9 Varovných příznaků, že máte intoleranci na lepek

29.6.2020 v Zdravověda 10

Lepek je jedna z bílkovin nacházející se v pšenici, ječmeni a ovsu. Podle současné lékařské vědy se s ní spojuje více než 50 různých onemocnění. Čím dál tím více lidí navíc trpí intolerancí na lepek. Příznaky přitom nemusí být vždy u všech stejné. Mohou se lišit jak počtem, tak intenzitou. Pokud máte obavu, zda i vy nepatříte do této skupiny lidí, zde je 9 varovných příznaků, které prozrazují, že máte intoleranci na lepek.1. Nefunkční trávení
Špatné nebo nefunkční trávení je jedním z hlavních příznaků intolerance na lepek. Kromě špatného trávení můžete trpět také častým nadýmáním, plynatostí nebo dokonce průjmem.

2. Výkyvy nálad
Pokud neustále zažíváte výkyvy nálad a na střídačku pociťujete emoce, jako jsou smutek, štěstí a úzkost, pak zbystřete pozornost. Vaše emocionální stavy mohou vyplývat z jídel, které konzumujete, a z jejich obsahu lepku.

3. Bolesti svalů a kloubů
Nesnášenlivost na lepek se často projevuje bolestmi svalů a kloubů, záněty a otoky. Pokud se u vás vyskytují tyto příznaky, nemusí souviset s věkem či opotřebením kloubů, ale právě s lepkem a vaší citlivostí na něj.

4. Husí kůže
Husí kůže se obvykle spojuje s projevem emocí. Zde však nejde o dočasnou „husí kůži“, ale o trvalý stav vaší pokožky. Husí kůže jako důsledek intolerance na lepek se obvykle vyskytuje na zadní části předloktí. Dochází k ní tehdy, když záněty ve střevech brání správné absorpci vitamínu A a mastných kyselin. Jejich nedostatek v těle pak vede ke změnám na pokožce.

5. Chronická únava
Pokud pociťujete chronickou únavu a vyčerpanost i přesto, že nevykonáváte žádné těžké fyzické aktivity, pak příčinou může být právě lepek. Únava mívá různé příčiny. Proto je vhodné se nechat vyšetřit u lékaře, zda za ní nestojí vaše nesnášenlivost na lepek.

5+1. Migréna
Častá nebo chronická migréna také může mít různé příčiny. Jednou z nich bývá i lepek ve vaší stravě.

7. Autoimunitní onemocnění
O intoleranci na lepek je dobré vědět včas. Pokud ji totiž máte a nadále konzumujete potraviny, které lepek obsahují, můžete si časem přivodit vážnější autoimunitní onemocnění, jako jsou lupus, psoriáza nebo artritida.

8. Hormonální nerovnováha
Lepek často způsobuje záněty a nesprávnou funkci různých žláz s vnitřní sekrecí. Výsledkem pak bývá hormonální nerovnováha.

9. Neurologické problémy
Nevolnosti, motání hlavy, závratě nebo zvracení patří mezi některé z příznaků neurologických potíží způsobených intolerancí na lepek. Nejlepší věc, kterou můžete v případě jejich výskytu udělat, je zajít za lékařem a nechat se vyšetřit, aby odhalil jejich prvotní příčinu.


článek je převzatý ze zdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho Vodnářka 2020-06-29 16:50:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj! Tohle téma se mě týká. Mám celiakii. Měla jsem asi 6 příznaků, co zde popisuješ, včetntě intuitivního odmítání chleba a podobně. Co mě hodně mrzí je, že i když důsledně dodržuju bezlepkovou dietu, mi bývá přesto špatně. Únava, bolesti kloubů a hlavy, občasné špatné trávení stále přetrvávají. Ale podle lékaře jsem ,,naprosto vpořádku.“ Je to těžké, žít s bezlepkovou dietou. Člověk nemůže jet jen tak na výlet a koupit si svačinu, apod.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-06-29 21:30:16
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkoušela jsi pít nepasterizované kozí mlíko? Hodně to pomáhá na střevní mikrofloru a trávení. Mě to vyléčilo z neschopnosti strávit plnotučnou šlehačku, cheesecaky a podobné mastné hnusy. Když jsem se s tím občas setkala, tak to bylo skoro jak otrava jídlem, strašný. A už to nemám. Pila jsem ho střídavě asi půlroku.

Ikona diskutujiciho SilverSis 2020-06-29 23:07:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím alušku🙋 a všechny čtenáře. Vím, že to co chci sem přidat nepatří k dnešnímu tématu, ale je to zajímavé. Posílala jsem to už pár lidem na YouTube, ať si to přečtou, na Facebook rovněž, ale od nikoho jsem nedostala odpověď, jenom like 😏. A vaši stránku jsem si hned oblíbila, vždycky jsem věřila v nadpřirozeno. No jen chci vědět váš názor.
http://www.onvampires.com/cz/ pokud by to nešlo otevřít tak se ta stránka jmenuje O upírech neboli Žijí mezi námi. Je to o sedmnáctilelém chlapci žijícím v Rumunsku. A zde se setkal také s královnou upírů.. Annou Báthory. Vím, zní to možná úsměvně, ale při čtení to takové vůbec není. Možná to souvisí s vyschnutím vděčného pramene mladí adrenochromu. Už roky hledám něco nového ale nikde nic nenacházím. Na deep web radši nechodím, překladatel tohoto příběhu není moc sdílný, pokud se neukážete na setkání. Chci se s někým podělit o tomto tématu, ale lidi to nezajímá nebo nevím. Možná to tady už někdy bylo, ale jak říkám jsem tady krátce 🙂 děkuju všem, kteří si to přečtou 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-06-30 08:07:56
Ikona diskutujiciho
sipka

možná ti na to nikdo nic neodepsal, protože z rozsáhlého webu, ačkoliv autor v úvodu tvrdí že píše pravdu, nelze jednoznačně určit, jestli to skutečně je fikce, nebo to autor zažil, nebo popisuje duševní chorobu… no a podle hesla když o tom nic nevím tak radši držím pec, jsi dostala jenom lajk 🙂

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2020-06-30 09:03:32
Ikona diskutujiciho
sipka

To by vyžadovalo nejaký čas aby človek naštudoval tých upírov a urobil si názor. A nikdy nevieš čo je pravda a čo výmysly šírené deckami fascinovaními upírskou témou. Tak ti na to asi nikto nič nenapíše, navyše keď to dávaš pod články o intoleranci na lepek. Prečítal som niečo o Bathory z rôznych zdrojov a myslím že čo sa o nej tvrdí je pravda, teda že pila krv alebo sa v nej kúpala, ale či bola upírka to neviem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-06-30 09:54:02
Ikona diskutujiciho
sipka

o Bathory se toho říká hodně. Taky že byla psychicky nemocná, nebo že měla rakovinu. Upíři sice existují, ale nejsou to lidé, jsou to démonické bytosti. Nemám ale čas na studování celého toho webu pro podrobnější analýzu nakolik to sedí s realitou a nakolik jde o autorovu fantazii.

Ikona diskutujiciho Ríša 2020-06-30 21:12:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Něco mi o tom napiš, na tajemnu vždycky něco je i z té pravdy.

Ikona diskutujiciho Klára 2020-07-01 10:50:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj :D, tento článek mě velmi zaujal. Celiakii mám už 2 roky. Když jsem ještě chodila na základní školu s lepkem jsem žádný problém neměla, intolerance se mi projevila až později v pubertě a na to že mám zrovna celiakii jsem přišla vpodstatě „náhodu“. Vždycky jsem měla štíhlou postavu, ale někdy okolo 15-16 let, kdy jsem nastoupila na střední školu jsem přestala přibírat tak, jak bych měla. Byla jsem furt unavená a poslední hodiny vždy prospala. Říkala jsem si, že to je asi normální, že střední je prostě náročnější, ale moje mamka mě začala podezřívat z toho, jestli nemám třeba anorexii, ale nijak jsme to neřešili. Až když mě po nehodě při sportu vzali do nemocnice a brali mi krev, zjistili, že nemám skoro žádný železo v krvi. Pamatuju si, jak to sestřičky docela vyděsilo a nechápali, jak jsem vůbec schopná k tomu ještě sportovat. Každopádně mi udělali různá další vyšetření a zjistili mi celiakii, kdy se mi lepkem vpodstatě poničí klky ve střevě a to mi pak není schpno vstřebávat různé látky – v mém případé hlavně železo. Potom, co jsem přestala jíst lepek a začla dodržovat dietu jsem přibrala skoro 10kg za půl roku. Mám ale naštěstí velmi slabou formu celiakie, a když si občas něco, co obsahuje lepek, dám „nic se mi nestane“, nemám žádné střevní problémy ani mi z něj není špatně. Takže jsem vlastně díky nehodě zjistila důležitou informaci bez které bych pravděpodobně stejně zkolabovala. Vše špatné je pro něco dobré. 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-07-01 11:41:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Začni brát Energoton, je v něm spousta železa, já beru dva denně. Je moc dobrý. S menstruací přijdeš pravidelně o spoustu železa a je potřeba ho doplňovat. Dlouholetý deficit se neprojeví hned, ale až po letech…
https://energeticke-napoje.heureka.cz/energoton-posilujici-napoj-900g-60-davek/?gclid=EAIaIQobChMI37Lps-Gr6gIVlcx3Ch2KdA_dEAAYAiAAEgJcNPD_BwE

Ikona diskutujiciho martin martin 2020-07-01 15:35:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, ten energoton je super, chutná dobře a dodá energii.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek