9 výjimečných vlastností společenského introverta

12.2.2020 v Psychologie 9

Základní rozdíl mezi introverty a extroverty je dobře znám. Pokud je někdo rezervovaný, příliš se druhým neotvírá a společenský kontakt je pro něj vyčerpávající, jedná se o introvertního člověka. Někdy ale není vše tak jasné, jak se na první pohled může zdát. Existují také společenští introverti (outgoing introvert, nebo také ambivert), které si lze snadno splést s extroverty. Jak se takoví lidé projevují?Jsou to introverti, kteří i přes svou samotářskou povahu vycházejí do společnosti, jsou komunikativní, srší energií a vtipem, takže jsou okolím často považováni za etroverta, přestože oni sami se tak vůbec nevidí. Ostatní lidi považují sice za zajímavé, ale zároveň extrémně vyčerpavájící a unavující.
Společenští introverti se předtím, než vyrazí mezi lidi, musí na tuto akci psychicky připravit. Jsou to unikátní záhadní lidé, duší umělci plní vášně, s velkou vnitřní hloubkou. Někdy neodpovídají ani na esemesku a jindy jsou přitom ochotní naslouchat přátelům dlouhé hodiny. Milují nové zážitky, ale na druhou stranu také potřebují klid.

Zde je 9 faktů, podle kterých je poznáte:

1. Nemají rádi prázdné řeči
Vědí, jaké je venku počasí, ale nepotřebují o tom mluvit. Tito lidé mají zájem o lidi a jejich charakter. Chtějí znát nejdůvěrnější tajemství ostatních, rádi si vyslechnou vaše plány a vyslechnou si vše o vašich problémech, chtějí porozumět vašim emocím.

2. Neudržují nezajímavá přátelství
Klidně odmítnou pozvání, pokud ví, že jim daná osoba nenabízí nic zajímavějšího, než plytkou konverzaci. Pokud jim kontakt s vámi nedodá žádný emoční stimul, znudí se, stáhnou se do sebe a nemají důvod se dál bavit. Pokud si chcete s ambivertem udržet kamarádství, musíte ho zásobit hlubokými konverzacemi, spoustou empatie a rozhovory, které jsou o něčem a ne o ničem.

3. Žijí ve svém vnitřním světě
V duchu si neustále něco říkají. Probírají všechny detaily, které jim někdo vyprávěl, vnímají každé slovo a snaží se pochopit jeho smysl.

4. Potřebují čas sami pro sebe
Po dlouhém pracovním dni je poslední věc, kterou by chtěli, komunikace s lidmi. Potřebují být nějaký čas pryč od ostatních, protože se potřebují uvolnit a soustředit na sebe. Jejich přátelé by si neměli brát osobně, pokud chtějí být introverti nějakou dobu sami.

5. Důležité je zázemí
Pro tyto lidi je velmi důležité prostředí, atmosféra, nálada a pozadí situace. Pokud se budou cítit pohodlně, můžou by se stát srdcem celé párty, ale pokud ne, budou si držet odstup.


5+1. Potrpí si na detaily
Zvlášť, pokud jde o jejich blízké. Chtějí o nich vědět vše, především to, co je činí smutnými nebo šťastnými. Je těžké takovému člověku lhát, protože dřív nebo později objeví pravdu.

7. Komfort ostatních je důležitý
Tito lidé jsou opravdu velmi laskaví a vždy se snaží, aby se ostatní lidé cítili dobře. Mohou třeba předstírat, že mají rádi nechutné jídlo vaší ženy, jen abyste se zbytečně neurazili.

8. Neudržují kontakt s příliš mnoha lidmi
I když introvert není žádný stydlín a nemá problém mluvit s cizími lidmi, obvykle nezvládá udržovat kontakty s příliš mnoha lidmi. Jednoduše to vyžaduje až moc jeho energie. Také potřebují více času na vytvoření nového přátelství. Ale když si svého blízkého přítele najdou, investují do tohoto vztahu opravdu hodně.

9. Těžce hledají správného partnera
Důvodem je, že potřebují poznat svého partnera opravdu dobře, než se mohou plně ponořit do vztahu. Společenští introverti mají dvě tváře. Na jedné straně jsou veselí, vyrovnaní, zdvořilí a velice taktní. A jindy mají sklon být zaměření na sebe, můžou být plaší, nemluvní a podivní.

Pokud se v těchto typech poznáváte, je dost možné, že jste společenský introvert, neboli ambivert.

připravila aluška.org podle zdroje

Komentáře

Ikona diskutujiciho kfjetina 2020-02-12 07:46:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Juuu, to jsem já. Vždycky jsem se cítila jako introvert, ale klasická definice introverta na mě pořádně neseděla a ani druzí lidé mě tak neviděli.

Ikona diskutujiciho Elis 2023-05-08 21:57:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně, mám to stejně 😀 a já se vždycky podivoval nad tím, jak mě všichni vidí…

Ikona diskutujiciho renata369 2020-02-12 08:33:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluška, krásne si ma opísala 😀 Tak konečne si mi to vysvetlila, lebo som introvert. Ťažko sa zoznamujem s ľuďmi, potrebujem oťukať..Nemám rada spontánne akcie, musím vedieť vopred a psychicky sa prirpaviť na kopu ľudí, nejakú spoločenskú udalosť, chcem vedeiť , kto tam bude /s kým sa budem môcť baviť, koho obchádzať../ , na čo sa mám „pripraviť “ a „naladiť“sa . V spoločnosti viem byt riadne ukecaná, ak mi tí ľudia vyslovene nevadia, ale potom potrebujem aj niekoľko dní kľud, samotu. Jediný zádrhel je nepreberať politické dianie, ak niekto začne, radšej sa vzdialiť ako míňať energiu na nejaké debaty v tomto smere, žiaľ všetci okolo sú totálne ovečky, absolútne nemajú páru , čo sa tu deje, o čo tu ide, je mi z toho potom smutno, ale to si vynahradzujem potom na obľúbených internetových portáloch, kde som v tomto smere „medzi svojimi“, aj ked pre mňa anonymnými ľuďmi.

Ikona diskutujiciho Jan 2020-02-12 18:12:17
Ikona diskutujiciho
sipka

Renato, prosím, jaké jsou ty oblíbené internetové portály, kde jsi mezi svojimi? Díky 🙂

Ikona diskutujiciho Ykka 2020-02-12 21:11:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky se poznávám, tedy alespoň většinu času to odpovídá. Hezky a výstižně napsáno. Škoda, že svět na nás ještě není připravený 🙂

Ikona diskutujiciho Lucie Musilová 2020-02-12 23:18:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jsem přesně já. Moc děkuju za tento článek, Aluško. 😉

Ikona diskutujiciho Choco 2020-02-13 22:10:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je děsivé, jak moc to sedí… jakoby mě někdo celý můj život studoval 😀
Alepoň vím, proč na mě definice introverta seděla jen částečně. Děkuju 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-02-13 22:37:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já abych sem taky něco nenapsala, že… 😀

k článku už se snad ani vyjadřovat nemusím, jako všechny články o introvertech u tebe na mě sedí dokonale. jen chci skromně podotknout, že ta zrzka vprostřed článku je nádherná… 😁

edit: ha!! podařilo se mi jí i vygooglit! je to Riley Rasmussen 🙂

Ikona diskutujiciho Eva Hollinetz 2020-03-02 17:56:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Překrasné. Pohlazení pro mou duši. Jak uvádí ostatní, jako úplný introvert jsem se nikdy necítila a tak jsem řešila, proč mi jen tak nějaká komunikace ve společnosti nejde. A teď uvidím, že nejsem sama. Díky, díky.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek