Zapomínání drobných detailů může být známkou vysoké inteligence

25.2.2019 v Psychologie 13

Asi každý z nás tu a tam nechal deštník v restauraci či nezařídil maličkosti, které ten den měl. A ač je zapomínání ve společnosti vnímáno jako nešvar, podle nedávného výzkumu to může svědčit o vysoké inteligenci.

 

Špatná paměť nemusí být jednoznačně špatná vlastnost. Jasně, dodržování důležitých úkolů je povinnost, ale určitě jste se již setkali s tím, že jste někoho popichovali, jak je možné, že si nepamatuje tamto či ono.

 


 

 

„Lidé s nejlepšími vzpomínkami mají tendenci zapomínat relativně zbytečné detaily v běžném životě,“ tvrdí autoři výzkumu Paul Frankland a Blake Richards.

 

„Pokud je náš mozek zahlcen přílišnými detaily, zhoršuje to jeho rozhodovací procesy v důležitých aspektech. Zapomínání nám tedy umožňuje zbavit se dat, o kterých mozek s jistotou ví, že jsou zbytečná, a brání tak svoji kapacitu.“

 

Každý člověk občas zapomene cestu do restaurace, kde už jednou byl, nebo si nepamatuje jména všech svých kolegů, které potkává třeba na chodbě. Není zkrátka žádoucí pamatovat si každé jméno. Úzce to souvisí s tím, jak náš mozek okolí vyhodnocuje.

Pokud nepociťuje podstatné změny, novým vjemům nepřikládá takovou váhu a snaží se je vytěsňovat, aby uvolnil místo pro opravdu důležité věci.

 

Díky tomu se usnadňuje naše rozhodování a myšlení, protože mozek není zatížen nepodstatnými nedaily a může se tak zaměřit na skutečně relevantní data, použitelná pro praktický život a důležitá rozhodnutí. Takže až příště například zapomenete deštník v baru, nevyčítejte si, že jste pitomec. Podle vědců to může svědčit o vaší vysoké inteligenci.

 

Existuje mnoho důkazů svědčících o tom, že má mozek speciální mechanismus, který vyvolává ztrátu paměti a tento mechanismus je zcela odlišný od systému, který naopak pamět ukládá.

 

Jeden z těchto mechanismů oslabuje nebo eliminuje synaptické vazby mezi neurony, ve kterých je kódovaná paměť. Další mechanismus, jak ukázala studie, vytváří nové neurony z kmenových buněk. Vzhledem k tomu, že nové neurony se integrují do hipokampu a vytváří tak nová spojení, přepisují pamět uloženou v těchto obvodech. To může vysvětlit, proč děti, jejichž hipokampus produkuje více nových neuronů, zapomínají tolik informací. – Mozek přepisuje staré obvody novými, důležitějšími daty.

 

,,Zapomínání nám umožňuje přizpůsobit se novým situacím tím, že odstraníme zastaralé a potenciálně zavádějící informace, které nám již nemohou pomáhat orientovat se v neustále se měnícím prostředí.

Pokud váš mozek neustále vyvolává mnoho konfliktních, vzájemně popírajících se vzpomínek, ztěžuje to vaše rozhodnutí,“ říká Richards.

 

Dále výzkum ukazuje, že vzpomínky na věci, které se nám přihodily jednorázově, jsou zapomenuty rychleji, než obecné znalosti, které využíváme denně. Přesně podle přísloví ,,use it or loose it“. – Používej to, nebo to ztratíš. Ale v kontextu vytváření lepších rozhodnutí založených na paměti, je lepší se některých dat zbavit.

 

zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170621132910.htm

www.aluska.org 2019

Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2019-02-25 03:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Sakra, to jsem blbá, kde mám zase ty blbý klíče…" :-D

Ikona diskutujiciho hanka 2019-02-25 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mých zkušeností jsou zapomnětliví hlavně kreativní lidi:)

Ikona diskutujiciho Robert 2019-02-25 12:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Schopnost si detaily zapamatovat a lehce vybavit je projevem vysoké inteligence. Vyšší inteligence, více detailů, jasněji, barvitěji a snadněji si je lze vybavit.

Ikona diskutujiciho Alue 2019-02-25 12:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:  Já mám paměť výbornou (jazyky, přírodní vědy, spiritualita, zážitky z minulosti, zkušenosti, drobné detaily… všechno to fičí perfektně), ale zapomínám takřka okamžitě veškerý nedůležitý bordel, nebo spíš věci, které můj mozek vyhodnotí jako bordel… kdo má narozky, čí dítě se jak jmenuje, různé drby a klepy o někom, pro kde pracuje, kde bydlí.. poslechnu si to, ale vlastně mě to moc nezajímá a druhý den to absolutně nevím :D pak je trochu trapas, když se na to přijde protože se tím vlastně prozradím, že je mi to jedno. Ale necítím se provinile, říkám si proč by mě mělo všechno zajímat, nikomu jsem nic takového neslíbila a mám stovky známých, nebudu si přece zaprcávat ramku takovýma věcma. :D

Ikona diskutujiciho Alue 2019-02-25 12:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  Já vzpomínám často, mám mnoho zážitků které jsou moc důležité a často z nich čerpám moudra nebo schémata pro různá aktuální rozhodnutí… ale nemám ráda, když mi to přeleze do nějakých špatných vzpomínek které souvisí nebo jsou časově hodně blízko té doby, ze kterých můžu být fakt skleslá, ale umím si dát zarážku, řeknu si že tohle nechci projíždět, takže jsem v pohodě.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-02-25 13:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No skorej by to chcelo niečo na zlepšenie pamäte. Ako nieže by som si vôbec nič nepamätal ale skôr si pamätám tak nejaké útržky akoby minulosť bola sen.

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-02-25 14:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

hm, tak to jsem génius ?

Ikona diskutujiciho Lulu 2019-02-25 16:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aspoň sa cítim menej blbo :-( :D.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2019-02-25 21:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: "Taky někdy vezmu vzpomínku  a začnu za ní stavět nějaký fiktivní příběh co se nikdy nestal a bavím se tím. Rozvíjím tím fantazii a vizualizaci." Jé, to dělám pořád :D

Ikona diskutujiciho Vojta 2019-02-26 12:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Inteligence souvisí s elementem vzduchu takže vzdušní lidé jsou inteligentní ale taky zapomínají. Prostě vzduch ?

Ikona diskutujiciho Michaela 2019-02-27 15:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Jako bys popisovala me… Mam to na chlup stejne. Taky me hrozne obtezuje, kdyz se ze me nekdo snazi vymamit detaily z minulosti, typu "pamatujes tenkrat.." V hlave si uchovavam jen ty hlavni dojmy z danych situaci, ale absolutne me nebavi vzpominat a pripominat si veci, ktere uz probehly. Kazdy me ma za ignoranta nebo za cloveka s velmi spatnou pameti (pritom pamet mam velmi dobrou, obzvlast tu vizualni). Je tezke lidem vysvetlit, ze si veci nepamatujete protoze vas proste nezajima co uz se stalo :-D a ze zijete v pritomnosti, pripadne v budoucnosti (snit o budoucnosti a planovat ji me naopak bavi a delam to rada)

Ikona diskutujiciho hanka 2019-02-28 15:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Jé tak to je fajn:) za ignoranta ve své rodině nejsem, protože my minulost vlastně neprobíráme, ale v rodině přítele ignorant asi jsem :D já jsem si tuto vlastnost uvědomila až díky tomu že jsem zjistila že oni to mají jinak…

Ikona diskutujiciho Hodnej Kluk 2019-02-28 19:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já ztratil otce, počítá se to taky? ??

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek