Asi každý z nás tu a tam nechal deštník v restauraci či nezařídil maličkosti, které ten den měl. A ač je zapomínání ve společnosti vnímáno jako nešvar, podle nedávného výzkumu to může svědčit o vysoké inteligenci.
Špatná paměť nemusí být jednoznačně špatná vlastnost. Jasně, dodržování důležitých úkolů je povinnost, ale určitě jste se již setkali s tím, že jste někoho popichovali, jak je možné, že si nepamatuje tamto či ono.
„Lidé s nejlepšími vzpomínkami mají tendenci zapomínat relativně zbytečné detaily v běžném životě,“ tvrdí autoři výzkumu Paul Frankland a Blake Richards.
„Pokud je náš mozek zahlcen přílišnými detaily, zhoršuje to jeho rozhodovací procesy v důležitých aspektech. Zapomínání nám tedy umožňuje zbavit se dat, o kterých mozek s jistotou ví, že jsou zbytečná, a brání tak svoji kapacitu.“
Každý člověk občas zapomene cestu do restaurace, kde už jednou byl, nebo si nepamatuje jména všech svých kolegů, které potkává třeba na chodbě. Není zkrátka žádoucí pamatovat si každé jméno. Úzce to souvisí s tím, jak náš mozek okolí vyhodnocuje.
Pokud nepociťuje podstatné změny, novým vjemům nepřikládá takovou váhu a snaží se je vytěsňovat, aby uvolnil místo pro opravdu důležité věci.
Díky tomu se usnadňuje naše rozhodování a myšlení, protože mozek není zatížen nepodstatnými nedaily a může se tak zaměřit na skutečně relevantní data, použitelná pro praktický život a důležitá rozhodnutí. Takže až příště například zapomenete deštník v baru, nevyčítejte si, že jste pitomec. Podle vědců to může svědčit o vaší vysoké inteligenci.
Existuje mnoho důkazů svědčících o tom, že má mozek speciální mechanismus, který vyvolává ztrátu paměti a tento mechanismus je zcela odlišný od systému, který naopak pamět ukládá.
Jeden z těchto mechanismů oslabuje nebo eliminuje synaptické vazby mezi neurony, ve kterých je kódovaná paměť. Další mechanismus, jak ukázala studie, vytváří nové neurony z kmenových buněk. Vzhledem k tomu, že nové neurony se integrují do hipokampu a vytváří tak nová spojení, přepisují pamět uloženou v těchto obvodech. To může vysvětlit, proč děti, jejichž hipokampus produkuje více nových neuronů, zapomínají tolik informací. – Mozek přepisuje staré obvody novými, důležitějšími daty.
,,Zapomínání nám umožňuje přizpůsobit se novým situacím tím, že odstraníme zastaralé a potenciálně zavádějící informace, které nám již nemohou pomáhat orientovat se v neustále se měnícím prostředí.
Pokud váš mozek neustále vyvolává mnoho konfliktních, vzájemně popírajících se vzpomínek, ztěžuje to vaše rozhodnutí,“ říká Richards.
Dále výzkum ukazuje, že vzpomínky na věci, které se nám přihodily jednorázově, jsou zapomenuty rychleji, než obecné znalosti, které využíváme denně. Přesně podle přísloví ,,use it or loose it“. – Používej to, nebo to ztratíš. Ale v kontextu vytváření lepších rozhodnutí založených na paměti, je lepší se některých dat zbavit.
zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170621132910.htm
www.aluska.org 2019
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová ....A neublíží to spíš takové slevy tvým křišťálům?
-Aaenn Tak toto asi máme väčšina, pokiaľ nie všetci.…
-Zuzi Pokud nevěříš googlu, je možné zavolat i do…
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac