5 Způsobů, jakými se na svých dětech dopouštíte gaslightingu

16.2.2022 v Psychologie 4

I když většina z nás chce pro své děti udělat jen to nejlepší, někteří z nás mají pochybný pohled na to, co to přesně je. Všichni si myslíme, že naše děti jsou spokojené, ale jsou skutečně?
Gaslighting je forma psychického týrání. Je to taktika, kterou mnozí manipulující používají, aby v někom vyvolali pocit, že jeho vnímání reality je zcela nesprávné. Jedná se o velmi zlovolnou taktiku, která si na oběti vybírá velkou daň. I když se to zčásti děje v milostných vztazích, často se to objevuje i ve vztazích mezi rodiči a dětmi.Gaslighting je něco, co se děje chronicky, skrytě a postupně to oběti prakticky vymyje mozek. Lidé, kteří gaslighting provádějí na svých dětech, si to často ani neuvědomují, protože u některých to může být součástí cyklu. Něco, v čem oni sami vyrostli a připadá jim to proto normální. Ale je to něco, co je třeba zastavit.
Pokud vás ve vztahu s vaším dítětem vystihl následující seznam příznaků, musíte se polepšit a výrazně změnit své chování.

Svým dětem se vysmíváte
Ponižování vašich dětí, ať už si to uvědomujete, nebo ne, lze považovat za gaslighting. Zesměšňování vašich dětí v nich zanechává duševní zmatek a rozrušení. Takové jednání je nepřijatelné. To, že si myslíte, že by neměly být kvůli něčemu rozrušené, neznamená, že byste jim měli dávat najevo, že jsou jejich city neplatné a bezdůvodné.

Přílišná kontrola
Jako rodič jste ten, kdo má mít kontrolu, ale neměli byste zacházet do extrému. I když se všichni bojíme fáze, kdy se naše děti vydají do světa, musíme se smířit s tím, že se to jednou stane. Nedávejte svému dítěti pocit, že tím, že je samostatnější, dělá něco špatně. Neměli byste ve svém dítěti vyvolávat pocit, že je bez vás bezmocné, protože jednoho dne už nebudete nablízku. Vaše děti musí vědět, jak mají fungovat bez vás.

Nikdy se neomlouváte
I rodiče se můžou čas od času zmýlit. Je důležité se omluvit, když uděláte chybu. Neměli bychom v dětech vyvolávat pocit, že dělají pořád něco špatně jenom ony, i když to tak není. I když může být těžké se svým dětem omluvit, je důležité to v některých případech udělat.

Jste na své dítě příliš přísní
Jistě, děti někdy dělají chyby, to je naprosto normální. Vyletět pokaždé z kůže však situaci nepomůže. Nenuťte své dítě, aby před vámi ze strachu skrývalo pravdu. Pokud budete neustále přehnaně reagovat, přestane se vám svěřovat. Jistě, disciplína je důležitá, ale jen do určité míry.

Odmítáte jejich emoce
Říkáte svému dítěti, že přehání, i když to tak ve skutečnosti není. To není dobrý způsob výchovy. Neměli byste svým dětem říkat, co by měly nebo neměly cítit. Jejich emoce jsou jejich vlastní, nemůžete je změnit. To jde ruku v ruce s rodiči, kteří se snaží svým dětem diktovat, co se jim líbit bude a co nebude. Takhle to nefunguje.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Vap 2022-02-16 01:35:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sice né jako dítě, ale jako dospělý jsem to zažil zejména na lide.cz a dalších diskuzích.Je na čase, aby gaslighteři měli konečně kruté časy a vše se jim povracelo.Gaslighting musí být smeten z povrchu zemského.Zakázat psychopaty.Zlaté časy, když tyhle pseudo-psychologické koniny nikdo neznal.Ono těm koumesům jde o to, aby štvali lidi a tím vyvolávali zlo, protože je lidi za to začnou přirozeně nenávidět a slabší kusy se nervově zhroutí.Ale boží pokuty za psychologické škody na lidech jednou padnou.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-02-16 09:46:16
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo hele… o tomhle bych klidně taky mohla udělat životopisnou knížku. Je to opravdu extrémní. Nevím, jestli je to moderní dobou, kovidem, nebo byli lidi vždycky takoví a akorát jsem to neviděla. Ale je jich fakt hodně a jsou nebezpeční.

Ikona diskutujiciho Terka 2022-02-16 07:27:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že tohle není zcela přesné. Termín gaslighting se totiž užívá ve vztahu mezi dospělými lidmi zcela záměrně. V takovém vztahu jde o to, aby gasligher svou oběť znejistil, zpochybnil její víru v sebe a svůj zdravý rozum, a tím ji na sobě učinil závislou. Děti jsou závislé na rodičích už z principu a navíc jsou ovlivněné jejich vnímáním světa, takže na ně lze působit i bez tak sofistikované metody jako je gaslighting.
Slovo vzniklo podle divadelní hry/filmu Plynové lampy, v němž manžel rozsvěcí a zhasíná světla v domě a své ženě tvrdí, že ona si to jen vymýšlí, že to není skutečné a že je blázen. Manželka se na něm stává víc a víc závislou, protože se bojí věřit vlastnímu úsudku a smyslům. A přesně tohle je gaslighting.
Příklady ve článku této definici neodpovídají buď vůbec, nebo jen z části. Například tvrzení, že oběť přehání nebo zbytečně vyvádí, je hysterická, nemá na své emoce právo je jedním z aspektů gaslightingu, to je pravda. Ale ve vztahu k dětem bych byla opravdu s užívám tohohle termínu opatrná.

Ikona diskutujiciho Vap 2022-02-17 15:05:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono to všechno bude dobou, lidi sice byly sviňky vždycky, ale to, co začalo po sametové revoluci (nebo už lehce před), to nemá obdoby, rozmohly se různé mafie a satanismy.Tady NEŠLO pouze a jen o změnu systému ve smyslu hospodářském.Od devadesátých let jde svět do kytek celkově.I západ např. v 60 a 70-tých letech byl úplně něco jiného než dnes.Spousta letitých učitelů v devadesátých letech zaznamenala pokles morálky a nárust agrese u žáků a nejenom u žáků.Pokud někdo tvrdí, že byli žáci agresivní a amorální vždycky, ale že tenkrát se o tom jenom nepsalo, tak se dopouští zavádějícího TENDENČNÍHO jednání (podobně jako někdy dělají novináři svoje díla).Ano, o leččems se skutečně nepsalo, ale osobní zkušenosti učitelů nikdo neoblafne.Pravda je, že té agrese a amorálnosti mezi žáky tehdy nebylo tolik, ale zároveň nikdo netvrdí, že vůbec nebyla.Učitelé si pokles morálky žáků určitě sami nevymysleli.A už jsme opět u těch tendenčních manipulantů, kterým je často blízký i ten gasligting-rádi dělají z druhých pit..Když má někdo názor, který těm manipulantům nezapadá do vitríny, tak jsem kolikrát viděl, jak se začnou herecky a hystericky smát, jak ten smích ze sebe ždímou.Takto se bojí čert kříže-výstižné.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek