5 Vztahových mýtů, kterým jsme byli naprogramovaní uvěřit

15.1.2022 v Psychologie 1

Součástí lidského bytí je navazování vztahů a nejvýznamnější vztahy, které navazujeme, jsou často vztahy romantické. Ve společnosti mají velkou váhu a hodnotu. Mít vztah považováno za obecnou „nutnost“, abychom zapadli do normální společnosti. Na duchovní úrovni nám vztahy pomáhají vyvíjet se a mohou nám ukázat, kdo jsme a co v životě skutečně potřebujeme. Mnohým z nás vztahy pomáhají růst, probouzet se a dávají nám cenné lekce o vlastní hodnotě.Protože se na vztahy klade důraz, jsou opředeny i některými mýty. Byli jsme naučeni některým názorům ohledně vztahů, které prostě nejsou pravdivé. Jsou totiž řízeny egem a strachem. Zde je 5 z nich:

1. Že musíte být ve vztahu
Na tom, že jste svobodní, není nic špatného. Ale kolem těch, kteří žijí svobodný život, panuje určité stigma, zejména pokud jde o ženy. Některým lidem se ve vztazích daří a jiným zkrátka ne. Někteří lidé přitahují mnoho potenciálních partnerů a jiní ne. A to je v pořádku.
Není nic špatného na tom, když je člověk svobodný a rozhodne se žít nezávisle. Ale většinová společnost věří, že lidé, kteří to dělají, jsou chladnokrevní, nebo nemají schopnost milovat. To prostě není pravda. I lidé ve vztazích mohou být chladnokrevní, nebo postrádat schopnost milovat. Není to něco, co je vyhrazeno pro nezadané.

Někteří lidé jsou lépe uzpůsobeni k tomu, aby byli ve vztahu a jiní jsou lépe uzpůsobeni k tomu, aby byli svobodní. Každý je jiný a každý má jinou životní cestu, takže pokud jste single, přijměte to za své a vnímejte to jako životní zkušenost.

2. Že vztahy jsou o lásce
Vztahy nejsou jenom o lásce. Naší prací je milovat, dávat a přijímat lásku. Další emoce, které se podílejí na tom, že se ve vztazích cítíme láskyplně, jsou důvěra, komunikace, soucit a laskavost, které se vrství na základ lásky. Právě tyto prvky pomáhají lásku pociťovat na té nejplnější, nejhlubší úrovni.

Lásku můžeme přijímat od kohokoli, včetně sebe samých, protože jsme z ní stvořeni. Nemusíme být ve vztahu, abychom ji mohli prožívat. Být ve vztahu není jen o lásce, je to o nalezení někoho, kdo je společníkem pro váš život a pro vaši duši. Z toho je cítit láska, ale jsou to jiné věci, díky kterým vztah skutečně vydrží.

3. Že musíte najít „toho pravého/ tu pravou“
Najít „toho pravého“ je rozhodně jeden z největších mýtů, kterými nás krmí. Žádný „ten pravý“ neexistuje.
Existují lidé, které potkáváme a kteří v nás vyvolávají silnou reakci. A existují lidé, kteří nám dělají dobře, ale to souvisí spíše s naší energií a s tím, co přitahujeme do svého života. Spřízněné duše také existují, ale tyto vztahy se odehrávají na duchovní a energetické úrovni, a ne v tradičním smyslu představy o vztahu. Nemusíme být romanticky spjati, abychom prožívali vztah, a můžeme mít více než jednu spřízněnou duši.
Často, když se vydáváme hledat „toho pravého“, ve skutečnosti hledáme způsob, jak zaplnit prázdnotu ve vlastní duši. Můžeme také jednat ze strachu, protože věříme, že nemůžeme zůstat s někým, kdo nesplňuje všechna naše kritéria.
To neznamená, že tam venku není někdo, kdo je pro nás dokonalý, ale tento „dokonalý někdo“ se bude měnit a vyvíjet tak, jak se měníme a vyvíjíme i my sami.

Existuje mnoho lidí, se kterými si můžete vytvořit skvělý, láskyplný vztah. To neznamená, že se máte spokojit s něčím co vám nesedí. Znamená to, že možná budete muset přehodnotit své myšlenky ohledně „toho pravého“ a toho, co skutečně hledáte.

4. Že váš vztah musí být dokonalý pořád
Jsme lidé, nikdo není dokonalý a dokonalé proto nejsou ani vztahy, které vytváříme. Vztahy jsou o růstu a podpoře. Potřebujeme podporu, abychom mohli růst, a potřebujeme podporovat svého partnera, aby mohl růst on, a někdy to může dát hodně práce. Vztahy je třeba vědomě budovat a chránit. Neexistuje vztah, který by byl vždy šťastný a dokonalý, navzdory tomu, co můžete vidět na sociálních sítích. Ve vztazích jsou šťastné chvíle, ale jsou i těžké chvíle. Je to normální a je to součást procesu.

5. Že váš vztah musí vypadat jako vztah všech ostatních
Stejně jako se lidé liší, liší se i vztahy, které pěstují. Někteří partneři žijí rádi spíš odděleně, jiní jsou pořád spolu, někteří partneři mají mezi sebou velký věkový rozdíl, jiní jsou stejně staří atd. Ať už je kombinace jakákoli, nezáleží na ničem jiném, než na tom, jak se cítíte a co si pro sebe a pro svůj život přejete.
Nikdo, kromě lidí v daném vztahu neví, co se v něm děje, takže druhé lidi nesuďte, nepleťte se jim do toho, ani nepodléhejte soudům druhých.

Vztahy jsou jedny z nejdůležitějších věcí, které v životě máme. Ať už ty vaše vypadají jakkoli, vězte, že jsou vaším nástrojem na cestě k sebepoznání.

© aluska.org 2021Komentáře

Ikona diskutujiciho Heretik 2022-01-15 15:56:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Štěstí je program. (Ale to už jsem jednou říkal…)
Láska je také program. Tyhle a podobné programy jsou regulátory. Jsou parametricky nastavitelné. Čarodějky, které se ve svém byznysu specializují na zakázkové úpravy vztahů, to dobře znají.
Mágové si svoje parametry určují sami. Jiná úroveň.

Emocionální asymetrie ve vztahu je klasické kulturní téma, v každé epoše. To indikuje, že se jedná o jednu z hlavních řídících struktur v lidských bytostech. Kultura je transfer emocí.

Ale nejhorší forma „vztahu“ vůbec je otroctví. Otroci své pány skutečně milují, to se přihodí když jejich regulace je saturovaná na maximum. Jinak by nemohli být otroky. Obětují se rádi. Většinou si přitom ani neuvědomí, že jsou pouhý zdroj.

Připomeňme si, že v logickém paradigmatu náboženství (což je převládající faktor v řízení civilizací) je člověk umělá bytost, v podstatě biologický android. Náboženství lásku k bohům zpravidla vyžadují. To není náhoda, ale systém.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek