7 Cest, jak rychle překonat těžké životní zkoušky

8.10.2021 v Psychologie 0

„Život je z 10 procent to, co se vám stane, a z 90 procent to, jak na to zareagujete.“ -Charles Swindoll

Jednou se zdá, že je ve vašem světě všechno skvělé, možná až dokonalé, všechno vám vychází podle plánu. A pak se něco stane. Přijdete o práci, o někoho koho máte rádi, o domov nebo možná dokonce o zdraví. Není to fér a nezasloužíte si to. Nečekali jste, že to přijde. Neplánovali jste to. Cítíte takovou hroznou frustraci, že nevíte, co máte dělat dřív, nebo jestli vůbec chcete něco dělat.Bylo by jednodušší sedět na zadku a cítit se špatně, hledat lidi, které byste mohli obviňovat a kterým byste si mohli stěžovat. Dokola si v hlavě omílat, co jste mohli udělat, aby se věci staly jinak. Nebo co byste udělali, kdybyste si to uvědomili dřív. Nebo co měli udělat ostatní lidé, aby vám pomohli.
Všechno jsou to skvělé možnosti, pokud chcete maximalizovat své trápení a cítit se v tom oprávněně.
Ne tak skvělé, pokud to, co chcete, je vypořádat se s tím a jít dál. To nakonec musíte udělat, když se stane něco špatného, a čím rychleji to uděláte, tím dříve se vaše situace zlepší.

O příležitosti, jak se vypořádat s problémy, není nouze. Pokud chcete pracovat na zlepšení, pak věřte, že 90% vašeho života spočívá v tom, jak reagujete na situace. Možná vám pomohou tyto tipy:

1. Udělejte si z přijetí okamžitou prioritu.
Vyrovnávání se se špatnou situací, se může hodně podobat vyrovnávání se se zármutkem a lidé často procházejí stejnými fázemi: šok a popření, bolest a pocit viny, hněv a smlouvání…
Možná se vám nepodaří vaše emoce zcela potlačit, ale můžete se rozhodnout, že přijmete to, co se stalo, bez ohledu na to, jak to cítíte. Čím dříve to přijmete, tím dříve můžete začít jednat, což je jediný způsob, jak změnit to, jak se cítíte.
Nečekejte, až se vaše pocity změní, abyste mohli jednat. Proveďte akci a vaše pocity se pak změní.

2. Odstraňte ze svého slovníku slovo „fér“.
Jako děti jsme si na férovost potrpěli: „Vzal mi vlak – to není fér.“ „Řekl jsi, že mi koupíš nové kolo – to není fér!“ „Tu pastelku jsem měl první – to není fér.“
Člověk by si myslel, že se brzy naučíme, že život není fér, ale místo toho lpíme na tom, jak si myslíme, že by věci měly být. Tvrdá práce by měla být odměněna. Laskavost by měla být opětována. Když to tak nefunguje, cítíme se naštvaní na celý svět a špatně kvůli sobě.
Pocit rozhořčení nad životními nespravedlnostmi nezmění skutečnost, že věci jsou často náhodné a mimo vaši kontrolu. Když se začnete dostávat na nespravedlivou spirálu, připomeňte si: „Je to tak, jak to je.“ Vždy si uvědomte, že je to tak, jak to je. A pak zvolte reakci, která je v souladu s tím, jak byste chtěli, aby svět vypadal.

3. Zaměřte se na životní lekci.
Richard Carlson v knize Don’t Sweat the Small Stuff doporučuje předstírat, že všichni kromě vás jsou osvícení – že každý, koho potkáte, je tu proto, aby vás něco naučil. Tímto způsobem budete vnímat někoho, kdo vás rozčiluje nebo frustruje, jako příležitost pracovat na své trpělivosti. Stejný způsob myšlení vám může pomoci zlepšit způsob, jakým interpretujete události ve svém životě a jak na ně reagujete.
Pokud jste přišli o práci, možná je pro vás životní lekcí určit si svůj skutečný cíl. Pokud se vám rozpadl vztah, životní lekcí může být větší nezávislost. Zaměření se na lekci vám umožní pracovat na konstruktivní změně, díky níž se budete cítit posíleni, nikoliv skleslí.

4. Položte si otázku, zda je problém tak velký, jak se zdá.
Často ve své mysli měníme drobné rozrušení v obrovskou katastrofu. Máloco v životě je tak strašné, jak se na první pohled zdá. Některé věci jsou náročné, například ztráta zaměstnání, domova, nebo ještě hůře, ztráta někoho, koho milujete. Většinu situací však lze vyřešit.
Někdy jsou dokonce převlečeným požehnáním. Doktorka Barbara Rommerová provedla rozhovory s 300 lidmi, kteří prožili zážitky blízké smrti. Většina jejích účastníků zažila duchovní probuzení a dokázala, že to, co je nezabilo, je jen posílilo.
Ať už se potýkáte s čímkoli, je to opravdu konec světa? A co je důležitější, kdybyste se odrazili ode dna s ještě lepší situací – lépe placenou prací nebo uspokojivějším vztahem – jaký byste na sebe udělali dojem?

5. Udělejte si z hesla „Buď silný“ svou mantru.
Tato myšlenka mě už mnohokrát zachránila. V jednadvaceti letech jsem strávila čtyři měsíce v nemocnici s vážnou nemocí a zmeškala jsem promoci na vysoké škole. Tolik mi připadalo nespravedlivé, jak to všechno dopadlo. Pak jsem si vzpomněla, co mi řekl můj přítel Rich: „Vím, že se teď cítíš bezmocná, ale až budeš silná, uděláš díru do světa.“ Kdykoli se potýkám s nepřízní osudu, připomínám si, že mám dál válčit.

5+1. Nezapomeňte, že z tohoto nového místa můžete pokračovat dál.
Je snadné přilnout k cestě, po které jdete, zejména pokud vás činí šťastnými. Když vás něco nebo někdo rozhodí, můžete se cítit odtrženi od toho, kým chcete být, nebo co chcete v životě dělat. Může vám pomoci si uvědomit, že překážka nemusí zhatit vaše plány. I když přijdete o práci, stále můžete pokračovat ve svých profesních cílech, a možná dokonce efektivněji. Vždy existuje více než jeden způsob, jak problém řešit. Čím dříve se zaměříte na hledání nového způsobu, tím dříve změníte špatnou věc v dobrou.

7. Zeptejte se sami sebe, jak by situaci řešil někdo, koho si vážíte.
Nedávno jsem vložila své srdce do blogerské soutěže. Abych vyhrála, musela jsem získat hlasy veřejnosti a vedla jsem obrovskou kampaň, abych toho dosáhla. Skončila jsem na druhém místě s počtem hlasů něco přes 57 000. Když jsem nevyhrála, cítila jsem se zklamaná a dokonce trochu trapně. Zklamala jsem před tisíci lidmi. Moje nejlepší výkony nebyly dost dobré.
A tak jsem se sama sebe zeptala, jak by se s touto situací vypořádal někdo čestný.
Odpověď: Vítězi by dotyčná pogratulovala, zjistila, co všechno se z této zkušenosti naučila, a se vztyčenou hlavou by se vydala k dalšímu cíli.
Když jsem se podle této rady zachovala, cítila jsem se hrdá, už ne zklamaná.

Lidé si budou pamatovat věci, kterých jste dosáhli, ale způsob, jakým se vypořádáváte s životními výzvami, je může ovlivnit stejně silně. Život se děje a není vždy snadný. Můžete nad tím naříkat a bojovat s tím, nebo považovat zvládání životních výzev za tu nejdůležitější výzvu ze všech.
Nemůžete vždy dostat to, co chcete, ale můžete pracovat na tom, abyste byli tím, kým chcete být, bez ohledu na to, co vám život přichystá.

překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle Zdroje

 Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek