8 důvodů, proč odpustit i neodpustitelné

5.2.2020 v Psychologie 4

Každý z nás zažil bolest a zklamání z toho, že nás někdo podvedl a zradil. Někdy si fakt myslíte, že dotyčného už  budete nenávidět navěky. Na své životní cestě jsem však objevila několik pravd o odpouštění neodpustitelného, ​​o které bych se s vámi dnes ráda podělila.1. Je důležité nahlas vyslovit, jak nám bylo ublíženo
Když vám někdo ublíží, je snadné jít všem ostatním podrobně vylíčit, co se stalo. Lehké však není říct, že vás to skutečně bolí. Už vůbec není snadné podívat se do tváře tomu, kdo vám ublížil a říct: ,,Toto si mi udělal a mě to bolí!“
Když to ale uděláte, je v tom něco léčivého.

2. Odpuštění je důležitá osobní cesta, po které je potřeba se vydat
A ta cesta může být dost náročná. V závislosti na tom, jak vám je ta osoba blízká, jde o jednu z věcí, které vám v noci nedají spát. Můžete mít skutečně pocit, že kráčíte po chodníku. V jistých ohledech je to jako jíst mísu polévky. Někdy je příliš horká, takže si jí do úst nemůžete vložit příliš… A tak musíte počkat, dokud nevychladne.

3. Někdy se usmířit jednoduše nedokážete
Toto je důležité mít na paměti. Odpuštění není usmíření. Ve své minulosti jsem znala lidi, kterým jsem dokázala odpustit, ale rozhodně ne je znovu pustit do svého života. Proto je důležité pohnout se dál.

4. Bolest, kterou právě cítíte, pochází z této chvíle, ne z minulosti
Když vám někdo před dvěma lety udělal něco, co vás zranilo, vytvořila se bolest, kterou jste pociťovali před dvěma lety při dané události. Ale bolest, kterou pociťujete dnes, pochází ze současné chvíle. Pramení z věcí, které nebyly řečeny, z nevyřešených konfliktů – kvůli vaší příjemnější budoucnosti je proto důležité tyto konflikty vyřešit a uzavřít vnitřní mír.

5. Jste schopni vzdát se svých očekávání
Neodpustit někomu je svým způsobem jako čekání na osobu, které neumíte odpustit. Je to jako byste očekávali, že se jednoho dne připlazí zpět do vašeho života a zlomeně poprosí o vaše odpuštění. Není však ničí povinnosí hledat vaše odpuštění. Nabídnout ho musíte vy.

5+1. Přijdete na to, že žít skutečně život, jaký jste si vždy přáli, je samo o sobě pomstou
Je to opravdu to nejlepší, co můžete udělat. Nepřemýšlejte nad svou pomstou, žijte ji tím, že budete vést skutečně uspokojivý hezký život.
Zbavil se vás proto, že jste byla korpulentní? – Tak tedy zhubněte (POKUD TO CHCETE) a buďte tak krásná, jak vás bývalý partner či partnerka chtěl, ale pak jim nic z toho nedejte.
Spílali vám, že nic nejste a nic nikdy nedokážete? – Hoďte tyto komplexy za hlavu a buďte úspěšní a šťastní jak si právem zasloužíte. A všem spadne brada.
Pomlouvají vás? Nejvíc je naštvete tím, že se i přesto budete mít dobře a budete kolem nich procházet se spokojeným úsměvem.

7. Začněte novou kapitolu ve svém příběhu
Mně život vždy připomínal knihu. Není žádná definitivní chvíle v čase, kdy jedna kapitola končí a druhá začíná, ale skutečně to pocítíte.
Jeden velký konec kapitoly pro mě byl, když jsem dokázala odpustit někomu, kdo mi hodně ublížil. Cítila jsem se, jako bych se ocitla na nové straně. Konečně jsem se dokázala pohnout dál a dělat úžasné věci, abych je mohla zapisovat do pokračování své knihy života.

8. Nenávidět někoho je jako pít jed
A očekávat, že onemocní on. Kdysi mě podvedl někdo mně velmi blízký. V jistých ohledech mě to pronásleduje i po letech. Když jsem na to přišla, pociťovala jsem nenávist. Tak moc jsem ho nenáviděla! Ale ve chvíli jasného, ničím nerušeného přemýšlení jsem si ujasnila, že nenávidět někoho je jako pít jed a očekávat, že břicho bude bolet jeho.
Slíbila jsem si, že mu odpustím, a to jsem i udělala. A také jsem si dovolila pociťovat celou škálu emocí. Časem přišlo odpuštění, ačkoliv toho podvodníka stále považuji za kreténa. Viz důvod č. 3.

V konečném důsledku se ale to, co cítíme a jak přistupujeme k věcem, u každého liší. Toto byla moje cesta. Já doufám, že vám může pomoci s tou vaší.

připravila Aluška.org © www.aluska.org 2020
podle zdroje: https://www.higherperspectives.com/forgive-trust-once-unforgivable-2641511783.htmlKomentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-02-05 04:04:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já taky mámě řekla co mi jako dítěti udělala a jak mě to bolelo.. několikrát. musela jsem. a opravdu mi už jen to hrozně moc pomohlo.

Ikona diskutujiciho leeth 2020-02-08 11:26:19
Ikona diskutujiciho
sipka

copak se stalo (jen obecně) a jak to mamka vzala a bolí ji to teď? měla alespoň dost respektu na to, aby ji to zajímalo a vyslechla si to bez křičení naopak na tebe?

Ikona diskutujiciho Yooo 2020-02-06 09:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle se Vam moc,moc povedlo!Toto téma by melo byt v současnosti jedno z tech nejdůležitějších. Zbavovat se nepotřebného,zateze,jedů. …Najednou se uvolní tolik energie a mista!A nejenom v nás. To nej na tom je,ze se začne měnit i vnější svět. Je to jako lavina.
Mejte všichni hezky a dobry den.

Ikona diskutujiciho ADOLF 2020-02-08 23:26:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Diky trochu mi to pomohlo, zamyslim se.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek