš XD?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-11-19 13:32:37
Ikona diskutujiciho
sipka

bez fotky nevím, neviděla jsem to

Ikona diskutujiciho Luk 2019-11-19 14:27:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já jel v buse no 😀 škoda

Ikona diskutujiciho Moudravrba 2019-11-19 13:48:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Naštěstí už jsem za ty léta praxe otrlý vůči různým druhům manipulací.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-11-19 14:09:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

svatá pravda. zajímavé téma.

Ikona diskutujiciho Tom 2019-11-19 18:30:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, těch technik manipulace je hodně. Jen jsem chtěl zareagovat na to, aby se to nepletlo, že člověk se má rozhodovat s citem, ale neřídit se pocity. Protože někteří lidé mohou mít například pocit, že někomu se děje velká křivda, ale sami jsou oním dotyčným zmanipulovaní, aby ho chránili. Jedním z druhů manipulace je třeba to, že o sobě podávám druhým takové informace, které se mi hodí, ale potají dělám něco jiného a sleduji jiné cíle. Lidé se pak rozhodují podle toho, co je jim předhozeno, ale svým citem nedokáží odhalit i jiné aspekty problému, že je to třeba úplně jinak. Proto se má člověk řídit citem, ale nenechat se vláčet momentálními pocity. Snad se mi to podařilo vysvětlit srozumitelně. 🙁

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek