Honí vás mlsná? Jak naše chutě souvisí s duševním stavem

24.2.2021 v Zdravověda 4

Když pocítíme nutkavou potřebu sníst konkrétní druh jídla, má to svůj důvod. Ve starověkých textech existuje mnoho statí týkajících se mnoha zdánlivě běžných věcí v našem životě, které souvisí s duchovními a alchymistickými archetypy. Jedním z nich jsou chutě na konkrétní jídlo.



Hned na úvod je důležité zmínit, že za tím může být i zdravotní problém, v tomto článku poskytuji alchymistický pohled na takový stav. Pokud se vám to děje často a necítíte se celkově dobře, konzultujte problém i s odborníkem.

Naše tělo může signalizovat své potřeby mnoha způsoby. Když naše aura něco potřebuje, jedním ze způsobů, jak nám dává vědět, je chuť na nějaké jídlo.
Podle starověkých čínských mudrců a alchymistů hraje pět prvků (oheň, voda, země, dřevo a kov) významnou roli ve stabilitě a rovnováze tohoto světa. Totéž platí pro rovnováhu a zdraví našich těl.

Touha po sladkém
Podle starověkých čínských posvátných textů je touha po sladkém (spolu s mléčnými výrobky, ovocem atd.) poselstvím o nedostatku prvku Země. Ve skutečnosti toužíme po elementu Země. Meridián sleziny je aktivován a vyžaduje pozornost.

Cukroví
Ovoce
Mléko a mléčné výrobky

Co to znamená, když jdete po sladkém? Znamená to, že jsme pravděpodobně velmi znepokojeni a neuzemněni. Naše „duchovní“ zpráva říká, že nemůžeme najít stabilitu v našich životech a prostřednictvím své chutě toužíme po Zemi – stabilitě.
Dalším možným důvodem je, že náš vztah s matkou (skrze pociťovanou touhu po mléku) je nějak narušený, nebo problémový. Musíme se matce více věnovat a milovat ji. Pravděpodobně musíme tento vztah uzdravit.

Čtěte také: Energetické uzemnění: Jak na to


Chuť na pikantní jídla

Podle starověkých čínských posvátných textů je touha po kořeněném jídle poselstvím o nedostatku prvku Kovu. Plicní meridián je aktivován a vyžaduje pozornost.

Přidávání více koření do jídla
Pálivé omáčky
Chilli papričky a Jalapeños

Co znamená, když toužíme po pálivém jídle? Znamená to, že jsme pravděpodobně velmi smutní a zaseknutí v nekonečném truchlivém myšlenkovém vzorci. „Duchovní“ zprávou je, že nedokážeme rozptýlit všechny tyto návaly nálad, které v našich srdcích znovu a znovu dorážejí. Kořeněné jídlo může rozptýlit zármutek z našich emocí, proto po něm toužíme.

Chuť na kyselé
Podle starověkých čínských posvátných textů je touha po kyselém jídle poselstvím o nedostatku prvku Dřeva. Meridián jater je aktivován a vyžaduje naši pozornost.

Chuť na citrusové ovoce
Citronové kyselé pochutiny 
Ocet

Co znamená, když toužíme po kyselé chuti? Znamená to, že jsou naše myšlenky pochmurné, cítíme se frustrovaní a naštvaní. „Duchovní“ zprávou je, že se nemůžeme zbavit úzkosti, podrážděnosti a hněvu. Musíme se uklidnit a uvolnit tuto nadměrnou energii, která v nás stagnuje. Kyselé jídlo v těle, jako zástupce prvku Dřeva, pomáhá rozpustit tyto emoce.

Hořká chuť
Podle starověkých čínských posvátných textů je touha po hořkém jídle poselstvím o nedostatku prvku Ohně. Meridián srdce je aktivován a vyžaduje naši pozornost.

Káva
Kakao
Jakékoli hořce chutnající jídlo

Co znamená, když toužíme po hořké chuti? Znamená to, že zoufale potřebujeme potěšení a lásku. Trápí nás únava. „Duchovní“ zprávou je, že si musíme najít kvalitní čas pro sebe a topíme se v moři odpovědností a náročných pracovních plánů. Musíme najít věci, které přinášejí radost do našich životů. Naše vitalita je vyčerpaná. Hořce chutnající jídlo pomáhá ohni v nás jasně hořet – a tak nás probouzí k hledání radosti a spokojenosti.

Slaná chuť
Podle starověkých čínských posvátných textů je touha po slaném jídle poselstvím o nedostatku prvku Vody. Meridián ledvin je aktivován a vyžaduje pozornost.

Slané jídlo a pití
Nakládané okurky
Sýr

Co to znamená, když toužíme po soli? Znamená to, že prožíváme intenzivní strach a úzkost. Meridián ledvin a prvek Vody jsou spojeny s našimi instinkty přežití. „Duchovní“ zprávou tedy je, že musíme najít způsob, jak posílit naši auru vírou a nadějí. Je třeba aktivovat vodní prvek. Strach zatěžuje naši auru a my jsme ztratili sebevědomí. Dále musí být vyřešeno to, čeho se bojíme.

 

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-02-24 19:36:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A čo bryndza, v článku neni a nejak ju neviem zaradiť. No vlastne slané. Mávam chuť na slané alebo pikantné a popisy sedia, toto je presnejšie než horoskopy.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-02-25 08:28:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Něco na tom opravdu bude. Já třeba doslova nesnáším pikantní jídla. Přitom podle ajurvédy jsem ohnivý typ pitta, který potřebuje chladit svůj element – takže saláty miluju. A hodně růžičky. Vůně, vody, ale i čaje z růže stolisté… a včera jsem si objednala ajurvédský prášek na pití z mleté růže s bylinkami a v popisku mě překvapilo, že růže chladí horkou pittu. Takže aniž bych znala ajurvédu, tak se podle toho principu stravuju a i si podle toho vybírám byliny. Tenhle článek je sice o emočních stavech, ale jsou to provázané nádoby.

Ikona diskutujiciho izairi 2021-02-27 20:22:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mimo téma,ale našla jsem na yt něco na růst a zhoustnutí vlasů. Je to z Indie,a opravdu jednoduché na přípravu 🙂. A můžete zapnout titulky.
https://youtu.be/6fZ8XwVHUAc

Ikona diskutujiciho Jaroslava 2021-05-27 09:22:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný den!
Duchovně založená jsem od narození, což byl tehdy Danajský dar, jelikož děti jsou upřímné a pravdomluvné. Moje „éra“ vyvrcholila vším možným kolem puberty, to už jsem věděla co a komu mohu říci. I nadále se mi děly podivné věci, nikdy jsem se ale nebála a brala to jako normální součást života, což také je.

Něco si dokážu přebrat, něco ne. O svých zážitcích bych mohla napsat knihu, jen maminka říkávala, „Bože, po kom to dítě je, vždyť u nás byli všichni normální…“ Hahahaha.

O tom jídle to je pravda!!! Jako dítě jsem sladké milovala, v dospělosti nejedla vůbec, pekla jsem hodně a na vánoce spousty cukroví a ani jsem ho neochutnala, byť jsem na cukru hodně šetřila. Nyní opět zhřeším, ale ne zdaleka jako kdysi. Feferonky jsem baštila v 8 letech poprvé, pálivá jídla, sůl a pepř, bílou mouku jsem odbourala teď ze zdravotních důvodů. Jsou to mrtvé poživatiny, jak se mi zdá.
Začala jsem s tím pomalu a čekala velké chutě na bývalou stravu. A ejhle… nic.
Dřív jsem nekonzumovala moc zeleniny, nyní se ze mne stal býložravec :-), vůbec s tím nemám problémy, násilím bych nic nedělala. Zdravotně jsem se zlepšila, pokaždé se těla ptám zda to či chce a opravdu to funguje.

Vše je tím, že pozorujem kdeco a kdekoho, jen sebe a své tělo ne!

Ještě něco o váze. Když mi bylo 18 dosáhla jsem při 160 cm výšky váhu 68 kg. To jsem vzkypěla hned u váhy a řekla, že to chci dolů!

Trochu jsem na to pozapomněla, ale začaly se dít věci. Kilo po kile jsem shazovala a nevěděla jak. Naštěstí jsem hodně šila, takže prakticky každý den jsem si upravovala oděv (s radostí). Lidé koukali nevěřícně, ale já jedla normálně, jen jsem omezila bílé rohlíky, jiné tehdy nebyly, nijak moc jsem nesportovala, jen kolo, byla aktivní v práci, studovala při zaměstnání a unavená nebyla.

Po 2 měsících jsem měla dole 14 kg! Pak se to zastavilo, už jsem se docela bála. Tu váhu jsem si držela celý život. V těhotenství jsem přibrala jednou 9 a podruhé 10 kg. Z porodnice jsem šla s 55 kily a ve vypasovaných šatech… Závist ostatních maminek si umíte představit. Moje odpověď byla, no a na co si to budu tahat domů? Všechno jsem jim tam nechala… Byl to veliký dar a bez přičinění. Pokorně za to děkuji.

Anebo jsem si tehdy naprogramovala mozek, s kily navíc není život příjemný, já to s grácií neumím nosit. Myslím že zde jsem si to konečně po létech objasnila… Děkuji!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek