6. Jak zdravě nakupovat (sladkosti)

4.3.2012 v Výživa 61

Tento článek je součástí seriálu. Přejděte prosím na -První díl-, pokud jste ho nečetli.

SLADKOSTI a ŽVÝKAČKY

Musím vás zklamat, ale sladkosti jsou na tom opravdu velice špatně. – Když už se vyhnete aspartamu, máte tam sojový lecitin. Když se vyhnete sojovému lecitinu, máte tam sůl, samozřejmě uměle jodidovanou – Chemický jód likviduje štítnou žlázu, biologický ji naopak posiluje. Všechen přidaný jod do potravy je pro vaši štítnou žlázu velice špatný. Potom jsme tlustí, máme problémy s hormony a imunitou všeobecně. – Pozor na to!

Mnoho lidí by rádo hodilo laskominky do koše s tím, že zkrátka nejsou žádné, které by byly v pořádku a poživatelné, aniž by se člověk nevědomě či vědomě otravoval. – Omyl, mám pár příjemných výrobků vytipovaných, tak hurá na to…


Popíšu věci, které kupuji běžně já. Rozhodně netvrdím, že je můj seznam ,,bezpečného cukroví“ kompletní, takže počítám s vašimi odezvami pod článkem, abychom případně seriál obohatili o další věci.

Cucavé bonbony

Tady mám hodně vytipovaných věcí, protože větrové bonbony činí nedílnou součástí né stravy z toho důvodu, že mi zahání nevolnost v autě. Takže tady si z mých doporučení můžete i vybírat:Hašlerky to jistí, stará dobrá klasika.

Máte tam cukr, glukosový sirup (levná náhražka cukru, co tam sice nemusí být, ale dobře, no.),aroma – mentol, bylinky, anýzová silice. – Hašlerky jsou ,,skoro BIO“ 🙂


Beskydky, opět stará dobrá klasika, chuťově ještě mnohem lepší, než Hašlerky (dle mého názoru).

Tady éčka nenajdete, mají skoro stejné složení jako Hašlerky, akorát je tam více druhů aromat. – mentol, jalovec, jedle, růže, med. A mnohem více druhů extraktů z bylin, celkem 11.

A samozřejmě je tam jistý cukr a glukosový sirup. – Doporučuji, jsou vážně super.

Větrovky jsou super. Chutnají prostě skvěle.

Vtipné je složení: cukr, glukosový sirup, peprmintové aroma.

– To je vážně všechno. Stručně a jasně. – Nazdar.

Na jiné druhy bonbonů se mě neptejte, protože mě nezajímají a proto je nekupuji ani nepročítám. – Určitě se ale dobré druhy najdou, musí se jen pořádně hledat.

Besipky

Už to mají se složením trošičku pokulhávající, ale pořád to není špatné.

Cukr, pšeničný škrob, kyselina citronová, ztužený rostlinný tuk, glukosový sirup (normální cukr prostě asi nikomu nestačí), protispékavá látka, maltodextrin (je v podstatě další výrobek z bramborového škrobu na bázi sladidla. Hrůza to není, ale být tam nemusí.), aromata, extrakt ze světlice barvířské, vitamin C, beta-karoten.

– Besipky jedy neobsahují, jsou v nich akorát nekvalitní složky, které vůbec obsahovat nemusí, což je škoda. Kupovat se ale pravidelně dají.

Také se docela dají Lentilky, ale problém v nich je již výše zmíněný sójový lecitin, takhle s tímto se dá tak akorát semtam zhřešit, ale nejíst moc často, zdravé opravdu nejsou.

Čokolády

Tady dávejte vážně pozor: Téměř VŠECHNY (a tím chci říct, že moc nemá smysl hledat výjimky) levné čokolády obsahují přidanou jodidovanou sůl. Jod tam napsaný nemusí být, ale je tam. Domnívám se, že podobně jako chemtrails je i tohle způsob, jak likvidovat lidi. Dejte malým dětem pravidelnou dávku chemicky jodidované čokolády a budou nemocné už odmalička.

Pokud chcete svým dětem, nebo sobě dopřávat čokoládu, zapomeňte na čokoládové figurky, Milku, Orion a podobně. Kromě chemického jódu mají v sobě i sojový lecitin, kterému se snažte povětšinou vyhnout. – Jednou za čas vám neublíží, ale ve větších dávkách už ano a protože je všude, představuje pro nás nebezpečí.

Lindt

Švýcarská čokoláda. Drahá, skvěle chutnající, kvalitní.

Z hlediska složení se můžete jen smát nad popisky jako: Cukr, kakaové máslo, kakaová masa, mléčný cukr (co to vůbec je?), než narazíte na sojový lecitin. – Je sice uvedený až u konce výčtu, ale je tam, bohužel.

Přesto ji kupuji, protože když jednou poznáte chuť Lindt, pak vám ostatní levné čokolády stylu Milka a spol. přestanou chutnat, protože na ni prostě nemají.

Navíc neobsahuje jodidovanou sůl, éčka a je běžně k dostání.

Za pozornost stojí i čokolády VIVANI, akorát v běžných regálech nebývají a chutí Lindt nedoženou, špatné ale nejsou, určitě si milovníky najdou.


Rafaello

Bát se ho nemusíte, složení je v pořádku a chuť výborná, akorát zrovna aktuálně u sebe nemám obal, ze kterého bych vám jej opsala.

Bio to určitě není, ale pořád patří mezi pochutiny bez jedů.


Co je tak špatného na lecitinu?

Lecitin sám o sobě špatný není, problém je jeho zdroj. Sója je odpadní produkt přírody a v žádném případě by se neměla konzumovat. – 98% veškeré sóji na planetě zemi je už GMO, protože geneticky upravené rostliny produkují více a když se sója dává skoro všude, logicky je jí potřeba opravdu hodně.

,,Sójový lecitin“ je proto vždy na jistotu GMO a GMO vám kompletně likviduje celý organismus. – Kdyby sója nebyla odpad a kdyby nebyla navíc GMO, nebyl by sójový lecitin nijak škodlivý, ba právě naopak. Proto se snažte ho nejíst.

Žvýkačky

Zásadně je nekupuje, obsahují Aspartam. Mentos a TicTac ho obsahují také, akorát vám to výrobce nepíše na obal, rozumný důvod PROČ, netuším. Zakažte si z principu koukat na regály plné žvýkaček u pokladen. – Oni vědí, proč vám je tam dávají. Fronta je dlouhá, vy se nudíte, tak koukáte po žvýkačkách, pár si jich přidáte během přemýšlení do nákupu a prodejce si pak už jenom mne ruce. – Neskákejte na tyto levné triky.


POKRAČOVÁNÍ – ZDE

Kam dál:

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho Anub 2012-03-04 04:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já razím heslo "všeho s mírou", čili nic nepřehánět. Kdybych se měl řídit radami typu "tohle nejíst, tamto taky ne", tak jsem vychrtlý jak dnešní holky a neustále nemocný. Samozřejmě kdo je mamlas a jí každý den placku Milky či pytlík bonbonů, tak asi není v pořádku, že. Jasně, že velké potravinářské firmy spoléhají na to, že čím víc toho bude v regálu, tím víc toho lidi snědí atd…Bohužel, 90% lidí je opravdu těch hloupých a pak se diví když mají různé nemoci a nejvíc mě dostává, že se diví i doktoři, když pak nevědí, co mají s dotyčným dělat…Přitom stačí přemýšlet, nic víc. Jenomže…i u takové čokolády Lindt nikdo neví, jak máslo v čokoládě obsažené vypadalo před zpracováním stejně jako nikdo neví, zda je kakao nějak upravené či ne, protože, kdo by dnes chtěl psát na obaly, že je daná složka modifikovaná atd., že, protože vůbec neplatí to, že jsou výrobci kontrolováni, to ani náhodou 🙂 Samozřejmě že je nejlepší papat maso, mléko atd. od poctivých farmářů, ale kdo na to má peníze z obyč. lidí 🙂 Spousta nemocí by vůbec nemusela být, kdyby lidé nebyli nenažraní, rozmazlení a zhýčkaní vším tím svinstvem co se v marketech nabízí…Jsme sebevražedná rasa a ještě to děláme vědomě 🙂

Ikona diskutujiciho Anub 2012-03-04 04:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když si zmínila ty bonbony, tak i Bon Pari jsou peckový, nemají konkurenci 🙂 Ferrero Rocher je chutné…ale ono je to těžký. Třeba taková Nutella je u nás dost ochuzená oproti Německé či Rakouské verzi…Ty si zkoušela Raffaello či Milku z jiných zemí?? Zajímala by mě chut a srovnání…

Ikona diskutujiciho Babe 2012-03-04 07:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ze včerejška zrovna nově vím, že orion bílá a hořká už v sobě nemají sojový lecitin, ale slunečnicový.

Ikona diskutujiciho Ophelia 2012-03-04 08:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, myslím, že někde v prvním dílu jsi psala, že je stevie jakožto ,,náhražka,, cukru zakázaná. Jakožeúplně? Moje mamina ji dává všude a rozte nám na zahradě. To jako nelegálně? :O :D Nebo je to zakázáno jenom diabetikům?

Ikona diskutujiciho Alissa 2012-03-04 09:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mléčný cukr čili laktosa je látka složená z glukosy a galaktosy, vyskytuje se v mléce. Dospělí ji někdy mají problém strávit, děti většinou ne, protože jejich organismus je mléku přizpůsobený (kojení).

Ikona diskutujiciho majk 2012-03-04 09:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahoj. čokoládu nejím vůbec, tak jsem zajásal, že aspoň raffaelo může občas zahnat mlsnou. nicméně výrobce uvádí následující složení: sušený kokos 23,5 %, cukr, rostlinný olej, odtučněné sušené mléko, rostlinné tuky, mandle 8 %, pšeničná mouka, sušená syrovátka, aroma, emulgátor: sójový lecitin, žitná mouka, kypřící látka: hydrogenuhličitan sodný, sůl..

Ikona diskutujiciho Daysy 2012-03-04 09:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hašlerky mám docela ráda.

Ikona diskutujiciho strako 2012-03-04 09:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ked som naposledy jedol TicTac pred par rokmi tak tam bol aspartam uvedeny, akurat to niekde lisiacky oznacuju ako fenylalanin. V drvivej vacsine pripadov byva napisane "obsahuje fenylalanin a preto moze mat laxaticke ucinky"

Ikona diskutujiciho majk 2012-03-04 09:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ještě jsem zapomněl, pro zajímavost se dá kouknout na stránku www.chemievjidle.cz, u mnoha výrobků kromě složení mají i fotografie konkrétních obalů se složením, i když, jak píše alue, ani výrobci vždy neuvádějí všechno. mějte se, m

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2012-03-04 09:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Slavia,klokanky, a tie s bielym medveďom sú tuším od toho istého výrobcu čo cukríky v článku, tak budú možno tiež dobré. Keď mám ucpatý nos alebo kašeľ tak halls, sú hnusné div že ich nevypľujem ale hašlerky sú slabé.

Ikona diskutujiciho Ceneon 2012-03-04 10:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Doporučuji čokoládu Manner 70%: http://www.manner.com/cz/index.php?idp=244

Ikona diskutujiciho Sora 2012-03-04 10:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud má někdo rád čokoládu může zkusit i německou značku Björnsted. Obal vypadá takto:

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-04 10:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Bon pari jsou prý z ropy… dobrou chuť 🙂

Ikona diskutujiciho Saila 2012-03-04 11:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

za bonbony muzu doporucit bontea green lemon jsou to bonbony s chuti zelenyho caje a citronu slozeni: zeleny caj, aroma zel. caje, cukr, glukoza, kys. citronova, citronove aroma, a sice tam lecitin je ale jsou moc dobry…

Ikona diskutujiciho Saphire 2012-03-04 11:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

BIO čokolády jsou bez sójového lecitinu. Ještě jsem neměla odvahu ochutnat.

Ikona diskutujiciho Moonscream 2012-03-04 12:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

I v Ikee prodávají dobrý čokolády 🙂 A vůbec, tam někdy narazíte na takový věci že se divíte že to jde ještě sehnat a přitom je to zdravý 🙂

Ikona diskutujiciho Karel 2012-03-04 13:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

co kupujete misto zvykacek? Bonbony moc cucat nechci, zvlast ty s cukrem. Siklo by se neco bez cukru i sladidel a ne za 40 Kc…

Ikona diskutujiciho Babe 2012-03-04 14:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Já, když mám potřebu žvýkat, vezmu si listy šalvěje. Doufám, že tam aspartam neni, když ji mam na zahradě :D.

Ikona diskutujiciho Jindra 2012-03-04 14:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Stevia je oficiálně v EU povolená od 11.11.2011, zajímavé datum. Nicméně jako přímé sladidlo třeba do čaje to není chutné, chuť je odporně nasládlá. Radši používáme hnědý cukr. Dá se ale použít na pečení.

Ikona diskutujiciho secret 2012-03-04 15:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jednou vyhrála pravou švícarskou čokoládu.No mnam.Od firmy Frey myslím.Oproti té je Lindt chutově na urovni zlevněné čokolády od Cleveru.

Ikona diskutujiciho Lucka 2012-03-04 15:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, co bys tedy prosím doporučila na osvěžení dechu místo žvýkaček a Tictacu? Zmiňované bonbóny mi pro tento účel přijdou moc velké. Děkuji

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-04 16:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Existují různé žvýkačky od Bio výrobců. Třeba cosi se včelím voskem. Asi deset minut to žvýkáš, pak se ti to rozpustí v puse a chuťově moc dobré. – Začni hledat v bio výživách.

Ikona diskutujiciho joana 2012-03-04 16:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

prosím Alue, jak je to s tou geneticky modifikovanou sojou.Když kupuji sojový jogurt, kde výrobce uvádí, že není z geneticky modifikované soji, tak podvádí?

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-04 16:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]: V případě, že soja není GMO (což by byl úctyhodný zázrak, ale dobře…), pořád stojíš před problémem, že soja by se vůbec neměla jíst. Tak jako každá rostlina byla stvořena pro pomoc člověku, soja je výjimka potvrzující pravidlo.

Ikona diskutujiciho Karel 2012-03-04 18:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: diky, Alue 🙂

Ikona diskutujiciho Adriana 2012-03-04 18:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já raději jím cukrovinky = cukry, než sladké buchty = tuky… samozřejmě, oboje látky jsou škodlivé, ale cukry podpoří tělo v lepším světle než tuky… protože "zdravé" tuky podporují cukry… 🙂

Ikona diskutujiciho barchettka 2012-03-04 19:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sladkosti (zejména ty čokolády) mají opravdu dobré a kvalitní u Marks & Spencera (kdo ochutná, pozná, proč ho pořád doporučuji – složení i chuť jsou na jedničku, dokonce se dušují, že nepoužívají žádné GMO) či existuje tepelně neupravená čokoláda (běžně v bioobchodech, ale 70g stojí asi 70Kč). Co se týče kornoutů a zmrzlin, prý takový nevinný kornoutek obsahuje snad více éček, než co je v salámech.

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-03-04 20:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi jím správě a tak mě z "huby" nesmrdí :D..

Ikona diskutujiciho cajovnaprozeny 2012-03-04 22:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: antiperle :-))))))))))))

Ikona diskutujiciho Jindra 2012-03-04 23:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: zkus antiperle nebo cukr krystal (1 zrníčko) :-)

Ikona diskutujiciho DolceVita 2012-03-04 23:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak zdravě nakupovat? Pokud jde o sladkosti tak, mohu doporučit nejlepší čokolády na světě (což není nadsázka, ale fakt :-) Existují. Jsou vyráběny v malých rodinných čokoládovnách a dají se objednat na netu nebo zakoupit ve specializovaných prodejnách. A není v nich nic, co by neposvětila sama příroda. Doporučuji nakouknout do mého článku, kde tyto čokolády podrobuji testu a jsou absolutně skvostné. Pro představu nakoukněte do mého článku zde:

Ikona diskutujiciho Lenka K. 2012-03-04 23:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: díky za tip na zajímavé stránky.

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-03-05 09:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[30]: K tomu cukru krystalu..

Ikona diskutujiciho Coccinelle 2012-03-05 09:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: na osvěžení dechu: rozkousat hřebíček, lístky máty, šalvěje….žvýkání je zvyk, a to není dobré, je to naučené a dá se odnaučit…!!!

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2012-03-05 11:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[34]:  Lenže žuvačky aj čistia zuby, a listy si nedáš do vrecka a nemôžeš mať stále pri sebe. Žuvanie po jedle je dobré na tvorbu slín, ktoré rozpúštajú kyseliny v ústach. Myslím že dať si sem tam žuvačku neuškodí, veď aj tak ju po chvíli vypľujeme :).

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-05 11:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[35]: Tak to je pěkná blbost. Listy dlouho skladné nejsou, ale koření ano. Žvýkačka na zubech čistí pěkný prd a navíc je v ní aspartam.

Ikona diskutujiciho cajovnaprozeny 2012-03-05 11:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jednou jsem si žvejkla kousíček… badyánu? teď nechci kecat, vypadl mi název, taková ta hvězdice, voní jako anýz, lehce pálí je chu´tově úžasná!!!

Ikona diskutujiciho xyLenkaxy 2012-03-05 12:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobré jsou i čokolády v DM drogérii od firmy Alnatura: http://www.chemievjidle.cz/tabulkova-cokolada/alnatura-horka-cokolada-alnatura a stojí myslím 39,- Kč.

Ikona diskutujiciho Sarkita 2012-03-05 13:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bonbony kupuji na trzich – vyrobene rucne z rakytniku www.rakytnik.eu . Na webu je nemaji,ale presto je obcas nekde sezenu. V nabidce jsou napr. i tyto http://www.chciotehotnet.cz/rakytnikove-bonbony.html Videla jsem je v obchode s caji a bylinkami. Take mohu doporucit nektere susenky Zemanka. http://www.biopekarnazemanka.cz/

Ikona diskutujiciho Verča 2012-03-05 14:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Žvýkačky jsem vysadila po první zmínce o nich a beskydky a hašlerky miluju!Bybička jich má vždycky zásobu a já jí je potajnu zobu 🙂

Ikona diskutujiciho barchettka 2012-03-05 15:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: Na osvěžení dechu? Žvýkačku. Druhů je hodně, i bez aspartamu. Ale jestli chceš, aby ti dech vůbec nesmrděl, potom PÍT DOSTATEK VODY. Naprosté minimum je 2l denně, ideální potom 5l denně. 6 v létě považuji za maximum. Také mně osobně smrdí z pusy, když jsem dlouho nejedla – nejspíš jak se tělo čistí.

Ikona diskutujiciho Šárka 2012-03-05 17:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Čokoláda Labooko může být také dobrá , neobsahuje žádný lecitin a soju

Ikona diskutujiciho Severka 2012-03-05 21:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobré jsou taky německé bonbony Heller & Strauss – vyrábí klasické ovocné cucavé a pak takové ty v plechovkách. Složení: Glukózový sirup, cukr, kyselina citronová, koncentrát příslušné ovocné šťávy. V obchodě jsem je nezahlédla, ale pro představu jsou třeba tady: http://www.maminsen.cz/heller-strauss-m-43.html 🙂

Ikona diskutujiciho Lenka 2012-03-06 17:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S tou čokoládou zn Lindt jsme na tom naprosto stejně. Jednou jsem ji dostala a z té chuti jsem měla málem "orgasmus" :)Úžasná, nemá konkurenci. Pro mne láska na celý život…. 🙂

Ikona diskutujiciho Lepooreloo 2012-03-07 22:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No keď už sa tak vyjadrujem k tým potravinám tak neobídem ani toto okienko 🙂 .

Ikona diskutujiciho Lúmenn 2012-03-08 17:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, prosím tě, můj chlap jak myslím už víš, je vegetarián a sóju jí vlastně denně už pět let a je zdravý jako rybička, nebývá nemocný, nemá žádné zdravotní problémy. Proto neposlouchá moje výhružky s tím, že sója je hnus, jak mu to vysvělit? Jsou nějaké studie nebo vědecké poznatky, které bych mu mohla ukázat?

Ikona diskutujiciho Liet 2012-03-09 13:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Doporučuji gumové medvídky od Alnavit s vitaminem C (Bio), lepší jsem zatím nejedla a složení je: glukózový sirup, třtinový cukr, vepřová želatina, koncentrát ovocné šťávy (jablko, černý bez, černý rybíz, citron, jahoda), kyselina citrónová, pektin, prášek z plodů aceroly, přírodní aroma, extrakt z kořenu kurkumy, wctrakt z řas, karnaubský vosk, včelí vosk; bez lepku a bez laktózy. Stojí cca 30 Kč, ale stojí to za to.

Ikona diskutujiciho Anonym 2012-03-10 10:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, s těmi žvýkačkami ti musím odporovat. V bio potravinách se dají koupit žvýkačky bez umělých sladidel, vyrobené z přírodních látek. Buď obsahují čistě a jen cukr, nebo neobsahují ani cukr, ani umělá sladidla. Nutno podotknout, že nejsou chuťově nic moc, ale svůj účel splní. Já se z klasických žvýkaček kvůli tomu aspartamu tam vždycky po… Ale od doby co si kupuju v bio potravinách, tak nemám sebemenší potíže. Akorát na tu ne zrovna příjemnou chuť si člověk musí trochu zvykat…

Ikona diskutujiciho Avene 2012-03-10 13:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hašlerky jsou hrozně fajn, navíc teď začali vyrábět i šalvějové, měsíčkové a jitrocelové. Zní to sice zvláštně, ale jsou dobrý, je tam jen jejich arom, ale bylinkově fakt chutnají :D Nejdřív mi teda chutnali jak nějaká mastička, ale pak jsem  si zvykla a zachutnalo.. :D Ale v obchodech jsem zatím narazila jen na ty šalvějové.

Ikona diskutujiciho Lin 2012-03-10 17:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mne akurát sestra predvčerom kúpila k mdž to rafaelo, a v zložení bol tiež sójový lecitín a podobne, tak ja neviem :/

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek