7 Fází gaslightingu podle odborníků

21.9.2021 v Psychologie 2

,,Gaslighting“ je termín používaný psychology pro popis manipulativního chování zneužívajících osob, které nutí oběť a její okolí zpochybňovat realitu. Tato rafinovaná forma psychického mučení není jen manipulativní, ale také značně škodlivá pro osobu, která je cílem. Pokud jste někdy slyšeli rčení ,,Pokud opakujete lež dostatečně často, brzy ji přijmete jako pravdu“, pak máte v malém měřítku představu o tom, co je gaslighting.



Gaslighting spočívá i v tom, že si vzpomenete na zneužívání nebo špatné jednání ze strany určité osoby a ona vám oponuje slovy: ,,Tak takhle se to přece nestalo.“ Nebo: ,,Tomu přece nemůžeš věřit, že ne?“

Mohou vám dokonce říkat, že jste příliš citliví, nebo že jste blázni. Pokud existuje cokoliv, co mohou říct, aby vás přiměli pochybovat o vaší zkušenosti s nimi, řeknou to. A pokud jste ve vztahu s gaslighterem (bez ohledu na to, zda je romantický, nebo ne), dotyčná osoba se vás bude snažit přimět pochybovat o vašem zdravém rozumu. Přichází to první zlehka, ve vlnách a fázích. Zneužívající osoby pomalu a nenápadně používají gaslighting, aby vám zabránily uvědomit si včas, co se děje. A pak když vám to dojde, bývá už příliš pozdě.

Pokud rozpoznáte fáze gaslightingu, může být snazší to zastavit dříve, než se to vymkne kontrole. Následující fáze jsou uvedeny v knize odborníka Prestona Li ,,Jak úspěšně zvládnout gaslightery a zastavit psychickou šikanu“:

1. Lhaní a přehánění
Na začátku se gaslighter bude snažit vyvolat ve vás pocit, že je s vámi něco v nepořádku. Může zveličovat věci, které říkáte nebo děláte, abyste se cítili jako blázni, nebo vás obviňovat z věcí, které jste neudělali, nebo z věcí, které jste neřekli. Bude vás nenápadně kritizovat a znevažovat a lhát vám o věcech, které udělal.

2. Opakování
Aby vás gaslighter pomalu zlomil, bude pokračovat v opakování svých frází a lží o vás. Pravděpodobně vás bude soustavně osočovat, nazývat bláznem nebo zpochybňovat váš úsudek. Jeho cílem je vyvolat ve vás pocit, že vy jste ten, kdo se zásadně mýlí, nikoli on.

3. Eskalace
Pokud ho upozorníte na jeho lži, gaslighter bude popírat jakékoli své pochybení. Místo toho obrátí vinu na vás a ze svého postoje neustoupí. I když mu předložíte důkazy o jeho pochybení, řekne vám, že se mýlíte.

4. Vyčerpání oběti
V průběhu času bude gaslighter pokračovat v osvojování taktiky, která vás postupně vyčerpá. Může si začít uvědomovat, jaké fráze a situace fungují v jeho prospěch, a vyrukuje s nimi na vás podle potřeby v plné síle. Může se dokonce pokusit přivést do hry osoby zvenčí a přesvědčit je, že jste blázen.

5. Vytváření spoluzávislosti
Ke vzniku spoluzávislosti dochází, když se na svého partnera citově a psychicky spoléháme. Mohou vás izolovat od přátel a rodiny, nebo se vás mohou snažit přesvědčit, že je potřebujete, abyste se cítili potvrzení a milovaní.

5+1. Falešná naděje
Aby vás udrželi na háčku, budou cyklicky střídat idealizace a devalvace. Jednou vám mohou dát pocit, že jste na vrcholu světa, téměř jako byste byli na piedestalu. Jindy vás budou strhávat a peskovat. Během špatných období se můžete ohlédnout za dobrými časy a pomyslet si: ,,Aha, on má jen špatný den. Má mě přece rád.“

7. Dominance a kontrola
Tím, že nad vámi gaslighter převezme plnou kontrolu, způsobí, že se budete cítit bezmocní. Na oplátku bude jeho moc dále růst a vy budete mít pocit, že nemáte jinou možnost, než se podřídit jeho vůli. To je konečný cíl gaslightera.

Pokud máte pocit, že vás někdo tímto způsobem manipuluje, je uvědomění si této skutečnosti prvním krokem k přerušení tohoto cyklu. Možná se cítíte v pokušení nechat zneužívání pokračovat, protože jste zamilovaní. Skutečnost je však taková, že pokud vás někdo nutí zpochybňovat vaši realitu, je pro vaši psychickou pohodu toxický. Obraťte se na důvěryhodného přítele nebo člena rodiny, vysvětlete mu, co se děje, a zjistěte si jeho názor. Především mějte soucit sami se sebou a buďte k sobě upřímní. Nikdo si nezaslouží ztratit zdravý rozum kvůli manipulátorovi.

překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle Zdroje

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Sebastian 2021-09-21 19:30:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Akosi sa mi ten gaslighter podoba na energetickeho upira.
Ved to su velmi podobne formy spravania a prejavu.

Ikona diskutujiciho jarca 2021-10-06 18:13:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už jsem se s tím jednáním setkala, a to dokonce v rodině. Podle mne tito manipulátoři jsou sami psychicky nevyrovnaní lidé, a proto musí ubližovat druhým a ponižovat je, aby si posilnili své ego. Hrajou si se svou obětí jak kočka s myší.
Psychicky vyrovnaný člověk nemá zapotřebí někoho ponižovat nebo ho manipulovat či lhát a dělat z druhého člověka, kterého „miluje“ svoji oběť a hromosvod.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek