7 Rozdílů mezi těmi kteří předstírají že jsou probuzení, a těmi kteří skutečně probuzení jsou

17.2.2022 v Spiritualita 5

Na světě jsou lidé, kteří jsou skutečně duchovně probuzení, ale bohužel jich není mnoho. Naopak tu ale máme přemíru těch, kteří to předstírají. Pokud jde o schopnost rozeznat tyto falešné guru, má to souvislost s tím, kde se duchovně nacházíte vy sami. Pokud nejste v harmonii sami se sebou, stanete se snadno obětí těch, kteří se na vás chtějí pouze přiživovat.



Zde je seznam ukazatelů, podle kterých poznáte, zda je duchovně probuzený člověk ve vašem blízkém okolí skutečný:

Ti, kteří jsou opravdovými duchovními učiteli, vědí, že žádné dvě cesty nejsou stejné.
Nebudou vás tlačit k tomu, abyste se vydali stejnou cestou, kterou se vydali oni sami. Podělí se s vámi o zkušenosti, ale jak s nimi naložíte a kterými dveřmi se vydáte, nechají na vás. Vědí, že každý si musí vytvořit svou vlastní cestu.

Falešní učitelé vám naopak nabídnou schéma typu „staňte se rychle probuzeným“ a budou se vám ho snažit vnutit, zejména formou předraženého semináře s květnatým názvem. Slyšeli jste někdy větu: „Věřte mi, když to budete dělat takto, stanete se duchovně osvícenými“? To je snůška keců.

Žijí svůj nejlepší život.
Ti, kdo jsou skutečnými učiteli, jsou šťastní a spokojení s tím, kým jsou a kde jsou. Znají svůj cíl, nestěžují si a nenaříkají nad věcmi, které nejsou podle jejich představ, jako to naopak dělají falešní učitelé. Jsou v životě zralejší a pevněji usazení.

Učí o lásce a svobodě.
Praví duchovní učitelé po vás nechtějí, abyste zůstali po jejich boku, nebo pod jejich „ochrannými křídly“. Vědí, že musíte jít svou vlastní cestou, pokud vás tam vede váš záměr. Opravdoví učitelé jsou velkorysí, ale neberte to jako automatickou věc, za kterou je není třeba respektovat. Můžete přicházet a odcházet, jak se vám zlíbí, pokud je respektujete.

Nechtějí všechny vaše peníze.
Skutečný duchovní učitel vám může něco nabídnout, ale je na vás, zda o to máte zájem, nebo jestli si to koupíte. Důležité je vědět, že pokud si to nekoupíte, nemá to žádný vliv na vaši duchovní cestu, protože duchovno není o tom kolik si nakoupíte seminářů, nebo předmětů. Je to cesta sebezdokonalení, sebepoznání a sebelásky. Ta není o penězích a jestli si tudíž na této cestě koupíte nějaké doplňky stravy, nebo pomůcky, je čistě na vašem uvážení, není to podmínka ke spolupráci a není to ani ukazatel vaší duchovní vyspělosti.

Falešní učitelé od vás budou chtít hodně peněz a na oplátku vám toho dají jen málo, nebo nic. Chtějí vše, co z vás mohou získat, a je jim jedno, kde kvůli tomu skončíte. Nezajímá je vaše duchovní cesta, protože ta jejich je tak jako tak falešná. Duchovně se rozvíjet můžete zadarmo i sami, to je ale věc, kterou od falešného guru nikdy neuslyšíte.

Jsou schopni vyslechnout kritický názor.
Opravdový duchovní učitel nemá problém s vaším odlišným názorem. Nevadí mu, že něco vidíte jinak, nebo máte jinou zkušenost, na základě které s ním nesouhlasíte. Ví, že ani on není dokonalý a ví, že rozmanitost životních zkušeností a tudíž i názorů je naprosto přirozený a žádoucí jev.

Naopak falešný guru vyžaduje, aby bylo všechno přesně tak jak diktuje on. Pokud se trhnete a budete neposlušní, tak vás vyhodí ze své skupiny a pomluví.
Je potřeba také připomenout, že mnoho lidí (zejména na internetu) si velice plete rozdílný názor a osobní útok, nebo moderní kyberšikanu. Říct, že vidíte nějaké téma jinak, nebo říct, že je někdo kretén, jsou dvě zásadně odlišné věci. To první je v pořádku, to druhé by si od vás nikdo neměl nechat líbit a je úplně jedno, jak je nebo není duchovně založený.

Skuteční duchovní učitelé vás nebudou popohánět.
Opravdoví duchovní učitelé vědí, že každý dělá věci svým vlastním tempem. Někteří lidé se probudí rychleji, než jiní. Tak prostě funguje Vesmír. Když budete dloubat do poupěte a násilím se ho snažit rozevřít na rozkvetlou růži, docílíte akorát toho, že květ znehodnotíte. To samé se děje s lidmi, kteří spěchají někam, kde ještě nemají být.

Ti, kteří jsou falešnými učiteli, na vás budou tlačit a snažit se vás přesvědčit, že se vám daří lépe i když to tak vy sami necítíte, aby z vás vymáčkli další zaplacený seminář. Nechápou totiž, že duchovní rozvoj není závod.

Nejsou sobečtí ani materialističtí.
Praví duchovní učitelé jsou ochotni se pro druhé rozdat jako nikdo jiný. Mají radost, když vidí u druhých radost. Často vedle své práce provozují i různé neziskové projekty.

Naopak falešní učitelé jsou chamtiví a nepomáhají druhým lidem, už vůbec ne zadarmo. Falešní učitelé budou vaše volání o pomoc ignorovat, pokud jim z toho nic nekápne.

Poslechnout si článek v audioverzi ZDE

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Milan Mareš 2022-02-17 21:40:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný. Mám radost , že máš radost. Děkuji a poklona. Namaste

Ikona diskutujiciho vap 2022-02-18 13:37:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak ono i v duchovnu působí spousta démonů a těm náleží kšefty a peníze.Zjistil jsem, že mezi vyznavači duchovna a komerce není zas takový rozdíl.Na jedný straně komerčáci obalený do značkových hadrů, na druhý straně duchovní alternativci vegani v extravagantnim oblečení.Ale oboje skupiny mají často drahé mobily, počítače apod a podnikají i když ty alternativci jsou více skromnější, ono jim také nic jiného nezbývá, protože v duchovnu žádný závratný obraty nebudou.Pralesní účes a v ruce nóbl mobil, je to zajímavá kombinace , proč ne? Ale tohle se dá vysvětlit i jako pokrytectví případně, že dotyčným jde jenom o módní styl a o žádné duchovno.Taky né všichni, co si vezmou batikované tričko, zují boty, jsou kvalitní duchovní osobnosti (křivý úsměv přecházející v nadutost).Je pravdou, že tyto lidé se často duchovně „probouzejí“ pomocí drog, vidí barevný fraktál a jsou unešený, kam že se to dostali.No a mezi komerčáky bývají taky drogy.Inu obyčejný člověk se v dnešní společnosti nemá šanci nikam zařadit, všude samej extrém a nikde normálního člověka.Ještě v 80-tých letech se společnost nijak nedělila a když, tak né takto extrémně.Tehdy jsme jako děti po lesoparcích běhali nebo jezdili na kolech.Dneska? Samej cyklista v dresu, skejťák, koloběžkář, bruslař, do toho stádo na Segwayích atd.V odpočinkových zónách všichni jenom s tim všim rachtají a člověk se musí ohlížet, aby nebyl smeten.Horší než na D1.Takto vypadá teror sportovní komerce na úkor klidu v odpočinkových městských zónách.A do toho běžci sportovci-co si do místa zajedou autem.Takto se dnes komerčně sportuje.Bez toho auta by si asi ani nezaběhali.Žijeme v naprosto, ale naprosto komické době.Tohle si zejména mladší právě moc neuvědomují, protože oni do té současnosti skočili rovnýma nohama a minulost neznají.Změnilo se hodně.

Ikona diskutujiciho mirek 2022-03-16 09:43:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Nebo si zajet do fitka přes celé město nejlépe v pětilitrovém bouráku, tam si hodinku zaběhat na páse a zase odjet. 🙂
Kdo na sobě duchovně pracuje, nepotřebuje žádné guru, ale usiluje, aby byl lepším člověkem ke své radosti a radosti svého okolí. To znamená, vědomě se měnit stále k lepšímu, což vede k neustálému si přiznávání svých vlastních chyb a z nich se poučit. m.

Ikona diskutujiciho Tonda :-) 2022-03-16 23:44:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

…Nebo si zajet do fitka přes celé město nejlépe v pětilitrovém bouráku, tam si hodinku zaběhat na páse a zase odjet. 🙂 … A proč ne, i „duchovní člověk“ si může udělat radost. Někdo květinou, někdo procházkou a někdo autem. Ano, je to divné, ale proč by ne, je to jeho cesta 🙂

Ikona diskutujiciho Šárka 2022-04-14 01:05:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

.. moc hezké .. ano opravdu duchovní učitel.. má radost z duchovního růstu nejen svých žáků , ale lidí kolem.. neříká si o finance.. ty ho od lidí oddalují.. nechává jít každého svoji cestou .. a třeba provozuje takové hezké webové stránky jako Vy Aluško a pomáhá hledajícím, zrovna tak Duše K, Igor Chaun a další… držím palečky

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek