7 Druhů vykuřovadel a jejich individuální účinky

25.10.2020 v Nezařazené 3

Vykuřování, neboli spalování vybraných bylin, dřívek a pryskyřic na dřevěném uhlí, či v podobě vonných tyčinek a františek, je pravděpodobně nejoblíbenější metoda očištění prostoru, předmětu, či osoby. Vykuřování má velmi hlubokou historii. Od úsvitu civilizace kněží a kněžky šeptali své modlitby při stoupajícím kouři z bylin a spojovali se s Vesmírem.Vykuřovadla: Jsou všechna stejná?
Rychlá odpověď je, že nejsou. Přestože všechny působí dobře při očistě prostoru, každá bylinka či pryskyřice vyzařuje svůj typ energie a také jinak voní. Proto se používají různé druhy, každý z nich má svůj účel. Lze je také kombinovat do směsí.

1. Sweetgrass
(tomkovice vonná, zblochan, nebo také sladká tráva)
Kdy pálit: pondělí

Sweetgrass umí pozvednout naše vědomí a spojit nás tak s vyššími světy a s matkou přírodou. Tradičně se používá při oslovování duchovních průvodců a andělů. Používá se také při uzdravovacích obřadech.
Zesiluje přirozenou energetickou ochranu člověka a údajně i přitahuje štěstí.

2. Palo Santo
(,,svaté dřevo“)
Kdy pálit: pondělí, čtvrtek, sobota, neděle

Roste v amazonii od Ekvádoru po Peru, částečně v Mexiku a bylo odpradávna používáno prapůvodními obyvateli pro své magické, očistné a léčebné účely. Někdy se mu říká ,,santal Ameriky“ a skutečně má podobné užití a důležitost.

Používá se k přeměně temnoty na světlo. Inkové používali Palo Santo k vyrušení špatné energie, kterou přetváří na konstruktivní energii. Energie Palo Santo naplňuje místnost pocitem tepla a lásky, díky tomu uklidňuje šrámy na duši.

3. Borovicová pryskyřice
Kdy pálit: úterý, neděle

Borovice jsou vysoké majestátné stromy, které jsou tradičně považovány za posvátné. Symbolizují sílu, dlouhověkost, houževnatost a schopnost znovu povstat a pokračovat v cestě. Lidé věří v jejich ochranné účinky. Vykuřování borovicovou pryskyřicí dokáže pročistit prostory od zhoubných sil, rozptýlit melancholii a smutek, zklidnit a zharmonizovat, přinést pocit důvěry a sebedůvěry, víru ve své vlastní schopnosti.

Vždy se také používala jako významný medicínský prostředek, dokáže zahubit choroboplodné zárodky, posílit plíce i srdce, dodat vitalitu a aktivovat samoléčebné procesy. Je vhodná při respiračních nemocech, rýmě a nachlazení, neboť její vůně prohřívá, uvolňuje dýchací cesty a působí antisepticky.
Pryskyřice se spaluje pro podpoření prokrvení tkání a posílení neduživých lidí, v severní Africe se věří, že zahání duchy nemocí.

Borovice se používá pro intenzivní a těžké situace a k vykázání destruktivní energie.
Borovice se místně používá dokonce i při exorcismu.

4. Citronová tráva
(lemongrass)
Kdy pálit: středa, pátek

Ačkoli její energie není tak intenzivní jako v případě borovice, používá se, když máme pocit, že kráčíme špatnou cestou. Lemongrass pomáhá otevřít cesty k novým příležitostem, odstraňuje překážky, kterým čelíme.
Navíc pomáhá při komunikaci s duchovními průvodci.
Osvěžuje mysl a auru. Proto se používá, když máme pocit, že naše mysl je zamlžená, nebo blokovaná.
Také je vhodná, když se cítíme uvězněni v sérii nešťastných událostí a chceme se z nich dostat ven. Osvětluje cestu.

5. Bílá šalvěj
Kdy pálit: pondělí, sobota

Pravděpodobně je nejoblíbenější ze všech druhů vykuřovadel. Listy a větve šalvěje, buď samotné nebo v kombinaci s jinými rostlinami, se obvykle zabalí dohromady provázkem a nechají vyschnout. Tím vznikne vykuřovací svazek, který lze po zapálení použít při čištění, vyhánění zlých duchů a hojení duše. Alternativně lze suché listy šalvěje za stejným účelem umístit na zapálený uhlík, nebo použít ve formě vonné františky, nebo tyčinky.

Použijte bílou šalvěj k uklidnění duševní bolesti ze životních zkušeností. Šalvěj se také používá téměř ve všech uzdravovacích obřadech. Pomáhá nalézt příčinu, která nás přivedla do tohoto nešťastného stavu.
Navíc se věří, že šalvěj přitahuje duchovní učitele a konstruktivní vibrace.
Šalvěj je velmi univerzální. Podporuje také dlouhověkost a zlepšuje náš energetický stav.

5+1. Cedr
Kdy pálit: neděle

Cedr se používá při rituálech, které mají zahnat zlé síly. Používá se také k deaktivaci prokletí a zlých kouzel, které na nás někdo vrhl.
Tam, kde se pálí cedr (nebo kde je zasazen v podobě stromu), vzniká posvátný prostor. Cedr nás chrání, také podporuje dlouhověkost a dobré zdraví.

7. Jalovec
Kdy pálit: čtvrtek, pátek

Jalovec je stálezelený keř, který roste téměř po celé Evropě. Již od pradávných časů se věří, že dokáže zahánět nemoci, nákazy a všelijaké lidské neduhy. Pálí se pro zahnání zlých duchů a čarodějnic, nestvůr i čertů, pro zmaření jejich temné moci. Proto byl uctíván jako ochranný strom života.

Vykuřování jalovcem dodává životní sílu a energii, podporuje rekonvalescenci, silně dezinfikuje a očišťuje jak prostory, tak i osoby. Byl naprosto nepostradatelný jako vykuřovadlo ve všech šamanských kulturách.

Uzdravuje choroby způsobeny zhoubnými duchovními entitami. ,,Spálí“ připoutání, které na sobě máme od astrálních parazitů. Osvěžuje naši energii a zvyšuje libido.

Údajně také chrání náš domov před krádežemi (i když je doporučeno zamykat dveře a nespoléhat pouze na jalovec, že udělá všechnu práci sám 🙂). Chrání také před nehodami a pomáhá uskutečnit naše přání.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2020

 Komentáře

Ikona diskutujiciho MICHAL K.73 2020-10-25 06:20:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

zdravím, doplním drobnou info, poslední obrázek není určitě jalovec..je to thuja s levandulí a skořicí..jalovec má jehličky cca 1-1,5cm kolem dokola, většinou po dvou a dozrávající bobule..toto je druh thuja..jinak jedovatá
prosím doplnit o konopí, pelyněk, kadidlo a jihoamerické druhy(stačí 2-3)
díky m*

Ikona diskutujiciho ika 2020-10-26 22:10:03 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, sú účinky podobné aj pri použití esenciálnych olejov? Napr. pri tej borovici alebo jalovci, oba mám akosi podvedome veľmi rada. ďakujem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-10-27 07:07:44
Ikona diskutujiciho
sipka

U vykuřování jde hlavně o dým, takže účinek není stejný, pouze ten aromaterapeutický ano.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek