8 Varovných příznaků které zažijete, pokud vám nepracují správně ledviny

23.5.2020 v Zdravověda 3

Ledviny se nacházejí hned pod hrudním košem. Jsou odpovědné převážně za udržování rovnováhy vody a minerálů či odbourávání toxinů z těla. V průběhu dne přefiltrují 180 až 200 litrů krevní plazmy, což postačuje k udržení zdraví těla a řádného provádění jeho funkcí. Kromě detoxikační funkce zajišťují také rovnováhu elektrolytů, udržují kosti zdravé a silné, regulují tvorbu červených krvinek a stabilizují krevní tlak.Při poškození ledvin, když už nedokážou správně pracovat, je organismus ve velkém ohrožení. Čtěte dál pozorně, abyste uměli správně identifikovat signály, které vám tělo vysílá v případech, kdy ledviny nefungují správně. Jejich ignorování může vést k dalšímu poškozování ledvin a případně úplnému selhání.

1. Otoky
Když ledviny nefungují tak, jak by měly, vylučují stále méně a méně tekutin. To může způsobovat hromadění vody v těle, což se projevuje nafukováním a otoky, které nejčastěji postihují končetiny a klouby.

2. Změny v moči
Jde nejčastěji o následující změny:

  • problémy s močením
  • tlak během močení
  • tmavá moč, méně časté močení s malým množstvím moči
  • příliš světlý moč, časté močení s velkým množstvím moči
  • pěnivý moč
  • časté noční buzení kvůli potřebě močení

3. Vyrážky na pokožce
Během selhávání ledvin dochází v těle k hromadění toxinů. To se pak projevuje v podobě vyrážek, akné, zarudnutí, suché nebo podrážděné pokožky. Nanášení různých krémů či kosmetiky může na čas ulevit od nejhorších projevů. Nevyřeší to však příčinu, jen se potlačují příznaky, a proto jakékoliv zlepšení bude jen dočasné.

4. Únava
Když jsou ledviny zdravé, produkují erythropoietin – hormon, který se podílí na tvorbě červených krvinek. Když je ho nedostatek, následuje snížená tvorba červených krvinek, hrozí překyselení těla a z toho vyplývající únava a svalová slabost. Bez dostatečného okysličení se snižuje i aktivita mozku.

5. Zvýšená dušnost
Jde o poměrně netradiční příznak, kdy se jen málokdy příčina hledá u ledvin. Podobně jako v předešlém případě, kdy má tělo málo kyslíku, se snaží kompenzovat to také tím, že zrychlí frekvenci dýchání.

6. Kovová pachuť v ústech
V těle akumulované toxiny dokážou měnit chuť pociťovanou v ústech a vyvolat nepříjemný zápach z úst. Dalším znakem nemocných ledvin je výrazná změna v tom, jaké potraviny nám chutnají, případně zvýšená míra nechutenství.

7. Bolesti
Méně častým, ale možným projevem poškozených ledvin jsou bolesti ve střední části zad zhruba na místech, kde se ledviny nacházejí. Bolest může být zesilována i infekcemi, případně výskytem ledvinových kamenů.

8. Špatná koncentrace a závratě
Slabý přísun kyslíku do mozku je znakem vážné anémie, ale i selhávání ledvin. Dokáže to ovlivnit soustředění a koncentraci, způsobit točení hlavy či dokonce problémy s výpadky paměti.

Závěr
Mezi obecná doporučení pro zlepšení činnosti ledvin patří:

  • konzumovat stravu s vyšším obsahem antioxidantů (ovoce a zelenina)
  • dostatečný pitný režim (6 až 8 sklenic čisté nebublinkové vody denně)
  • omezení konzumace soli
  • bylinky na podporu činnosti ledvin (čaje z natě petržele, bobkového listu nebo zelený čaj)

V případě, že se u vás vyskytnou uvedené příznaky, je vhodné se pro jistotu vždy poradit i se svým lékařem.

přeložila www.aluska.org 2020
podle zdroje: https://99easyrecipes.com/you-will-experience-these-8-signs-and-symptoms-if-your-kidneys-do-not-function-properly-2-2/Komentáře

Ikona diskutujiciho elbar 2020-05-24 12:09:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sri Chinmoy:
Máme-li mír mysli,naše vitálno a naše tělo
se stanou míruplnými,
a kde je mír není žádná disharmonie.
Pouze ve světě úzkosti,nespokojenosti,
napětí a zmatku existuje disharmonie.
Jinak by žádná onemocnění neexistovala.

Ikona diskutujiciho Jůlik 2020-05-29 21:41:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Komentář se netýká článku ale je to taková otázka
Co si myslíte o skupině ImagineDragons a jejich písničkách?
Nedávno jsem tu našla starší článek o klipu Thunder velmi zajímavý rozbor ale nedokázala jsem si z toho vzít jestli je to dobrý nebo špatný.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-05-30 08:03:08
Ikona diskutujiciho
sipka

špatný 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek