8 Projevů potlačeného traumatu z dětství

6.1.2021 v Psychologie 12

Zažili jste něco traumatického, když jste byli dětmi? Něco zlého, co si dodnes vybírá daň na vašem psychickém zdraví? Nepříznivé zkušenosti z dětství mohou ovlivňovat naše duševní zdraví i mnoho let poté, co už jsme dávno dospělí. Jsou to zážitky jako zneužívání, zanedbání, těžká nemoc, úraz, šikana, nebo vzájemná viktimizace*.

*Viktimizace je proces poškozování a způsobování újmy jedinci, který se stává obětí trestné činnosti.Protože nepříznivé zkušenosti z dětství působí i mnoho let poté a mají vliv na naše zdraví a psychickou pohodu, je důležité tato traumata umět rozeznat a pracovat s nimi. V opačném případě nás obírají o naše právo na životní štěstí které si zasloužíme a odrazují nás od dosahování svých životních cílů.

8 projevů, podle kterých poznáte, že stále bojujete s nevyřešeným dětským traumatem:

1. Jste zatíženi pocitem viny
Zážitky z vašeho raného dětství určují, jak vnímáte sami sebe. Pokud za sebou máte traumatické zkušenosti, jako je zneužívání, zanedbání, nebo domácí násilí, má to vliv na váš úsudek a destruktivně to ovlivňuje způsob, jak sami sebe vnímáte. Vaše nevyřešené dětské trauma se pak projevuje jako nevysvětlitelné a bezdůvodné pocity intenzivní viny, hanby a lítosti.

2. Jste bezdůvodně úzkostní
Jste neustále napjatí a nervozní a přitom nevíte proč? Jste rozrušení a neklidní? Často zažíváte návaly v podobě bušení srdce, silného pocení, svalového napětí, nebo se třesete? To jsou všechno projevy úzkosti.
Obvykle se to však děje v reakci na specifický podnět, nebo situaci. Pokud nevíte, odkud vaše silná úzkost pramení, je to možná z dětského traumatu, který jste v sobě dlouhodobě potlačili.

3. Jste emočně vzdálení
Máte potřebu se chránit a dávat si pozor na to, koho si pustíte do svého života? Poté, co vám někdo, koho jste moc milovali, zlomil srdce?
Zatímco jiní lidé se postupem času naučí zotavit se z rozpadů vztahu a jdou dál a zkusí to znova, lidé kteří mají za sebou těžké tragédie a velkou bolest, považují za snadnější, se prostě distancovat.
Možná máte obavu z navázání hlubšího, vážnějšího vztahu a nechcete se ocitnout v situaci, kdy budete vůči někomu zranitelní.

4. Dělá vám problém být šťastný
Máte problém vidět dobrou stránku života? Možná jste zažili těžké období, kdy jste měli problém nechat za sebou svou minulost, z důvodu vašeho traumatického zážitku.  Odoláváte konstruktivním změnám a upadáte do pasti pesimismu, popření a sabotáže sebe sama. Dokonce můžete mít pocit, že štěstí je děsivé a cizí pro někoho, kdo trpěl tak strašně jako vy.

5. Nenávidíte se
Pro některé lidi není snadné mít sám sebe rád a přijmout se. Nejvíce pro ty, kteří zažili silné trauma v dětském věku. Vaše minulé zkušenosti vás možná přesvědčily o tom, že si nezasloužíte být šťastní. Takže nasloucháte temnotě uvnitř vás a sabotujete vaše vlastní šance na úspěch.

5+1. Ponižujete sami sebe
Vyrostli jste v toxickém prostředí? Obviňujete se úplně za všechno, co se vám v životě nepovede? I když jste nad tím neměli žádnou moc?
Dětské trauma destruktivně ovlivňuje vaše sebevědomí. Oběti nevyřešeného dětského traumatu mají hodně velké problémy se sebepoškozujícími myšlenkami a jednáním.
Můžete na sebe být extrémě tvrdí a velmi kritičtí. Nebo se často cítíte být bezcenní a neschopní.

 7. Nedokážete ovládat své emoce
Stává se vám, že se často cítíte být naprosto zavalení silou vašich vlastních emocí, které nedokážete udržet na uzdě? Vybíjíte si vztek a frustraci na lidech okolo vás?
Problém se zvládáním svých emocí a nízká tolerance ke stresu jsou oba jasné příznaky toho, že bojujete s dětským traumatem. Ve výsledku jste více defenzivní, snadno se naštvete a často kvůli něčemu ztrácíte hlavu.

8. Přitahujete špatné lidi
Máte chorobnou tendenci navazovat nezdravé vztahy s lidmi, kteří vám pak ubližují?
Vaše vztahy s rodiči totiž fungují jako vzor, podle kterého se orientujete ve všech vašich příštích vztazích. Rodiče vás naučili, jak vypadá láska a jak by se k vám ostatní lidé měli chovat.
Bez ohledu na to, jak otřesní vaši rodiče byli, je zkrátka lidské znovuvytvářet své dětské trauma, protože je vám to známé a dává vám to smysl. Nic lepšího jste zkrátka nepoznali.

Poznáváte se v některých projevech, které jsou zde zmíněny?

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021

Tento článek neslouží jako náhrada za péči odborníka, je určen pouze pro vzdělávací účely. Pokud máte duševní potíže, obraťte se na odborníka a nebojte se požádat o pomoc.Komentáře

Ikona diskutujiciho standa 2021-01-06 01:41:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všech traumat i těch nejtěžších je možno se zbavit úplným přijetím lásky a odpuštění ve svém srdci. Jiná cesta eliminace bolestí a traumat není. Na tomto světě má totiž smysl pouze láska a všechno ostatní jsou naprosté zbytečnosti…

Ikona diskutujiciho Kuník 2021-01-06 13:57:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Nj, Stando, když to jsou taková, řekl bych, prvomájová hesla. Kdyby to bylo takto jednoznačně jednoduché, jsme tu happy dozajista všici 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2021-01-06 17:10:57
Ikona diskutujiciho
sipka

tož tohle řekni psychiatrům a jejich pacientům 😀

Ikona diskutujiciho standa 2021-01-07 01:08:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli je to jednoduché ? Někdy i štreka na celý život, ale stojí za to.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-01-06 15:13:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Niekedy ked sa (nalačno) najem tak mám taký neprijemny stav ze je mi na omdletie ale po chvili to prejde. Stalo sa mi to uz kedysi v skole mali sme maso s ryžou to som mal celkom rád tak som to zjedol a to je prvá spomienka čo som zažil ten neprijemny stav. Tak neviem či je to trauma zo školskej jedálne, sice varili pomerne dobre ale chodil som tam nerád pretože tam bolo vela deciek stálo sa v dlhom rade plus nájsť stôl kde sa dá sadnúť… Niekedy som tam ani nešiel a nechal obed prepadnúť chudáci rodičia čo to platili.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-06 16:04:49
Ikona diskutujiciho
sipka

spíš ti to nesedlo a měl jsi problém to strávit.. často taky je problém jíst a trávit, když jsi ve stresu

Ikona diskutujiciho claudie 2021-01-06 18:18:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já už vím, proč jsem si vybrala tak těžké dětství. Protože bych nebyla tam, kde jsem dneska. Tím myslím duchovně. Nebylo to lehké a není to lehké ani dnes, přesto jsem snad pochopila co mi to mělo dát. Ale už bych to nikdy znovu prožít nechtěla. Hrnou se mi slzy do očí, když si vzpomenu na sebe, na tu malou vystrašenou holčičku, která utíkala do lesa, aby se skryla do lesa před despotickým otcem a hnusnými hádkami mezi dospělími. A v duchu ji objímám a říkám jí, že už se nemusí bá, že ji ochráním. Snad se to někde ve vesmíru srovná.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-06 18:36:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem takhle utíkala taky. Ale na jižní moravě nejsou lesy, tak to jistil meruňkový sad. Povídala jsem si tam se stromy.

Ikona diskutujiciho claudie 2021-01-06 19:28:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem taky z jižní moravy, les jsme neměly hluboký, ale dalo se tam schovat. A objevila jsem tam tolik kytek, ptáčků, lezla jsem na stromy, prostě kouzelný ráj. Cítila jsem se tam vítaná. V meruňkovém sadu muselo být taky dobře. Stromy dodávají odvahu, naději, mír a klid.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-01-06 20:06:50
Ikona diskutujiciho
sipka

To jo, nedaleko byl taky vinohrad a jabloně, takže jsem sezonně docela i měla co jíst 🙂

Ikona diskutujiciho claudie 2021-01-06 20:33:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem zkusila i hloh, lesní trnku, nebo zmrzlý šípek. To byly taky mňamky :-).

Ikona diskutujiciho kiana 2021-01-08 20:08:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Právě jsem u konce poslechu série youtube videí o narcisistickém chování a doporučuji shlédnout (některá videa jsou hodně zajímavá, pokud jste se s takovým chováním někdy setkali):
https://www.youtube.com/watch?v=yPc7UxIfMfY&list=PL3QtnfcMTMhEfRXN-Kk2vndn89nBZxKUj&ab_channel=DoctorRamani

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek